N». 10196. Vrijdag ld I>lei. A«. 1893. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden..f 1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 1—6 regelt /1.05. Iedere regel meer 0.17|. örootere lottere naar plaatsruimto. Yoor het incaasoeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. Officieele Hennisgrcvintjen. Inecbryvlng &chutteii|. Burgemeester c-n Woihoudere van Leiden noodigen hen, die varzaimd mogen bobbeu zioh op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inechry- ving voor deu schutterlijken dien et aau te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Baadhuize op Dinsdag, den 23sten Mei e. k., dee voormiddag^ josschen 10 en 12 uren. Zij herinneren wijdere den belanghebbenden dat de registers van inschrijving op den laten Juni a. s. worden gestoten, en dat zij. die zich niet vóór dat tijdstip bobben doen ii schrijven, bij ontdekking ambtshalve inge-chreven en door den schuttersraad tot eene geldboe'^o verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KAN TER, Burgemeester. 18 Mei 1893. E. KIST, Secrotaris. Gemeiif d NUttWS* Eindelijk is er dan ook hier regen gevallenEone zware onweersbui was gisteren togen den avond in aantocht. Zeer veel kregen w|j er echter niet vaneene korte regenbui. Toen werd het weer droog, maar kort daarna daalde er een zachte, malsche regen naar boneden, welke ook gedurende een groot gedeelte van den nacht aanhield. Na de benauwende warmte van gisteren was het van morgen dan ook verkwikkelijk en op het aardrijk was de regen niet zonder invloed gebleven. Ook boven een deel van ons land hebben de wolken zich ontlast. In Gelderland, N. Brabant en Friesland heeft reeds Maandag en Dinsdag oen flink on weder gewoed en ook uit enkele gemeenten in andere provinciën komt het bericht, dat er regen is gevallen, zij het dan ook weinig. De bliksem is hier en daar ingeslagen. Te Eefde (gem. Gorssel) is de boerderij „De Poorte", waarin de bliksem is geslagen, met aangrenzende schuren tot den grond toe afgebrand. Te Zutfen heeft de bliksem een deel van den voorgevel in eene woning in de Lave- straat verniel j. Te Echten (Fr.) werd do heer K., vader van een talrijk gezin, terwijl hij aan tafel zat, door den bliksem doodelijk getroffen. Te Enschedeo vernielde de bliksem een ge deelte van het dak van twee woningen, toe- behoorende aan den timmerman P. Te Oirschot (N.-B.) sloeg de bliksem in het huis van dr. v. E., waardoor een weinig be duidende brand ontstond. Men meldt uit Ambt-Almeloo: Gisteren tegen den avond woedde alhier een hevig on- weder, waardoor de bliksem het huis des landbouwers Hinzeveld geheel vernielde; een varken kwam mede in de vlammen om. Een en ander was tegen brandschade verzekerd» Ook uit eenige deelon van Engeland komen berichten van regen. In het district "Windsor brak een hevig onweder los, vergezeld van stortregens; de geheelo regenval was echter niet groot. De lucht bleef bedekt en de baro meter daalde snel. Uit Reading, Newbury en andere districten van Berkshire worden on- weders gemeld, de regenval was evenwel zeer verschillend. Hier stroomde de regen van den hemel neder, daar was het nauwelijks een „bultje voor de stof'. In het Noorden ea het midden van Devon shire onweerde bet hevig; in verschillende deelen van het graafschap viel een weldadige regen. In het district Tavistock regende het oen- half uur lang hevig. In Flintshire en Donbigshire regende het drie uren lang, doch de grond is daar zoo droog, dat het water er niet dieper indrong dan het derde gedeelte van een Engelschen duim. De planton zien er echter reeds frisscher uit. Uit Noord-Worcestershire, Shropshire, Car marthenshire en het graafschap Down komen nog berichten over onweders en hevige regens. Uit Brussel en Keulen wordt eveneens ge meld, dat het hemelwater is beginnen te vloeien. Te Munster bracht een hevig onweder den zoo lang gewenschten regen aan. Men meldt ons heden uit 's-Gra- venhage: Gisteravond kwartier na zevenen kwam er, na een warmen dag, eene hevige windvlaag uit het westen opzetten, waarvan op dat oogenblik de druk zóó zwaar was, dat geheele boomtakken in een oogwenk af braken. Te Scheveningen verduisterde de door den wind verstoven zandmassa als het ware den dag. Deze soort van windhoos hiold niet lang aan en werd gevolgd door een weldadigen regen, die vooral des avonds na elven en een groot gedeelte van den nacht vry overvloedig viel en den naar water smachtenden bodem drenkte. Deroode vlag. De milicien, die zich onlangs door middel van valsche sleutels toegang verschaft heeft tot eene deponeer- kamer in de kazerne Oranje Nassau te Am sterdam, ten einde van daar het dak te kunnen bereiken en daarop eene roode vlag te plaatsen, is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Een goed voorbeeld. Jhr. A.L. Yan Schuyienburch, wonende op den Ulenpas, te Hummeloo, heeft aan zyne pachters op de pacht van 1892/93 eene korting van 25 pCt. toegestaan. Levend verbrand. Te Heer, naby Maastricht, heeft een meisje, door het vlamvatten harer kleederen, zulke brand wonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Even buiten de gemeente 's-Hee- renhoek sloegen gisteren de paarden van den landbouwer v. 