IK 10211 Woensdag 7 Jnni. A". 1893. feze Courant wordt dagelijks, mSt uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven iDlt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, C> Juni. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN, LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: ▼oor L«iden p»r 3 Buundeo1.13. Franco por post1.40. Afzonderlijk» Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: 1—5 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171* Grootere letters naar plaatsrmmt». Toor het uTc2*seflIftö buiten de stad wordt, ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Vergadering Tan den tremeenterand van Lelden, op Donderdag 8 Jani, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling: 1°. Yccrtttl betrekkelijk den aankoop van groüd bij de Slaagaloot, iu verband met do verplaatsing van de anch- en vuilnisbelt. (104. 123 en 130). 2°. Idem. betrekkelijk de verzoeken om vermindering of vrijstelling van schoolgeld voor de Kweekschool voor onderwijzers. (125). 3°. Yerzoc-k van B. K W. Weijland, om terugbetaling van e:boolgeld, lager onderwijs. (127). 4°. Idem als voren van J. Hegt. (129). 69. Voorstel tot wijziging van de verordening op de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijze- resser. (128). 6». Staa: vn af- on over3chr\jving op do begrooting voor 1891 ad ƒ125.— (herstelling dak Back van Leening (182). 7*. Verzoek van A. Dieben Wz., om eeoe brug te verplaatsen over do Zoeberwoadscbo singelsloot, enz. 33). 8". Idem van J. W. Ouwerkerk, om oene loozlag te leggen naar do Heerongracbt. (133). Sta t van af- en ovorschrgviag op de begrooting voor 1892. "ad. 5337.30, to: dekklcg van eenige 'tdkertei?. (134). BI ree Ie Betastingen. De Errgemeest-er van Leiden brengt ter algemeene kajmie, dat aan den Ontvanger der Diroete Belastingen 2tjn ter haud gesteld 3 supploto'xe kohieren van de Per-aooeolo belasting en 1 suppletoir kohier van bet Patentrecht (4de kwartaal), alle van den dienst 1892/93 en eseoci-óir verklaard don 2den Jnni 1893, en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne ver plichting om den aanslag op don brj de Wet bepaalden voet :e voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, Jnni 1893. DE KAXTEB. - De .Yryzinnige Kiosvereeniging" alhier heeft in hare gisteravond in het Nutsgebouw gehouden algemeene ledenvergadering tot Can didas: voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in Zuid Holland (ter vervanging van wijlen prof. mr. J. T. Buys) met algemoono stemmen gekozen prof. mr. P A. Van derLith. Omtrent de benooming van vyf bestuurs leden ter vervulling van de vacatures, ont staan door hot periodiek aftreden van even zoo vele niet herkiesbare heeren, valt nog niets definitiefs te melden, omdat de gekozenen op één na niet tegenwoordig waren, zoodat de aanneming nog onbekend was. Tot afgevaardigden ter vergadoiing van de „Liberale Unie" werden benoemd do heeren K. T. Caron, prof. mr. H. L. Drucker, J. J. Van Masyk Huyser van Reencn en T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk. Dinsdag den 20sten Jnni a. s. zal het I vijftig jaren geleden zijn dat onze geachte stadgenoot de hoer C. B. Dnyster Sr. zich alhier als apotheker vestigde. Wij ontvingen heden het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden over den toestand van handel en nijverheid alhier in 1892. Al mogen ook volen der Kamer nog de gewénschto inlichtingen onthouden, al mogen er nog velen gevonden worden, die, uit vrees voor eene zekere mate van publiciteit, het