aan uitgaven ƒ2486.10, batig saldo föOO.OG. 13e bogrooting voor 1S93 werd geraamd aan inkomsten op f 3421.93, uitgaven 3421.93, batig saldo nihil, terwyl de omslag werd be paald op f 0.50 per hectare voor 1893. Naar wy vernemen, zullen H.H. M.M. de Koninginnen den 17den Juni van de buiten- landsche reis terugkeeren en weder het Paleis bet Loo betrekken. ((7. De „Revue des deux Mondes" van 1 Jur.i bevat eene studie over Constantyn Huy- gcns. door Emile Michel. V De" ,sis. a*E." da st§ti>- Vereeniging „Provincial» ve>"" -en der ambtenaren ter femee"»' -aniging van Holland", I» V 3- .O secretarie in Zuid Dd -savenhage. minister van binnenlandsche zaken ter algomeene kennis dat het Koninkiyk cnningkabinet te 's Gravenhage van 7 Juni tot en met 20 Juni e. k. voor het publiek zal gesloten z\jn. Door de „Times" is uit Singapore het volgende telegram ontvangen omtrent den aanval, door do Atjehers gedaan op de éta blissementen der Langkatsche petrol eum- maatschappy „Woensdag bedreigden de Atjehers de petro leumonderneming in Langkat en do haven en het fort, in de nabijheid daarvan gelegen. Het personeel begaf zich naar Klainbir, do hoofdstad van Langkat en troepenverster kingen z\jn in het oliodistrict aangekomen, die het voldoende beschermen." Dit bericht heeft biykbaar betrekking op hetzelfde geval, waarvan ieeds gewag,werd gemaakt in particuliere telegrammen, te Arasterdam ontvangen. Naar het „Vad." verneemt, heeft in eeno particuliere audiëntie de minister van koloniën Zaterdag aan het bestuur van de Langkatsche Petroleumbronnen-Maatschapp\j verzekerd, dat naar zyne meening hare bezittingen voldoende tegen de Atjehers beschermd zullen kunnen worden. Eene commissie van oud-leerlingen en vereerders van wijlen den Utrechtschen hoog leeraar mr. C. W. Opzoomer, heeft den heer Jozef Israels bereid gevonden het portret van den afgestorvene te schilderen, welk portret bestemd is om in de Senaatskamer der Utrecht- sche Hoogeschoo! eene plaats te vinden. Het portret is dezer dagen gereed gekomen en verzonden. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag S Juni a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 5 Juni Marseille; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotter uam, is 6 Juni Be vezier gepasseerd; Bromo"; van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Juni van Perim; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 4 Juni Scillyde „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Juni naar Port-Said; do „Kanzier", van Oost-Afrika naar Vlissingon en Hamburg, arriveerde 4 Juni te Lissabon; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 5 Juni Point de Galle; de „Zulu", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 4 Juni te Gravesend. Gemengd If ten we. Naar we vernemen, is de aan de Haagsehe Trekvaart, onder Zoeterwoude, ihuisbehoorende krankzinnige weduwe reeds naar een gesticht overgebracht. R. Verhaar, arbeider te Zoeter- woude, in wrens woning aan de Miening Zondag-avond brand uitbrak, in verband waar mede de rechter-commissaris met den subst.- officier van justitie en een griffier, van 's-Hage, gisteren te Zoeterwoude aanwezig waren, is, na ondergaan verhoor, waarin hy ontkende den brand veroorzaakt te hebben, gevankelijk naar Den Haag overgebracht. Gistermiddag omstreeks twaalf uren brak te Hillegom een felle brand uit in eeno bergplaats van houtwaren van den tim merman G. aldaar. Al hooi spoedig werd de daarnaast gelegen werkplaats mede door het vuur aangetast. Alhoewel de beide spuiten der gemeente spoedig werkten, liet de brand z:eh, in het zoo dicht bebouwde gedeelte, zóó dreigend aanzien, dat ook de spuit der ge meente Lisse werd aangevraagd. De beide aangetaste perceelon zyn dan ook geheel uit gebrand, en dank zy de windstilte werd het voortwoekeren van het vuur met alle krachtsinspanning belet. Omstreeks drie uren was men denbrand meester. Do burgemeester, benevens de beide opperbrandmeesters waren .vez'gdoch door het beleidvol optreden van den eersten wethouder Kweten de brand weermannen zich op u^istekende wyze van hunne taak. - Een e^ ander wa3 verzekerd> doch niet hoog. OiJraaak van don brand on. bekend. Men meldt uit Bodegrave: Ook in deze gemeente openbaart zich by enkelen de zucht om in het velre Westen hun geluk te beproeven. Vódr eenjg6 «-eken vertrokken Mn V'.