No, 10136 Vrijdag 19 Hei. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. iDit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 18 Mei. Feuilleton. TWEE VOOR EEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Luiden per 3 maai ienf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regel» f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de godgeleerdheid, 1ste gedeelte, afgelegd door den heer W. Meindersma en het doctoraal examen in de Nederlandsche letteren door den heer G. Morre. Examens L. O. 's-Hage, 17 Mei. Toegelaten: mej. J. M. Ph. Van der Meulen, van Leiden. De off. van adra. 2de kl. Z. J. v. d. Vegte, van Hr. Ms. „Tyger", is gedetacheerd b\j de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden 1 en a/b. „Tijger" vervangen door den off. v. adm. 2de kl. G. A. Daey Ouwens. Met ingang van 1 Juni a. s. zal de speciale commissie tot keuring van personeel voor den dienst in Indiö, in werking treden. Binnenkort is weder oen nieuw reglement te verwachten op den patrouillo-dienst by het wapen der infanterie. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot Rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende de Comptabiliteits wet voor West-Indië: de heeren Van Viyraen, Cremer, Bool, Pyttersen en Plate; den aan leg van den spoor-veg Malang Blitar: de heeren Pynacker Hordijk, Cremer, Kielstra, Guyot en Van Kerkwijk. In de residentie is aangekomen jhr. mr. Van Efjs, gezantschaps secretaris 1ste kl. van Nederland te Borlyn. De vice president van den Raad van State, jhr. mr. Van Reenen, die verleden week door eene lichte ongesteldheid verhin derd was in de openbare vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur tegenwoordig te zyn, heeft de gisteren gehou den openbare vergadering van genoemde afdeeling wederom gepresideerd. Men meldt uit Waldeck Pyrmont Maandag is het lyk van Vorst Georg Victor te Arolsen aangekomen, waar het in de slot kapel op een praalbed werd tentoongesteld. De byzetting in den grafkelder te Rhoden zal Dinsdag 23 Mei plaats hebben. Zondag is de Vorstolyke familie uit Mariënbad te Arolsen teruggekeerd, ook de Hertogin van Albany. Arolsen en geheel Waldeck-Pyrmont zyn in rouw over den dood van den algemeen be minden Vorst. By den lijkdienst op^ Zaterdag avond te Arolsen was de geheel» kerk bezet. De predikant Scipio sprak naar aanleiding van Matth. 25 vs. 21„Gy getrouwe knecht, I die over weinig getrouw zyn geweest, over veel zal ik u stellen. Ga in tot de vreugde uws Heeren". De 28-jarigo vorst Friedrich, die tot nog toe bij de garde te Potsdam diende, heeft Zaterdag met eene proclamatie de regeering aanvaard. Uit Rotterdam wordt geschreven: De alhier gebouwde vaste circus, wolke zóó ingericht is, dat hy in eene concertzaal kan worden veranderd, is voltooid en in ge bruik genomen. Zulk eene inrichting van openbaar vermaak ontbreekt er nog maar juist aan om onze schouwburgondernomingen nog meer te doen kwynen. Reeds heeft ten onzent de tooneel- speelkunst zooveel te lyden van het café- chantant, maar tegen de mededinging van dravende paarden, waarop kunstenmakers en kunstenmaaksters hunne lenigheid, vlugheid en stoutmoedigheid ten toon stellen, is zy in het geheel niet opgewassen. En in dezen circus zyn zelfs gedresseerde olifanten te bewonderen Het was dan ook by die openingsvoorstel ling vol in het paardenspel, zóó vol, als men geen onzer schouwburgen ooit ziet, tenzy by hooge, hooge uitzondering, wanneer er voor een tooneelspeler of tooneelspeelster, die veel vrienden heeft en hoog in aanzien staat, een benefiet wordt gegeven. Zou het waar zyn, dat de toonoelspeel- kunst uit de mode raakt? Door muzieklief hebbers hoort men wel eens beweren, dat de opera een kunstvorm is, welke bestomd is om te verdwijnen. Zou hetzelfde gezegd moeten worden van do tooneelspeelkunst? Zóóveel is zeker, dat hier ter stode zoowel het ge zelschap van Lo Gras en Haspels als dat van De Vos en Korlaar gewoonlijk voor leege zalen speelt, en dat andere gezelschappen, die hier nu en dan optreden, niet boter varen. In vroegere jaren was te Rotterdam de liefhebbery voor het tooneel groot en werd hier door de directies veel geld verdiend. Thans staat ieder er verbaasd over, hoe de directies zich nog staande kunnen houden by zóó weinig belangstelling van de zydo van het publiek. En toch zal wel geen kenner van het tooneel, die vroegere toestanden gekend heeft, beweren dat de