N°. 10194. Woensdag W Mei. A0.1893. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Qcze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Mei. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maaiienf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NDmmers0.06. Eerste Blad. Offieiëele Kciinisffevlinffeii. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, late alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht brj het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, echa.de of hinder knnnen veroorzaken; BreDgon bij deze ter algemeene kennie dat door hen op heden vergunning ie verleend aan P. E. F. NOZEMAN, F. A. W. 6CHÜDEL en C. VIELE en recht verkrijgenden respoctievc-lgk tot het oprichten van eene slachterij en rookery in het peroeel Wielmakora- stoeg No. 24, van eene dietilleerderij en likeur stokerij in het perceel Papenetraat No. 2 en van eene bergplaats van verfwaren en aanver wante artikelen, in hot perceel Groeneeteeg No. 86. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KA.NTER, Burgemeester. 15 Mei 1893. E. KIST, Secretaris. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen prof. mr. J. T. Buys zal a. s. Donderdag middag plaats hebben op de protestantscho begraafplaats te Warmond, waar o. a. ook het gebeente rust van de Leidsche hoogleeraren Vissering en d'Ablaing. De ljjkstaatsie zal zich te twaalf uren van het sterfhuis, Noordeinde, begeven. Op het door raanslidmaten der Chri6telyk- Gereformeorde gemeente alhier (Hooigracht) gestelde drietal, waaruit later eene keuze zal worden gedaan om tot predikant by genoemde gemeente beroepen to worden, komen voor de volgende heerenC. B. Bavinck, van Hazers- woude, W. H. Gispen, van Amsterdam, en P. Biesterveld, van Rotterdam. De afdeollng Leiden en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield dezer dagen hare eerste zomer vergadering. De afdeeling was daartoe van domicilie verwisseld en had in eene der zalen van het door alle Leidenaars nog steeds ge liefde uitspanningsoord „Zomerzorg" hare tente opgeslagen. Namens de commissie voor den a. s. feest avond steldede heer Van Romburgh voor in het laatst van Juni eene tentoonstelling van afge sneden bloemen op „Zomerzorg" te houden. Voor deze tentoonstelling zouden geene prijzen worden uitgelooid, maar de inzenders zouden worden schadeloos gesteld, doordat de commis sie hun de levering van een aantal met bloemen gevulde mandjes wenschte op te dragen, die dan des avonds gratis onder de aanwezige leden zouden worden verloot. Verder wenschte zij 's avonds Mann's bekende kapel een con cert te doen geven en den tuin van „Zomer- zorg" feestelijk te verlichten. Nadat nog de heer Van Laron dit voorstel nader had toe gelicht en er besloten was de middag-ten toonstelling ook voor niet-leden tegen een matig entrée toegankelijk te 6tellen, werd het voorstel der commissie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en zij uitgenoodigd zich ook met de uitvoering er van te be lasten. Alle hare leden namen deze uitnoodi- ging aan. Aan de orde kwam nu de vraag-.Waarom wordt er hier te lande, en vooral in den omtrek van Leiden, zoo weinig bloem- en groentenzaad gekweekt? Ligt dit aan den grond of aan het klimaat? De heer Van Laren is van meening, dat eensdeels gebrek aan initiatief en anderdeels de hooge kosten van den grond er oorzaak van is. De heer Speet daarentegen meende dat zulk eene kweekerij hier niet zou opgaan, daar men voor zaden bepaalde groote handelsfirma's heeft, en de handel zich niet zoo'gemakkelijk laat verplaatsen. De heer Witte Jr. zocht in hoofdzaak de oorzaak in ons klimaat, dat voor zaadcultuur allerongunstigst is, door de meestal vochtige nazomers. Hij wees er ook op, dat de groote zaadhan delaars veel bloemzaad uit het Zuiden beko men. De heer Kruyff was het in hoofdzaak met den heer Witte eensniet alzoo do heer Vlieland, die er op wees dat hier te lande zeer veel en goed groentenzaad wordt geteeld, waarop de heer Witte Jr. opmerkte dat dit zaad meestal van tweejarige of vaste planten komt, wat vroeger rijpt en van den vochtigen nazomer dus minder te lijden heoft. Nadat nog vele leden hunne meening dienaangaande gezegd hadden, bedankte de voorzitter de leden voor hunne aangename en leerrijke discussie. De heer Speet stelde nu voor, dat de Af- doeling in het najaar eene Chrysanthemum tentoonstelling zou houden. Hij wenschte deze te doen plaats hebben zondor concurrentie, maar met gelegenheid tot verkoop. Zijn doel is het publiek meer met deze planten bekend te doen worden. Reeds hadden enkele kweekers hunne medewerking toegezegd. Nadat dit voorstel van verschillende zijden besproken was, werd er besloten een