SLAOLIE DEE ZOON. OLIEFABRIEK St. P. FERD. GöTTE, firma A. Koorenhoff, Vervolg der Advertentiën. ELECTRISCHE SCHELLEN, Gas- en Waterleiding. SCHOENEN. LAARZEN. C.OéJong. Dagelijks versche Bolussen verkrijgbaar. ^V. Gewenstein. 148. Haarlemmerstraat 148. Verkrijgbaar bij II.II. WINKELIERS. Nederlandsche DELFTSCHE 3mu In drie qualiteiten: GOEDKOOPE en DUURZAME PORTRETTEN. Gerecht No. 5, bij de Pieterskerk, Zie de expositie! BUITENLAND. t TVu^'nrijk. De iK-cren Dumav,afgevaardigde,en Vaillant, gemeenteraadslij van Parys, bespraken op eene meeting in do salie Favier do ruwheden dor politie op 1 Mei. Het moet gezegd worden dat beidcv hoeren nogal gematigd waren in liunao betoogen. Minder gematigd was een anarchist, dien men niet aan het woord wilde laten komen. „Gy zyt allen lafaards!" riep deze held. Eene worsteling ontstond en do anarchist kreeg van do socialisten een pak slaag. Vóór hy zyne revolver ken gebruiken, werd hy daarna do zaal uitgesmeten. Vervolge werd eene orde van den dag aangpnomen, waarby de houding der politie ten zoersie werd afgekeurd en besloten het aanstaande jaar geweld met gewold te beantwoorden. De vergadering ging daarop zonder iucidentua uitoen. Generaal Dodds heeft reeds eenige malen een onderhoud gehad met den minister van marine, over de organisatie van Dahomey. De generaal vindt eene militaire administratie, zooals die in Soedan is ingevoerd, het beste stelsel voor een pas veroverd land. Voorts acht hy het practiscb, het land in drie districten te verdeelen, mot do hoofdsteden Abomey, Alladah en Wydah, maar onvoor zichtig zou hy hot vinden, inlandsche opper hoofden aan het hoofd van deze districten te plaatsen, want dan zonden de fetisch priesters alles in het werk stellen, om hun verloren gezag ie herwinnen. Hét jaarlyksche bloemenfeest, dat ge organiseerd wordt door het „fonds voor ao slachtoffers van don plicht", zal dit jaar go houden worden den 3den en 4den Juni, als gewoonlijk in de Allóe de Longchamps in het boach van Boulogne. Duitschland, In do laatste dagen is in Duitschland dik wijls de vraag besprokon, hoe dikwyls de Ryksdag kan worden ontbonden. De grondwet zegt direct daaromtrent niets, maar art. 69 bepaalt, dat ieder jaar do begrooting in den Ryksdag moet worden behandeld. De Bonds raad zou dus met de grondwet in conflict komen, wanneer hy door herhaalde ontbin dingen de behandeling der begrooting onmo gelijk maakto. Dat do Bondsraad het zooter zou laten komen, is zeer twijfelachtig en zeker zouden sommigen zyner leden ernstig zich er tegen verzetten. Een Münchener blad, dat verondersteld wordt de mooning der Beiersche rogeering uit te drukken, schryftDat in Beieren voor do uitvoering der legeruitbreiding, de opbren ging en het gebruik der daarvoor noodige middelen, niet alleen de toestomming van het Beiersche lid van den Bondsraad noodig is; dat wegens die toestemming do Beiersche regeering in don Beierschen Landdag ter ver antwoording kan en zal worden geroepen; dat zelfs do meerdere uitgaven voor het leger direct do goedkeuring van den Landdag be hoeven; dat do grooto meerderheid van den Landdag, zoo niet do geheele Landdag, zich tegen do v^rraoerdering van bet leger zou ver klaren, indien Ssy niot wettig was vastgesteld, ja, dat geen Beiersch lid van den Bondsraad zyne toestomming tot zulk een conflict zou geven daaraan mag in Pruisen niet worden getwijfeld. Een conflict wegens het militaire ontwerp zou dus noodzakelijk of een scherp conflict tusschen de Beiersche regeering en de volksvertegenwoordiging, öf een conflict tus schen het Ryk en Beieren ten gevolge hebben. Thans is vastgesteld dat de nieuwe