[ariQOiiie-Coiicert, ZOMKRZORG B. HTS m HEYNINGEN Cu. N°. 10216. Dinsdag; 18 Juni. A0.1893. Tweede Blad. Leiden, 12 Juni. feze jouraat wordt dagelijks, met aitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. HANDELMAATSCHAPPIJ. op Dinsdag 13 Juni 1893, te halfacht. II O O F O PIJN W. VAN SCHAÏ!L~ De hoogste prijs G. DAVIDSON, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Lelden per 3 maanden.7» ..'V f 1.1®. France per post1.40. Afzonderlek* Nommersa 0.05. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst is aan onzen stadgenoot Gottfried Mann eene eerepremie van 5 gouden dukaten toegedacht voor het vrouwenkoor uit zijne opera „Melaenis", hetwelk in April 11. op eene uitvoering der afdeeling van genoemde Maatschappij alhier, voor het eerst „inden kring der Maatschappij" werd uitgevoerd. In 1886 ontving de heer Mann eene gelijke eerepremie van de Maatschappij voor zijne symphonie. Blijkens het daarover uitgebracht eind verslag heeft een zestiental wetsontwerpen, bij de Eerste Kamer aanhangig, in de af- deolingen geen bezwaar ontmoet. Onder die wetsontwerpen belioorendat tot goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk de drijvende drankwinkels, de voordracht, waarbij wordt afgeschaft de bevoorrechte rechtspraak voor den Hoogen Raad en die betreffende onteige ningen te 's Gravonhage en Scheveningen. De overigo dezer ontwerpen betreffen finantiëelo regularisaties of verkoop en overdracht van grond. Aan de directeuren der registratie en domeinen is door den minister van financiën eene aanschrijving gericht, waarin, met het oog op art. 47 der wet op de vermogens belasting, ter behoorlijke verzekering der ge heimhouding omtrent al hetgeen aan de ambtenaren der registratie en domeinen bij de uitvoering en toepassing der wet bekend wordt van het vermogen der ingezetenen, wordt gewezen op de strafbepalingen van het derde lid van genoemd art. 47. By aanstelling van personeel dienen do inspecteurs en ont vangers dan ook met do moeste voorzichtig heid te werk te gaan, zoodat zy geeno personen in hunnen dienst nemen of houden, van wier strikte geheimhouding zy niet volkomen ver zekerd kunnen zyn, en bovendien hunne be dienden met nadruk te wy'zen op de nadeelige gevolgen, welke ook voor hen aan de minste schending der geheimhouding verbonden zul len zyn. Ingevolge Koninklyk besluit wordt Hr. Ms. flotieljovaartuig „Borneo" den 21sten Juni a. s. in dienst gesteld, met bestemming voor de Indische militaire marine, en het bevel over dat vaartuig opgedragen aan den luit. ter zee 1ste klasse H. Velthuyzen. Voorts worden aan boord van dien bodem geplaatst do luits. ter zee 2de kl. C. A. Domi- nicus, A. J. M. A ridder Van der Does de Bye en C. Kasteljjn, eerstgen. als oudste officier, de off. ran gez. 2de kl. W. Schilperoort en de off. van admin. 2de kl. J. Van den Hurk. B(J koninklijk besluit is de heer H. Evertsz benoemd tot lid van den Kolonialen Baad in de kolonie Curasao. Met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot commissaris van politie te Leeuwarden, A P. Heg, thans commissaris van politie to Zalt- Bommel. Met 16 Sept. a. s., benoemd aan de Cadetten school lo. tot hoofd van onderwijs in de letterkundige vakken, met bepaling, dat hij tevens wordt belast met het geven van onder wijs in de Nederlandscbe en Hoogduitsche talen, de heer J. Leopold, thans hoofd van onderwijs in de letterkunde, met den titel van lector, aan de Kon. Mil. Acad.; 2o. tot leeraar in do Fransche en Engelsche talen, de heer J. N. Van Beek, thans leeraar in de Fransche en Engelsche talen aan de Kon. Mil. Academie; 3o. tot leeraar in het hand- teekenen, de heer J. Cock, thans leeraar in het handteekenen aan de Koninkl. Militaire Academie; 4o. voor den tijd van één jaar, tot leeraar in de scheikunde, de heer D. M. Kooy, doctor in de scheikunde te Amsterdam. Aan W. Vorwey Az., ingenieur van den Rijkswaterstaat der 1ste klasse, met verlof, wonende te Arnhem, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van com mandeur dor