ziekte was toe*! de aanleidende ooreaak van de wyzigiDg), dan treedt by do vooiafgaande onteigening in werking bet voorschrift van Artikel 24 der Wet van 20 Juli 1870 (Staats blad No. 131) en wordt voor ziek vee vergoed -de helft der geschatte waarde. Volgens adres- santes meening zou dit zyn hoogst schadelik voor en zeer onbillijk tegenover de betrokken veehouders. Het is toch bekend, dat rundveo, dat door mond- en klauwzeer wordt aangetast, in den regel na een kort ziekteproces weder volkomen herstelt en dus altijd veel meer dan de halve waarde heeft. Eveneens is het bekend, dat. bijna altijd een aanzienlijk deel van den veestapel togelyk wordt aangetast, dus tegelijk ziek is. "Wanneer dus bij het sporadisch uitbreken der ziekte het stelsel van afmaken wordt toegepast, dun zal de betrokken veehoudor bijna zeker, ter wille van het algemeen belang, eene zeer aanzienlijke schade moeten dragen, eene schade zoo groot, dat ze in de tegenwoordige tijds omstandigheden voor velen gelijk zou staan met volkomen ruïne. Een dergelijk ingrijpend gevolg vreest adres sante eveneens van de toepassing van het Koninklijk Besluit van 17 November 1S92, Nummer 255. Bij het Besluit wordt gewijzigd het Koninklijk Besluit van 27 Juni 1892 door toevoeging van deze bepaling: „ter voorkoming van de verbreiding van moid en klauwzeer, kunnen de „veehouders, op last van den Burgemeester, verplicht worden hun vee op te stallen." Die bepaling is in den tegenwoordigen tijd van het jaar bijna onuitvoerbaar. Het rund vee is in de weide of komt er binnen enkele dagen. Het stal- of wintervoedsel is verbruikt, het gras in de weilanden kan voorloopig nog niet worden gemaaid en bijna zonder uitzon dering zou stal voedsel slechts tegen zeer hoogen prijs kunnen worden ingekocht. Verder zou het vee, vooral dat, wat met is aangetast, door de gedwongen opstalling en de onnatuurlijke voeding, belangrijk gestoord worden in melkopbrengst en vetgroei. Daarbij komt nog, dat er niet overal gelegenheid is tot opstallen. Bij tal van veehouders is de veestal in den zomer de bewaarplaats voor kaas en de eenige bewaarplaats, die daarvoor geschikt is. Anderen, die alleen in den zomer vee houden, hebben in het geheel geen stal. De toepassing van het genoemde Koninklijk Besluit zou van de veehouders opofferingen vragen, die ver gaan boven de krachten van de meesten van hen. Adressante is diep doordrongen van het hoogo belang, dat de Nederlandscho veestapel heeft bij de pogingen om de verbreiding van mond- on klauwzeer tegen to gaan. Met groote erkentelijkheid waardeert zij de belangstelling der Regeering in dit onderwerp en zij juicht het toe, dat niet geaarzeld wordtin het nemen van doortastende maatregelen. Adressante acht het echter in do eerste plaats dringend noodig, en zij legt daarop allen nadruk, dat die maatregelen in ieder geval en steeds zoo spoedig mogelijk worden genomen. Dat zal niet het geval zijn, wanneer de besproken Koninklijke Besluiten toegepast worden, want het is bijna zeker, dat dan de veehouders, met hot oog op de ingrijpende schade, bet uitbreken der ziekte zoolang mo gelijk zullen verzwijgen. Verder is adressante innig ovortuigd, dat het hoogst onbillijk zou zyn, om de schade, die verbonden is aan door tastende maatregelen in het algemeen belang te doen dragen door enkele individuen. Met bescheidenheid, maar tevens met vrij moedigheid, verzoekt adressante Uwe Excellen tie dringend het daarheen te leiden,dat wanneer bij het uitbreken van mond- en klauwzeer het stelsel van afmaken wordt toegepast: Vergoed wordt de volle waardeook voor de zieke dieren en dat, wanneer eventueel bevel gegeven wordt om het vee op te stallen, alle kosten en schadedaaraan verbonden worden vergoed door den Staal." 't Welk doende, enz. Gemengd Nlenwfi Op gevraagde assistentie per telephoon zijn hodenmorgon door de politie uit de woning van den hoer V. v. W. aan de Breostraat naar het politiobureel gebracht twee werklieden, die na verrichte werkzaam heden zouden vertrekken. Genoemde heer gaf hun een fooitje, doch vernam achter zich het breken eener flesch, waarvan de inhoud weg stroomde. Het bleek toen dat zij flesschen wijn ontvreemd hadden en dat zij er reeds enkele hadden leeggedronken, welke ge broken weiden teruggevonden. Een hunner was dan ook intuaschen zóó beschonken ge worden, dat hij in een afzonderingslokaal moest geplaatst worden. Het aantal bezoekers van den Acatdemietuin van 1 tot 31 Mei bedroeg 1297 ..