Gr atis-V erloting. WAARSCHUWING' Botermarkt 10. H. WILLE Co. Vrijwillige Verkooping GASLANTAARNS. GASORNAMENTEN. N°. 10193. Dinsdag: 16 VIei A0.1893. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 15 Mei. Naamlooze Vennootschap J. Ij. Creyghton, A. Lewenetein, 148. Haarlemmerstraat 148. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVBRTENTIÊN: Tan 1—6 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Het jaarlyksch onderzoek van de verlof gangers der nationale militie voor de gemeente Lisse zal plaats hebben te Noordwyk op "Woensdag 7 Juni a. s., des voormiddags te elf uren. De herük der maten en gewichten zal in de gemeente "Woubrugge plaats hebben in een dor lokalen van den heer J. Guldemond aldaar, op Woensdag 24 Mei a. s., van's voormiddags 9 tot 's namiddags 3 uren, en op Donderdag 25 Mei d. a. v., 's voormiddags van 9 tot 12 uren. Het goedkeuringsmerk bestaat uit de letter d, in den gewonen schrijfvorm. De opper ceremoniemeester maakt be kend dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tyd van drie maanden den rouw zal aannemen, te weten: eene maand grooten, eene maand halven en eene maand lichten rouw, wegens het overiyden van Z. D. H. George Victor, Vorst van Waldeck Pyrmont. Wegens het overiyden van den vader van H. M. de Koningin-Regentes ligt in het Konink- ïyk Paleis te 's-Gravenhage een condoléantie- register ter teekening. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op eene circulaire van h9t uitvoerend comité der wereldtentoonstelling, welke op 5 Mei 1894 te Antwerpen zal geopend worden en minst genomen zes maanden zal duren; het comité van uitvoering behoudt zich echter het recht voor, dien termyn te verlengen tot en mot 12 Nov. 1894. In de Staatscourant van 14/15 dezer is de circulaire opgenomen. De „Arnh. Ct." schryft het volgende: Eene byna ongolooflyke mededeeling komt ons ter oore, maar van eene zyde, die alle vertrouwen verdient. In een onzer garnizoe nen zouden nameluk door den overste, optre dende by ontstontenis van den commandant, aan de tweede luitenants de vragen zyn ge richt, die zy op hun woord van eer naar waar heid moeten beantwoordenlo. of hunne ouders nog leefden; 2o. of zy de officieren een vermogen van meer dan dertien duizend gulden bezaten. Dit- cyfer zou doen vermoeden, dat de vra gen in verband stonden met de vermogens belasting, maar eenige opheldering ontvingen de officieren daaromtrent niet. Ook wy zouden vruchteloos daarnaar zoeken, daar de ver mogensbelasting eene zaak is tusschen den fiscus en den belastingplichtige, waar de mili taire hiërarchie geheel buiten staat, terwyl eene opgave omtrent het fortuin, dat men bezit, op die wyze verkregen, voor de betrok ken- ambtenaren, met den aanslag belast, gee- nerlei waarde heeft. Het stoomschip „Glaucus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Mei Perim; de „Werkendfim", van Rotterdam, arriveerde 12 Mei te Nieuw-York; de „Kaiser," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arr. 10 Mei te Napels; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Mei van Port Said; de „Prins Hendrik," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 13 Mei Gibral tar; de „Prins Willem III," van West IndiS naar Amsterdam, arriveerde 13 Mei te Havre de „Zaandam," van Rotterdam naar Nieuw- York en Baltimore, vertrok 12 Mei van Boulogne- sur-Mer en passeerde 's avonds Wight; de „Hector", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 12 Mei Tarifa; de „Antenor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, is 13 Mei van Liverpool vertrokken. By kon. besluit is aan K. Th. Merkes, geboren te Rheydt, in Duitschland, en aan mevrouw E. E. H. Merkes, geboren Saunders, geboren te Londen, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwys hier te lande. Pensioen verleend aan A. J. Over de Linden, off. mach. 1ste kl. ƒ1300 en eene verhooging, ingevolge