voorloopig onder zoek naar een geschikt lokaal, enz. te doen plaats hebben, en in de volgende vergadering een definitief besluit te nemen. Daar er nu nog eenige tijd beschikbaar was, verzocht de voorzitter den heer Witte Jr. eenige mededeelingen over de Gentsche tentoonstel ling te willen doen. Deze was daartoe wel bereid, doch aangezien hij er in 't geheel niet op gerekend had, moest men hetgeen hij zich er zoo los van herinnerde voor lief nemen. De aanwezige leden 6temden daarmede in en op het eind dankte de voorzitter den spreker voor hetgeen hij verteld had. Door den heer Kruyff was eene zeer fraaie bloem ingezonden van Cypripedium cau- datum en een flinke bloemtros vanDendro bium thyrsiflorum. Beiden vonden veel bekijks en eene hartelijke dankbetuiging word den heer Kruyff dan ook niet onthouden. Ten slotte bedankte de voorzitter de aan wezigen voor hunne opkomst en sloot hy de zeer geanimeerde en gezellige vergadering. (S.) De anti-revolutionnaire kiesvereoniging „Nederland en Oranje", te Ouderkerk aan den IJsel, (district Gouda) heeft met algemeene stemmen tot candidaat gesteld jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman, oud-minister. Deze week zal de centrale ant.-rev. kiesvereeniging definitief een candidaat aanwijzen, die naar alle waarschijnlijkheid de heer De Savornin Lohman zal zijn. Er zullen pogingen worden aangewend om in de dagen voor de verkiezing te Ouderkerk eene-politieke rede met debat te doen houden, hetzij door mr. A. F. De Savornin Lohman, hetzij door mr. Th. Heems kerk. De koning van Wurtemberg heeft ver leend aan den luitenant-generaal graaf Dn Monceau het Grootkruis der Frederiksorde van Wurtemberg; aan jhr. Gevers Deynoot, tijdelijk belast met het beheer van het Kabinet dor Koningin, het Commandeurskruis 2de klasse; aan den kapt. jhr. Van den Bosch, adjudant van de Koningin, en den ritmeester baron Van Sytzama, ordonnans-officier, het Ridderkruis 1ste klasse. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vier studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat om tusschen 1 Aug. 1893 en ultimo Aug. 1894 In opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indie, onder genot van een subsidie van f 5600. Gegadigden zullen zich onder overlegging van de by dat reglement gevorderde bescheiden, by gezegeld request behooren te wenden tot het departement van koloniën, alwaar, op aanvrage, kosteloos exem- plaren zijn te verkrijgen van het gewijzigd reglement, vastgesteld by kon. besluit van i 12 April 1889. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tsn 16 regelt ƒ1.05. Ieder© regel meer ƒ0.171» Groolere letters naar plaatsruimte. Voor hefc incas&eeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Op de Oosterbegraafplaa-ta te Amsterdam werd gisteren het stoffelijk overechot ter aarde besteld van ds. W. J. F. Meiners, in leven predikant bij de Evang.-Luth. gemeente aldaar. Eene talrijke schare van vrienden en gemeenteleden, benevens een tweetal vroegere ambtsbroeders uit Zaandam, hadden zich by den kerkeraad en de diakenen aangesloten qnj den overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de geopende groeve, waar de kist door e«n bloemkrans was gedekt, schetste ds. Btickman de verdienste van zijn in de kracht des levens opgeroepen ambtgenoot en richtte daarna een hartelijk woord tot de kinderen. De broeder van den overledene zeide allen dank voor hunne belangstelling bij dit smarte lijk verlies. Het stoomschip „Admiral," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 13 Mei te Mozambique; de Minerva" vertrok 14 Mei van Stettin naar Amsterdam; de „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vortrok 14 Mei van Boulogne-sur-Mer en passeerde des avonds Lizard; de „Pondo," van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 12 Mei van LasPalmas; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 15 Mei te Padang; de „Spaarndam" vertrok 13 Mei van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Soenda," van Batavia naar Amster dam, pass. 14 Mei Gibraltar; de „Ardjoeno," van Batavia naar Rotterdam, is 15 Mei Wight gepasseerd; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Mei Perimde „Stentor," van Java naar Amster dam, is 15 Mei Gibraltar gepasseerdde „Batavia," van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Mei Perim. B(j Koninkiyk besluit is, met 21 Mei, aan dr. W. K. J. Schoor, op zyn verzoolt, eervol ontslag verleend als leer aar aan de Ryks H. B.