N°. 10208. Zaterdag 3 Juni. A0.1893. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH Jil DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. Gemengd Nieuws. Den lsten Juni werden te Scheve- ningen de baden geopend. Aan het strand zag het er al recht gezellig uit en hot ontbrak ook niet aan bezoekers, maar de lust tot baden was nog gering, wat by de lage tempe ratuur wel te begrypen isslechts vier heeron gingen in zee. Ook is het badseizoen te Katwijk aan Zee geopend. Er zijn de laatste dagen reeds ver scheidene badgasten aangekomen. De bekende Haarlemse he pa arden- loten zijn by inschrijving ruim elfmaal ge plaatst; een pondspondsgewijze verdeeling heeft plaats gehad. De inschrijvingen voor den wan del wedstrijd, die 9 Juni te Amsterdam een aanvang neemt, zyn gisteravond gesloten. In het geheel zyn ingeschreven 34 personen, waarvan 21 uit Amsterdam, 3 uit Utrecht, 2 uit Rotterdam, Leiderdorp en Nieuwer- Amstel, één uit Haarlem, Don Haag, Hilver sum en Eiam. Men klaagt er wol eens over) dat de Nederlandsche roclitspleging altyd zoo veel tijd eischt, den slakkengang gaat. Dat dit niet altijd behoeft, is Woensdag te Heeren veen gebleken. Dinsdagmorgen word aldaar oene ernstige mishandeling gepleegd, de zaak werd door den rechter commissaris geïnstru eerd, de dader stond reeds terecht en is ook al gevonnist. Zes en dertig uur na het be drijven was do zaak „berecht". Het geval droeg zich als volgt toe. Wolf, van Roermond, stond met zjjn hippodrome op de kermis te Hoerenveen. Otto Weiner, een Duitscher, is zyn pikeur, oen man van zeer drftigon aard. Dinsdagochtend, toen de pikeur in den stal kwam, kroeg hy ruzie met den knecht A. Paulus, die des avonds uit den dienst van Wolf gejaagd was en die zich in den stal te slapen had neergelegd. Do pikeur nam eene mestvork, sloeg den steel daarvan op het hoofd van Paulus stuk, zoodat deze ernstig gewond werd on zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Daar de kermis is afgeloopen en Wolf met zjjn gezelschap wiide gaan vertrekken, ver zocht het O. M. eene buitengewone zitting dor rechtbank, welke Woensdagmiddag ge houden werd. Het O. M. eischte tegen den pikeur wegens mishandeling 4 maanden ge vangenisstraf, da rechtbank wees dadelyk vonnis en legde hem 45 dagen gevangenis straf op. UD Een inwoner van Yeendam, die op zyn rijwiel huiswaarts keerde, werd onder weg door een hevig onweder overvallen. Plotseling zag hy een bliksemstraal op de stuurstang nederschieten en werd hy op den grond geworpen. Eenigen tjjd daarna werd hy in bewusteloozen toestand gevonden door een voorbijganger, die hem in de naast* bijzyndo woning droeg, waar hij bijgebracht werd en waar het bleek dat hy geen noe menswaardig letsel had bekomen. De reis moest echter te voet vervolgd worden, ofschoon het rywiel onbeschadigd was. De vernikkelde stuurstang was door don bliksem geheel zwart gekleurd en had dienst gedaan als bliksemafleider. Nader verneemt men, dat het onlangs vermelde ongeval op den straatweg tusschen Amsterdam en Haarlem het op hol gaan van de paarden voor een rijtuig, waarin twee dames gezeten waren niet is overkomen aan mevrouw Insinger, die des zomers in den Haarlemmerhout verblijf houdt, maar aan mejuffrouw Insinger van „Linden- heuvel", te Bloemendaal. Do drie door een dollen hond gebeten huzaren, oppassers aan de K. M. Academie te Breda, zyn ter behandeling naar Parijs vertrokken, onder leiding van den officier van gezondheid C. J. Te Boekhorst, in garni zoen te 's-Gravenbage. Een 