^ai Jitafcolloawi h« '?ndbouwstaiid Turttiferende, naar Afiièlika; in hot laatst der vorige week ging er zelfs een geheel gezin lieen, "bestaande uit man, vrouw éiï acli kindtiren. £i-e£ S jarig z o o n tje van den trein- smid het Staatsspoorstation te 's Graven- Hage kwam gisteren, al spelende, op den Scfaenkweg in aanraking met eene voorby- rijdende IJselstoomtram. De arm van het knaapje werd opengereten en een z\jner vingers verbryzeld. De jongen is in het ziekonhui& ter verpleging opgenomen. Een felle brand brak gister- nacht te ongeveer 2 uren uit aan het Zwaans hals te Rotterdam in een pand, waarin eene zaak van boter, kaas en Gelderscho waren gevestigd was. De brandspuit der gemeenteHille- gersberg was het eerst op het terrein aanwezig en gaf, schoon daartoe geen order hebbende, (het huis stond op Rotterdamschen gemeente grond het 2de aan deze zyde der gemeente scheiding) onmiddeliyk water, hetgeen nog oorzaak was van een twist met de man schappen van spuit 26, die do eerste premie behaalde. Door de werking van 5 spuiten (de Hillegersbergsche mocht niet werken) was de brand te 5 uren geheel gebluscht. Naar men verneemt, moet een kind van 4 maanden het eerst den brand hebben kenbaar gemaakt, daar de kleine, door een stikkenden rook wakker wordende, luidkeels in de wieg begon te schreien. De vrouw, die met hare 4 kinderen, van welke het oudste nauweiyks 6 jaar telt, te bed lag, stond op en bemerkte de vlammen. Zy vluchtte met hare kinderen ongekleed de straat op en wekte de buren door het alarm, dat zy maakte. Dit had ten gevolge dat ook de bewoner van het bovenhuisje, de voerman A. Van der Wal, gelegenheid vond met vrouw en 3 kinderen een goed heenkomen te zoeken. Nauweiyks waren ook deze lieden in veiligheid, of de vlammen sloegen aan de voorzyde uit. Alles, tot zelfs de noodzakelykste kleeding van de bewoners, verbrandde, en zóó 6nel nam de omvang van den brand toe, dat ook weinige oogenblikken later de vlammen op zyde en op de bovenwoning uitsloegen. Het in het benedenhuis gevestigde kruideniers- winkeltje werd gedreven door vrouw Van Son. daar haar man, een metselaar, te 's-Graven- hage werkzaam is. Haar man was juist den vorigen avond naar zyn werk vertrokken. Het pand en de inboedels van beido bewo ners zyn tegen brandschade verzekerd. De be woners werden met hunne gezinnen liefderijk by huren opgenomen, en gisterochtend werd eene inzameling voor de allemoodzakeiyksto kleeding, vooral voor kinderen, by de bewo ners van den Zwaanshals gehouden. Het pand is geheol uitgebrand. Op verzoek van den vader, te Leiden woonachtig, is door de politie in de Raamstraat te Rotterdam aangehouden een 20-jarig meisje, dat zonder voorkennis do ouderlyke woning verlaten had. Zy is ter beschikking van den vader gesteld. Op den Krikelenberg, naby Sim- pelveld (het hoogste punt van Nederland), is men bezig met het bouwen van een astrono misch observatorium. Onder leiding van prof. Van de Sande Bakhuyzen te Leiden, zullen daar gedurende vier maanden waarnemingen worden gedaan. De Amsterdamsche roofbuurt. Nog steeds duren de aanrandingen en dief stallen in de O.-Z.-Armsteeg voort. Thans weder z(jn twee mannen bestolende een miste f 45, de ander eene portemonnaie, waarin f 2. Een agent had beiden gewaarschuwd geen huis in die steeg binnen te gaan. Een onder zoek van de politie heeft tot niets geleid. Eene niet onaardige ontmoeting had Zondag avond in de Kalverstraat te Amsterdam plaats. Een heer, die daar in gezelschap van eenige vrienden wandelde, kwam zyne dienstbode tegen, diede japon van zyne vrouw aan had! De verontwaardigde heer des huizes gaf hierover zyne ontevredenheid aan de meid te kennen en verzocht haar spoedig naar huis te gaan. Zyne woorden werden door eenige omstanders opgevangen, die hartelyk om do geschiedenis lachten. Te IJ muiden is by het graven van een put een der arbeiders op aanm-sdLe- ïykd- diepte plotseling door eene