M-. J, T.J3UYS. Omtient dezen diep betreurden overleden stadgenoot schryft het Utr. Dbl. o. a. het volgende Zelden is een geleorde als hy zoo algemeen bekend en gewaardeerd geworden en dat wel omdat hy door zyno heldere, vaderlandlie vende opstellen over de gewichtigste staat kundige vragen van den dag een diepen indruk maakte op allen, die het wèl meenden met land en volk, ook al behoorde men niet tot de vryzinnige richting, welke hy van ganscher harte en uit volle overtuiging krachtig voorstond. Ofschoon De Standaard voor ditmaal slechts ▼•lataat met de levensschets van Buys in herinnering te brengen, schryft het blad toch vooraf het volgende: „Ook in anti-revolutionnaire kringen zal het overlyden van den hoogleeraar Buys niet zonder aandoening vernomen worden. Door Oroen's „Ned. Gedachten" toch is deze geleerde ook onder ons volk bekend als een staatsman, aan wiens oordeel hooge waarde was te hech ten, en die de oorste onder velen was, van wie een biliyker en meer waardeorend oor deel over het streven der anti-revolutlonnairen uitging. „Nog voor twee jaar was hy het, die, toen heel de liberalistische pers het Kabinet- Mackay veroordeelde om zyno dusgenaamde werkeloosheid, het openiyk in „De Gids" voor de eere van dit Ministerio opnam." Het Handelsblad schryft o. a. het volgende: Aan de Leidsche heogeschool is dus opnieuw een der mannen ontvallon, waarop zy en gansch Nederland met haar trotsch mochten zyn. In een betrekkeiyk kort tydsverloop zyn Kuenen, "Wilken en De Vries door den dood aan de wetenschap ontrukt en thans is Buys ook bezweken. Hy laat eene plaats open, die moeiiyk zal zyn te vervullen. Voorzeker, ons vaderland telt mannen genoeg, die met bekwaamheid en yver aan de studeerenden den weg zullen kunnen wyzen naar de kennis van ons staats recht, door het doolhof van onze administra tieve instellingen, op het uitgestrokt gebied van het volkenrecht. Maar waar is zyns ge lijke in de alles omvattende kennis dier weten schappen? Waar de man, die met zulk eene onvergeiykeiyk sobere on toch zoo heldere welsprekendheid zyne lessen gaf Waar vooral de uitnemende publicist, die op zulk eene kern achtige wyze zyno op die wetenschap gegronde meoning aan anderen wist kenbaar te maken? Er kon in de laatste 25 jaren in Nederland goene belangryke gebeurtenis op staatkundig gebied voorvallen, of met gretigheid nam ieder, die er belang in stelde, den eerstvol- genden „Gids" in banden om te zien wat prof. Buys er van dacht. Met al de nauw gezetheid en fijnheid van een ervaren physto- loog en patholoog ontleedde hy de moeilykste politieke vraagstukken, drong hy door in de deugden en zwakheden der partyen en per sonen, gaf hy zyne diagnose en vaak de moest geschikte wyze van behandeling en genezing. Eene verzameling van zyne „Gids"-artikelen, welke zeker niet mag uitblyven, zal een der gewichtigste bydragon vormen voor de juiste kennis onzer staatkundige geschiedenis van de laatste kwart eeuw. Zyn werk over de „Grondwet", aan welker herziening hy als ondervoorzitter dor Staats commissie van 1883 yverig deelnam, zal een standaardwerk biyven voor de kennis der grondslagen van ons hedendaagsch staatsrecht. Zyno leerlingen voelden onbeperkte ver eering voor zyne veelomvattende kennis in de eerste plaats, maar niet minder voor zyn groote hulpvaardigheid, welwillendheid en zachtmoedigheid. Zyne colleges.er waren weinige, die drukker bezocht werden dan de collegos in staatsrecht van professor Buys. Met zachto, byna onhoorbare stem ving hy daar aan, zyn hoorders te herinnoren aan het punt, dat hy aan het slot van zyn vorig collego bosproken had; dan verhief zich het geluid ietwat, om in eene enkele zinsnede met een paar kuchjes afgebroken eene andere quaestie te stellen, en met heldere, zy het ook niet luid klinkende seem werd dan in vloeiende taal door den hoogleeraar eerst anderer, dan eigen meening over de zaak gezegd. Buys' uiterlyko welsprekendheid was niet groot. Zyno gebaren bestonden uit enkele be wegingen mot een lorgnet, uit een werktuig lijk wry ven van het voorhoofd met de rech terhand, zyno stem verhief zich slechts