Finantiëel Overzicht# De eerste dagen dcser wek waren voor de meeste beurzen nog ovsn ontmoedigend als die der vorige. De faandel in Nieuw York en Londen verkeerde nog öteeds in hoogst opge wonden toestand, hoewel toch eene gunstiger wending werd te gemoet gezien, daar niet dikwijls eene crisis zoo langdurig en hard nekkig bleef voortduren, als ditmaal hot geval is. In dergeiyko tijden toch fs men steeds gewoon waar te nemen, dat na een paar hevig geschokte dagen, eene even krachtige herleven- diging intreedt; ditmaal echter liet de omme keer lang op zich wachten en wordt slechts zeer langzaam het verloren terrein herwonnen. In het begin der crisis was Nieuw-York het hoofdpunt, van waar de verlamming uit ging; later evenwel werd dit verplaatst naar Londen, waar, door hot staken der betalingen van onderscheidene Australische banken, do daling zoo mogelijk nog grooter verhouding aannam dan te Nieuw-York. Gedurende «1 dien tijd bleef Nederland merkwaardig kalm en heeft de Amsterdam- sche beurs eene sterkte getoond, welke er zeker toe heeft bijgedragen om niet de crisis ook naar ons land te doen verplaatsen. Wel is de Londensche beurs zeer belangrijk ge ïnteresseerd voor fondsen, welke te Amsterdam niet worden verhandeld, doch het belang, dat ons publiek by Amerikaanscho sporen en Zuid-Amerikaansche fondeen heeft, is nog steeds aanzioniyk. In plaats van ook hier een zwaren drang tot verkoop te bespeuren, had juist het tegenovergestelde plaats, daar ons publiok in belangrijke bedragen voortdurend bleef op nemen, hetgeen door Nieuw-York en Londen werd op de markt geworpen. Hollandsche fondsen geven weinig stof tot bespreking. In aandeelen Neder 1. Handel-maat schappij was een ©enigszins bewogen handel, daar, met het oog op don rescontre- dag, voel posten worden opgeruimd. Tabaks-aandeel en blijven nog steeds oen voornaam punt voor de speculatie, welke, door de zeer gunstige taxatie dor aangevoerde tabak uit Dell, opDieuw tot de rijzende bewo ging aangemoedigd is. Daarenboven hadden de tabaksinschryvingen een zeer gunstig ver loop, hotgoon ook alweer als grond voor do enorme koersverhooging werd aangenomen. Met het oog op den toestand der buiten- landsche bourzen, is de Nederlandsche Bank overgegaan tot het verhoogen van hare dis conto's en beleeningrenten met '/2 pet. Italiaanscho Staatsfondsen werden niet onbelangrijk lager verhandeld, ten gevolge van den stijgenden wisselkoers te Rome. Het feit, dat deze verhooging nu reeds plaats heeft, doet eenige bezorgdheid ontstaan voor het najaar, wanneer door de te verwachten grooto invoeren de wisselkoersen gewoonlijk stygeq. Een beter figuur maakten Portugeesche fondsen, welke allen in gunstiger markt onder stijgende koerson verhandeld werden. Natuur lijk is dit hot gevolg van de eindbeslissing in zake do couponbotaling, welke ten slotte eenig meor vooruitzicht op verhoogde uitkeering aanbiedt, dan eerst werd verwacht. De door de Kamer aangenomen regeling komt hierop neer: dat den houders van bui- tenlandsche schuldbrieven één derdo van de waarde hunner coupons wordt uitbetaald in goud, te vermoerdoron met do helft van het- geon de remises naar het buitonland minder kosten dan 22 pet. agio, tevens vermeerderd met de helft van hetgeen de douane rechten meor opbrengen dan 11,400 conto's. Zpodn» de crediteuren 70 pet. van de nominale waarde hunner coupons krjjgen, zal het beschikbare worden verdeeld voor verdere gelijke betaling van de coupons der binnen- en bultenlandsche schuld. De dienst der couponbetaling zal door eene afzonderlijke commissie worden beheerd en de bedragen zullen, naar gelang der ontvang sten, door de regeering bij de Bank van Por tugal worden gestort. Deze zal debenoodigde sommen voor de couponbetaling aan de com missie afdragen, die voor de verdere betaling zorgdraagt. De kans bestaat dus, dat by eenigen voor uitgang van handel en nijverheid op de coupons iets meer zal worden uitbetaald dan hot vastgestelde minimum van één derde. In Tabaks-obligatión had eene zeer belangryke verbetering plaats, toen het bleek dat de voorgestelde plannen om couponbelasting te heften of do amortisatie te verminderen, niet in overweging weiden gonomen. Do houding der Turksche markt was ongelijk, doch gunstig gestemd naar aanlei ding van de bekend geworden cijfers dor inkomsten van de Turksche Staatsschuld. Daar uit blijkt dat over den dienst van 1892/93 een overschot is verkregen van 104,000 T. pd., welke by de reserve tot verbetering der rente worden gevoegd, welke daardoor tot een bedrag van ruim 114,000 T. pd. is gestegen. Yan Russische sporen valt alleen melding te maken van de aanstaande vergadering te St.