Opruiming P. J. KEULS Co., Wijnkoopers. 22. Haarlemmerstraat 24. N». 10205. Woensdag 31 M!ei. A0.1893. Tweede Blad. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertcntiën. MIELE Co. L P. Lepels en Vorken met (iarantie. J GOEDKOOPST MAGAZIJN Porselein en Aardewerk. „VOLKSLEESZAAL", een vijf-jarige EZEL, H. C. MEERBURG MPz., KantoorBurgsteeg 6. GrossierderijBurgsteeg 3. J. R00DENBURG. GESLOTEN Kinadruppels JReyst Krak, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.'.'..77 f 1.10. Franco per post7.7...77T7 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. KOLONIËN. BATAVIA, 22—28 April. (Vervolg). Nja Makan houdt zich nog steeds in het Tamiangsche op. Bij Oepak moet hij eene geduchte versterking hebben aangelegd. De „DeliCrt." schrijftDe excursie van drie booten der „Sindoro" naar de kedei te Soengei Ijoe, moet volgens de berichten, welke te Medan de ronde doen, eene waaghalzerij zijn geweest, welke zeer gemakkelijk in eene cata strophe had kunnen eindigen. Drie roeisloepen, onder bevel van een luitenant, varen eerst door eene rivierversperring, geraken hooger de rivier op in een vuurgevecht, steken huizen in brand en denken zoo weinig aan de verzeke ring van hun veiligen terugtocht, dat zij de versperring totaal vergeten, welke zij toch weer door moeten en welke de Atjehers dan ook reeds bezig waren dicht te maken, toen de sloepen de rivier afzakten. Hoogstens nog een kwartier later, luidt het verhaal, ware de passage onmogelijk geweest, en was er van de zich in de sloepen bevinden den zeer waarschijnlijk niemand levend aan boord van de „Sindoro" teruggekomen. De zucht om zich tot eiken prijs te onderscheiden kan niet vreemd zijn aan eene dergelijke waaghalzerij, en het is daarom niet over bodig, dat de hoogere marine-autoriteiten zulke uitstapjes voortaan verbieden. Niemand kan met zulk een wagen eer inleggen, en laat de zucht om zich te onderscheiden toch niemand parten spelen. Waar aan moed en trouw niet getwijfeld wordt, daar komt soms gebrek aan beleid als 't hinkend paard achteraan, en zonder do drie eigenschappen vereenigd, is er aan de vervulling van den innigaten wensch om de Militaire Willemsorde te verkrijgen, toch niet te denken. Naar de orde te verlangen is uitstekend, maar er alles voor te wagen, is de manier om ze niet te krijgen. Uit Padang Pandjang werd den 20sten April aan de „Sum. Ct." geschreven: Yan nacht trad de Anei rivier ton gevolge van de zware regens der laatste dagen wederom buiten hare oevers, waardoor eene hevige over strooming werd voroorzaakt. De nieuw aangelegde spoorbaan en spoor wegbruggen trotseerden ditmaal glansrijk de woede van het bruisende element en bleven geheel onbeschadigd. De transportweg tusschen de Batang Singalang en het emplacement van de oude spoorwegtunnel is echter gedeeltelijk door dezen bandjir beschadigd, waardoor het PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Van X6 regel, ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere Daar plaatsruimte. Yoor het incasseereu buiteu de stad wordt ƒ0.10 berekend. pedativerkeer langs dat gedeelte van den weg nu tijdelijk gestremd is. Voor voetgangers is hy echter nog te gebruiken. Na eenlge dagen in de Preanger te hebben doorgebracht, heeft de Oostenryksche aarts hertog zich aan boord der „Kaiserin Elisabeth" ingescheept om zyne reis naar Australië voort te zetten. Het schip zal op de Aroe-eilanden kolen innemen. Dit zal geschieden om Frans Ferdinand, die wonderen van de fraaie jacht velden op die eilanden heeft booren vertellen, in de gelegenheid te stellen, daar nogmaals aan zgn Nimrodszin bot te vieren. De minzaamheid van den aartshertog wordt door de Bataviasche bladen als om stryd ge roemd. Aan de „Sum.