instorting ge heel door hot zand bedolven. Onmiddellijk toog men aan hot werk, en ieder, die slechts eene spade machtig' kon worden, ging aan het graven. Inmiddals hadden eenige opzichters van de waiezsÉaartswerkeir de leiding van het reddingswerk op zich genomen, Dezen lieten met veel gpotf eW poolen "koker maken, en 20eto ^én het'hoofd van den in nQQd Verbeerende slechts eenigszins ontbloot bad, werd da koker er overheen gezet, ten einde 't te beveiligen voor eene mogelijke tweede instorting. Na een inspannenden arbeid van twee uren gelukte 't den man, door den koker heen, uit zyne hachelijke positie onge deerd te voorschijn te brengen. By het binnenkomen van trein 73G te Hengeloo is de wisselwachter H. D. op den overweg No. 19 aldaar, waar hy dienst deed, door gemelden trein overreden en gedood. Te Blerik werd het lyk gevonden van de 83-jarige wed. M. Door de justitie werd een onderzoek ingesteld. Het bleek dat het lyk eene wonde aan het hoofd had en dat het sporen vertoonde van mishandeling. De dochter en de kleinzoon der overledene worden ver dacht haar gedood te hebben. Een aantal ge tuigen is gehoord. Het onderzoek wordt voortgezet. To Chicago staakte de bankiers- firma Schaffner Je Co. haro betalingen met een passief van 2,000,000 dollars. Wedloop BerlynWeenen. Van de 16 wandelaars, die verleden Maandagmor gen te 6 uren Berlijn verlieten, zyn de eerste twee Zondagnamiddag te Weenen aangekomen de 360 Engelsche mylen hadden zy dus in minder dan 7 dagen afgelegd. De eerst-aan- komende is oen letterzetter uit Saksen, Peitz geheetenhy bereikte het einddoel te 4 u. 35 in. des namiddags, maar was loen zeer uitgeput. De tweede aankomende is de ingenieur Elsiisser uit Maagdenburg; hy kwam te 5 u. 50 m. aan en was niet byzonder vermoeid. Evenals Peitz, is hy vegetariër; op de geheele reis hadden zy enkel plantaardig voedsel gebruikt. Zooals Peitz zelf zeide, en ook de hem ver gezellende wielryders verklaarden, at hy niet meer dan twee appelen en een stukje brood per dag. Beiden zyn slechts vyf pond lichter geworden, zy liepen geregeld omstreeks 18 uren per dag en hadden afgesproken, minstens zes uren te slapen; den laatsten nacht was de zetter ochter een uur vóór zyn concurrent opgestaan, waarover deze zeer gebelgd is. liüITENLAND. Duitiecbland. Men verneemt uit goed ingelichte bron, dat de keizer onlangs in een gezelschap ten huize van een diplomaat, waar gesproken werd over de gevolgen van hot wederver- werpen der legorwetsvoorstellon, de gedachte ver van zich afwierp, dat hy het geheime kiesrecht wilde afschaffen of beperken. Het krachtige optreden eenor tegen het rykskles recht gerichte petitie door een conservatief comité, welks leden hun namen geheim houden, zal dus zonder invloed blyven. {Tel.) Groot-Drl tannIS. In het Lagerhuis deelde de onder-minister van koloniën, Sydney Buxton, gisteravond mede, dat er nog geene verdere schikking ten opzichte van Swaziland is gesloton tusschen sir Henry Loch, den gouverneur-generaal der Kaapkolonie, en Paul Kruger. Loch vertoeft echter op het oogenblik te Pretoria en het is waarschyniyk, dat de overeenkomst zal go- sloten worden by zyn bezoek aan Kruger. De onder minister van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, had uit Zanzibar een tele gram ontvangen van sir Gerald Portal, waarin deze bekrachtiging vraagt van de tydelyke benoeming van een ambtenaar, belast met het toezicht op het vervoer op den wegnaar Oeganda en van daar naar het grondgebied der Britsche Oost-Afrika-Maatschappy. Portal was 31 Maart op het punt naar Baddon te gaan, ten einde een onderzoek iü te stellen naar de grieven der katholieken. Oi)steui-iilt-Hong.