H°. 10209. Maandag 5 Juni. A0.1893. <geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maan ion. 7.77.77. .77 f 1.10. Franco per post.7.7. .7777. 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 29 April-2 Mei. Gedurende de eerste twee maanden van de jaren 1893 en 1892 is op do bezittingen bui ten Java en Madura aan rechten ontvangen ƒ252,311.69 en 292,023.08, dus minder in 1893 ƒ39,711.39. Gedurende de eerste drie maanden van de jaren 1893 en 1892 is op Java en Madura ontvangen ƒ2,554,710.37 en ƒ2,546,940.215, dus meer in 1893 ƒ7770.155. Geruimen t.yd geleden werd door ons bericht, dat de resident Scherer, tijdens zjjn verbiyf op Atjeh, aan den radja van Passan- gan verlof had gegeven tot den invoer van 50 Henri-Martini-geweren. Wij hadden dat bericht van iemand, die het weten kon, en tot nog toe werd het ook niet tegengesproken. Thans echter meldt ons iemand, die het nog beter kan weten, dat het bericht geheel uit de lucht is gegrepen, en dat de radja van Passangan gedurende het verbiyf van den resident Scherer in Atjeh en door diens toe doen geene geweren van welken aard ook heeft ingevoerd. Onze zegsman voegt er by, dat de resident Scherer, als de genoemde radja er om had gevraagd, wat hy wel niet zal gedaan hebben, daar er geene aanleiding toe bestond, hem natuurlyk geen verlof tot den invoer van geweren zou hebben gegeven, omdat hy uit zichzelven machtig genoeg is en onze hulp niet behoeft, maar wy integendeel de zyne. (J.-B.) In het in de Jav. Ct." opgenomen bericht omtrent de Gouvernements-kina-onderneming over het 1ste kwartaal 1893 is merkt de „J.-B." op vooral opmerkelijk, dat de waar nemend directeur P. Van Leersum de productie kosten tot minder dan de helft heeft terug gebracht van hetgeen zy in 1890 onder den directeur waren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof na r Europa, wegens z^ekto, aan den land meter 8de klasse bij hot kadaster L. Brocx en aan den algemoenen ontv. van 's Lands kas te Palembang I'. E. Schotel; con tweejarig verlof naar Europa, wcgons ziekte, aan de hulponderwijzers bij het O. L. Onderwijs H- Pothof!'; een jaar verlof naar Eoropa, wegens langdurigen dienst, aan de landm -tors 2do en 3do kl. bij het kadaster W. H. R. Bake en F. L. G. Vmconteen jaar verlof naar Enropa, wegens langdurigen dienst, aan de controleurs lste kl. bij hot binncnl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura F. A. L E. Van Dyk en W. J. Rahder; ten jaar verlof raar Europa, wcgons langdurigen d entt, aan den predik, bij de Protest, gem. te Soorabaia dr. H- J. Offc-rhaus; aan den houtvester lste kl. bij het boechwezen op Java en Madura A. E. J. Bruinsma; aan de bulpoDderuijzeres bij het O. L. Onderwijs L. Heijnneman aan den hulpprediker ten dienste der lol. Christengemeenten te Depok en Toegoo (Batavia) C. De Gra-f; zes maandon verlof naar Europa, huiten bezwaar van den lande, aan don Gouvernementeveearts D. J. Fischer. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's Lands dienst, de architect 2do klasse bij den Waterstaat enz. A. W. Abels. Benoemd: Tot subat.-offioier van Justitie bij den Raad van Justitie te Padang, mr. J. H. Carpon- tior Alting; tot notaris, tevens vendumeester, te BIBar (Kediri), de cand.-notaris G. H. Thomas; voor den tijd van een jaar, of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, tot buitengewoon voorzitter van den Landraad to Djombang (Soerabaia), mr. V. A. Van den Bossche; tot derdon commies bij bet depar tement der B. O. W., de klerk F. H. Van do Wall; bij bet Binnonl. Bestuur op Java en Madoera: tot controleur lste kb, de contr. 2de kl. G. J. Oademans on A. L. Tb. A. Nepveu tot Ameydc, met bepaling dat corstgcn. in zijn nieuwen raDg toegevoegd blyft aan den Resident vaD Djokjakarta; tot contr. 