(waarbjj gerekend is de school van den heer Van Everdiogen, te Delft, die op 25 Mei den Hortus met 83 leerlingen bezocht). Gezamenlijk bedrag van 1 Maart tot 31 Mei 2206. Hedenmorgen hebben eenige personen, meestal sjouwers, in oen bierhuis qnaestie gekregen met eene meid, die zij be schuldigden van één hunner een beurs met wat geld afhandig to hebben gemaakt Die meid, bang voor klappen, verliet het bierhuis en vluchtte in hare woning naast het bier huis en sloot de deur. Hare vervolgers schoven het raam open, klommen naar binnen en vonden haar in het bed weggokropen, waarna zjj het een on ander stuk wierpen, bij welke schermutseling de meid licht verwond geraaktv. De politie, tor plaatse verschenen, maakte aan het schandaal een einde, terwijl een onder zoek door haar zal volgen. Door do rechtbank te Haarlem zijn veroordeeld: J. Van V., timmerman, te Leiden, tot f 5 boete of 5 dagen, en J. Zurendonk, zonder beroep, te Heemstede, tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens mishan deling. In de maand Mei 11. worden op het telephoonkantoor to Koudekerk behandeld 140 telegrammen, nl.: ontvangen 83 en ver zonden 57. Omstreeks halfelf gisteravond werd in de Brandsteog te Rotterdam een hevig uitslaande brand ontdekt, welke een zeer ernstig aanzien had, omdat men allerwege de vlammen uit het dak zag slaan. Nader bleek dat een twee verdiepingen hoog gebouw, leunende tegen de achterzijde van een in de Brandsteeg uitkomend pand, hetwelk gerekend wordt te behooren tot het pand genommerd Sehiedamschedijk No. 86, in lichterlaaie stond. Dit gebouw diende, tot pakhuis van kruidenierswaren en aanverwante artikelen en is in gebruik bij zekeren Andriesse, die in het benedenhuis van het pand aan do Brandsteeg, waaraan het grenst, een soort winkel in comestibles heeft. Deze winkel heeft met het pakhuis gemeenschap Op het zien der vlammen rukten van ver schillende zijden spuiten uit. Behalve acht watergevende spuiten kwamen nog een 7-tal andere spuiten, do beide stoomspuiten van het. oostelijk en westelijk stoomgemaal en de reddingsbrigade op hot terrein, doch deze geen van allen behoefden diensten te pres toeren. Door dit krachtdadig optreden der brand weer. die van verschillende zijden water in het brandende perceel wierp, was kwartier vóór middernacht de brand geheel gebluscht. H(j bepaalde zich tot het pakhuis, waar hij ontstond en hetwelk geheel uitbrandde; van de aangrenzende panden kreeg alleen pand No. 88 aan den Sehiedamschedijk beduidende brandschade, terwijl overigens de waterschade, aan meer dan één pand en huisboedels toe gebracht, aanzienlijk is te noemen. Pand en inboedel zijn tegen brandschade ver zekerd. Volgens de buren hadden ze kort vóór het uitbreken van den brand lieden het pak huis zien verlaten. Gisterochtend liep de eerste expres trein Hoek van HollandDen Haag Berlijn, in aansluiting met de Harwich stoom vaartlijn van Londen naar Nedorland. De trein werd begeleid door de directie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij en eenige ingenieurs. Door de nieuwe stoombootdienst is ook voor de meeste Hollandscho steden een aanmerke lijk versnelde verbinding met Engeland ver kregen. Dit valt onmiddellijk in bet oog bij het raadplegen der dienstregeling. Ongetwijfeld zal het Engelsche zoowel als het Noord-Duit- sche en ook ons publiek van de nieuwe lijn een druk gebruik maken. Door schipper Frombout van de kotter „Koningin Regentes Emma" werd reeds op den dag der opening van de nieuwe spoor- weglijn Rotterdam Hoek van Holland ge bruik gemaakt om de visch naar de markt te Rotterdam te zenden. De schipper wint daardoor, behalve sleep loon en bruggongeld, een geheelen dag om weder ter visseherij uit te gaan. Uit Berlijn wordt aan de „N. R. Crt." geseind: Aan den Pruisischen minister van landbouw is eene door vele landbouwers