10-jarig knaapje, wonende op do Goudsche Vest, te Rotterdam, heeft by het eten van soep oen beentje in de keel gekregen en is ten gevolge daarvan gestikt. De huisschilder C. YanEyk, te Ouwerschie, had het ongeluk, terwijl hjj bezig was eene lijst van eene dakgoot te verven, met do ladder omver te vallen. De man kwam met het achterhoofd op de steenen terecht werd bloedend verwond huiswaarts godragen, en overleed een paar dagen later. Naar men meldt, hebben in de nabijheid van Tiel, by de Groote Brug, een paar honden op eene afschuwelijke wijze huisgehouden. De heer H. v. Loenen, veehouder te Echteld, vond gisteren niet minder dan 17 schapen uit zijne kudde dood en geheel verscheurd in de weide liggenbovendien waren er 7 zóó verminkt, dat ook deze wel sterven zullen. Door de Pruisische regeering zijn twee Russen, als zijnde zonder middel van bestaan, naar Yenloo teruggevoerd, nadat zy van Rotterdam uit daarheen gebracht waren. Zy zyn nu in de gevangenis te Roermond op genomen in afwachting van hunne nadere beschikking. Een driejarig jongetje van G. T., te Berg-Ambacht, viel van de waterstoep in eene sloot, nabij de woning. Niemand was er by tegenwoordig. Toen enkele minuten daarna de moeder haren lieveling in het water zag liggen, voorover, begon zy yseiyk te gillen. Hierop schoot haar ruim zesjarig zoontje toe, dat, zonder zich te bedenken, onmiddellijk midden in de sloot sprong en zijn broertje, dat reeds bewusteloos en blauw was, het leven redde. De werkloosheid in Friesland neemt, helaas 1 toe. Tal van kregele arbeiders reizen alles af, om werk te krijgen, doch tevergeefs. En dat in den besten tijd van 't jaar. In de veenderijen zyn de helft minder arbeiders dan in 1892. Bovendien loopt het graven en baggeren dit jaar ook veel vroeger af dan gewoonlijk, omdat er nog een onge woon groote voorraad brandstof op het veld staat, welke grootendeels het kapitaal van de verveners vertegenwoordigt. Te Maubeuge heeft Zondag j. 1. een zangwedstryd een treurig einde genomen. Elk der mededingonde vereenigingen had een opgegeven nummer voor te dragen. De beurt was aan de liedertafel uit Bavai (Noord- Frankrijk) de directeur Renard hief zyn stok op, maar een der zangers zette verkeerd in, Renard werd bleek, sloeg nog eenige maten en viel omver. Oogenblikkeiyk werd ge neeskundige hulp verleend, maar tevergeefs: hij was reeds een lyk. Natuurlijk word de wedstrijd niet voortgezet. Op een boerderij naby Richmond, in Yorkshire, is een kind van veertien maan den door een haan aangevallen en zóó deerlijk aan het hoofd gewond, dat het nog denzelfden dag bezweek. Een stierengevecht met zeer on gelukkigen afloop heeft plaats gehad te Getafe, in de provincie Madrid. Er werd een z. g. corrida de novillas gehouden, waarin jonge stieren door liefhebbers, moestal geheel onge- oefenden, worden bestreden en niet mogen worden gedood. In het voormiddag-gevecht werden verscheidene personen gekwetst, in het namiddag-gevecht, waarin 28 stieren „uitkwamen", werden 2 personen gedood en eenige andere levensgevaarlijk gewond. On danks den ongelukkigen loop dezer vermake lijkheid werd het gevecht, nogal onder voorzitterschap der autoriteiten, tot het einde voortgezet. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ti* 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere lettere eaar plaatsruimte. Toor het incaeeeereo buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. De cycloon, wolke in de Golf van Bongalen heeft gewoed, heeft grooter onheilen aangericht dan men oorspronkelijk vermoedde. Zestig mannen, die bezig waren met het lichten van het Duitsche schip „Germania", z(jn omgekomen. Het Engelsche vaartuig „Glengarry" is door de bemanning in volle zee hulpeloos verlaten, de manschappen zjjn door Franscho booten gered. ALFEN. Bevallen: J. Yierbergen geb. Yan Roest, Z. A. M. v. Ocselen geb. Verbei, Z. Overleden: G. Yan Wijk, Jd. 4 j. G. Van Leeuwen, jd. 2 j. J. C. Yan der Hoogt, jd. 1 j. Gehuwd: B. Ververs en P. De Greef. W. Korbj)n en A. Yan Dam. J. W. Stolk en C. Van Zomeren. A ARL ANDER VEEN. B o v a 11 e nF. Yan Vliet geb. Van der Bijl, D. Overledon: H. Laroa, IJ. A. Groenendijk, echtg. van J. H. D. Van Homsbergen, 68 j. J. C. Do Vos, echtg. van M. Rademakers, 31 j. BODEGRAYE. Bovallen: M. Hulscber geb. Mnie, D. N. Kuif geb. De Ridder, D. K. Sterk geb. Van Rijn, D. Overleden: J. Plomp, echtg. van J. Boogaard, 42 j. B. Noordegraaf, 2 m. Gehuwd: J. Noordegraaf, jm. 32 j. en A. Verduijn, jd. 25 j. J. Boerefijn, jm. 26 j. en J. Van der Heide, jd. 20 j. HAZERSWOÜDE. Bevallen: T. E. De Wilde gob. Van HeldeD, D. Gehuwd: D. v. d. Akker, jm. 26 j. en M. G. Verbagen, jd. 26 j. S. v. d. Werf, jm. 25 j. en C. v. d. Pijl, jd. 33 j. KOUDEKERK. Bevallon: M. Van Harekamp geb. Van KlavcreD, D. Overleden: A. Van Capel, wed. Th. Immerzeol, 62 j. H. De Wit, 1 m. LEIDERDORP. Bevallon: B. O Kerrrmors goh. Van Akkeren, D. G. Hol geb. Heembkerk, D. M. M. Barning geb. Piek, Z. D. Wessel geb. Prine, Z. E. Rietkerk geb. v. d. Laan, Z. M. M. Vorduin geb. Van logon Schenau, Z. A. Van Dorp gob. Mulder, D. Overledon: A. Brands, echtgen. van A. M. Lerensveld, 86 j. Gehuwd: A. Hoogeboom, wednr. van H. Van Tol, 42 j. en C. Vonk, wed. v.in N. v. d. Leo, 44 J. J. Bruseoe, 25 j. en J. Kret, 22 j. N. v. d. Meer, wednr. van O. Van Volzen, 43 j. en E. Button, 31 j. OUDSHOORN. Bevallen: T. Kapteijn geb. Hoogovecn, Z. E. De Jeu geb. Boor, Z. Overleden: J. Bossomeijor, d. 8 m. O. Voorby, d. 7 m. REEUWIJK. Bovallen: N. Do Knikker goh. Sol, D. Overledon: A. Van Greuningon, 21 j. F. Verkerk. 8 d. Gehuwd: F. v. d. Heuvel en C. Vermeulen. TER-AAR. Bevallon: M. Verlaan geb. v. Tol, Z. W. Kouwenboven geb. Vale, D. Overledon: Th. Van Veen, z. 5 m. Gehuwd: J. Zevenhoven, jm. 27 j. en R. Blommesteijo, jd. 28 j. WOUBRUGGE. Bovallen; G. De Vette geb. Ruigrok, Z. ZvVAMMERDAM. Bevallen: M. Duym geb. Vormeer, D. Overleden: Een levenloos aangegeven D. van J. Hoogervorst. E. Van Aken, wed. van G. Smooro«-burg, 81 j. C. Van der Doos, echtgen. van K. Noorlatder, 81 j. van Oranje Nassau kenmerken om to onder stellen dat beide dochters van H. D. H. Prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Weimar, dien kunstzin van hare koninklijke moeder kunnen hebben geërfd, maar zeer zeker is hy ook een erfdeel van den groothertog te noemen. Immers, de groothertog is oen ernstig en gelukkig beoefenaar der boetseerkunst. Méér dan eene deur in het slot en in andere sloten, hem toebehoorend, zyn vervaardigd naar mo dellen van zijne hand. Z. K. H. heeft die kunst zóó lief, merkt de gids op, dat hy zel den op reis gaat zonder boetseerdoos. Geen wonder dus, dat het slot zoo oven ijk is aan kunstschatten en kunstenaars nergens zóó worden ondersteund als te Weimar en nog wel de kunst op elk gebied. Vraag slechts aan Frans Liszt welk eene lieve woning hem namens den groothertog is ingeruimd, wolke heerlijke tonen avond aan avond doar de concertzaal ten hove ruischon. Vraag het ook den directeur van den hof- schouwburg, levens directeur van de schouw- burgschool of academie, of aan de academis- ten van goeden huize zelfs, die niet mogen optreden dan na jaren studie Vervolg ommezijde.) 