Leiden, 15 Mei. Evenwol, Buys' werkzaamheid bepaalde zich niet alleen tot het vervullen zyner taak als hoogloeraar en het geven van politieke adviezen, wanneer de tijdsomstandigheden betn noopten zijne stem te doen hooren. In Buys verliest de Leidsche universiteit eene harer beste krachten, de wetenschap een scherpzinnig en ijverig beoefenaar en het land oen good burger, die in velerlei werkkring nuttige diensten heeft bewezen en wiens naam stocds met eore zal worden genoemd. Behalve den hooglooraar mr. J. T. Buys, heeft onze gemeente nog een ander verdien stelijk ingezetene door den dood verloren. Mr. M. H. A. Lisman is in don ouderdom van 76 jaren overleden. Lid der wolhandelaars firjna Lisman en Waller, waarin hij zijn vader opvolgde, heeft hij niettemin nog tegelijkertijd de rechtskundige praktijk uitgeoefend en is hij meermalen daarin ook als advocaat opge treden. Vele jaren geleden werd hy wegens het in hem door de burgery gestolde ver trouwen naar de gemeentelijke Vertegenwoor diging afgevaardigd, welke betrekking als raads lid hij consciëntieus opvatte. Vier en veertig jaren geleden werd hij gekozen tot lid van de Gemeente-commissie der Ned.-Herv. Kerk alhier, waarin hij tot op den dag van z\jn verscheiden zitting bleef houden, de laatste bijna vijftien jaren als president. Door hen, die hem in den omgang hadden leeron kennen, werd hij wegens zijn nobel karakter zeer geacht. In verband met zijn gestel, onderscheidde hy zich steeds door oene matige, voorzichtige levenswijze, waaraan het waarschijnlijk te danken is dat hy zulk eon hoogen leeftyd mocht bereiken, als waarop hij nu is heengegaan, nadat zich omstreeks de jongste Kerstmis-feestvieringen eene omstan digheid heeft voorgedaan, welke, naar men meende op te merken, van grooton invloed op zyn verderen gezondheidstoestand is geweest. Èn als lid ön als voorzitter der Gemeente commissie, welke met het beheer der fondsen en goederen der Ned.-IIorv. Kerk is belast, was hy immer on ijverig op zyn post. De stofïeiyke belangen dier gemeente vonden in hem een nauwgezet behartiger en hoezeer dit door anderen werd gewaardeerd, bleek vooral vier jaren geleden by gelegenheid van het feit dat hy zyn veertigjarig jubileum vierde. Talrjjk en hartelyb waren de gel uk wen- schen, welke hem toen werden aangeboden, en do stoffelyke bewijzen, hem vereerd. Woderkeerig legde hy door het beschik baar stellen eener aanzienlyko som den grondslag tot vorming van een fonds, besterad tot inwendige herstelling der Hooglandsche of St.-Pancras kerk, welke thans als eene her innering aan hom met de prachtige gas kronen prykt. Zyn leven en zacht en kalm afsterven wer den in de godsdienstoefeningen van gisteren door de predikanten in woord en gebede her dacht. De teraardebestelling van het stoffelyk over schot zal plaats hebben a. s. "Woensdag, op de begraafplaats aan de Groenesteeg. Deiyk- staatsio zal zich daartoe des middags te twaalf uren van het sterfhuis, Heerengacht, begeven. De tentoonstelling van gravures in het Stedelyk Museum alhier blyft deze week nog geopend. Binnenkort zal aldaar een twintigtal studies worden geëxposeerd van den kunst schilder H. A. Van Oosterzee, te Ryswyk. Ook hebben reeds de artisten Thóophile De Bock en Jan Toorop zich bereid verklaard voor deze tydeiyke tentoonstellingen in de kunstzaal oenige hunner werken af te staan. De leden dor afdeeling Leidon van het „Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond" waren Zaterdag-avond met hunne