tooneelspeelkunst achteruit is gegaan. "Wel moet het tegendeel gezegd worden; de kunst is belangryk voor uitgegaan in de laatste jaren. Men vergelyke eens de taal, die vroeger op het tooneel ge sproken werd, en die, welke tegenwoordig van onae acteurs en actrices wordt gehoord, en den inhoud der vroegere stukken met die van hot tegenwoordige répertoire. Maar het publiek ziet nu liever de ver tooningen van een paardenspel, alkrygtmen daar ook voor het meerendeel hetzelfde te zien wat reeds dertig en veertig jaar geleden vertoond werd, en zit liever in een café- chantant. De Duitscho opera heeft zich te Rotterdam niet staande kunnen houden hoelang zal het nog duren, dat de Hollandsche tooneelspeelkunst er zich staande houdt? By het dep. van marine is het bericht ontvangen van het overlyden van den machinist 3de klasse J. H. Van Santen, op^ 24-jarigen leeft yd, aan boord van het schroefstoomschip lste klasse „Van Galen", op de terugreis naar Nederland; Jhr. Vogelin van Claerbergen, referen daris bij het Kabinet der Koningin, is gister middag naar Flims vertrokken, ten einde daar jhr. rar. Gevers Deynoot, tydelyk direc teur by het Kabinet van H. M., af te los-en. De officier van administratie 2de kl. A. W. Van den Worm, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 1 Juni a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie lste kl. I. F. Van Gelsdorp. Te Amsterdam is overleden mr. H. N. Teling van Berkhout, rechter in de recht bank aldaar. Heden zal te Utrecht eene conferentie gehouden worden tusschen de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappy,de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappy en de Noordbrabantsch-Duitsche Spoorweg maatschappy omtrent wyziging van het alge meen reglement op het vervoer met het oog op do Zondagsrust. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middel burg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevordering van nyverheid en handel is door den minister v. w., h. en n. een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand April 1893. De staten betreffende don in- en doorvoer van suiker in April 1893 zyn opgenomen in de Staatscourant van 18 dezer. Het stoomschip „Ardjoeno" arriveerde 16 Mei van Batavia te Rotterdamd&.Bromo." 65) XXIII. De drie stations, die Frankfort bezit, staan naast elkander. In nagenoeg denzelfden styl gebouwd, loopt de vreemdeling allicht ge vaar, een verkeerd binnen te gaan, en na aldaar den tyd verloren te hebben, te laat te komen in het andere, zoo by niet intijds zyne dwaling ontdekt. En dan de „hurrie" aan het goederenbureau! Wat 'n gedraDg, geschreeuw, geroep onderéén I Waarlyk, menig tobber, dat is iemand, die zich in die drukte niet flink kan redden, wenscht zich, aan het goederenbureau te Frankfort, ol zoo vurig weder thuis, al is dat thuis zoo prozaïsch, als er zich een denken laat. Toch was Herder geen tobber. Tot heden had hy zich zelfs door elke moeilykheid kun nen heenslaan, maar nooit was hem ook nog overkomen, wat hem bij het vertrek uit Wiesbaden overkomen was, door dat onrust barend tète-a-tête van den graaf met Nanda. Eet bagage-bewys was en bleef zoek en zyn notitie of zakboei je evenzeer. Hy liet echter zoo weinjg mogelyk van zyne onrust blyken, toen hy de plaatskaartjes, 4'/2 thaler per stuk voor Frankfort - Eisenach, voorzichtigheidshalve aan mamsel Vilain gaf, onder voorgeven, dat hy de koffers natuurlyk niet verlaten zou, indien de drukte verhinderde ze op te laden in den eerst vertrekkenden trein. Daarop snelt hy naar den chc-f van het goe derenbureau, deelt hem zyne onvergeeflijke zorgeloosheid mee en verzoekt hem, de kof fers met die en die merken af te leveren. De chef verklaart heol beleefd dat dit in stryd zou zyn met het reglement. Gebrek aan tyd dwingt hem tot de onbeleefdheid den reiziger te verzoeken zich teverwyderen en niet in den weg te staan van wie op het bureau plaats moeten nemen. In zyne radeloosheid, de bel tot vertrek luidt reeds, roept by zyn gezelschap toe, dat hy de koffers maar nog altyd niet meester kan worden, waarop do bankier verklaart: „Wegsporen en myn goed achterlaten. Dank je hartelyk!" Ofschoon hy reeds in een wagen zit, stapt hy er weer uit. Inmiddels schiet Herder to binnen, dathy, om minder last van sleutels te hebben, alles in zyn eigen koffer heeft gesloten. Triumfantelyk verschynt hy nu andermaal van Rotterdam naar Java, vertrok 16 Mei