onderteekende petitie gericht om opheffiDg van het verbod van invoer van rundvee uit Nederland. Hot verzoek is hierop gegrond, dat do veefokkers hier te lando nergens beter fokvee bekomen dan in Nederland. Gevaar is met het openstellen der grenzen niet ver bonden, daar de noordelijke provinciën van Nederland -Groningen, Friesland en Drente waaruit hot fokvee voornamelijk getrokken wordt, reeds sedert het begin van dit jaar geheel vrfl van veeziekte zijn, en de Neder- landsche regeoring zeker ook wel bereid zal worden bevonden om deze drie provinciën door een militair oordon van de andere pro vinciën af te sluiten. In de kringen der belanghebbenden, aldus eindigt het bericht, heeft men te meer hoop dat de Pruisische minister aan den uitgedruk- ten wensc'i zal gevolg geven, omdat kort ge leden ten aanzien van Denemarken de grens zelfs voor weide-vee is opengesteld geworden. TeFrederiksoord is een schaap door eene adder gebeten en daaraan gestorven. Te Gent heeft de hoer Levison zijne betalingen gestaakt, met een deficit van ruim een millioen franken. Hy is voortvluchtig. Hoofdzakelijk speculeerde hij in katoen, olie en indigo. De algemoene gezondheidstoe stand te Hamburg is tegenwoordig bijzonder bevredigend en er schijnt dus kans te bestaan, dat het onlangs voorgekomen cholera geval niet door meerdere zal gevolgd worden. Tot nog toe zijn de geruchten over het optreden der cholera in Spanje gelukkig niet nader bevestigd. Dat men daar op zijne hoedé is en met roden blijkt daaruit, dat nu ook alle personen, die uit Marseille komen, aan dezelfde maatregelen van quarantaine zyn onderworpen als die, welke ten opzichte der van Cette en Hamburg komenden reeds waren vastgesteld. Bovendien is op de grenzen alles gereed tot het geneeskundig onderzoek der reizigers en de berooking hunner bagage, terwijl de invoer van beddegoed en vruchten verboden i6. In Yirginiö is een trein veron gelukt, waarmede een paardenspel vervoerd werd. De machinist had geene macht meer over den trein, welke met duizelingwekkende vaart de helling van oen berg bij het station Vail afliep. Te Yail verongelukte do trein; men- schen, dieren en stukken van wagens lagen op een hoop. Eenige leeuwen en tigers, die den eigenaar van het paardenspel toebehoorden, ontsnapten tot grooten schrik der bewoners van de plaats. Zy werden spoedig opgevangen zonder eenig mensch letsel gedaan te hebben; slechts enkele honden en katten hadden zij tot hun prooi gemaakt. Zes personen werden gedood en twaalf ernstig gewond. De Londensche correspondent der „Tel." meldt uit Epsom: „Isinglass", de algemeeno favorite, won de „Derby", by de wedrennen. Elf paarden liepen. Opmerkely'k is, dat denzelfden dag de eigenaar van „Isinglass" in het bezit kwam van eene erfenis van 4,000,000 pd. sterling. BUITENLAND. Fraulcrijk. In Frankryk wekken de plannen tot in voering van eene gedeeltelyke vernieuwing der Kamer veel belangstelling. De hoofdge dachte is, de Kamer permanent te maken en de aan algemeene verkiezingen verbonden be roeringen te voorkomen. De plannen loopen echter sterk uiteen. Volgens het een zou om de twee jaren een derde der zesjarige mandaten worden vernieuwd; volgens een ander zou alle drie jaar de helfc der Kamer moeten af treden; een derde wil het mandaat vier jaren laten duren en de helft der Kamer om do twee jaren laten vernieuwen. De tegenstanders van zulk eene hervorming wyzen er op, dat de Kamer daardoor een te grooten invloed op de ontwikkeling des lands zou oefenen; de betoekenis van den Senaat zou worden verzwakt en het recht van den President, de Kamer te ontbinden, twyfel- achtig worden. Ook is een voorstel ingekomen, het mandaat der Kamer op drie jaren te stellen, zonder gedeeltelyke vernieuwing. De voorstanders van de partiëele vernieuwing scby'nen even wel de meerderheid te hebben. De Kamer hervatte gisteren de behandeling der wet tot herziening der kiesdistricten. Het amendement van den socialist Jaurès, waarvan de strekking was dat de commissarissen van maatschappyen of vereenigingen, die in be trekking staan met don Staat, niet verkiesbaar zullen zyn, werd door deu minister Dupuy bestreden en met 292 