militaire orde van Onze Lieve Vrouw van Villa Yigoza, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Matthaeus Philippus Erneslus Eloysius Hu- bertus Stoop, te 's-Hertogenbosch, met al zijne wettige zoo mannolijko als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adol verheven, met do praedlcaten van jonkheer en van jonkvronw. Benoemdtot voorzitter van don Hoogen Raad van Adel, A. baron Schimmelpenninck van der Oye van do Poll en Njjenbeek, thans lid van dien Baad, te Utrecht; tot lid van den Hoogen Baad van Adel, A. C. baron Snouckaert van Schauburg, dirocteur van het Huisarchief en de Bibliotheek dor Koningin, te 's Gravenhage. Gemengd Nieuw», Zekere C. S., deurwaarders klerk te Delft, had een aantal cenlen vernikkeld om ze voor kwartjes te doen doorgaan. In ver schillende winkels en bierhuizen, waar hjj Vervolg der Adverteiiliën. NEDERLANDSCHE Ingevolge de bepalingen van het 18de en 64ste der artikelen van overeenkomst, worden stemgerechtigdoDeelhebbers derNederlandsche Handel-Maatscnappy uitgenoodigd tot bijwoning der op Dlnsdog 27 Juni, des namiddags te 3 uren, te haren kantore, Heerengracht hoek Spiegelstraat, alhier, te houden Alge- meene Vergadering, in welke door do Directie verslag zal worden uitgebracht omtrent den toestand der Maatschappy en hare han delingen in het afgeloopen jaar. Vóór die Vergadering zullen aan Stemgerechtigde Deel hebbers afdrukken der Balans en "Winst- en Verliesrekening over 1892 worden toegezonden. Van de volmachten tot by woning der voor melde Vergadering, die minstens vyf dagen te voren moeten worden ingezonden, zyn op aanvrage formulieren ter Secretarie der Maat schappy verkrygbaar. Amsterdam, 10 Juni 1893. 3669 27 De Directie: F. ALTING MEES, President. FRAISSINET, Secretaris. kleine sommen gelds besteedde, gaf hy een gulden in betaling on wanneer er dan bij het geld, dat hy terugontving, kwartjes waren, wisthy die behendig te verwisselen voor de door hem vernikkelde centen, om dan te beweren, dat men hem valsch geld had teruggegeven. Dit kunstje lukte by sommigen, doch eindelyk liep de valsche munter in den val. Hoewel door de verschillende benadeelden op verzoek van den vader van bekl. was verzocht om de zaak niet to vervolgen, heeft de officier van justitie toch gemeend aan dat verzoek niet te moeten voldoen, in de eerste plaats omdat de feiten te ernstig waren en er vrees bestond dat bekl. zou voortgaan met zyne kwade praktyken. In de Zaterdag gehouden zitting der Haagsche rechtbank eischte het O. M. een jaar gev.-straf. Mr. Modderman wees als verdediger op de gunstige verklaringen, door den vroegeren patroon en den vader van be klaagde nopens dezen afgelegd, en vroeg oene veel lichtere straf. Uitspraak 22 dezer. Naar men verneemt, zal deaf d. Amsterdam van de Holl. Maatschappy van Landbouw by gelegenheid van de landbouw tentoonstelling, welke daar in de maand Sep tember gehouden wordt, op den 20sten hard draverijen (aangespannen) houden op de oude baan van do „Amsterdamscbe Sportclub". De afstand bedraagt 300 M.; de pryzen zyn: ƒ400, ƒ150 en 50. Het inleggeld is ƒ5. Inschryvingen sluiten vóór 18 September by den heer C. A. A. Dudok de Wit, Keizers gracht 256. Een 14 jarige knaap, die in de Barendszstraat te Amsterdam op een stuk land in het gras lag te slapen, heeft ver klaard, sedert den vorigon dag do ouderiyke woning te 's Gravenhage te zyn ontloopen, omdat hy door zijne stiefmoeder herhaaldelijk werd mishandeld, waarvan de sporen in zyn aangezicht zichtbaar zyn. De bekende Amsterdammer J. A. Fortuyn moet ernstig ongesteld zyn. Hy heeft een hevigen aanval van influenza. Te V ledder veen is eon kind van l'/a jaar oud in den put van een buurman geraakt en verdronken. Da moeder vond zelve hot lijkje van haren lieveling. Het ongeluk te Washington. Washington, 10 Juni: Tot nu toe zyn 64 lyken uit den puinhoop te voorschyn gebracht. In de omstreken van de ramp was eene groote menigte ongeruste personen byeengekomen. Het roddingswerk wordt by electrisch licht yverig voortgezet. De