-Potersburg, der Baltische Spoorweg-maat schappij. Aangezien het belang by dit fonds in Nederland niet gering is, verdient het alle aanbeveling voor eene krachtige vertegenwoor diging zorg te dragen, daar de overneming van den spoorweg door den Staat en de rege ling met do aandeelhouders besproken zullen worden. Vóór 26 dezer dienen de aandeelen ter vertegenwoordiging op de vergadering ingeleverd te zUn. Niet te verwonderen is het, dat de Zuid- Amerikaansche markt in ongunstigen toestand was, daar deze geheel van Londen afhankelyk is en dus geheel onder gedrukten invloed verkeerde. Mexico en Braziliö liepen min of meer belangrijk achteruit en zelfs Uruguay, waarvoor een hoogere koers, door de gunstige berichten omtrent de overmaking der gelden voor de couponbetaling, gewettigd was, moest zich eenig koersverlies laten welgevallen. Peru via n waarden liepen eveneens be langrjjk terug, door gering aanbod, maar by totaal gebrek aan koopers. Voor Venezuela bleef eenige vraag be staan voor Parys, naar aanleiding vari het aldaar ontvangen bericht, dat aan do buiten- landsche houders zal worden voorgesteld de betaling der achterstallige coupons ic schuld- bewjjzen, terwyi do betaÜDg in geld in Augus tus zou worden hervat. De Amerikaansche Spoorweg-markt was geheel onder den invloed van Londen, waar de koersen nog belangryk onder Nieuw- Yorksche noteering liepen, ten gevolge van gedwongen verkoopen. Byna zonder uitzondering liepen de koersen vuor deze waarden terug, doch voortdurend bleef ons publiek in groote massa's, voor- nameiyk aandeelsóorten, opnemen. Men'schat' het bedrag, op één dag opgenomen, op onge veer twee millioen dollars. De omzétten waren in enkele soorten zeer uitgebreid; hoofdzakeiyk was de aandacht gevestigd op Atchison-, Union-, Denver en M i s 8 o u r i-aandeelen. In Canadian-Pacific aandeelen was de teruggang belangryk, ten gevolge van zeer forsche verkoopen voor Canadeesche rekening. De netto-ontvangsten over April der Bal- timore Ohio zyn zeer aanzieniyk lagor, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar. Rynletndsche Bank. TWEEDE KVttEK. Voortzetting der behandeling van de Bcdryfsbelastir. q. De beer Rutgers verklaarde zich in het algomeon voorstander van deze bedryfsbe- lasting, die, ook ten aanzien van de progressie, eene behoorlyke aansluiting met de vermogens belasting vormt en ook in de practyk goed .zal werken en gezameniyk eoDe algemeene inkomstenbelasting oplevert. Alleen bestreed by de politiek dor Regoe ring ten aanzien der gemeente-belastingen, maar overigens verdedigde by de afschaffing van de patentbelasting en het betrekken dor ambtenaren in de bedryfsbelasting. Voorts achtte by het maximum van ƒ650 als be lastbare som voldoende, maar wilde hy geiyk- stelling der naamlooze vennootschappen met particulieren, die meer dan 2 pet. moeten betalen. De aanslag der coöperatieve ver- eonigingen, ook voor hare leden, was recht vaardig, waar die instellingen z. i. evenzeer negotie dry ven als de koopman on winkelier, daar de bron van de winst ligt in hot saldo en de boogere waarde der benoodigdheaen voor bet meerendeel der deelgerechtigden. Terecht was de landbouw vrygesteld, ge troffen als de inkomsten daaruit reeds in de vermogensbelasting zyn en gebeurt dit niet, dan is hy tegen de wet. De heer Sanders duchtte van deze belasting veel teleurstelling en moeilykheid by de con trole, terwyl hy daarin een beletsel zag voor eene behoorlyke aansluiting aan het gemeente belastingstelsel. Toch moeten zy, die geeno indirecte belastingen meer willen, tot deze belasting komen en in het belang der finan- tiéele voorzichtigheid waarschuwde hy tegen inkrimping der belastingkriDgen, zoodat, hy