't W., gespannen voor een wagen met huisraad, op hol. Do wagen, waarop een 15-jarige zoon Van van 't W. en een 17-jarig meisje gezeten waren, sloeg om, met het ongelukkig gevolg, dat de jongen een been brak en het meisje zoodanig gewond, werd, dat men aanvankelijk, voor het behoud van haar leven vreesde. Deerlijk is zij aan het hoofd gekwetst. In 't Friesche dorp Jon re is een volledige inboedel verkocht voor óén gulden. In eene fabriek te Sedan is een stoomketel gesprongen, juist op het oogenblik, dat de werklieden na schafttijd weer aan het werk gingen. Twintig werklieden en de direc teur der fabriek werden gedood of gewond. In het a rr o n d i 8 6 e m e n t P r a d e s (Pyrenees orientales) hebben de inwoners van het stadje Thuir, in vereeniging met de bosch wachters, oen gevaarlijken bandiet gevangen genomen, die gedurende drie jaren de omstreken onveilig maakte. Jacquot Paris was soldaat te Belfort, van waar hij deserteerde na zijn kapitein geslagen te hebben. Met eene buiten gewone kracht begaafd, was hy de schrik der boeren en karrelieden, die hy op de bru taalste wfjze bestal. Hij werd in een stal verrast en nagezet tot in de bergen, daar eindelijk gevat en aan de gendarmen overgeleverd. De anti-semieten in Duitsch- land. Het Landgericht te Berlijn veroor deelde gisteren den anti-semiet Paasch (den schrijver van een aantal heftige anti-semie- tische brochures) tot l!/4 jaar gevangenisstraf, wegens beleediging van don minister van justitie en eenige andere hooge ambtenaren. Paasch behoort met Ahlwardt tot de heftigste leiders der anti-semieten en ontziet niemand by zyne ongegronde beschuldigingen. Ten opzichte van den minister van justitie beweerde Paasch, dat de minister was omge kocht door de Israëlieten, hetgeen gebleken zou zyn uit het proces tegen Buschoff (den ten onrechte van moord beschuldigden Jood- schen slager te Xanten.) Dezelfde beschul digingen werden ook ingebracht tegen den minister van buitenlandsche zaken en zyne ambtenaren. By hot proces bleek duideiyk de volkomen ongegrondheid van de beschuldigingen, welke Paasch had uitgesproken. Zelfs zyn verde diger, advocaat Herburg, dezelfde, die Ahl wardt verdedigde, liet zyn cliënt in den steek. De minister van justitie, over wiens by zonder leven insgeiyks lasterlyke geruchten waren medegedeeld, verklaarde onder eede, dat de besthuldigingen van Paasch eiken schyn van grond misten. Paasch trachtte zich na zyne veroordeeling uit de voeten te maken, maar werd terstond in hechtenis genomen. Do Pary sche politie heeft, zo o- ala men reeds seinde, Dinsdag vyf anarchisten in hechtenis genomen wegens het vervaar digen en in voorraad hebben van helsche machines. De voornaamste is een zekere Yirchon, teekenaar van patronen; by heeft reeds vyf veroordeelingen achter den rug. In de schuur, waar zyne werkplaats was, vond men, diep in den grond begraven, eene mand met drie ontplofbare bommen, verschillende chemische zelfstandigheden en eene geheele verzameling inbrekerswerktuigen. De helsche machines bestonden uit dichtgesoldeerde groentenblikjes, met yzerdraad omwoeld en govuld met ontplofbare stoffen en schroot. Zy waren biykbaar bestemd om met de hand geworpen te worden, want de inrichting was van dien aard, dat zy door een schok moesten ontploffen. Volgens het „Journal de3 Dóbats" zullen binnenkort nog meer anarchisten in hechtenis worden genomen. In slaap van Kerstmis af. Kolonel Dopping meldt uit Derrycassan, Granard, graaf schap LongfordDezer dagen zag ik een meisje, dat sedert de tweede week na Kerstmis in een staat van catalepsy (beroerte) verkeert. Omstreeks Kerstmis werd zy ziek. Hevige tandpyn kwelde haar. Toen was het alsof haar de brokken in de keel kwamen, 14 dagen lang, en daarna viel zy in een staat van ver- dooving. Hare lippen en hare oogen hield zy vast op elkaar geklemd. Heden is in dien toestand nog geene verandering gekomen. Prof. Behring, te Boriyn, deelt in oen pas verschenen artikel mede, dat het voorbehoedmiddel tegen diphthoritis, waarmede gedurende een jaar proeven zyn genomen in het Instituut voor besmetteiyke ziekten te Beriyn, is gebleken een zekerder middel tegen j diphtheritis te zyn dan inenting tegen de pokken. 