beter oardeelen te zwijgen, do Kamer begint toch haar verslag mot dankzegging aan de vele anderon, die door eene min of meer vol ledige beantwoording der hun toegozonden vragenlijst haar opnieuw in staat hebben ge steld van haar verslag te maken, wat er h. i. van te maken is. Zij, die mochten meenen, dat elk nieuw ver slag ook eene nieuwe bron is, waaruit men de kennis kan putten over den toestand der ge meente, zullen in dit opzicht zeker deerlyk telourgesteld worden. De toestand van handel eu nijverheid in het algemeen, en in Leiden in het bijzonder, verandert in den loop van slechts één jaar te weinig, om daar mede alleen het verschijnen van een jaar verslag te rechtvaardigennu eens eindigt eene meer of minder bloeiende industiie, dan weder herrijst eene nieuwo waarvan do ver melding zeker van gewicht is maar op zich- zelve niet voldoende om daaruit gevolgtrek kingen te maken voor handel en nijverheid te dezer stede. Het streven der Kamer is slechts dit, om telken jare uit de gegevens die haar vorstrekt worden, voor eiken tak van handel en nijver heid in het algemeen eene gevolgtrekking te maken, die al naarmate de inlichtingen die veistrekt worden, vollediger zjn en op juister grondslagen gebazeerd, ons ten aanzien van den toestand de waarheid moer en moer nabij zullen doen komenvergelijkingen te maken met vorige jaren, en eerst ha een overzicht van ettelijke jaron tot voor- of achteruitgang in het algemeen te concludeeren. Ook in 1892 was de toestand van handel en nijverheid vrij stationnair; slechts bij hooge uitzondering wordt melding gemaakt van ster- Ken achteruitgang, meestal als gevolg van zwaro concurrentie. Do geest van het werk- I volk wordt overal goed of uitmuntend ge nosniddoor middel van de verzekering wordt moer en meer voor de belangen van de werk lieden door de patroons gezorgd. I De Leidsche Katoenmaatschappij, voorheen De Heyder A Cogaat op dezelfde wjjzo mot hare industrie voort. Het aantal werklui be draagt SS4. De toestand bleek in beide af- deelingen, weverij en bloekerij, ververij en drukkory, bevredigender dan in 1891 en voor zoover de Kamer van Koophandel en Fabrieken uit de gegeven inlichtingen kan opmaken, scheen ook de toestand van de katoen-industrie in liet algemeen niet onbevredigend te zijn. Hetzelfde valt op te merken omtrent do wolindustrie. Van de fabrieken van verduurzaamde levens middelen is alleen deze bijzonderheid ver meldenswaard, dat haar aantal met ééne vermeerderd word, n.l. mot die van de firma E. J. Sclioondergang Speet, wier resultaten ten gevolge van den korten duur van haar bestaan op dit oogenblik nog niet te consta- teeren zijn. De uitkomsten van de koffiesiroop-, caramel- en kleurseifabriok waren over het algemeen bevredigendook in dezen tak werd eenenieuwe fabriek opgericht, n.l. die van den heer L. J. J. Van der Kloes. Vermelding verdient ook, dat. hier ter stedo opgericht werd „de Leidsche Az(jnfabriek" (R. F. H. Van der Stok). Het debiet van do Leidsche Broodfabriek bedroeg: in 1891: 2115672 Kg. brood en 805780 st boschuitenin 18921991622 Kg. brood en 768923 st. beschuiten. Aan de depothouders werd 33,315.14 we gens korting aan slijters uitgekeerd, als f 23,280 aan de slyters in de gemeonte en f 10035.14 buiten de gemeente. De prijzen van het brood hebben gemiddeld bedragen per Kilogram:- van gebuild brood, in 1891 14,80 ets. p. HG. in 1892 13,71. ets., van ongebuild brood in 1S91 12,06 ets. p. KG., in 1892 11,71 ets van roggebrood in 1891 9,45 ets. p. KG., in 1892 10. cis. Gelijk men reeds