de vrystelling van den landbouw bestreed, en daarin ligt zyne hoofdbezwaar. Do heer Van Beuningen, voorstander der wet, zette uiteen, dat de kooplieden gemakke lijk hunne winsten kunnen berekenen ter op gave aan de administratie en dat den middel stand vorhooging van invoerrechten niet zou baten. Hy beoordeelde de werking der patent wet zeer ongunstig en was tegen vermindering der voorgestelde percentage. De minister Pierson verdedigde uitvoerig de vrystelling van het landbouwbedryf en het treffen der ambtenaren, maar ontried de invoering der bedryfsbelasting uit te stellen tot na de vaststelling van andere belasting wetten. Woensdag-morgen te 11 uren voortzetting. Do hoeren Levy, Kerdyk en Vocgcns bobben op de bedryfsbelasting een amendement voor gesteld, strekkende om belasting te heffen alleen van coöperatieve vereenigingen, voor zooveel haar werkkringzich tot derden uitstrekt. BUITENLAND. FranlcrJjU. Het bezoek van een Russisch eskader aan Frankryk, waarovor zoo veel is te doen ge weest, zal volgens de „Figaro", nu toch werke- ïyk plaats hebben, en wel waarschynlyk tydens president Camot zyne aangekondigde" reis in Bretagne zal maken. Vier grooto Russische oorlogsschepen, onder bevel van een admiraal, zouden dan hunne officiëele ver schijning in de haven van Brest maken. Charles De Lesseps Is in zyne gevange nis ziek geworden. Hy is van de „Concier- gerie"'.naar het hospitaal „Saint-Louis" over gebracht, waar hy wegens eene storing in de spysvertoringsorganen onder behandeling wordt genomen. De Matin" schryft: De heeren Kabn, Mahnin en Bernard, directeuren van het Comp- toir des fonds nationaux, zyn in hunne bu- reelen der rue Richelieu 80, niet teruggekeerd. Het kantoor had juist zyn kapitaal verhoogd van 2,500,000 fr., op 5,000,000. Het had on langs de uitgifte gedaan van de stoomtrams van de Jura-maatschappij met een kapitaal \fan 18,500,000 fr., waarvan het de fondsen ih handen had. Hetzelfde kantoor heeft ook de aandeelen van verschillende andero maat schappijen uitgegeven. Het Comptoir des fonds riationaux gaf twee finantiëele bladen uit; rfLes Annates de la Bourse" en het „Journal financier francais." D ultAohland* De „Nordd. Allg. Ztg." bevat een brief van den Franschen gezant Herbette, gericht aan Baumbach, burgemeester van Dantzig. De ge zant verklaart daarin, dat hy nooit in eenige botrekking tot Baumbach heeft gestaan, zich niet herinnert, hem ooit ergODS ontmoet to hebben, en dat hy de bewuste, in ons vorig nommer vermelde verklaring, dat men van geen Russisch-Fransch verbond kon spreken, nooit heeft uitgesproken, noch tegen den bur gemeester, noch tegen iemand anders. „Het is te betreuren", luidt bet verder, „dat gy den vertegenwoordiger eener buitenland- sche mogendheid in uwe kiezersbolangen betrokken hebt, terwyl toch die vertegen woordiger zich steeds onthouden heeft van inmenging in de binnenlandsche aangelegen beden van uw land. „Ik verwacht van u eene nadere verklaring, om daarna te beslissen of het noodig zal zyn andere stappen to doen". In zyn antwoord, dat in hetzelfde nummer dor „Norddeutsche" voorkomt, herinnert bur gemeester Baumbach den gezant, dat hy hem in den afgeloopen winter op een diner by Von Caprivi ontmoette; dat hy zich toen aan den gezant heeft voorgesteld als vice voor zitter van den Ryksdag, en by die gelegen heid hem gesproken heeft over een Fransch- Russisch verbond, waarby do gezant opgemerkt had dat niet6 het recht gaf, van een verbond tusschen Frankryk en Rusland te spreken. De burgemeester voegt er by, dat hy er geen oogenblik aan gedacht heeft Herbette in den vorkiezingsstryd te mengen, en dat hy het incident ten zeerste betreurt. Alle Beriyn8cbe bladen, de liberale niet uitgesloten, zyn het er over eens, dat burge meester Baumbach in deze quaestie met den Franschen gezant Herbette een treurig figuur maakt. Hy zou beter gedaan hebben het zwygen te bewaren over een particulier gesprek, dat hy niet eens goed begrepen heeft. De ambassadeur sprak Fransch, dr. Baum bach Duitsch en de heer Herbette, zegt de „Norddeutsche", schryft het misverstand toe aan dr. Baumbachs onvoldoende kennis van het Fransch. - De leiders