2de kl. de adspirant-contr. E. Einthovon; tot adspirant- contr., do burgerlijke ambtenaar ter beschikking van den directeur van Binnonl. Bostuur W. H. L. JohaDbij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera: tot contr. lste leb, de coutr. 2de kl. S. H. Scbaank en W. D. Helderman; tot contr. 2de kb, de adspirant-controleurs A. H. N. Kruysboom, N J. Brcyn en H. O. E. Quast; tot adspir.-contr. L. C. Westenenk, R. C. L. Bosch en A. E. Holle; bij bet departement van Financiën: tot 2den comm., de Sdo comm. O. Tb. Hageslein; tot Sden comm., de klerk F. A. Abrahami do Melverda en J. Potter van Loon. Tijdelijk werkzaam gesteld: Bij do lands drukkerij te Batavia ten einde, tijdelijk als directeur dier inrichtiDg op to treden, J. A. A. F. Qnontin. Belast: Met- do waarneming der betrekking van algem. ontvanger van 's lands kas te Palembang, de ambtenaar op non-activiteit F. M. Bomhard. Gesteld: Mot don rang en titel van control. 2de kb bij bet Binnonlandscb Bestuur, ter beschik king van don resident van Baoka en Onderhoorig- heden, om te worden belast met do w arnoming der betrekking van admiuiefrateur bij de tinmijnen in dat gewest, de control. 2do kl. bij hot Dinnenlandscb Bestuur op do bezittingen buiten Java en Madoera H. J. De Groot. Verlengd: Met oen jaar of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn, wanrvoor do ambtenaar J. A. Ham is gesteld ter beschikking van den buitongew. voorzitter van den Landraad te Djombang (Soerabaia), ten eiado te worden belast met griffiersworkzaambeden bij gemelde rechtbank. Machtiging verleend: Tob uitreiking aan W. Tb. Do Vogel, eenor akto van toelating tot uit oefening der genees-, heel- en verloskundige praktijk in N.-Indië. Departement van Oorlog. Verleend: een twee jarig vorlof Daar Europa, wegens ziekte, aan den laten luit. der infanterie A. F. Roque, aan den lstonluit. der artillerie G. E. Hoffmann en aan den 2den luit. dor infanterie A. E. Van Kappen; wegens twaalf jareD onafgebroken dienst in N. Iudiü, aan den lston luit. der infanterie B. A. A. De Vlaminck; oen jaar verlof nsar Europa, wegens langd. dienst, aan don militairen ambtenaar lste kl. K. F. A. Bachmann. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Hr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met bc- loud van recht op pensioen, do kapt.-intoi.dant bij de milit. adm. S. Hissink. Bevorderd: Tot officier van gezondheid lste klasse by don militairen geneesk. diens', do officier van gezondheid 2de klasse dr. F. J. Muller. Bij do militaire administratie, tot kapt.-kwartierm., do lste luit.-kwartierm. J. J. Verwijoen. Gemengd Nlenwa. Advertentie n. Van tyd tot tyd leest men nog wel eens wonderlijke adver- tentifcn in de dagbladen. Zoo vers ;henen ver leden week een paar amusante staaltjes op dat gebied. „Verloren eene broche (camée), voorstellende Venus en Adonis, gaande van den Dam door de Kalverstraat en Reguliersbreestraat naar het Rembrandtplein"en „Gevraagd eene min voor een meisje tus- schen de vijf en-twintig en dertig jaar, gehuwd en van den P. G." Een vreeslijk ongeluk had deze week plaats in de koninklijke pyrotechnische inrichting bij Berljjn De chemicus dr. Schlör was in zijn labo ratorium, dat geheel geïsoleerd is gelegen op het eilandje Eiswerder in do Havel, op eenigen afstand der overige fabrieksgebouwen, bezig met de bereiding van knalzilver, dat gebruikt wordt voor de vulling van slaghoedjes. Plotseling had eene vr(j hevige ontploffing plaats, en toen andere personen ten gevolge hiervan toesnelden, bevonden zjj dat de schei kundige was omgekomen. Zjjn lyk was vreese- lljk verminkt, do schedel was verbrijzeld, het gelaat onkenbaar, do borst opengescheurd, de rechterarm geheel afgeslagen. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. In het zuidwesten van Arkansas hoeft een wervelstorm gewoed, waardoor in het dorp Hope een gebouw word omgewor pen, zoodat zeven personen onder hot puin begraven werden. Twee hunner zjjn sedert overleden. Te Parijs is zekere Delpratin hechtenis genomen, die tal van lichtgeloovigo lieden tot een bedrag van 500,000 fr. had opge licht, onder voorwendsel van eene maatschappij op te richten ter vervaardiging van „lucht- vélocipêdes" of vliegtoestellen. De rechtbank te München veroor- deelde deze week tot langdurige gevangenis straf vier jeugdige roovers. Tweo hunner, broeders van 16 en 18 jaien, hadden met hunne zusters en twee vrienden een ouden molen by Dachau tot een werkelijk roovers- hol ingericht, waar zjj voornamelijk leefden van het vleesch der schapen, die zy stalen. Toen het aan het licht kwam, wat zy daar uitvoerden, moesten de gendarmen den molen na een formeel gevecht met vuurwapenen bestormen om de jeugdige booswichten in handen te krygen. Do boeren in den omtrek hadden reeds lang te voren kwaad vermoeden en gingen niet gaarne ongewapend langs den molen. Zy hebben dien thans voor gezamen- lyke rekening aangekocht en geslecht. Merkwaardig is het, dat een der vier roo vers eer. kleinzoon is van een indertyd in diezelfde streek berucht rooverhoofdman. INGEZONDEN Mynheer de Redacteur I Voor eenigen tyd las ik in Uw blad een artikel, ten doel hebbende de fabrieksschool voor meisjes, die te Leiden van moderne zyde zal worden tot stand gebracht, aan te bevelen en daarvoor belangstelling te wekken. Dat ieder vry is om voor dergelyke zaken de aandacht te vragen, spreekt vanzelf, doch do wyze, waarop zulks gedaan wordt, mag niet altijd goedgekeurd worden. Dit nu is naar myne bescheiden meening ook het geval met de samenstelling van het bedoelde artikel. Daarin toch wordt m. i. do arbeid van de yverige en onvermoeide Mej. De Vriese, do vrouw, die reeds zoovelen tot zegen was en by haren arbeid onder de fabrieks meisjes alleen gedreven wordt door de be geerte om arme, in zichzelven verloren zondaren te brengen aan de voeten van den Heere Jezus Christus, vereenzelvigd met de van moderne zyde op te richten school voor fa brieksmeisjes. Daar ik woet dat velen door bedoeld artikel in de meening gebracht zyn, en ikzelf ook in de moening verkeerd heb, dat Mej. De Vriese haren arbeid gestaakt had en deze door de op to richten school zou worden overgenomen en vervangen, verzoek ik U beleefd mij gelegenheid te geven in Uw blad te melden dat my, na onderzoek, als juist gebleken is, dat zulks gelukkig allerminst het geval is. Mej. De Vriese blyft onverdroten voortgaan, mot getrouwheid aan haar beginsel, te arbeiden onder de fabrieksmeisjes. Allen, die in haren arbeid belang stelden en haar steunden en ook dengenen, die hare hulp begeoren, wordt daarom vriendelyk verzocht hiervan goedo nota te nemen. Moge mej. De Vriese nog lange jaren bekrachtigd worden, trots allen tegenstand, om voor don naam en de zaak des Heeren te arbeiden Met dankzegging, Beverwijk, Uw getrouwe lezer, 30 Mei 1893. J. S. Hoek. 88.) De vlugge teekenaar treedt nu uit zyn schuilhoek en buigt voor de welgemeende hulde, die zyn talent door de verschillende beeren wordt toegebracht. „Behoud het uwe, meneer Herder", raadt de chef, „als grootste teeken, dat wy u in elk opzicht buiten het geding laten, zoowel als ten bewyze onzer erkentelykheid voor de aanwyzing, die ons door u is verstrekt." Nog is hij niet van zyne verbazing beko men, of de logementhouder treedt binnen. Zonder omwegen wordt hom gevraagd of in de dagen van den bewusten diefstal ook een reiziger uit Bucharest ten zijnent had gelogeerd. Hot antwoord is volkomen toestemmend. Meer dan dat. „Immers", zoo verklaart hy, „den avond