10212 !)onder<lay; 8 Juni. A0.1893. feze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 7 Ju ik B/n bovenstaande som kan worden ge vonden, zu'n de navolgende: Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. EIDSC3 DAGBLAD. I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden1.10. Franco per postB 1.40. ABènderlijte Nommeram 0,05, PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan den gemeenteraad I- :eggen B. en Ws. over een staat van af^ 0ïerechryring op «grooüng voor 189? strekkend6l,tot ver- ling van eenige j B f osten, welke niet too nde zyn voor d" b gebleken noodige uit gaven, tot een to^ van Dezo som kar. vr» .■worden gevonden uit de over schotten vaiv Tc. andere uitgaafpoeten. De pu t i jfjien, welko oen ovorschot opleveren, Onierh. van wegon en voetpaden 1152.385 Onderh. van bruggen en overzet veren 990.71s Onderh. van pompen en riolen 835.05 Dag- en weekgelden dor werk lieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsgaders verdere kos ten der fabricage508.73 ISlooningen en premiên aan de brandspuitlieden en beambten966.55 Pasten der Schutterij883.96 Totaal 5337.39 Na overleg met de Commissie van Fa- [lcago deelen B. on Ws. den gemeenteraad lede dat er geone bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek van den heer i. H. L. Drucker, om eene leiding voor af loer van het hemelwater te doen maken door len tuin van het perceel Rapenburg 61 naar iet stadsriool in de Doelensteeg. B. en Ws. geven derhalve in overweging ,o gevraagde vergunning te verleenen onder o volgende voorwaardon: lo. dat het work onder toezicht van den lemeente-architect worde uitgevoerd en de ergunning tot wederopzeggens worde ver leend, tegen botaling van eene recognitie van 1 per jaar; 2o. dat de verbinding van het iool geschiede met ijzeren of verglaasd ingelsche buizen, wjjd minstens 10 centi meters, en de aansluiting daarvan met het vervalputje voorzien z\j van een stankscherm 3o. dat het vereischte straten en herstraten van gemeentewege geschiede en de kosten daarvan door adressant worden vergoed. - Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van de weduwe Mr. H. A. De Groot, geb. Rahr, deelen B. en Ws. mede dat de leerlinge Jeanne Tack op 6 Mei jl. de Hoogero urgerschool voor Meisjes heeft vorlaten i wegens haar op handen zijnd vertrek naar Indiê. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan adressante vrijstelling of terugbetaling van sthiolgeld te verleenen voor hare pupil Jeanne Tack, vroeger leerlinge van de Hoogere Burgei school voor Meisjes, over het laatste kwartaal van den cursus 1892/93. Ook stellen zjj voor aan I. M. Van der Wal, echtgenoote van J. G. De Roever, wegens vertrek uit de gemeente naar Den Helder, terugbetaling van schoolgeld te ver leenen voor een kind, leerling der Jongens school 1ste klasse, over de maand Juni van dit jaar, tot een bedrag van vijf gulden. In de gemeenteraadszitting van 4 Mei jl. werd de bezoldiging vastgesteld van don concierge van het Archiefgebouw op ƒ8 per week, zoodat daarvoor alsnog een post op de begrooting moet worden uitgetrokken. B. en Ws. gevon daarom in overweging over te gaan tot do vaststelling van den door hen overgelegden suppletoiren staat van be grooting, dienst 1893, strekkende tot het brengen van een nieuw artikel op de begroo- ting, Volgn. 69a, Hoofdst. I, Afd. 1,art. 11a: Jaarwedde van den concierge van het Archief gebouw ƒ260, te vinden door af- en over schrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. De concierge is den lóden Mei jl. in functie getreden. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen de rekening van het Gereformeerde Minne- of Ame Oude Mannen- en Vrouwenhuis en stolt den Raad voor die goed te keuren, in ontvangst op ƒ11,551.48, in uitgaaf op 9916.74, sluitende met een batig saldo van 1634.74. Dezelfde Commissie heeft ook geone bo denkingen tegen de rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1892, en advi seert die goed te keuren, in ontvangst ad ƒ475, in uitgaaf ad 473.86, sluitende met een batig saldo van ƒ1.14, welk bedrag in mindering zal strekken van de toelage uit de gemeentekas over 1893. Vorder heeft zjj geeno bedenkingen tegen het voorstel van Burg. en Weths. van 1 Juni tot verhooging van den post onderhoud van huizen enz. met ƒ125 wegens meerdere kosten dan geraamd waren voor het herstellen van oen gedeelte van het dak van de Bank van