der centrumparty in Silezié hebben besloten, don te kiezen afgevaardigden de vrye hand te laten ten opzichte der leger- quaestie. Daardoor wordon de kansen op aan neming der legerwet in den volgenden Rijks dag grooter. Algemeen wordt in Duitschland gelooft, dat de aanspraak, welke de keizer op het Tem- pelhofer veld tot. zyne officieren heeft gehouden, veel scherper was dan bekend is geworden en dat de verzachte tekst zoo spoedig is openbaar gemaakt om de opneming van den waren tekst in het officiéele blad te voorkomen. De keizer heeft by zyn bezoek op het Vati- caan niet met den Paus over bot militair ont werp gesproken, maar, zegt het „Berl. Tagebl.," dat bezoek schynt toch de omgeving des Pausen gunstig voor bet ontwerp te hebben gestemd. Het blad heeft vernomen dat de aartsbisschop van Posen, Stablowski, het volgende telegram uit Rome heeft gezonden „Ik heb den Pöolschen afgevaardigden, die voor het militair ontwerp hebben gestemd, myn dank betuigd." Italië De Kamer beeft gisteren mot 138 tegen 133 stemmen de begrooting van justitie ver worpen. De „Tribuna" verzekert dat de minister van justitie Bonacci zijn ontslag indiende zoodra de uitslag der stemming bekend werd. Naar aanleiding der verwerping van de bedoelde begrooting, heeft de premier Giolitti gisteravond een ministerraad belegd. Volgens de „Opinione" loopt in parlementaire kringen het gerucht, dat hot geheele kabinet zyn ontslag zal nemen. Men verwachtte beden in de Kamer en den Senaat nadere mededeelingen van de regeering. Grroot-Britaimlë* Het Lagerhuis heeft gisteravond het wets ontwerp tot tenuitvoerlegging der conventie betreffende den verkoop van sterke dranken op de Noordzee, by derde lezing aangenomen. Het Huis is daarna tot 29 dozer uiteen gegaan. In eene algemeene byeenkomst der werk stakende dokwerkers te Huil zyn gisterna middag de voorwaarden van het vergeiyk aangenomen, zooals die op de conferentie van vertegenwoordigers der reeders en werkstakers zyn geregeld. Het werk zal a. s. Woensdag hervat worden. Nadat bet Lagerhuis twee artikelen van het Home-Rule-ontwerp heeft aangenomen, is de voortzetting der discussie op 30 Mei uit gesteld. Art. 3 handelt over de bevoegdheid der Iersche wetgevende macht en zal zeker tot lange redevoeringen en velo amendementen aanleiding geven. De radicalen verlangen van de regeering dat zy maatregelen zal nemen om de vertra ging van de behandeling van het ontwerp te voorkomen; zy verlangen, dat by den aan vang van iedere week zal worden vastgesteld, hoeveel artikelen zullen wordon behandeld. Veel zou dit niet baten, want daarover zou ook al weer zeer lang worden gedebatteerd. Volgens de „Times" hoopt het kabinet altyd nog, dat veertig zittingen voor de tweede lezing voldoende zullen zyn en wil het daarom geene maatregelen riemen om de afdoening te verhaasten. Gladstone verwacht dat de obstructie Da Pinksteren zal verminderen en het is waar, dat het in den laatsten ryd moeite kostte de leden der oppositie voor de stemmingen byeen te krjjgen. Maar het is de vraag, of ook onder Gladstones aanhan gers do yver niet zal verflauwen. Onder ée liberalen zyn velen, die volstrekt geene vurige home rulers zyn en aan den anderen k&nt zyn de Ieren niet geneigd do minste concessie te doen. Zy hechten groot gewicht aan het behoud van het tegenwoordig aantal Iersche vertegenwoordigers in het ryksparlement en het 8chynt, dat zy Gladstone daartoe hebben overgehaald. Een nieuwe stryd intusschen wordt dooi de oppositie voorbereid dooreen amendement, waarin de vestiging van e9n rijksleger in Ierland wordt voorgesteld tot handhaving van het nu erkende opperbeheer van het Engelsche parlement. Iets dergelijks ledaat thans inde Iersche constabel-macht van 13,000 man, wier geioidelyke vorvanging door plaatselyke poli tie in het ontwerp wordt voorgesteld. Wanneer de oppositie haren wensch tot handhaving dezer constabel macht weet door to drijven, zal de aanstaande Iersche wetgeving van den voornaamsten steun voor hare uitvoerende macht beroofd worden. Vermoedeiyk zal dus de regeeringsmeerderheid de oppositie hierby geen gewonnen spel geven.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 14