zelden boven hot gewone diapason en in zyne voor- dracht had hy zich enkele styivormen aange wend, die eiken student bekend waren. Met zekere voorliefde gebruikte hy uitdrukkingen als: „naar myn bescheiden meening", „hetzy met bescheidenheid opgemerkt", „een by uit stek moeiiyk vraagstuk", „een uitnemend helder overzicht". Men lachte er niet om, omdat z(j steeds zoo goed pasten in den styi van zyn betoog, en vooral omdat de inhoud van dat betoog zoo boeiend was. Als examinator deed Buys zich we Ier van een andere zyde kennen. Dan zocht hy do woorden van zyn vraag met moeite byeen, riet omdat dan zyn welsprekendheid hem in den steek liet, maar omdat by er vooral op bedacht was den examinandus niet nog zenuw achtiger te maken dan deze reeds was. Eu als er dan een antwoord kwam, waarin de bal geheel mis was geslagen, dan was de hoogleoraar onvermoeid in zyn pogingen om den adspirant-doctorandus den weg naar do waarheid te helpen zoeken. En wie hem gehoord heeft als promotor, vergeet niet licht de wyze, waarop hy den jongen doctor wist geluk to wenschen en al het-licht te doen vallen op de goede hoedanigheden van het proofscbrift en op de goede deugden van den pas gepromoveerde. Daar sprak een haitelyko welwillendheid uit, die ingang vodd tot ieders gemoed, en in het byzonder aan den vader van den jongen doctor een oogenblik van dankbare ontroering schonk. Die welwillendheid wa3 geen schijn, zy was de hoofdtrek van zyn karakter. Buys was de verpersoonlykte welwillendheid. Zyn kennis stelde hy even gaarne ter beschikking van een ieder, die raad by hom zocht, als zyn ryken boekenschat. Zyn huis stond gastvry open, en men was daar zeker van een gul onthaal, een opwekkend gesprek en vaak van muzikaal genot. Een andere vorm, waarin zich zyno wel willendheid uitte, was de hulpvaardigheid, waarmede hy menigeen zyner studenten hielp in de vorovering van eene maatschappelyke positie. Buys had alom in den lando vrienden en connecties, en als by nu met zyn voor spraak invloed kon oefenen ten gunste van oen zyner leerlingen die het verdiende, dan kon deze zeker zyn van zyne tusschenkomst of aanbeveling. Betreffende het eerste tydperk van het openbare leven van Buys, het gewichtigste tydperk, omdat toen de grondslag moest gelegd worden voor zyn volgend loven, wor den nog eenige byzonderheden medegedeeld, welke wel de aandacht verdienen. Toen Buys te Leiden in de rechten stu deerde, werd hy dcor eene flnactiëele ramp, welke zyn vader trof, gedwongen zyne studiën te staken. Van Leiden begaf de jonge student zich toen naar Amsterdam, waar hy met groote geestkracht en door buitengewone in spanning zich de middelen moest verschaffen, om zyne studiën te kunnen voltooien. De onverdroten yver van den jeugdigen jurist werd met gunstigen uitslag bekroond. Zoodra hy den doctorsgraad had verworven, volgde spoedig zyne benoeming tot commies by de provinciale griffie te Haarlem, zoodat hy den voet in den stygbeugel had. Te Haarlem zette Buys, ondanks zyne ambtsbezigheden, met groote geestkracht zyne studiën voort. Het onderwerp, dat hem in de eerste plaats aantrok, omdat het tot dus ver hier te lande nog niet behandeld was, waren de circulatie-banken. Deze gewichtige stof behandelde hy in een viertal voordrach ten, door hem in hot genootschap „Felix Moritis" gehouden. In een volgend jaar be sprak Buys op dezelfde wyze: onze nationale staatsschuld sedert 1814. Deze voordrachten, welke reeds getuigden van de buitengewone scherpzinnigheid en den critischen geest van den jeugdigen jurist, trokken destyds alge meen de aandacht. Van Haarlem, waar Buys een tiental jaren werkzaam was, ging hy naar Leiden, ten einde de betrekking van secretaris van Ryn- land op zich te nemen. Het verblyf te Haarlem, waar Buys in enge betrekking trad tot den bekenden uitgever Krusoman, leidde tot de oprichting der „"Wetenschappe- lyke Bladen." Van Leiden begaf Buys zich in 1864 naar Amsterdam, om daar het hoog leraarschap aan het Athenaeum te aan vaarden, maar Amsterdam, teldo hem go- lyk reeds is gemeld, niet lang onder zyne burgers, daar hy twee jaren later, nu