vrouwen on meisjes en verdere genoodigden in het lokaal „Ephraïra", aan de Haarlemmerstraat alhier, byeengeroepen om eenige gezellige uren met elkander door te brengen. Te ongeveer halftien opende de voorzitter deze byeenkomst en heette allen welkom. Ook wees spr. er o. a. op, dat, wanneer de leden ter vergadering werden opgeroepen, zy in het komon niet door hunne betrekkingen mochten worden verhinderd, maar veeleer er toe moeston worden aangespoord ora zooveel mogoiyk die vergaderingen te bezoeken, daar doze samenkomsten hoofdzakeiyk ten doel hebben: het helpen bevorderen van maat- sehappeiyke welstanden. Deze woorden wer den mot luid applaus begioet. Als No. 2 van het programma werd uit gevoerd een Feest marsck, bewerkt door den heer W. Oostelaar. Dat deze marsch den aanwezigen liefljjk in de ooren had geklonken, bewees het gedaan verzoek aan den heer Oostelaar om hem nogmaals te herhalen, aan welk verzoek door bem gaarne werd voldaan. Hot vordere gedeelte van het programma gaf tal vaa voordrachten aan, te veel om hier op te noemoD. Ook een tooneelstukje kwam er ©p voor, nl. „De kleermaker en de bakker of do twee dichters", kluchtspel in één bodryf. De hierin medewerkende leden der afdee ling, zoo ook m<y. B., kweten zich flink van hunno taak. Hetzelfde kan gezegd worden van hen, die op de planken verschenen tot het houden van voordrachten. Hoewel reeds vry laat in den nacht, werden toch nog eenige uren aan den dans gewyd. Eene gehouden collecte voor zieke leden bracht f 6.50 op. Het doel van dezen avond, om don leden eenige amusante uren te verschaffen, is onge- twyfeld ten volle bereikt. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in party en van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de pryzen: f 88, f 4 en ƒ2. Door Burgemeester en Wethouders van Dordrecht zyn op de aanbeveling ter benoeming van een directeur van de gasfabriek en hoog drukwaterleiding aldaar geplaatst de heeren: lo. J. E. H. Bakhuis, te 'sHage; 2o. J. Van Rossum du Chattel, te Cadix; en 3o. J. D. Van der Made, te Loenen a/d Vecht. Gemengd Nleuws, In de Leidsche schaakve'reeniging „Heemskerk" zal a. s. Donderdag-avond te zeven uren de heer J. F. Heemskerk in het café „Die Porte von Clove" eene blinde séance in het schaken geven. Het bericht in ons vorig nom- mer omtrent het uitgestelde huweiyk kan aanleiding geven tot verkeerde opvatting. Er was hier nl. geen sprake van „stukken, welke niet in orde waren" of die „nog moesten aankomen", maar van een stuk, dat de brui degom verzuimd had te halen en mede te brengen. Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad concludeerde heden tot verwer ping van het cassatieberoep, ingesteld door J. B koopman te Leiden, tegen een vonnis van het kantongerecht aldaar, waarby hy is veroordeeld wegens ovor de oponbaro straat aan de Moriaan6toeg albier zonder schriftelijke toestemming van hot gemeentebestuur kleo- dingstukkon te hebben gehangen lager dan 21/, M. boven den beganen grond. Uitspraak 5 Juni. Uit Zoeterwoudo meldt men ons bet volgende: Als een bewys van de verregaande biu- taliteit van sommige zwervende bedelenden kan dienen dat zich verleden week by een land bouwer alhier drie personen aanmeldden voor de ontvangst van geld en brood en dat deze bedelaars by weigering door de vrouw des huizes en later evenzoo door den landbouwer, met vriendeiyk verzoek het erf to verlaten, alleronbeschaamdst aan het vloeken en razen gingen, zóó, dat de landbouwer met behulp van verontwaardigde