-Ct." wordt uit Batavia gemeld, dat de kolonel Yan der Pol, wegens zgn flink optreden in de Tamiangsche troebelen, voor eene koninklyke onderscheiding in aan merking komt. De luit. ter zee 1ste kl. D. Mensert, die by de 2de Tamiang-expeditie zwaar gewond werd, neemt in beterschap toe. Don 28sten is hy met de „Reyniersz" naar Java geëvacueerd. Het „Bat. Hbl." schryft: Men schynt nu afgezien te hebben van het denkbeeld, om een deskundige uit Europa te ontbieden voor de betrekking van directeur van 's lands drukkery, ten minste de betrokken departe- ments-chef heeft nu den heer A. A. J. F. Quentin, chef d'atelier van de firma Van Dorp en Co., te Semarang, voor die betrekking voorgedragen. De voorgedragene is een deskundige in zgn vak, en wy vinden het zeer verstandig van den directeur Van der Kemp, iemand uit Indië voor die betrekking te bestemmen, dan er een uit Europa te ontbieden, die in bekwaam heid en kunde evenaart met den man in Indië. De „Deli-Ct." van den 26sten schryft: In den nacht van Zondag op Maandag heeft hier een zeer treffend sterfgeval plaats gehad. De nog jeugdige griffier by den Landraad, mr. J. H. A. Bosch, bezweek nl. vry onverwachts na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen. Voor zyno beide nog in leven zynde ouders, wier oudste zoon hy was, is de slag verschrik- keiykvoor zyne vele vrienden en kennissen in Deli waaronder verscheidene academie vrienden is zyn heengaan een groot verlies. Maandag middag te 5 uren had van uit het militair hospitaal de teraardebestelling van zyn stoffeiyk overschot plaats. Groot was de belangstelling, en door velen, w. o. alle ter plaatse aanwezige civiele en militaire auto riteiten, werd de treurige plechtigheid byge- woond. Ds. Klerk De Reus hield by het ge opende graf eene treffende rede, waarna mr. Wybrandi, namens de familie, den aanwezigen voor de laatste eer, den overledene bewezen, dank zegde. Door don gouverneor-gonera&l v&n Nod.-Indië zijn de volgende beaohikkingen genomen: Civiel Departemont. Verleend: Twee jaar ver lof naar Enropa vrogone ziekte met ingang van 3 Mei 1893 aan den voorzitter van de landraden te Cberibon, Madjalengka en Koeniugan (Cheribon) mr. A. O. M. Van Lawick. Benoemd: Tot voorzitter van de landraden te Cheribon, Madjalengka en Koeningan (Oharibon) met ingang van 3 Mei 1898, de voorzitter van de land raden te Karanganjer en Keboomen (Bagelen) mr. F. J. E. A. Bade; tot notaris tevene vendumeester te Menado met ingang van 1 Juli 1893, de benoemde notaris tevens vendumeester to Ngawie (Mddioen) A. J. N. Graaflandtot pakhuismeester te Tegal, do algemeene pakhuismeester by 's lands algemeene pakhuizen te Meuado, tevens fungeerend havenmeester aldaar, W. D. Londt. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de 2de commies bij het dep. van fln. L. W. Maijer. Ingetrokken: De ter beschikkingstelling van den ambtenaar J. F. Portier van den buitengewoon voorzitter van den landraad te Bangkalan (Madoera) om te wordon belast met griffierswerkzaamheden bij die rechtbank. Gesteld: Ter beschikking van den buitenge woon voorzitter van den landraad te Bangkalan (Madoera) ton einde te worden belast met griffiers- werkzaamheden by die rechtbank, W. F. Pfaff, laatste lijk ambtenaar ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Kraksaan -(Probolinggo). Benoemd: Tot stat onschof 3de kl. do tijd. stationsclicf Sdo kl. S. Hommer. Belast: Met het beheer van het station Kedirie, de stationschef 8do kl. W. G. Phefferkornvan het station Bangil de stationschef 3do kl. R. O. M. Brouwervan het station Ngandjook do stationschef Sdo kl. O. Ch.H.Musch; van het Btation Toeloeng- agoeng de stationschef 3de kl. G. Th. Kalsboven van het station Pasoeroean de stationschef 3de kl. 8. Hommer; der halte Porrong de tyd. stations klerk lste kl. 8. C. Tb. Bruno; dor halte Toelangan, de tijd. stationsklerk 2de kl. W. G. F. Van Eisen; tijdelijk van dat van het station Karanganjer de stationsklerk 2de kl. H. Do Veer. Verleend: Een jaar verlof naar Europa wegens laDgdungon dienst met ingang van 5 Mei aan den secretaris van de ree. Japara O. A. Rosomeier; ingaando reep. 3 en 12 Mei 1893 aan de onderwijzers lste kl. b\j Let openb. lager onderw. J. Van Heek en P. Lakeman. Ontslagen: Eervol uit zijDe betrekking, de 3de commies bij hot departement der Burgerlyke Open bare Werken W. Braakman en zulks ten einde den directeur der Burgerlijke Openbare Werken in de gelegenheid te stellen hem to benoemen tot 3den commies bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Tot secretaris van de res. Japara met ingang van 5 Mei 1898, de contr. lste kl. by het B. B. op Java en Madoera L. A. Arende; bij het openbaar lager onderwijs, met ingaDg van 12 Mei 1893, tot onderwijzer lste do onderw. 2de kl. A. J. J. H. Van Riemsdijktot onderwyzer 2do kl. de onderw. 3do kl. J. Mooi; tot opzichter lste kl. by den Waterstaat en 's lands Burg. Openb. Werken, do opzichter 2de kl. F. O. Van 8orgen; tot schout voor de politic in de residentie Boerabaia, de gewezen adjudant-onderofficier der infanterie L. Rade. Gesteld: Voor den tijd van drie maanden of zooveel korter als zal blaken voldoende te zyn ter beschikking van den buitengewoon voorzitter van den landraad te Toeban (Rembang i om te wordon belast met griffiersworkzaamheden bij die reohtbank, de gewezen ambtenaar ter boschikking van den voorzitter dier rechtbank K. A. Bos; voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blyken voldoende te zyn ter beschikking van den vooizitter van den landraad te Kraksaan (Probolinggo) om te worden belast met griffierswerkzaamheden bij die rechtbank, de gewezen ambtenaar ter beechikking van den voorzitter van don landraad te Patjitan (Madioen) J. M. Do Wendt. Departement van Oorlog. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa wegens ziekte aan den off. van gez. lste kl. W. F. N. Sterk. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. mili tairen dienst wegens volbrachten diensttijd, met bo- houd van recht op pensioen, met ingang van G Mei 1893, de kapt. der iDf. H. L. Van den Ende; met ingang van 5 Mei 1898, de magazijnmeester 3de kl. (2de luit. dor artillerie) J. J. Rujjgrok. Bevorderd: Bij het wapen der inf., tot kapt. de lste luit. W. Hamereter. Verlengd: Met eene maand het aan den kapt. der genie C. Swartbol tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Soekaboemie. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. mili tairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met be houd van recht op pensioen, de kapte, der inf. J. v. d. Weide en F. D. Triebei, eerstgenoemde met ingang van 2 Mei 1898. Hersteld: Bij het wapen der genie boven do formatie in activiteit de kapt. op non-activiteit M. O. Van Rouveroy van Nieuwaal. Verleend: Eene maand verlof wegens ziekte naar Buitenzorg, aan don laten luit.