95) Kort daarop traden zij in het bijzonder vertrek der groothertogin, welks wanden ver sierd z(jn met. de oorspronkelijke cartons van Leonard da Vinei, de audiëntie-zaal van den groothertog; de kapel, die by gelegenheid van de zilveren bruiloft van het regeerend vorstenpaar opnieuw werd gerestaureerd en met geschenken begiftigd van het keizerlijk huis; het vertrok, eertijds bewoond door Carl August, het dito van Bernard van Saksen- Weimar, wiens wapenrusting er nog wordt bewaard, welke vertrekken even fraai waren gedrapeerd en ingericht en vele herinneringen leerden verlevendigen van het verleden en het heden, doch zeker niet half zooveel als die „de Dichterzimmern" stonden op te wek ken. ier zalen toch zijn gewijd aan Weimars liefste en Europa's onsterflijke dichters Herder, Goethe, Schiller en Wieland. Zelfs als alle overige vertrekken gesloten zijn, blij ven die voor het publiek toegankelyk. Geen wonder: elk op zichzelf is een museum van kunst en tonnen gouds waard. Immers, de wanden pryken met onsterflijke doeken, waarop algemeen bekende tooneelen uit de werken der dichters met meesterhand zijn afgebeeld. Nu staart men met verrukking in de „Goethes Zimmer" op Faust, de geesten aan roepend, op Demonen, die hem het gif be reiden en aanbieden. Op Wagner en Mephis tofeles, op den Erlkönig; den koning van Thulo. Op Helena met Euphosion. Op het lyk van Faust, in bezit genomen door Demonen, en boven doze voorstelling de koningin des Hemels, te midden vanengelen en gezaligden, op Gretchen, omringd van Geniussen, om Mephistofeles te vernietigen. Ginds roept Egmond u toe in gesprek met Oranje, of betoovert u Egmonds droom in de gevangenis, enz., enz. De Herder-Zimmer roept u onder de kunst- schetsen zijne spreuk toe: „Licht, liefde, leven", terwyi gij 't oog richt naar zyn borst beeld in marmer. En wat niet te zeggen van de Scbiller- Zimmer, die de bezoekers eensklaps ver plaatst te midden zyner werken, ovenals die, aan Wieland gowyd 1 Hoe bewonderenswaardig schoon en aan- trekkoiyk elk dichterlijk gemoed die vertrek ken mogen zyn, het byzonder vertrek der groothertogin is dit niet minder. Alles deed zien dat bet bewoond werd, dat de vorste- ïyke bewoonster bet zoo pas had verlaten en zoo dadelyk weder betrekken zou. Te midden van al den rykdom van kunst en vertegenwoordigd door schilder en beeld houwwerken geurden de zeldzaamste bloemen in een vorstentuin en gluurden granietsteenen, in kleine afmetingen grillig op en over elkan der gestapeld, u toe, om u te beletten de kachels te zien. Een geest van huiseiykheid, die aan Hol land deed denken, straalde, ondanks de weelde van het geheel, een ieder toe. Het opgeslagen boek op eene tafel, ter plaatse, waar gisteren de lectuur was afgebroken, een werkmandje met een luchtig handwerk, stonden kenneiyk evenmin te pronk als de schildersezel in een belendend ruim vertrek; de weikplaats der jeugdige hertoginnen, die beiden het penseel niet alleen in naam han- teeren, maar, blykens anatomische en andere studiën aan de wanden, in de geheimen der kunst zochten door te dringen als de ge wone schilders. Boileau's spreuk om telkens met frisschen moed opnieuw te beginnen en bemoedigende woorden van anderen, op dezelfde wanden geschreven, verzekerden dit ten overvloede. Liefde voor de kunst moge genoog het huis

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5