Duitsche Ryksdag op 28 Juni zal byeenkomen. Van 12 candidaten in Elzas-Lotharingen, voor den Ryksdag, zyn 4 vóór en 8 tegen de Duitsche logerwet. Prins Von Bismarck heeft eene candi- datuur voor den Ryksdag beslist geweigerd. België. Het bloemenfeest of Longcharaps-fleuri is Dinsdag te Brussel voortreffelyk geslaagd. De luxe-rytulgen waren zeer talryk. De koningin met prinses Clémentine kwamen te halfvier in haar vierspan aanzty werden gevolgd door de rijtuigen der gravin van Vlaanderen en der koninklijke prinsessen. De guidps reden vóór den stoet iytuigen. De wedstryden werden met voel entrain gevolgd en talryk waren de ryke zomortoiletten. Zelden heeft men in de hoofdstad een beter goslaagd feest gezien. De jury had niot minder dan 350 rijtuigen te beoordoolen. Als een mirakel wordt gemeld dat er geene balddadigheden zyn gepleegd. Do leerlingen van het Brusselsche atheneum waren zeer ontevreden, omdat het school- bestuur hun geen, Verlof had toegestaan voor het by wonen var. hetLonchamps fleuii. 's Mor gens haddon v.y in het geheole gesticht briefjes gestrooid vp.n den volgenden inhoud„Burgers, overwegorde dat het dezen namiddag Long- champs-fleuri is; overwegende dat de „admirii- straüebeul" (bourreau administratif voor bureau administratif) geweigerd heeft verlof te geven raadt het weerstandscomitó al den leerlingen aan het werk te staken." Do oproeping heeft slechts gedeeltelijke gevolgen gehad. Met 15 Juni zal, ter bevordering der Zondagsrust, in België een afzonderiyk post zegel in omloop worden gebracht. Brieven, vaa dit nieuwe zegel voorzien, zullen des Zondags niet besteld worden. Italië. De Senaat heeft gisteren een aanvang ge maakt met de beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende de maatregelen ten opzichte van de civiele en militaire pensioenen. Grroot-Britaimlë. Het Lagerhuis heeft gisteravond artikel 2 van het Home-Rule ontwerp met 287 tegen 225 stommen aangenomen. In eene gisteren gehoudon besloten verga dering te Hull van den reedersbond las de burgemeester een schryven voor van Ben Tillett, meldonde dat de werkstakers do voorwaarden van den reedersbond aannemen. Eene commissie uit de reeders zal heden mot do afgevaardigden der werkstakers de bij zonderheden bespreken. Er is een plan in bewerking, om de ver gaderzaal van het Engelsche Lagerhuis te vergrooten, zóoöat er 100 zitplaatsen meer komen. Spanje. Te Barcelona zyn ongeregeldheden voorge vallen, ten gevolge van eene quaestie van plaatselyken aard. Door do menigte werd met steenon geworpen naar de gendarmendezen maakten eene charge, waarby verscheiden personen gewond werden. Eenige belhamels zyn in hechtenis genomen. Te Valencia is Zondag avond eene dyna- mietpatroon gesprongen by de deur van eene voorname meisjeskostschool. De deur werd verbryzeld, doch niemand ondervond letsel. Men kan echter de ontsteltenis onder de bo- woonstors nagaan. Oostenrfjk-Hong.-Mona robie. In den Boheemschen Landdag te Praag verlangden de Jong Czechen gisteren, dat het wetsontwerp tot instelling van eene districts rechtbank te Printenau van de orde van den dag zou geschrapt worden, omdat zy er eene poging tot verdeeling des lands in zagen. Toen de grootmaarschalk zich tegen dezen wensch verzette, ontstond er een onbeschryf- lyk tumult. De Jong-Czechen verscheurden de stenographische verslagen en wierpen zich op den heer Funck, die het rapport der com missie voorlas. De Duitsehers beschermden den heer Funck. Onder een vervaariyk geschreeuw werd do zitting door den grootmaarscbalk opgeheven; de Jong-Czechen bleven alleen in de zaal en zotten het rumoer nog eenigen tyd voort. Zweden eu