gewonden worden naar een regc-eringsgebouw naast den voor mali gen PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 1—6 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letten neer pleeteroimte. Toor het tnoeseeeren buiten de tted wordt ƒ0.05 berekend. schouwburg overgebracht. De officieren van gezondheid zyn allen opgeroepen om op de plaats des onheils de noodige hulp te ver eenen. De inspecteur der gebouwen had reeds eenigen tyd geleden verklaard, dat de onder bouw aan hechtheid te wenschen overliet en dat do vloeren het gewicht der bewor ers niet zouden kunnen dragen. Verder blykt dat de Ford-schouwburg reeds lang als zeer onveilig bekend stond. Als er een zwaargoladen wagen voorbyreed, zwiepte het gebouw alsof het zou omvallen; een der klerken, die nog juist bytyds uit een raam op het dak van een belendend perceel sprong, verklaarde dat by reeds maanden te voren dien uitweg bad opgezocht, voor het geval de „oude kast" mocht instorten. Toch kreeg eene maatschappy vergunning om eene elec- trische verlichting aan te leggen, waarvoor het noodig was den onderbouw te ondergraven, hetgeen de aanleiding schynt geweest te zyn tot de ramp. Van de twintig werklieden, die in den kelder aan het werk waren, ontkwam er slechts éénhy had het gevaar zien aan komen en zich bytyds uit de voeten gemaakt. Een dor eerste lyken, welke gevonden werden, was dat van den directeur Shunt. Eenige menschen werden waanzinnig op het gezicht van de vreeselyk verminkte lyken hunner aanverwanten. Het naburige hospitaal lag vol met zielto gende gewonden, en talryke artsen waren, voortdurend bozig met het verrichten van amputatiën. Eene kranige daad van een neger, Lock- wood genaamd, mag niet onvermeld blyven. Toen het stof, door de instorting veroorzaakt, een weinig was opgetrokken, zag hy in de vensteropeningen van de derde verdieping de muren zyn blyven staan een aantal menschen, die in doodsangst om hulp riepen-- Zonder zich te bedenken klom de neger in oen dicht by den muur staanden telephoonpaal, aan een touw om zyn middel eene ladder mee- sleepende. Boven aan den paal gekomen, zette hy de ladder schuin tegen eene der venster openingen, en gaf daardoor aan een dozijn personen gelegenheid te ontkomen. Onder de slachtoffers is geone enkele vrouw er waren alleen mannen in het gebouw werk zaam. Een gevolg van do ramp zal wezen dat er groote moeilykhedon zullen ontstaan by do uitbetaling der pensioenen, want dui zenden pensioenstukken zyn natuurlyk verlo ren geraakt en verscheidene millioenen dollars moeien nog uitbetaald worden. Aalmarkt 16. Aalmarkt 16. Fabrieken Magazijn vtcn Meubelen in alle Styien, CANAPE'S, STOELEN en SPIEGELS. Alle mogelyke Reparation, zoowel 't fctofteeren van Cannpé's on Stoeien, al8 't Reparecren van Meubelen, worden ten spoedigste ten uitvoer gebracht. 2235 10 j BIJ gunstig weder: te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de Regiment Infanterie, Directeur de Heer GOTTFRIED MAHïï¥, Entree voor een Heer 49 Cents en voor eeno Dame 26 Cents. 3C27 17 .T. COIJVÉE Azn. wordt het beste genezen door Door het geheele Rijk verkrijgbaar In Flcssehen van ƒ0.80, 0.45 en ƒ0.25. Te Lelden bjj KEÏ ST A HÏÏAK, Beestenmaikt, en J. H. mjStBEIf», Hoogstraat. Hoofdagent voor Xrdcrland en HoSonü'e: Ji» W. SAS EKKAHP, Spuistraat 54, Amsterdam. 2155 20 verkoopen met succes hunne Bourg. ad ƒ30.60 per anker. Agenten der „UnlorP'-Brand- en Levens- verz. Maatschappy on der Occan-Maat schappij tot verzekering tegen ongelukken van allerlei aard. 3517 8 Architect te Woordw(|b. Ontworpen en Uitvoeron van diverse Bouw plannen to Leiden en Omstreken, tegen billijke conditiën. 6149 9 Prima referentiën. Adviezen gratis. Hoofd-Agentecliap der Belgische Maatschappij Tan Algom. Assurantiën, Brussel. voor gedragen Dames-, fieeren- en Klnderkleederen, Meubelen en onge regelde WInkclgpcdcren wordt gegeven door 1375 10 8T.-JACOB.8TR A AT 93, DUW HAAG. Is dagelijks te Lelden aan huis te ontbieden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5