vóór zyn vertrek heeft hy zyn rekening be taald, omdat hy voor daff en dauw verder moest. Eerst nu schiet het my te binnen, dat wy den anderen morgen, zyn bed onaan geroerd vindende, in den waan zyn gebleven dat hij, uit vrees zich te verslapen, 's avonds nog vertrokken was. Deze byzonderheid is van verre niet in verband tot den diefstal kunnen gebracht worden, doordien decommissionnair jaar in jaar uit in ons logement afstapte on dus een oude vertrouwde bekende was." Op zyn verzoek om zyn signalement op te geven, strookte die opgaaf zóó volkomen met die van Herder, dat men volkomen tevreden moebt zyn. Yoet voor voet toch werd grond gewonnen. „De Hollanders zullen niet kunnen zeggen dat onze politie geen flinke speurhonden hoeft", lacht do hoofdambtenaar, „of wel dat zy geen knip voor den neus waard is, of schoon wy in de eerste plaats u, meneer Herder, het spoor schuldig zyn. Noom er voorloopig onzen innigen dank voor aan. Maar, hoewel gy persoonlyk van elke vervol ging ontslagen zyt, kunnen wy toch uw ge tuigenis straks niet ontberen, als do eenige, die ons zeggen kan of de commissionnair en de vreemdeling van de boot dezelfde persoon zUn. Indien niets u naar huis roept, blyfdan onze gast. Moet gy naar Nederland terug, dan zouden wy verplicht zyn u te verzoeken onverwyld herwaarts terug te keeren ais de vogel geknipt zal zyn." „Zooals ik vroeger heb gezegd: op 1 Oct. moet ik mijn betrekking aanvaarden. Tot 25 Sept. byv. ben ik geheel tot uw dienst. Ver plicht my echter door my in staat te stellen uw gastvryheid te vergelden door arbeid. Ik haat ledigheid van natuur om hare verveling. Indien ik werk kan vinden aan 't gerech- telyk departement byv., 2oudo my dat zeer welkom zyn." „wy willen u gaarne voordragen om ons tydeiyk bchulpzaaam te zyn in de opsporing. Een voordracht, die zeker 't gewenschte go- volg zal hebben, omdat u meer dan wyzelven geschikt zoudt zyn op verkenning uit te gaan. Misschien wol naar Bucharost zelf." „Ik ben tot alles bereid, want ik zou er my een feest van maken, indien ik de graaf zou kunnen ontmaskeren. Dat beiden onder één doken schuilen, betwyfel ik niet. Jammer dat er geen voorwendsel is om hom voor loopig in hechtenis te houden." „Hadt u een en ander in zyn tegenwoor digheid gezegd, allicht ware dat voorwendsel te vinden geweest. Ik meen echter dat het beter is zeer in stilte te werk te gaan. Wy hebben nu een leiddraad en.en.enfin, een Hollander begrypt dit zeker niet zoo juist; maar een naam als dien van Yon Wie- nerstein boezemt ontzag in. Wy stellen den adel zeer hoog, meneer Herder, en kunnen dien graaf daarom niet bejegonenalseen burgerman." „Men zal ook in Pruisen wel zoo verstan dig worden om de menschen qua monschen over één kam te scheren", lacht Herder, die zich sedert zyn vertrek uit Eisenach zoo luchtig niet had gevoeld, 't Was of alle zorgen hem van 't hart waren gewenteld, toen hy zich weder vry en frank bewegen kon. Op hetzelfde oogenblik ongeveer dat hy het politiebureau verliet, leest Mina thans Herders volslagen biecht van af de grap in de sociëteit om kosteloos de Weener tentoonstelling te gaan zien, tot zyne rypende liefde voor Nanda, daarop gevolgd door de verzekering hoe hy desniettegenstaande haar dezelfde broederiyke genegenheid toodraagt en zal blyven toedra gen; hoe Nanda haar geluk niet wil grond vesten op den puinhoop van het hare; hoe ziek hy haar had verlaton en wat hem nu dwingt te Wiesbaden te blyven. Dat er eene snaar in haar hart brak, be wees de opvallendo kleurverandering van haar gelaat. Zy verliet met den brief do huis kamer, waarin zy tegenover hare moeder do laatste hand legde aan haren bruidskorf. In de eenzaamheid gaf zy haar zielelyden lucht. (Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5