art. 1 c, der wet van 1 April 1875 van 900; I. Yan Lith Harrebomée, dirigeerend off. van gez. 2de kl., ƒ1800 en eene verhooging ingevolge hetzelfde art. van 900; P. R. Visvliet, ontvanger der directe belastingen, 2314; jhr. mr. A. M. C. Sandberg, id. der registratie en domeinen, 2077J. Jansen, verificateur 1ste cat. by 'sRyks bel., 774; Y. H. Feuth, commies 2de kl. by ld., 504W. H. H. Vink, commies 1ste kl., by id., ƒ420. Aan de reserve-officieren van gez. 2de kl. C. De Man, G. Boom en G. Oosterbaan eervol ontslag verleend uit hunne betrekking tot de zeemacht. Bevorderd tot off.-mach. 1ste kl., de id. 2de kl. J. A. Goetz; tot dirigeerend off. van gez. 2de kl. W. Schoondermark. Benoemd by het wapen der genie, by den staf van het wapen: tot kapitein, de 1ste luit. J. H. A. Mysberg, en tot lsten luit. de 2de iuit. C. Nobel, beiden van dien staf. Gemengd Nleuvr». Omtrent den te Middelburg ge- pleegden moord op don machinist Burghardt kan nog gemeld worden, dat zich twee per sonen in arrest bevinden behalve de ge noemden C. J. Boone ook A. De Baare beiden ongunstig bekend staande personen, de een 18, de ander 21 jaar oud. Het schynt dat de daders den verslagene, een hoogst fatsoenlyk en braaf werkman, die met zyn vader huiswaarts keerde, niet eens kenden. Eene commissie tracht de weduwe door het byeenbrengen van giften eenigszins te gemoet te kome.i. Met betrekking tot dit treurig feit verneemt de „Middelb. Ct." nog de volgende byzonder- heden Aanleiding tot de aanranding zou kunnen gegeven hebben, dat de beide aangevallenen by het gaan naar de tram door eenige vrou wen, die uit een bierhuis in de St.-Jansstraat kwamen, tegen het lyf geloopen werden en daarover hun ontevredenheid te kennen gaven. Hierep kwam B. uit genoemd bierhuis en mengde zich in den woordenstryd, terwyl de machinist B. en zyn vader kalm hun weg vervolgden. Den verdachten zou een en ander aanleiding gegeven hebben by den terugkeer van Burghardt en diens vader hen aan te vallen. De boide verdachten zyn Yrydag-avond tot halftien op het politiebnreol verbleven en toen per celwagen naar het huis van bewaring overgebracht. Den ganschen avond bewogen zich vele nieuwsgierigen op de Markt voor het bureel. Dit verschillende getuigenverklaringen moet gebleken zyn, evenals uit de bekentenis van De B., dat deze met Burghardt geworstold heeft en hem de doodelyke verwonding toe bracht. De andere verdachte, B., moet echter de aanleidende oorzaak tot de aanranding zyn geweest. De verdachten blyven even onverschillig als by het begin van het onderzoek. Te Schoonhoven had een ernstig ongeval plaats. Een zevenjarige knaap had van een jongen een nog brandend stukje sigaar gekregen en stak dat in een zyner vestzakjes; zyne kleederen vatten vlam en door den hevigen wind stond het knaapje binnen enkele oogenblikkon in lichterlaaie. Men bluschte de vlammen, doch het kind was zéé ernstig verwond, dat het binnen enkele uren bezweek. Te IJselmonde brak een felle brand uit in de vleeschhal en den koestal van Philippus Barend Van Blankenstein. De be woners waren afwézig. Een paard en eene koe kwamen in de vlammen om. Moord te Os. Menschrpftuit 's-HertogenboschVrydag jl. is behalve nog zes andere inwoners van Os ook door de justitie gehoord de vrouw van een der voorloopig gehechten en Zaterdag d. a. v. is het bevel tot gevangenhouding tegen Antoon Yan Bec- kum door de rechtbank verlengd. Zou men uit een en ander mogen opmaken, dat er in die verschrikkelyke zaak eindelyk eenig licht is opgegaan? Byna twee maanden verliepen sedert Hoekman vermoord werd en nog schynt men zoo goed als niets te zyn gevorderd, In de strafgevangenis te Breda zyn binnengebracht de personen I. L. en P. J. v. B., verdacht van medeplichtigheid aan de poging tot moord op C. Jongeneelen, te Soppe (N.