-Monarchic. De begrotingscommissie der Oostenryksche delegatie beraadslaagde gisteren over de be grooting voor buitenlandsche zaken. De rap porteur Dulmba wees op het hecht karakter van den vredebond van Centraal-Europa, en constateerde de vriendschappelyke wending, welke in de verhouding met Rusland gekomen is, de vredelievendheid van de keizers van Oostenvyk en van Rusland en de bevestiging van den staat van zaken in Servië en Eulgarye, De rapporteur stelde eene motie voor, waarbij de politiek van Kalnoky wordt goedgekeurd en het vertrouwen der commissie in ce minis ters wordt uitgesproken. De volgende spreker, Lubul, zeide zich te verheugen in de vriendschappelyke verhouding van Oostenryk-Hongarjje tot alle vgilken: Spreker vraagt zich af, of hu het oogenblik 'niet gekomen is om zich bezig te houden» met de algemeene ontwapening er. de gelei delijke verwezenlyking van dit dc«i voor te» bereiden. Graaf Kalnoky betoogde dat het noodig? was de kredieten voor het leger dit jaar eni de volgende jaren te verhoogen, ten eir.de den» vrede te verzekeren en het ryk te boscher- men. Het is eene illusie te meenen, dat eene- algemeene ontwapening aanstaande is,.of zelfs maar mogeiyk in de tegenwoordige omstandig heden. Het zou, verklaarde Kalnoky, reeds, eene groote verbetering zyn, als de uitbreiding van de legers langzamerhand kon ophouden. Verder verklaarde hy dat de keizer reeds geconstateerd heeft dat er sedert de laatste verkiezingen der delegation niets gebeurd is van een overwegenden invloed op den toe stand der monarchie. Spreker herhaalde dat het vertrouwen in het voortduren van den vreedzamen toestand steeds toeneemt. Ik wil,, zeide Kalnoky, hiermede geene opzienbarende verklaring afleggen; ik wil eenvoudig uit drukking geven aan eene overtuiging, welke niet op bepaalde feiten berust, maar op een gevoel van vertrouwen, dat in geheel Europa wortelt. Hot gevaar voor een oorlog is nooit als dreigend voorgesteld, maar eene zekere prikkelbaarheid had aan den politieken toe stand een karakter van onvastheid gegeven, waardoor de mogendheden gedwongen waren den vrede te verzekeren door vermeerdering van de strijdkrachten. - De ontwikkeling der militaire organisatie in alle landen van Europa is eene van C9 belangrykste quaostiön geworden, zonder da! een der mogendheden van plan is, aanvallen- derwyze op te treden. Kalnoky wees er voorts op, dat de verhoudingen tot alle mogend heden geene enkele wyziging hebben onder gaan en dat de bondgenootschappen van Oostenryk-Hongarye ook niet gevaar loopen, gewyzigd te worden. De monarchie staat met alle mogendheden op zoo vriendschappelijk mogelyken voet; de verhoudingen tot Rusland, zyn vorst en zyne regeering zyn zeer hartelyk, en dit zal zoo blyven. Men heeft over he: algemeen de overtuiging gekregen, dat de overheerschende factoren in Rusland over dei vrede beslissen, maar men moet zich niei te veel storen aan de dikwyls hartstochtelijke taal der Russische pers. De verandering, welke in Servië hoeft plaats gehad, wordt in Oostenryk-Hongarye gunstig beoordeeldkoning Alexander heeft met kalm!' zelf de teugels van het bewind in handel genomen. Het handelstractaat xnet Servië zi aangenomen worden zoodra de Skoeptschi: weer byeen is, en zal 1 Juli in werking tredec zoodat men ook aan dien kant de vasthe: zal hebben, welke reeds in de bandelsbetrrt kingen tot andere landen is verkregen. De commissie heeft een votum van vei trouwen in de politiek van Kalnoky uitgi bracht en de begrooting voor buitenlandse! zaken onveranderd goedgekeurd. Telegrammen. SAN-SEBASTIAN, 5 Juni. By Araiz kw?.: het tot een treffen tusschen de cavalerie e de opstandelingen. De laatsten trokken, nu een verlies van 3 man, in de richting grenzen af. BELGRADO, 6 Juni. Bij de herkiezingen. Servië zyn drie radicalen gekozen. PARIJS, 6 Juni. Volgens de „Gaulois" de „XIXieme Siècle" zullen de algeinee: verkiezingen in Frankryk den 20sten A plaats hebben. MADRID, 6 Juni. De Senaat heeft b voorstel verworpen, strekkende om den s wezen burgemeester van Madrid te vervolg! Men beschouwt de bende opstandeling in Navarre ais ontboden. LONDEN, 6 Juni. De „Times" verneemt Pretoria, dat na een vriendschappelyk gesp de bespreking der quaestievan Swaziland gesteld is tot heden. De Boeren wenst! eene beslissende oplossing van de quaesiie Er is aanleiding te hopen dat het gez verstand zal zegepralen. De „Financial Times" deelt het gera mede, dat de Argentijnsche minister financiën Roners gunstig geantwoord M op de voorstellen van de commissie Rothscln

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2