-kwartiermr. P. A. C. Boltc; naar Salatiga aan den lsten luit. der inf. H. Vorschooff; naar Depok aan den kapt. der art. J. Burlagc. Verlengd: Mot eene maand het verlof wegens ziekte naar Soekaboemie, verleend aan den mil. apotheker 2de kl. W. L. J. Van Dissel; naar Sindanglaya, verleend aan den kapt. der inf. D. Aubió. Goplaatet; Bij de 2de comp. art. te BaDjoe Biroe, de lste luit. der art. W. M. A. Hojel. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa wegens ziekte aan den 2don luit. der art. K. M. A. Van Weeren. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. mili tairen dienst, wegons volbrachten diensttijd, mot be houd van recht op pensioen, met ingang van 5 Mei 1893, do kapt. der iDf. H. Hebbes. Geplaatst: Te Semarang, by aankomst van ver lof uit Nederland, de kapt. der inf. W. K. M. Bougel. Overgeplaatst: Naar Atjeh de kapt. der inf. by het gam.-bat. van Celebes, Menado on Timor L. N. O. Wethmar; by het 9do bat. te Welte vreden, de 2de luits. by hoc 10de bat. K. F. E. Gerth van Wyk en W. Van der Meer; naar Pat jitan de lste luit. te Magelang J. F. O. v. Meure; naar Soerakarta, do 2do luit. bij het 2de depot-bat. J. Willems; naar het gam.-bat. in de 2de mil. afd. op Java, de kapt. bij het Cde bat. to Semarang Ch. W. Van Suchtelen. Oepartemenl van Marine. Verleend: Een jaar verlof naar Europa wegens laDgdurigen dienst in N.-I. met ingang van 3 Mei 1893 aan den cht-f der 2de afd. (gouvernemonts-mariDe) van hot dtp. der marine in Ned. Indie, R. Wijmans. Tydelyk belast: Met de waarneming der betrekking van chef der 2de afdeeling (gouvcrnementn- I marine) van het departement der marine in Ned.- Iodic, mot ingang 3 Mei 1893, do bij dio afdeeling gedetacheerde gezaghebber lste kl. bij do gouver- nements marine G. Broer Van Dijk. ONTVANGENeene prachtige collectie Huishoudelijke en Luxeartikelen van 91IELE Co., uitmuntend geschikt voor cadeaux by Huwel\)ken, Koperen en Zilveren Feesten. 3400 17 Hoogeivoerd SO. ter completeering. Haarlemmerstraat 163. Van af Maandag 29 Mei is de Leeszaal- Bibliotheek alleen GEOPEND op MAANDAG- DONDERDAG- f aTonden *an ZATERDAG- 1 1 2 Ur0n' 3364 10 HET BESTUUR. Te koop by den ondergeteekende: met Wagen en Tuig, alles in besten staat. J, A. CHARBO.V, Wassen helm. 3399 6 Commissionnair in Effecten enKassier Breestraat 1341, Leiden, incasseert Wissels en Quitantiën op Binnen- en Buitenland. 7375 6 Slechts een paar dagen van 1-kilo-blikken Doperwtjes, Grauwe en Witte Capncijncrs, lleerenbooncn, Peultjes, enz., a 35 Cents per blik, aan de Inmakery „HET ANKER", Langebrug. 3391 8 Telephoonnnmmer 107. Champagne. Heidsiek Monopole Sec, Pommery Greno, Auger Godinot, Moét Chandon. Fijne Likeuren. - Chartreuse, jaune et verte, Bénédictine, Malpas, Elixir d'Anvers, Liqueur des Charmettes, jaune, verte et blanche, Triple-Sec, Kummel cristallisé, Marasquin, Vermouth, Kirschwasser suisse, Old Scotch whiskey, Finest Old whiskey, Advocaat. Oude Jenever. - Hulstkamp, Nightcap, Old Jewel. 1475 22 DE verstrekt op aannemelijke voor waarden geld. ter leen onder eerste hypothecair verband. Inlichtingen te bekomen bij den Heer J. DE GRAAF, Span- jaardsbrug, bij Leiden. 1400 10 Wegens huweiyk zullen de Winkels Don derdag 1 Juni van 12 tot 8 uren zgn. 3392 9 van 378 9 Dr. DE VRIJ, in flacons van circa 100 Gram a 1.-,verkr(|gbaar bij BEESTENMARKT 41.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5