toegeschoten personen en van twee groote honden ze moest weg jagen, hetgeen met schermutselingen gepaard ging. Door den gemeente-veldwachter v. d. S. zyn de bedelaars des anderen daags opgespoord in een bosch onder do gemeente Stompwyk, alwaar ze zich gewooniyk elke week van Zaterdag tot Maandag-morgen ophouden. Van een en ander is door dien veldwachter proces-verbaal opgemaakt. De Haagsche rechtbank ver oordeelde hoden IL V., werkman te Alfen aan den Ryn, wegens vernieling en mishan deling, tot twee maanden gevangenisstraf. Op last van den commissaris van politie der 1ste sectie zyn te Amsterdam in hechtenis genomen een 65-jarige kantoor- looper, zyne vrouw en hunne 21-jarige dochter, als verdacht van brandstichting. Het jongste zoontjo van den heer J. P. Longayroux, te Rotterdam, is even eens overleden. De toestand van den oudsten zoon blijft redelijk. Volgens de „Pall Mali Gaz." zou den van het Nederlandsche oorlogsschip „Van Spejjk" dertig man zyn gedeserteerd. Op voorstel van hot Nederland- sche spoorwegpersoneel wordt het internatio naal Europeesch congres van spoorwegbe ambten in Augustus te Zurich byeengeroepen. KOLONIËN. BATAVIA, 12—14 April. (Engelsche mail.) De „Atjehsche Courant" van 25 Maart meldt het volgende: In den vooravond van 22 dezer lag eene brigade marechaussee, onder commando van den lsten luitenant Goriasen, tusschon Blang en Lamdjamoe in hinderlaag, toen omstreeks 7'/4 uur een troepje smokkelaars werd ge zien, dat belast en beladen naar buiten de linie trok. Een paar salvo's en een daarop gevolgde aanval deden den smokkelaars de vrachten neergooien en het hazenpad kiezen. De buit werd verzameld en onder toezicht gesteld van een Inlandsch sergeant en een paar marechaussees, waarna in den omtrek eene kloine verkenning werd gedaan. Nog niet ver van de buitgemaakte goederen stiet de brigade op eene Aljehsche hinderlaag, welke vermoedeiyk zich daar had geplaatst om de smokkelaars te dekken. Van beide zyden werd het vuur byna go- ïyktydig geopend, by welke gelegenheid de lste luitenant Gorissen zwaar gewond werd in het linkerbeen (versplinterd), eene schotwond in den rechtertoon en een matten kogel tegen het rechterbeen kreeg. De Amboineesche marechaussee Rehatalonot viel doodelyk ge troffen neer, terwyl de Inl. marechaussees Kassandikromo zwaar on Ronodongso licht gewond werden. Zittende en omringd door de marechaussees, gaf de moedige luitenant Gorissen kalm zyne commando's tot het vuren en op het hoezee- geschreeuw van de brigade deinsde de vyand overhaast terug, een aanval vreezende. Intusschen was een detachement van de benteng Blang op het vuren der marechaussees uitgerukt, onder commando van don lsten luitenant Vuyck, die nog tydig op het ge vechtsterrein kwam, om den terugtocht van de dappere brigade naar Blang te kunnen dekken, alwaar de gewonden spoedig werden verbonden door den officier van gezondheid van Ketapang Doea, die zich gehaast heeft zoo spoedig mogeiyk te Blang hulp te ver- leenen. De vyand liet twee tlooden in onze handen, waarvan een, Si Bintang geheeten, afkomstig is uit Kampong Lamtermin. Dezelfde courant van den 5den April deelt het volgende mede: Omtrent de ontmoeting van de brigade mare chaussees met den vijand op 22 Maart jl. werd ons door een ooggetuige het volgende ge schreven Op het hooren van een 8alvo van de brigade marechaussees stond de geheele benteng Lamdjamoe met geweer en patroonzak ge wapend op de daartoe bestemde plaats, waarna door don officier, belast