als hoogleeraar in het staatsrecht, naar Leiden terugkeerde. docent te schitteren, waartoe vooral zyne aanstelling te Leiden hem de gewonschte gelegenheid aanbood. Zyn voorganger aldaar, de kundige en scherpzinnige hoogleoraar Cock, een man van de oude school, had zich van de traditioneele, nog door het organiek besluit van 1815 gehuldigde voorstelling niet willen losmaken, volgens welke het staatsrecht in de eerste plaats als een onderdeel der ^ys- geerige rechtswetenschap of algemeene rechts geleerdheid beoefend werd. De voorschriften van het geldende staatsrecht werden als byzaken beschouwd, die nauwelyks de aan dacht van den hoogleeraar verdienden, en dat te minder, omdat Cock een innige tegen stander was van het constitutioneele staats I leven, zooals zich dat na en uit de gebeur tenissen van het laatst der 18de eeuw had ontwikkeld. Sints Thorbecke in 1849 den katheder voor de ministerieels portefeuille had vaarwel gezegd, vernamen de Leidsche studenten van de Nederlandsche grondwet, van het publiek recht, zooals het in ons vader land zich steeds sterker ontwikkelde, geen jota. Daarin kwam eene volslagen omwenteling mot het optreden van Buys. Het schoolsche „Jus naturale" maakte plaats voor eene ge schiedkundige beschouwing van de stelsels over Recht en Staat, die sinds de 16de eeuw door de groote denkers en schryvors waren verkondigd; het vage „Jus publicum" werd omgeschapen tot eene grondige behandeling van onze grondwet. Dorstend naar kennis, verdrong de studeerende jeugd zich in de collegekamer, die het groot aantal belang stellenden nauwelyks bevatten kon. De Arnhemsche Courant: Zyne humaniteit, zyne welwillendheid was een sieraad van zyn karakter en ging gepaard met groote bescheidenheid; wie het niet wist zou in hem niet licht een der meest geleerde en iovloedryke mannen van ons land hebben vermoed. Niet slechts in vele gewichtige aan gelegenheden, maar ook waar het de benoeming van personen gold, werd vaak zyn oordeel gevraagd. Hy leeft dan ook in veler harten, niet slechts door hetgeen hy voor de staat kunde en de wetenschap deed, maar door zyn edel en braaf gemoed en zyne goede, onbaatzuchtige daden. Ook in dit opzicht was hy een groot man. Het VaderlandOfschoon jarenlang in den politieken stryd gemengd en nooit aarzelende besMst party te kiezen, had prof. Buys geene vyanden, en allen, die het voorrecht hebben genoten zyne lessen te hooren, hebben niet opgehouden voor hem eene warme genegen heid te koesteren, ook al bobben zy later eene andere richting gekozen. De AmsterdammerDagblad voor Nederland „Eene betrekkeiyk kortstondige, maar hoogst ernstige ziekte maakte aan dit veelbeteekenend leven een einde. In Nederland zal de naam van Prof. Buys nog lang met eere worden genoemd. Een man uit één stuk, was hy by alle part yen gezien en geacht; hy was groot genoeg, om, al was hyzolf niet altyd over tuigd van de noodzakeiykheid en gewenscht- heid van sommige regeeringsontworpen, te meonen, dat te zwichten voor den drang der omstandigheden ook een beginsel mocht heeten. „Met leedwezen herdenken wy dus in hem een der groote mannen van ons Vaderland, aan wien gansch Nederland zich verplicht gevoelt, en innig dankbaar schry ven wij onder zyne nagedachtenis een weemoedig: Byj ruste in vrede." Gemengd Nieuw». De N. B. C. zegt o. a. Bovenal was hjj bestemd als academisch Naby den overweg even buiten Leiden op den weg naar "Warmond heeft 'savonds het volgende plaats gehad: De heer K., van Sassenheim, bevond zich met zyn rywiel, voorzien van een rood licht, naby den overweg juist toen de trein van 10 u. 40 m. van Leiden kwam. Op bet zien van het roode licht, dat by den spoorweg onveilig aanduidt, stopte de machinist van den trein, doch reed, na de oorzaak onderzocht te hebben, weder verder. Iets dorgeiyks is onlangs ook by Amster dam en meermalen reeds elders voorgevallen Een zonderling verhoor. Een man uit Hazerswoude, sedert zyn 4de levens jaar doofstom, die zyn eigen naam of voor namen niet wist en op de meest vreemdsoortige mamer met behulp van een tolk verhoord werd zonder ebn verstaanbaren klank te kun nen