weet, werd het dividend der naamlooze vennootschap bepaald op 18'/. pet. Qip.trcnt do productie der Stoommeelfabriek van de flnua Jje Koster Co. kan vermolc( VfOriSD.. (Jat de resultaten minder bevredigend waren, als een gevolg van de vermindering der graanprijzen. Voor zoover de opgaven van de fabricage van zuivelproducten en den handel in melk verstrekt werden, was de toestand zeer on gunstig. Graanmarkt. De graanbeurs werd gedurende dit jaar druk bezocht; het is niet alleen de marktplaats voer de landbouwers der omlig gende polders, maar vele kooplieden brengen bovendien groote partijen graan mede, welke zij te Alkmaar, Haarlem, enz. inkochten. De handel in maïs en andere voederartikelen was weder zeer groot. De oogst is ook dit jaar weder tegengevallen wel is waar gaven de meeste granen een goed beschot, docli de qualiteit liet veel te wenschen over. De tarwe is zoo goed als mislukt, ten gevolge van de vele regens vóór en gedu rende den oogst. Het gevolg daarvan was dat do Zeeuwsche tarwe, welke vóór de regens was binnengekomen, en vooral ook de bui- tenlandsche witto tarwe veel meer dan vorige jaron werden vorhandeld. Rogge en koolzaad, moerendeels vóór de regens binnengekomen, leverden een bevredi gend resultaat op. De haver en gerst waren wankleurig. Duivenboonen hadden een flink beschot eu waren tamelijk droog evenals andere jaren werden ze grootendeels in Belgio verkocht. Van het kanariezaad is niets terechtge komen. Het karwjjzaad was zoowel quantitatief als qualitatief goed te noemengedurende eonigen tijd heerschte in dit artikel eene flinke stemming met stijgende prijzen, wat wel als eene bijzonderheid mag vermeld wor den, omdat het juist eene uitzondering maakt op alle andere artikelen gedurende het ge- heele jaar; vooral de tarwe is in prijs ach teruitgegaan en de uitkomsten voor den teelboer waren bepaald bedroevend. Kaas- en botermarkt. Op de Stadswaag werden in 1892 gewogen 483,204 kilogram men kaas; voorts 14,391 deelen en 3630 '/ir. deelen boter, te zamen 324,120 kilogram men. Voorts werden gewogen 3178 varkens, U7 runderen en 806 vorschillende voorwerpen. Er bestaat gelegenhoid tot verzending dor correspondentie naar Niouw-York door middel van het stoomschip „Dldam", van Rotterdam vertickkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden avond om 10.10 (10.30 stadstjjd) bezorgd zyn. De wyzo van verzending behoort duidoiyt Op het adres vermeld te worden. Uitslag van het literarisch-mathematisch examen te ArnhemZesde groep. Toegelaten zijn de heeren G. H. Coops, te Oosterbeek; C. J. F. Dosch, te Amsterdam; J. H. Kok, te Utrecht, en C. A. Valk en mej. M. A. Valk, beiden te Leiden. De vastgestelde rekening over lS92van den Veender- en Lyker polder buiten de be dijking, onder de gemeenten Alkemado en Woubrugge, bedraagt aan inkomsten 3046.21, 103) „Ge diendet hem dus Biet voor de eerste maal?" „Neen, neon! Vraag niets meer 1 De schrik, de angst grjjpen me al te zeer aan" en hy bedekt zijn gelaat met de handen. „Houd u bedaard en laat ons kalm over- legger.. Begrijp ik u goed, dan was bjj uw verleider. Gij waart in zyn dienst en ontvingt uw deel." „Ja, ja." „Welnu, wilt gij dit alles herhalen, wilt ge dit zwart op wit verklaren? Of wilt ge alle sihuld op u nemen en hem voor schande bewareD, maar denk aan vrouw en kinderen. De keus kan niet moeilijk vallen." „H.j zendt u tot mij en gij.gij wilt hem verraden?" stottert de meer en meer in 't nauw gebrachte man. ,Ik werd gezonden, maar niet door hem. Ziehier wie ray tot u zond." H;j