met het uitrukken, de noodïge monschen werden ingedeeld om na het hooren van het hulpsignaal der mare chaussees dadeiyk ter hulpe te snellen. Het signaal, waarnaar zoo vurig verlangd werd, werd echter niet gegeven, waarna door den commandant der benteng „inrukken" werd gecommandeerd. Eenige seconden daarna viel het tweede salvo, waarop onmiddellyk de bezetting van Lamdjamoe weder op hare plaats was en onder commando van den 2den luit. Van Domseler uittrok. Op de plaats aangekomen, waar de aanval plaats gehad had, was nog niemand aanwezig dan de brigade marechaussees en waar ook, volgens uw bericht, de luitenant Gorissen zwaar gewond het bevel nog voerde. Nadat de luitenant Van Domseler eene stelling had genomen, werd door een marechaussee een gewapende Atjeher ontdekt, die waar- schyniyk het doel bad om door de stelling heen te slaan en de vluchtte nemen, hetgeen hem door een paar schoten belet werd. Na dat was voorgevallen, kwam pas de luitenant Vuyck ter hulpe en dat met vyf man en wel omdat de luitenant met zyne onder geschikten op hinderlaag lag tusschen Blang en Ketapan Doea en dus niet eerder ter plaatse kon zyn. Vervolgens heeft de luitenant Van Domseler do bevelen gegeven tot het vervoeron van den doode en de gewonden, die zelf, toen de man schappen en het kader niet meer konden, ge holpen heeft door den gewonden hoornblazer Kassandikromo een eind weegs te dragen. Na onder een kogelregen van de zijde der Atjehers tot aan den spoordyk gekomen te zyn, werd door don luitenant Van Domseler gelast de gewonden niet naar Lamdjamoe (waar wy het dichtst by waren) maar naar Blang te vervoeren en wel omdat de dokter van Ketapan Doea moest komen en dus Blang voor dien het vlugst te bereiken was. Na ongeveer vyf minuten In do beat9ng Blang vertoefd te hebben, kwam do dokter dan ook aldaar aan, waar hy den luitenant Gorissen, door de uitmuntende hulp van me vrouw Vuyck en de aldaar aanwezige officiers*»,, reeds te bed vond en do andere op strozakken. Met genoegen vernemen wy dat de op den 22sten Maart jl. gewonde luitenant Gorissen niet alleen het linkerbeen zal behouden, maar dat er zelfs hoop bestaat dat hot in normalen toestand zal komen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Eon tweejarig verlof naar Europa, «regens ziekte, aar< den ambtenaar op Don-activiteit J. P. Tb. Van Nunoo, laatstelijk leer&ar in de geschiedenis on de land- en volkenkunde by do afdeeling Taal, LaDd- en Voikcnknnde van bet Gjmoaeinm Willem III te Batavia; am den con troleur late kl. by h't Binnenlinrlsch Instuur op do bezittingen buiten Java ea Mado&ra J. W. TsmaaPp. en aan den ouderwijzer 2do kl. by het op lager oud. W. Westerhof. ODtalagen: Uic- 'a lauds dieuet do algemeene ontvanger van 'a Landa kas to Pati (Japara) P. L. Otton, met bepaling, dat nader zal worden be-aliet of dit ontslag al dan niet moet worden bterhouwd ala te zyn verleend eervol. Benoemd: Tot algemoonc-n ontvanger van 'a Lauda kaa te Pati, de algemeene ontvanger van 'a Lande kaa to Bczoeki J. J. Zorb. Verlengd: Met zen maanden of zoo reol korter ale zal blyken voldoende te zijn, de teimya, waar voor de ambtenaar voor den burgor:ijlieii dienat rar. O. A. Borgama ter beschikking xs gesteld van don president van den Baad van Justitie te Batavia, ten einde met griffioraworkzaamheden by dat collogo te worden belast. Ontalagon Eervol uit zijoe betrek: ing. wogentf ziekte, do klerk ter Algetueeae Secretarie C. C. L. Toorop. Ingotrokkon: De overplaatsing van den adspi- rant-contioleur J. Van Aal-t van do rcs. Kedoo naar do ree. Banjoemaas, met bepaling, dat hy iu eeret- gc-noomd goweet geplaatst blyft. Overgeplaatst: Van de ree. Kodoe naar do ree Banjoomaae, do adupiran t-control-ur C. Caono. Departement van Oorlog. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, buiten bezwaar van den land© en met stilstand mitadien van ulle inkomsten ten laato van deu lai.de, shd den laten luit. der iofantarie J. Smit Sibinga. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Me. militairen dienst, met iogang van 5 Mei 1S93, wogen» volbrachten diensttijd, met bohoud van recht op poneioeu, do majoor der infanterie O. J. Van Temmen eervol als militairen commandant va i Amboina en Ternate, de tot kolonel kevorderdo luit.-kolonel der inf. A. J. Kalff. Benoemd: Tot commandant der late mil. aid. op Java, de k oio oei der inf. A. J. Ka', ff voornoemd tot mil. commandant van Amboina en Ternate, de lui*.-kolonel der inf. W. P. Stntterhcim. Ontalagon: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. militairen d.enst-, wegens ongeschiktheid voor alle militaire diensten, ni. t behoud van recht op pensioen, du oftic. van gez. 2de k J W. C. Kern. Verleend. Eene maand verlof naar Mala.ig, wegens ziekto, aan den lsten luit. der it f. P. A. Bodemerjer; twee maanden verlof, wegona ziekte, naar G&roet aan den lston luit. inf. F. W. Snitbger. Overgeplaatst: Van Soerabaia naar Mr.- Cornelie, als kwart ermeoator bij de Militaire School, do lste luit.-kwartierm. G. G. Lion. Oepartcment van Marine. Benoemd: Tot lsten machinist bij de f-ouvercemontemarine, de 2de maobiDist bij gc-melden dienst P. G. O. Phefforkorn. Familie-Berichten uit de Indische Bladen. Ondertrouwd: J. C. J. Van Bemnicl on A. G. Vco liuyzen, Batavia. J. C. Vorvloet, Ketanggoen- gau-West (TegalJ eu B. 8. Morel, Soerabaia. Getrouwd: F. P. Voermans, Batavia, oü M. Bruyoe, Soerabaia, II. E. A. O'berne on J. C. Van HogerlicdeD, SemaraDg. J. Spoel en G. A. L. C. Schellens, idem. Bo vallen: T. HonstoinWippern z., Batavia; mevr. Zeverijn—Wichor» z idem; H. B. Macherez Vincent z., ProboliDggoR. E. MachtAubert d., 8omarang; M. Van Lawick van Pabet-Delden d., Djokdja; G. J. Va.u den Borg—Anderzon z., Soera baia; A. D. Neyridorff—Monteiro z., idem; C. J.Bos OttenValkenboflf z., idem. Overleden: G. P. Servatins 72Indramajoe Franciscaner zuster Maria Celesta, Romarang; C. F. GrimmSchoneveldt, Tangsie—KalibakarH. A. Goudriaan 47 J., SemaraDg; J. C. Schroder 3 j., idem; H. D. Snabilió 20 J., idem; L. F. De Wandel 7 m.. idem; M. C. Willemsen 47 d., idem; J. v. Wubbols 38 j„ idem wed. Bergh -ie van Woortman Kueky, aan boord atoomschip „Batavia;" M. L. W. Welker 60 j., 8oerabaia; K. Klay d. idem. BUITENLAND, Fraukrjjk. De ministerraad hield zich in het byzonder bezig met de begrooting van 1894. Het even wicht is verkregen door vermindering der uitgaven van de verschillende ministerièn. Dinsdag zal in den ministerraad de toelichting op de begrooting worden vastgesteld. Den zelfden dag zal de begrooting by de Kamer worden ingediend. De minister van koloniën Delcassé deelde in den ministerraad mede, dat eene afdeeling tirailleurs uit Ann am, die onlangs zonder tegenstand de stad Kong bezette, is ingesloten. Een konvooi met levensmiddelen is door de Siamoesche soldaten aangehouden. Do kapitein commandant van dit konvooi zou gevangen genomen zyn. Een bataljon is gezonden om de soldaten te ontzetten.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2