van Southampton; do „Prins FrederikHendrik"ver trok 15 Mei van Paramaribo naar Amsterdam de „Prins Willem II" arriveerde 16 Mei van Amsterdam te Paramaribo; do „Salak," van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Mei te Port-Said; de „Kanzier," van de Oostkust van Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arri veerde 16 Mei te Aden; de „Prinses Amalia" vertrok 17 Mei van Batavia naar Amsterdam de „Veendam" arriveerde 16 Mei van Rotter dam te Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Aan den Bleekersweg te 's-Gra- venhago heeft een tot dusver onbekend geble ven persoon eergisteren een 11-jarig knaapje in het water geworpen; wel werd de jongen spoedig op het droge gebracht, doch hy moest door de politie naar het Ziekenhuis worden vervoerd, aangezien hy by zyn val het linker been had gebroken. De langdurige droogte en vooral de groote warmte hebben ten gevolge dat de aardbeziën te Aalsmeer vroeger ryp zyn dan ooit te voren. Nog nooit is het voorgekomen dat men, zooals dit jaar, de eerste rype vruchten op 12 Mei plukte. Men schryft aan het „Hbl.": „Jhr. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem en oud-lid der Tweede Kamer, heeft doen weten dat hy het cricxetterrein te Velsen des Zondags voor wedstryden niet moer beschikbaar wilde stellen, aangezien dit tegen zyne overtuiging streed. Het veld was eerst het vorige jaar ingewyd, nadat de heer Boreel het geheel belangloos zorg vuldig had doen in orde brengen. Voor Nederlandsche cricketers is het te hopen, dat de heer Boreel alsnog op zyn besluit moge terugkomen of het althans eenigszins wyzigen, zoodat het uitstekende veld, het eenige waarlyk goede terrein, dat tot dusver steeds beschik baar was, niet geheel $orde gesloten. Dit zou immers het geval zyn by een dergelyken toe stand, aangezien het voor de meeste cricket spelers onmogelyk is, een wedstryd, hefczy als uitzondering, op een werkdag te spelon." Te Nicastro, in het zuiden van Italië, heeft zekere Torchia zyne vrouw en vyf kinderen en daarop zichzelven van het leven beroofd. Wat hem dreef, wordt niet gemeld. Te Triest is de voornaamste koopman der stad, Brunner, gestorven. Hy laat 22 millioen fl. na. ten bureele met den sleutel van den koffer, met dringend verzoek, dat de koffer gemerkt H. H. zou worden geopend, opdat de bovenop liggende andere sleutels 't bewijs van eigen dom mochten geven voor de anderen, indien zy op die sloten pasten. De beambte verklaarde zich hiertoe bereid, mits de reiziger een papier onderteekende, vermeldende woonplaats en beroep, zoomede doel der reis, opdat by mogelyke opdaging van een wettiger eigenaar hy, als oplichtor, kon worden vervolgd. Dit toch gebood het reglement. Herder kon zich nauwelyks bedwingen. Hy meent het uit te schateren over dezen Frank- forter maatregel. „Maar m'n goede man! Als ik eens anders goed trachtte te verkrygen, zou ik immers zoo wys wel zyn om niet myn waren naam en adres achter te laten?" wil hy zeggen, maar by gunt er zich den tyd niet toe, werpt misschien driedubbel 't bewaargeld neer en helpt den sjouwer zelf een handje. Goddank! Alles is opgeladen. Niemand heeft iets van zyne zorgeloosheid bespeurd. Met verruimd hart snelt hy naar den wagen, dien hy het gezelschap meent te hebben zien instijgen. Maar jawel! Allen zyn gevlogen. Neen... ginds ziUen zy zeer bedaard, als wordt er niet meer aan meesporon gedacht. En zoo was het uit vrees om van de bagage af te dwalen, dat meDeer Haverkamp er op stond te blyven waar hy was. Om hem genoegen te doen, had MariaDne den plaatsbureaulist overgehaald de kaarten terug te nemen. Na veel over en weer praten had de man er eindelyk in toegestemd. „En de bagage is opgeladen, meneer 1" „Wat, hoe, dan kan ik te duiker nog mee." En meneer Haverkamp roept zoo luid mogelyk „Hei, hol Nog mee!" 'tWas me eene verwarring! Viiain volgt haren Adonis. Nand'a aarzelt, de graaf niet minder. Maar Herder is nu weer zoo flink als altyd. Hij vliegt naar 't plaatsburoau. Gelukkig is de reisbeurs nog goed voorzien. Meneer had hem juist weer tweehonderd gulden verstrekt en met den graaf afgerekend. Andermaal werpt hy 5 X 4'/, thaler neer, en met de kaartjes omhoog, als moest hy de behaalde overwin ning vertoonen, wenkt hy toch in testygen, wipt zelf den tree op en.de gil van de loco motief dringt door merg en been, „naar Eisenach!" [VSordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1