-Br.), wiens toestand hoogst gevaarlyk is. Hy ontving niet minder dan twintig messteken. Mevrouw T., te Balk, die oogen- schyniyk gezond aan tafel ging, zakte plot seling ineen en was een ïyk. De heer Maurice Charnay, te Parijs, geeft in een rlugschrift eene oplossing aan van de quaestie der kostelooze woningen voor minvermogenden. Hy stelt voor, dat de stad Parys op aan haar toebehoorende gronden groote huizen doe bouwen, welke door de byzondere om standigheden mindere kosten zullen eischen en daardoor spoedig en gemakkeiyk geamor tiseerd worden. Na aldus hare uitgaven te hebben terugontvangen, zal de stad zich tevreden stellen met een geringen jaarlykschen cyns van 40 a 60 fr., voldoende om de kosten van onderhoud en administratie te dekken. De heer Maurice Charnay geeft een vin- dingryk middel aan de hand om de amor tisatie uit te voeren. Hy stolt zich voor de huizen in kleine woningen te verdoelen, van een gemiddelden huurprys van 300 franken por jaar, en voor de verhuring drie tydporken aan te nemen. In het eerste tydperk betalen do huurders de volle huur van 300 franken en ontvangen een bon van 100 franken, die in den loop van het tweede tydperk is in te lossen. In het tweede tydperk wordt de huur op 200 franken gesteld en ontvangen de huurders een bon van 50 franken. In het derde tydperk bedraagt de huur alleen 100 franken. Na afloop daarvan zal de huurder enkel den matigen cyns betalen. In bet eerste tydperk betaalt do stad de door haar geleende som (haar door eene crediet-instelling of openbare spaarbank voorgeschoten) terug en gaat eene nieuwe schuld aan voor het tweede. De wyze van handelen herhaalt zy totdat na den derden termyn zy geheel onbelast is. om contant geld, op Dinsdag 10 Mei 1893, 's morgens te 10 uren, by den Heer ALB. YAN DER MEY, aan de Duifhuislaan, aan de Morsch onder Oegstgeest, ten overstaan van den Deurwaar der P. H. VAN THIEL, van eene party Planken, Balken, Pannen, Steenen (groote mokken), 1 Heeft, 1 Spil en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. Ter plaatse voormeld op den verkoopdag te bezichtigen. 8015 18 silll voorheen DE HETDER Co., LEIDEN. Janriyksehe Algemeene Vergadering van Aandeelhouders op Zaterdag 3 Juni 1093, des namiddags te 2 uren, ten kantore der Vennootschap, alwaar de Balans en verdere stukken van 19 Mei af voor Aandeelhouders ter inzage liggen. Leidbn, 13 Mei 1893. 3037 14 echt, Bekroond met de hoogste onderscheiding te Leipzig 1092. weinig waarde als glans- styfsel in te voeren en door namaking der verpakking van myne Amcrlkaanschc Glansstljfscl het publiek te misleiden, om welke reden ik hiermede in het byzonder de aandacht er op vestig, dat elk pak van mijn fabrikaat mijne firma en nevensstaanden Globus draagt, want ik wil niet, dat de naam van myn volstrekt als voortreffeiyk erkend fabrikaat bevlekt wordt. Yan de voortreffelykheid van myne Glansstyfsel in vergelyking met andere fabrikaten kan men zich gemakkeiyk door eene proef ovet tuigen. Het pak 12Ct9.,in voorraad by de meeste Drogisten on Kruideniers. 2411 26 FRITZ SCHULZ Jun., Leipzig. ELF mooie prijzen van de vorige Verlotingen, niet afgehaald, o. a. 1 groote Regulateur van f3 O.—, zullen opnieuw worden verloot. Om echter meer kans van winnen te geven, voegen wij daarbij nog GO groote en kleinere Frijzen. Aan ieder, die voor 50 Cts. k contant koopt, geven wij gratis 1 Lot, voor fl.— a Loten. enz. Alle artikelen worden verkocht voor zeer goedkoope, streng con- curreerende prijzen. 3041 30 Solide constructie. Billijke prijs. AALMARKT 25. 2536 8 eenig Leverancier der Echte, veel verbeterde &INGER- NAAIMACHINE8, Wereld beroemd. Allerwegen bekroond, k Ook de Hoogste Bckro- nlng behaald te Scheveningen. Verder alles, wat tot het vak behoort, tot lage prjjzen. Garen per klos10 Cts. Schroevendraaier 10 Cts. 01ie-kannel|e10 Cts. Naalden 3 cts. per pakje30 Cts. 2688 20 ENZ., ENZ. EENIG ADRES;

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5