-S. te Meppel. Aan J. Simonnin Helbach, eervol ontslagen directeur van het Rykstelegraal'kantoor te Apeldoorn, een pensioen toegekend van/"895 '8 jaars. Krachtens de wet betreffende de pensioenen der burgerlyke ambtenaren, de navolgende pensioenen verleendaan P. R. Van Visvliet, ontvanger der directe bel., enz., 2314; aan jhr. mr. A. M. C. Sandberg, ontvanger dor registratie en domeinen, 2077aan J. Jansen, verificateur 1ste categorie by 's Ryks belas tingen, 774; aan V. H. Feuth, commies 2de klasse by 's Ryks belastingen, 504aan W. H. H. Vink, commies 1ste klasse by 's Rjjks belastingen, f 420. 6\.) Wat zoo'n grysaard, te goed gekleed om arm te zyn, toch wel kon kluisteren aan den vaderlyken bouwval?! Wie weet! Misschien wel liefde voor de plek, waar zyne wieg eens stoodgehechtheid aan een steenhoop, waarbinnen by zoowel •geleden als genoten had in het lange leven, dat achter hem lag. Misschien was hij een kinderloos vader, dio zijne lievelingen den vermolmden deurpost had zien uitdragen, of had hy eens eene dierbare dochter gehad, die hy had uitgedreven om hare misdadige liefde voor een ChristeD. Misschien doch waartoe nog meer gis singen? Niet ééne gebeurtenis, maar honder derlei kleinigheden vormen zeker de onbreek bare keten, die den grysaard aan zijne woning heeft geboeid. Waarom zou hy ze anders niet hebben verlaten, meent Xanda, uit wier gemoed alle onrust weder is verbannen en die, bij 't zien van dit ongewoon tooneel. zichzelve geheel vergeot. En dan die jonkman ginds en die jong9 vrouw, beiden ook al zoo kourig gekleed, en daardoor niet minder in tegenspraak met do vervallen grootheid, waartusschen zy leefden, en die zich blykbaar heel gelukkig gevoelen, misschien wel zoo gelukkig als monig villa bewoner of een der bevoorrechte vreemde lingen, die zich, gemakkeiyk in een open rytuig uitgestrekt, langs hunne deur doen trekken, door paarden, die eiken steen in de Jodenbuurt kennen, zóó dikwyls stappen zy er door. En dan die joelende kinderschaar met blo zende wangen en heldere kykers! Ach! Nanda voelt zich te moede als by het stoomen langs de „Loreley." Wat zy voelde, zou zy zelfs Herdei* niet hebben kunnen meededen. Ofschoon van gansch anderen aard, waren hare gewaarwordingen immers niet minder talryk? Onder den diepen indruk der ver vallen grootheid, die hij zoo onverhoeds vóór zich ziet, vergeet ook Herder grieven, jaloezie en onrust, ja, wat niet al.want, zich op den bok van het gelukkig open rytuig om- keerend, vraagt hy „Zou misschien eerbied voor de vaderen de volwassen kinderen weerhouden, flinkweg aan 't restaureerer. te gaan?" i „Ik donk veeleer", verzekert meneer Haver kamp, dat z(j overeen zyn gekomen te toonen, hoegenaamd niets op te hebben met die dolle Hollandsche restauratiewoeae, die han den vol geld kost. Maar ik moet zeggen, 't is ver van opwekkend langs dien ouwen rommel te ryden. 'k Zie Rothschilds huidige grootheid liever dan de armoede, waarin hy zyn jeugd sleet. Koetsier, ryd wat toe! Wat bewoog dien kerel om me op zoo'n kykje te onthalen?" De koetsier verstaat geen Hollandschhy zwygt natuuriyk als een mof en zoo lacht de bankier maar om zyne eigen aardigheid, die Marianne 't bowys is, dat hy zich opgewekt blyft gevoelen en fyaar geruststelt omtrent de toekomst, ofschoon 't haar toch teleur stelt, dat Nanda hare ménagère niet zal biy- ven. Maar.wat nood, voor een honderd gulden of voor eeno goede behandeling alleen zal er wel eene andere te vinden zijnl Inmiddels is de graaf overtuigd dat de koetsier zyne reden wel hebben zal voor dien rit door den Jodenrommel. „Rothschilds bakermat nog daargelaten", zegt hy, op een oud, vervallen huis wyzend, „ziet, daar verdiende hy de eorsto tbaleis van zyn huidige onvergelijkbare rijkdommen, houd ik de Jcden voor slim genoeg om te begrij pen, dat de gelieele wyk zou ophouden te zienswaardig te zyn, wanneer zy de restau ratie-manie deelden. Dank zy haar verval, wordt de wyk door honderden, zoo niet duizen den bezocht, die misschien wel uit louter mede. ïyden er menigen thaler offeren. Zie eens wat 'r. winkels van allerlei aard en natuur! Ook moet ik u herinneren dat het Zondag is. Zy zyn dus op z'n sabbaths gekleed!" Weg waren alle poëtische onderstellingen! Nanda is er knorrig om, al kan zy de ge grondheid der opmerking niet ontkennen. Toch gaf zy hare gevoelens niet dadeiyk prys; misschien wel, omdat zy 't voorzich tiger acht het gesprek te vervolgen, dan hem te doen denken dat zy zwygt, omdat hy antwoordt. Zy wil hem bewyzen dat zy doodkalm is en de geheele ontmoeting vergeten heeft. Do graaf eischt volstrekt niet, dat zy haar meer poëtisch geloof van kinderlijken eerbied, enz. opoffert aan zyn gevoelen. Hy vindt baro opvatting zelfs zóó üatuurlyk, dat hy mamsel Yilain raadt, er zich ook aan te hou- den. Mamsel Vilain is het echter volkomen i met meneer Haverkamp eens. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1