Noorwegen. De toestand in Noorwegen wordt door de roekeloosheid der radicale meerderhoid van het Storthing zoer ernstig. Indien deze meer derheid voortgaat op den ingeslagen weg, dan zou het niet te verwonderen z\Jndat zy by qo volgende verkiezingen onder republikein- sche leus optrad. In Zweden is men dan ook niet gerust. Kort vóór het uiteengaan van den Ryksdag werd de mogelykheid bespro ken, dat de gebeurtenissen in Noorwegen eene buitengewone byeenroeping van den Ryksdag konden mogeiyk maken. Transvaal. President Kxüger antwoordde aan eene deputatie van kooplieden, die kwam aandrin gen op uitbreiding van den spoorweg van Natal tot Johannesburg, dat eene onmiddel lijke verlenging der lyn geheel afhangt van de vervulling der beloften, door Eogeland ten opzichte van Zwaziland gedaan. Siarn. De gezant van Siam te Parys heeft het volgende telegram uit Bangkok ontvangen: Het gerucht loopt hier, dat op 3 Mei een treffen heeft plaats gehad in de nabyheid van de Mekong. Eene Fransch-Annamietischo leger macht had een volksstam uit het land van Laos aangevallen, maar werd afgeslagon met verlies van verscheidene Fransche officieren en vole Annamietische soldaten. Kapitein '1 hoi eux, de commandant der Fransche colonne, werd door d'a inboorlingen van Laos krijgs gevangen gemaakt; hy wordt echter met onderscheiding behandeld. De verliezen der stammen uit Laos zyn goring. Men vreest voor verdere botsingen, daar er troepen, door Lanessan gezonden, in aantocht zyn. De bovenbedoelde inlandsche stammen hebben eene eigenaardige manier van vechten en staan bekend als zeer gevaariyk, wanneer hunne woede eenmaal is opgewekt. De gezant van Siam te Parijs is vast over tuigd, dat de Siameesche regeering maat regelen zal nemen om de schuldige Laotiörs te straffen. Boekhandel. In een Boek- en Kunsthandel hier ter stede kan een LeerlJng geplaatst worden. Eigen handig geschreven brieven onder No. 3101 aan het Bureel van dit Blad. G Hooigracht 12—14, Leiden. 2343 10 Van af f 2.90 2.10 - - n !•- 2.90 2.25 «!•- 0.S0 0 60 0.15 Bottines Geregen Schoenen Mannen-Pantoffels Kamgaren Dames-Laarzen. Lederen Elast. Laarzen Peluchen Pantoffels Stoffen Havana- Fantaisie Muiltjes Enkele Opruflmlngs-ArJlkclen tot spotprys. 2780 16 Donkersteeg 9, Hoosewoerd 23, De ondergeteekende, zyne zaak in Erandstolfcn overgedaan hebbende aan den Heer M. VAN HEERINGEN (do zaak zal door diens Zoon A. VAN HEERINGEN gedreven worden), bedankt zyne geachte Cliënteel© voor hot vertrouwen, zoovele jaren genoten, en be veelt zyn opvolger beleef! aan. KNEJXENBURG. Leiden, 13 Mei 1s93. (Nonnensteeg 6). 2988 11 Naar aanleiding van het bovenstaande beveel ik mij! beleefd aan, hopende door eene nette en civiele bediening my het ver trouwen, dat myn voorganger zoo ruimschoots genoten heeft, waardig te maken. BI. VAHEERINGE1V. Leiden, 13 Mei 1893. (Nonnensteeg 6.) 29S9 9 Zondags na 2 uren GESLOTEN. W. F. VAK DER REYDEN. Banketbakker, Nieuwe Ryn 53. 3115 9 Éeeuig Leverancier der Echte, veel rerfcelcrdc SIKCEIl- KAAIHACUIKE4, Wereld- beroemd. Allerwegen bekroond. Ook de Hoogste Bekro ning behaald te Scheveningen. Verder alles, wat tot het vak behoort, tot lage pr()zen. Garen per klos10 Cts. Schroevendraaier10 Cts. Ollc-kannetje10 Cts. Kaalden3 Cts. per pakje30 Cts. 2688 20 ENZ., ENZ. EENIG ADRES: EXTFtA., SUJRFIJSTE, SUJPJRA Kon. Ilolpliotogi-aa 1", levert stoods de lïjr.;*<c soort Portret Jen, in alle grootten, van af f' 2.SO per dozijn. Speciale inrichting van vergrootingen naar ouvie Portretten, enz., in on veranderlijken Kool druk, tegen zeer billijke prijzen. 3119 28

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6