66.) Hy wischt zich het gelaat af. Een vriende- ïyke blik van Nanda dankt hem voor zyne moeite. Maar zy weet niet half, hoeveel angst hy heeft verduurd. Hoewel de spoorkaart voor vyf volle dagen geldig was, en dat alleen voor de heenreis, was meneer Haverkamp toch niet te bewegen af te stappen, byv. te Fulda aan de Fulda, eene stad, wier naam Nanda en ook Herder terugvoert naar de schoolbanken, waar zy onder de geographische les zoo dikwyis had den opgedreund: „Fulda aan de Fulda!" En nu moesten zy in één adem doorsporen 't Moest er toch danig mooi zyn, dat de spoor- directie den reizigers gelegenheid geeft om aan alle vyf op het kaartje vermelde stations af te stappen. En in plaats van die mooie streek te be zichtigen, doorsporen ze baar in den nacht. Maar wat 'n troost, de maan vertoont zich niet. 'tMotregent zelfs! De nachtwagon, want zy hooren van mede passagiers dat zy daarin zitten, schynt weinig anders ingericht dan de dagwagens, maar de graaf, die verklaart zoo menigen nacht te hebben doorgespoord, wyst hoe de armleu ningen kunnen worden opgeslagen en er daardoor ruimte genoeg is, om zich te kun nen uitstrekken, altyd indien er weinig of slechts enkele passagiers in zyn. In tegen stelling daarvan zyn er velen. De nachtwagons waren natuurlyk het eerst ingenomen door iedereen, die hoopte een ledigen aan te treffen. Nooit verwenschten reizigers mekaar wel licht zoodanig als in dien nachttrein. „'tLykt wel of heel Frankfort naar Beriyn spoort", bromt meneer Haverkamp, „'k Heb nauw ruimte om te zitten en dat spreekt van het je makkelyk te maken." 't Was wel ondankbaar, want YHain bad zoowel willekeurige als onwillekeurige spieren opgetrokken en ingetrokken, om zoo weinig mogeiyk plaats in te nemen en haren „beau" zoo ruim mogelyk te doen zitten. Neen, Yilaintje was nog zoo kwaad niet. Hy had wel doller stap kunnen doen dan ten laatste zoo sympathetisch te worden aangetrokken door zyne antipathie. Wat 'n mensch toch veranderen kan! En wat hy het besluit toch zegent, ten einde raad genomen, omtrent het reservefonds. Yoor schande bewaardNanda een huwelyk, waar heel Amsterdam van zal staan te kyken, heel- wat voornamer nog dan zyns broers dochter, die ook zoo'n buitenkansje op reis snapteen hyzelf, hy.nog eene vrouw opgedaan, die wel figuur zou maken in No. 3000 Keizers gracht. Hy voelt zich opnieuw jong, als dio nachtwagen maar geene algemeene slaap kamer geleek. Hoor me dat gesnurk, dat geaderahaal, dat geronk 'reis aan! „Hei.wat is.dat Hy gevoelt dat hy kleurt als een kreeft by de algemeene beweging, die er eensklaps ontstaat. Geen wonder. Onder hare vele zorgen behoorde ook deze van Yilain, dat zy haren vriend steeds op het Keuier kussen liet zitten, nadat hy 't eigenmondig zoo hard by kan heeft opge blazen, en als 't rond geworden is, eigenhandig toeschroeft. Onverhoeds ging me daar de schroef los en de wind ontsnapte eene seconde zóó luid ruchtig, dat, kortomGeen wonder dat alle passagiers, ieder voor zich, kleurden van ontsteltenis en schaamte. „Potztausendvloekt een gebrilde en ge drilde Pruis, die uit een aangenamen droom wordt gewekt, en by springt overeind. „Goddam!" Een gelorgneerao Brit. ..die öf in dito öf in andere omstandigheden verkeert. „Fi done", zucht oen Fransch sopraantje, tot grooten schrik van haar veertienjarig zoontje, dat het uitschatert en eerlyk bekent aan een schroefje gedraaid te hebben, waar zyne hand in het halfdonker onverhoeds mee in aanraking was gekomen. Eet meerendeel der reizigers lacht hartelyk met den guit mee. Nanda, die zich, in 't schemerdonker, waarin zy spoorden, het tooneel tusschen haar en den graaf in alle kleuren en geuren voor den geest roept en daardoor vry zenuwachtig werd, kan zelfs niet tot bedaren komen, 't Was dan ook al te dol! Maar papa had den guit den nek kunnen breken of 't portierraam kunnen uitsmyten, zóó kookte hem het bloed, om de poets, hem gespeeld, doch dit riep de nachtrust, waarvan het meerendeel zoo stil genieten mocht, niet terug. Gelukkig stapten aan een paar stations eenigo reizigers uit en tot niet geringe vreugde van meneer Haverkamp ook die madam Fidonc! met haren bengel. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5