tegen 208 stemmen verworpen. Artikel 4, oveneens door den minister Dupuy bestreden, werd metr263 tegen 206 stemmen verworpen. Het ontwerp in zyn goheel werd aangenomen, President Carnót zal op zyne reis door Bretagne vergezeld worden door drie leden van het kabinet, de ministers Dupuy, Yietto en admiraal Rieunier. To Brest loopt hot gerucht, dat vier Engel sche oorlogsschepen den presidont zullen komen begroeten tijdens zyn verblyf te Brest. Te Bordeaux hebben 1300 bakkers, knechts het werk gestaakt. Ongeveer 1000 van hen trokken mot eene roode vlag voorop door de stad. De orde werd echter niet ver stoord. De ontdekkingsreiziger Le Maistre is, volgens de „Figaro", benoemd tot ridder ran het Legioen van Eer. De burgemeester en drie leden van den gemeenteraad te Montlu^.on in Frankryk deze heeren zyn allen sociaal-democraten zyn „opgepakt" wegens openbare dronken schap en nachtelyk burengerucht. Zy zijn deswege tot geldboeten veroordeeld. Duitschlaud, De graaf van Turyn (neef van koning Humbert van Italië), die op uitnoodiging van keizer Wilhelm de Duitsche manoeuvres komt by wonen, kwam gisternamiddag te 4 u. 55 m. te Berlyn aan en werd aan het station door den keizer en een schitterend gevolg ont vangen. De prins werd door den keizer recht hartelyk begroet en door het talryke publiek toegejuicht. In een open rytuig, geëscorteerd door de kurassiers der garde, reed de keizer met zyn gast naar het paleis. De verdeeldheid onder de leden van het Centrum duurt voort. De werklieden in West- falen hebben eene verklaring openbaar ge maakt, waarin zjj protest aant-eekenen tegen de houding van den Centrum-leider Von Schorlemer-Alst en weigeren zyne aansporing, om zich van het Centrum af te scheiden, te volgen. De heer Von Huene, de bekende Centrum leider, die de party der regeering koos, ver klaarde den correspondent van een der dag bladen, dat hy zyne kans, om te Neisse gekozen te worden, zeer gering achtte. Boeren, die hem anders getrouw volgen, hadden nu ge zegd „Het spyt onS zeer, maar wy zullen tegen u stemmen." De boeren worden by het uitbrengen van hunne stem uitsluitend geleid door dezen beweeggrond, dat de legerwet' gepaard zal gaan met vermeerdering der1! lasten. Te Berlyn wordt op voorstel van een hoog geplaatst ambtenaar de indiening voorbereid j van een verzoekschrift tot den keizer, waarin j wordt aangedrongen op de afschaffing van de geheime stemming by do Rijksdag-verkie- zingen. Tel Italië. In den Senaat zotte gisteren de minister j van financiën zyn pleidooi ten gunste van i het wetsontwerp, betreffende de militaire en burgerlyke pensioenen, voort. Deze wet, j zeide de minister, zal eene krachtige reserve scheppen. Sinas 1 Januari 11. s er by de spaarkassen 21 millioen lire ingelegd. De finantiëele toestand is sinds 1889 grootelyks verbeterd, en het tekort op de Staatsbogroo- ting is nu tot 15 millioen gedaald. Heden wordt over de wet gestemd. Oroot-Britannlë. In het Lagerhuis deelde de onder-minister van buitenlandsche zaken sir Edw. Grey gister- avond mede dat de rogeering nog niets van Portal gehoord hoeft sinds hy in Ouganda is aangekomen, en dus niets kan zeggen omtrent 1 de al of niet juistheid van de bsrichten over Ouganda, welke in verschillende bladen voor komen. [Zie de telegrammen.] Ten opzichte van het drievoudig verbond verklaarde sir Edward, dat omtrent het op treden der Engelsche land- en zeemacht in geval van oorlog geene enkele toezegging buiten medeweten van het Lagerhuis is ge daan; de toestand is nog precies zooals die door het vorig ministerie in de zitting van 4 Juni 1891 werd uiteengezet. Wat den toestand in Siam betreft, de regee- riDg had het niet wenscheiyk geacht aan Frankryk eene verklariDg te vragen omtrent haar optreden aan de Mekor.g, en tot nu toe yj had de Fransche regoering geene verklaringen 9 daarover aangeboden. Het gejuich der oppositie over de ge ringe meerderheid van 21 stemmen, waarmede het amendement-Wolmer Dinsdag in het j Lagerhuis werd verworpen, was wel eenigszins voorbarig; blijkbaar werd de beteekenis van dezen uitslag der stemming door de tegen-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2