uitbrengen of te kunnen schryven, moest gisteren den Haagschen rechterduideiyk maken hoe zekere W. v. D., arbeider te Hazerswoude hem, na eene oneenigheid over het kaartspel een been had stukgetrapt. Door gebaren en keelklanken deelde de getuige mede hetgeen hem overkomen was; inderdaad een even treurig als zonderling verhoor. De zaak kwam hierop neer, dat het by het kaartspel niet eerlyk was toegegaan, dat men een borreltje had gedronken en toen twist had gekregen, waarby de arme stumperd nog zijn been had gebroken. De beklaagde ontkonde met eenig opzet gehandeld te hebben. In de Wateringsche straat te 's-Gravenhage hadden eergisteravond een man en eene vrouw twist, ten gevolge waarvan hun negenjarig dochtertje, dat ep den zolder sliep, wakker werd. Toen het naar beneden wilde gaan, viel het van de trap en werd blykbaar ernstig gekwetst. Het werd naar het r.-k. ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hot kind eene schedelbreuk had bekomen. De heden door de Ned. H.-M a a t - schappy te Rotterdam gehouden koffie-veiling opende op taxatie, terwyi later x/k a x/^ c. daarboven werd betaald. De bewoonster der bovenver dieping van perceel 67 in de Utrechtsche Straat te Amsterdam had gistermiddag het ongeluk dat de vlam in haar pan sloeg, teF- wyi zy bezig was het middagmaal te bereiden. Van schrik liet zy de pan vallen, welke terecht kwam op een brandend petroleumtoestel, waardoor het ongeval dus nog verergerde. Een en ander veroorzaakte een uitslaanden brand, welke door de brandweer in een half uur tyds geblusoht werd. Te Breda zyn binnen eenpaar dagen twee personen gestikt in de jenever. De huzaar uit Deventer, dio aan rnr. J. P. Troelstra op het perron te Hooge- zand een klap in het aangezicht gaf, is, wegens te veel gebruik van sterken drank op dien dag, gestraft met 14 dagen provoost, om den anderen dag met water en brood. De zaak komt waarschynlyk ook nog voor den krygsraad. Een Ned erlandsch koopman ont moette onlangs in een bierhuis te Antwerpen eene jonge vrouw, op wie hy verliefd werd en die hy zou trouwen. In afwachting daar van nam hy haar vast mede naar Parys. Daar heeft de schoono hem verlaten, medenemende zyne portefeuille met f 2200. De a. s. brui degom heeft de justitie met dat feit in kennis gesteld. Op de Friesche voorjaars markten i overtreft het aanbod van vee ver de vraag, zoodat de pryzen dalende zyn. Door 't aan houdend droge weder is er nog weinig gras, i waardoor vele kleine boeren genoodzaakt zyn af te zetten. De zaak van het Tielsche twee- gevecht zal onderworpen worden aan het oordeel van het bestuur der Vereeniging van officieren der schutteryen in Nederland. Een man uit de Slijkstraat te Arasterdam, die Zaterdag in het water sprong en daarna, gered zynde, naar het Binnen gasthuis overgebracht werd, is overleden. I Op den Zwanenburgwal aldaar werd gister middag een 6-jarige knaap door een rytuig overredendadelyk ook naar 't Binnen-gasthuis vervoerd, bleek de jongen by aankomst aldaar reeds overleden. De bekende roeier J. J. K. Ooms heeft thans zyn plan om naar Chicago te gaan, geheel opgegeven. Het schynt trouwens nog niet zeker te zyn dat de wedstryd om 20,000 dollars werkelijk daar zal worden gehouden. Op do Boriynsche beurs werden gisteren weder onrustwekkende geruchten ver breid over cholera gevallen te Hamburg. Vol gens officiéele mededeelingen is dit jaar nog geen geval van cholera aldaar voorgekomen en de gezondheidstoestand is uitstekend. In de buurt van St.Etienne is eone werkstaking van mynwerkers uitgebro ken, welke er dreigend begint uit te zien. Eene afdeeling soldaten is er heen gezonden. Te Bordeaux besloten de werk- stakende arbeiders der bouwwerken ten getale van 3000 eenparig hun eischen vol te houden, tot do patroons zouden toegeven. Te Reims hebben ongeveer 600 arbeiders het werk gestaakt. De „Times" verneemt uit Tehe ran, dat te Schiraz ten gevolge van de duurte van bet brood een oproer is uitgebroken. Alle winkels sluiten. Te Freiburg, in Beieren, heeft een tuinier in eene trekkas een rozenboom ge-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2