reikt hem zjjne volmacht toe. K t een kreet van ontzetting valt Radotzky in zyn stoel terug. Hy had gepoogd op te staan; zoowel lichaamspyn als zieleangst ontlokken hem een kreet. „Ik zal vertrekken zonder iets van het tusschen ons voorge vallene aan uw patroon mee te deelen. Voor alsnog zal in uw uiterlyken staat niets ver anderen, mits ge schriftelyk verklaart hoe gy tot den diefstal zyt gekomen en dat de gelden door u zyn ter hand gesteld aan den graaf." Radetzky aarzelt nog, maar Herder houdt aan. Hij beroept zich op de vrouw en kin deren, om wie hy misdadig werd en die nu niet alleen een geschandvlekten naam zuilen dragen, maar broodeloos worden. Hy wyst hem op zyne toekomst, waarin hy. na zyne straf te hebben ondergaan, daar Pruisen zjjne uitlevering zal eischen, by iedereen het hoofd zal stooten. Daarentegen zou er wellicht zooveel ter zyner verontschuldiging kunnen worden aange voerd, dat hy er met eene lichte bestraffing afkwam en zyne uitlevering niet werd gevraagd. Kortom, Herder neemt al zyne welsprekend heid te baat en na eenigen tyd is het doel bereikt. Hy is in het bezit eener sehrifïelyke verklaring van den in het nauw gebiachte, als zynde door den graaf Von Wienerstein overgehaald zich meester te maken van den schat der Hollandsche reizigster, die, evenais hij, logeeide in het bewuste hotel en toe vallig in de kamer sliep, grenzende aan de zyne. Na hem nog eenige bemoedigende woorden te hebben toegevoegd, verlaat hy hem, snelt rechtstreeks naar het telegraafkantoor, seint naar Wiesbaden het doel van do reis bereikt te hebben, keert naar zyn hotel, betaalt zyne rekening en spoedt zich naar het station, zonder zich te bekreunen om de stedclyke merkwaardigheden of wel de tentoonstelling van Veenen, uit vrees, dat de vogel inmid dels mocht ontsnappen, want op zyn woord van eer vertrouwde hy niet veel. XI. N'ar.da zou geen jong moisje zyn geweest, indien zy zich niet van ganscher harte had overgegeven aan de hoop, die haar uit Mina's schry ven onwillekeurig tegenstraalde, ofschoon zy toch ook de diepste deernis mot hare teleurstelling gevoelde en de gedachte aan Yon Wienerstein haar als een spooksel tegen- giynsde, en wel zoo gedurig als haar vader in stygende onrust vroeg of er nogal geen bericht van hem was ontvangen. Werkeiyk was dit het geval, nu zy een brief rechtstreeks aan haar adres in handen houdt, teeder van inhoud, keurig geschreven op geparfumeerd papier, alzoo een minnebrief in.alltn deelo, waarin haar een bovenaardsch geluk woidt voorgespiegeld^ aan de zydevan een grafelijk echtgenoot, die de uitgebreidste bezittingen de zyne kan noemen en wiens juweelen erfdeel zyner moeder voor de bruid van den eenigen zoon op zichzelven reeds een kapitaal vertegenwoordigen, aan- zienlyk genoeg om een gebeel gezin onbe krompen te doen leven. Nanda slaat de schrik om het hart, waar zy uit den brief bespeurt dat hy niet in 't minst meer twyfelt aan hare wederliefde en haar smeekt, nu zyn oponthoud te Wiesbaden verlengd dreigt te worden, hem eenige woor den van wederliefde te doen toekomen. „Onmogslyk, onmogelyk!" zucht zy. „Ik zou thans liever sterven." Geon wonder dat Marianne haar aantreft met het hoofd in de hand. „Komt, laat ons trachten helder de toekomst in te zien, en met hoofd en hart beiden te rade gaan", raadt zy, als zy kennis heeft genomen van Von Wienorsteins schryven. „Maar daartoe moet go eerst weder kaim zyn geworden. Wat dunkt u, als wy het Mausoleum eens be zochten? (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1