Leening, evenmin als tegen het voorstel van Burg. en Weths. van 5 Juni jl. in zake de beschikbaarstelling van gelden voor de be zoldiging van den concierge van het Archief gebouw. Zij stelt daarom voor tot de vaststelling van do overgelegde 6uppletoire staten van be- grooting over te gaan. De anti revolutionnaire kiesvereeniging 1 Nederland en Oranje" alhier heeft in haro gisteravond gehouden vergadering besloten, zich by de a. s. verkiezing voor de Provinciale Staten te onthouden van het stellen van een candidaat, hot aan de kiezers overlatende zeiven een man hunner beginselen te stemmen. Van het „Woordenboek der Nederlandsche Taal" is heden van het vijfde deel verschenen de vgfde aflevering, behandelende do woorden Grauw—Grillig, bewerkt door dr. A. Beets. Door den minister van koloniën is de benoeming van den heer H. J. Oosting, oud- Oost-Indisch ambtenaar, tot lid der commissie, welke in 1893 hier te lande het grootambte naars-examen voor den Indischen dienst zal afnemen, op diens verzoek ingetrokken en is tot lid dier commissie benoemd mr. G. J. Grashuis, lector aan de Ryks-universiteit te Leiden. Naar het „Haagscho Dagblad" verneemt, heeft het denkbeeld tot stichting van een stand beeld in de residentie voor wylen koning Willem III zooveel instemming gevonden in vele kringen, dat het houden eener tweede openbare vergadering onnoodig werd geacht. Van invloedryke zpde wordt het plan gesteund. Men hoopt spoedig de eerste stappen tot de verwezenlyking er van te doen. Het voorstel van een der Raadsleden te Woerden om den duur der kermis aldaar in October van 6 op 4 dagen te stellen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd gisteravond met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. Uit een particulier telegram van 5 dezer blykt, dat er 170 militairen op het établisse ment der petroleumbronnen aanwezig waren, en dat men wilde trachten de Atjehers uit Langkat te verdryven. (N. li. C De ontvangsten wegens door het depar tement van oorlog gedane verstrekkingen ge durende het jaar 1892 hebben bedragen eene som van ƒ129,096.58. Tot het erlangen van de boschikking over gemeld bedrag voor het doen van betalingen voor den dienst van 1893 is door de Eegeering by de Tweede Kamer eon wetsontwerp ingediend. Tot lid van Gedeputeerde Staten van Limburg is in eene buitengewone zitting der Staten gekozen de heer Coenen, burgemeester van Weert. De heer mr. Th. A. Van Bommel heeft eervol ontslag gevraagd als officier van justitie by de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Te Utrecht is overleden de gepen- sionneerde majoor der inf. A. P. J,uppers, drager van het Metalen Kruis. Den 15den dezer hoopt de heer J. F. E. Flöronaes, chef van het bijpost en tele graafkantoor in de Potgieterstraat te Amster dam, den dag te herdenken, waarop hy vyf en twintig jaar geleden by de Rykstelegraaf in dienst trad. De toestand van den heer J. Gosschalk te Amsterdam is nog ernstig. Do crisis is echter voorby. De geneesheer hc-eft alle hoop op herstel nog niet opgegeven. Met het oog op hot overlyden van den heer Van Reenen, vice-president van den Raad van State, heeft de commissie uit de leden der Eerste Kamer, die zich had be last met de voorbereiding van het diner, door de Kamer aan den president op 13 Juni aan te bieden, het voegzaam geoordeeld, dit feest maal tot eene volgende byeenbomst der Kamer uit te stellen. Te Sliedrecht is op 75-jarigen leeftyd overleden de heer W. H. Van Haaften, lid der Prov. Staten van Zuid Holland. Tot adjunct-commies tor gemeeute-secre- tarie te Dordrecht is benoemd mr. P. A. Francken, secretaris van Aarlanderveen. Het stoomschip „Oranjo-Nassau" arri veerde 5 Juni van Amsterdam te Paramaribo de „Prins Maurits" vertrok 5 Juni van Para maribo naar Amsterdamde „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 6 Juni van Boulogne. By koninkly'k besluit is aan den eervol ontslagen eersten bewaarder by 's Rijks werf te Amsterdam, L. C. Dorenbos, met ingang van den lsten April jl., een pensioen toege kend van 723 'sjaars. De luit.-kolonel F. J. Meyer, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 'sjaars. De heer H. F. Roll, arts, benoemd en aan gesteld tot officier van gezondheid 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indië. Bepaald dat by afzonderlyke dagorders, zoo in Indié als in Nederland, eervol zal worden vermeld de luit. ter zee der 2de kl. jhr. E. G. Wichers, en zulks ter zake van zyn loffolyk gedrag in een gevecht ter Westkust van Atjeh, in Januari jl. by gelegenheid van het vermees teren van een prauw, toebehoorende aan een het Nederlandsch gezag vyandig gezind A tjehhoofd. 105.) De schriftelyke verklaring van den reiziger in wynen was voldoende om don graaf, ondanks zyno titels en waardigheden, in ver zekerde bewaring te nemen. In burgerkleeding gestoken, om geene aan dacht te wekken, begaven de ambtenaren zich naar „Zum Rose"; helaas! een weinig te laat. De vogel was gevlogen. De logementhouder weet alleen te zeggen dat de graaf verzekerd had, ton gevolge van oen telegram namens den keizer, onmiddellyk te moeten vertrekken. De Hooggeboren Ge nadige heer had verzocht dit te berichten aan de heeren, met wie hy afspraken had ge maakt altyd, wanneer dezen zich mochten aanmelden. De politie agenten werden als zoo danig te woord gestaan. Herder heeft hunne terugkomst niet afge wacht. Hij beproefde liever den juist naar Frankfort vertrekkenden trein nog te halen, dan zich te verlustigen in do machtelooze woede van den man, die Rem de geheele reis had vergald en zoo deerlyk vernederd, doch die nu op zyne beurt meer dan ooit eenig man ter wereld beschaamd gemaakt stond te worden en vernederd ten eeuwigen dage. Hy komt juist intyds voor den sneltrein en stapt dientengevolge 's avonds nog to Weimar uit. Met versnelden pas ylt hy naar het Russische hof. Welk een wederzien, ondanks die sombere, onvoorziene aanleiding er toel In de eerste oogenblikken hebben beiden slechts ééne gedachte. Elkaar te kennen, elkaar te mogen toebehooren. Herder drukt zyne Nanda aan de borst alsof thans in der eeuwigheid hem niets meer van zyne lieveling scheiden kan, terwyl Marianne een oogenblik met hen gevoelt en de vernietiging van eigen droomen en voor uitzichten vergeet by 't geluk van anderen. En daarna! Hoeveel valt er over en weer te vertellen! Hoe moeilyk konden Nanda en Marianne eigen ooren geloovenl Hy, Yon Wienerstein, die man, zoo trotsch op geboorte en ryk- dommen, een eerlooze, een schelm, een op lichter, een dief, verraden door een zyner werktuigen niet alleen, maar meer nog, als achtervolgd door eene wrekende Nemesis, door eigen onhandigheid! In de hoop den gehaten medeminnaar de nederlaag te geven en hem ten aanschouwe van derden te vernederen, had hy hem die banknoot toegeworpen. Was hy dan in dat oogenblik zinneloos geweest? De ontdekking kon immers niet uitblyven? Of had hy gemeend dat Herder genoeg van Hollandsch papieren geld voorzien was om overtuigd te zyn dat hy zich niet meer zou herinneren van wien by dit biljet had ont vangen? Wie kan 't zeggen? Zeker is het, dat alle drie ook thans van het vraagstuk zyn vervuld, hoe 't mogelyk is dat oen, blykens zyne daad, zoo doortrapte schelm, zoo onbegrypeiyk dom handelen kon. „De Voorzienigheid waakt", merkt Nanda, in gedachten verzonken, op. En beide anderen kunnen niet anders dan instemmen met een „Dat schynt wel zoo, Goddank!" Von Wienerstein is echter vergeten zoodra zy by het lyk staan van den man, wien nog jaren levens schenen toegedacht te zyn. Onwillekeurig steekt Herder Marianne, als 'tmeest te beklagen over het verlies, beide handen toe, met de verzekering „De band tusschen ons zal er niet om verbroken zyn." En Marianne gevoelt dat zy een deel zal worden, zy 't ook maar een onderdeel, van 't jeugdig gezin, dat beiden straks zullen vormon. Aan wederzydscbe aandoeningen kan liet niet ontbreken. De dood is ten allen tyde diepzinnig en aangrypend. Tot kalmte gekomen, ziet Herder de brie ven en telegrammen in, die in de portefeuille van den overledene werden gevonden, en met verdubbelde liefde drukt by Nanda aan de borst. De ryke erfgename zou hem hebben kunnen onderhouden. Integendeel zal hy .nu voor haar mogen werken. Volgens die brieven en telegrammen toch is het kantoor gesprongen, met een aanmerkeiyk passief. Geene inkomston, geene meubolen, geen uitzet, hoegenaamd niets, zou de ryke erf dochter hem ten huwelyk brengen. Maar wat schaadde hem dit? Hy vond er een prikkel te meer in om haar een thuis aan te bieden, aanvankelyk eenvoudig, maar straks weder ryker, naar gelang hij zich zou trachten op te worken op de ladder der fortuin, die niet alleen door handelsmannen, maar ook door de kloeken en energieken van geest is te beklimmen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1