N°. 10192 Maandag 15 3Iei. A0.1893. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Kikeriki. Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden por S maaiien1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nd miners0.05. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 34 van Kikeriki. Officiëole Kennisgevingen. Paspoorten. De Burgemeester van Leiden brengt ter kotmia 7an belanghebbenden, dat dngeiyk*. Zou- en Feest dagen uitgezonderd, dea voormiddag van 1012 ureu, de Paspoorten voor de mtlicions dezer gemeente, behoorende tot do lichting van den jaro 1886, ©n voor de Zeomiliciena der lichting van 1888, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-8eoretarie, mits mon zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daar toe aamntlde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Mei 1893. DE KANTEB. Gemengd NUaws. Het wordt thans geene zeld- zaamheid meer dat de „stukken", welke aan wezig moeten zyn om te kunnen trouwen, niet in orde, althans, indien bruid of bruide gom elders woonachtig waren, nog niet aan gekomen zjjn als het bruidspaar zich reeds ten stadhuize voor dön ambtenaar van den burgerlijken stand bevindt, om door don echt te worden verbonden. Hier ter stede heeft zich zulk een geval als herhaling van dat van onlangs gisteren weer voorgedaan. Te twee uren bevond zich het gelukkigo paar ter bestemder plaatse, maar kon teleurgesteld weer heengaan, om eerst des avonds te acht uren den wensch vervuld te zien. Een kantoorbediende alhier ver loor jl. "Woensdag twee muntbiljetten van f 10 ieder, welke door een pohtie-agent ge vonden en aan het commissariaat werden gedeponeerd. Nadat de vermissing was opge geven en de eigenaar opgespoord, heeft be doelde agent S. hom het geld kunnen terug geven, waarvoor hij eene bolooning. ontving. Gisteravond werd de hoop op eene flinke regenbui tegen den nacht weer levendig, maar men rekende buiten den waard; hot bleef droog. Een onzer lezers eon oude schipper vertelde ons al eenige weken ge leden, dat wy dit weertje tot Pinksteren zouden houden;-de wind, zeide hy, mag eens een dag naar het Westen gaan, don volgenden dag zoekt hy zyn oude hoekje weer opl En de man blijkt heusch gelijk te hebbon. Giste ren Yrydag was de wind West; vandaag blaast hy weer dapper uit het Noorden; ver leden week was het van hetzelfde laken een pak. 't Is alleen te hopen dat het weer na Pinksteren verandert en op de feestdagen de zon ons niet zal verlaten. Wie dan leeft, dan zorgt. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist van trein 41, welke 4 u. 25 m. aan het station Weesperpoort te Amsterdam aankomt, is een groot ongeluk voorkomen. Toen de trein het station binnenreed, was de Westinghouse rem defect, zoodat de machi nist niet op tyd kon stoppen. Onmiddeliyk gaf hy noodseinen, welke de aandacht trokken der vele personen, die zich bevonden op de brug tusschen de beide perrons, waarop de locomotief aanreed. De verschrikte passagiers hadden nog juist tyd om zich uit do voeten te maken, toen de trein kwam aanstoomen op de plaats, welke zy pas hadden verlaten. De brug werd totaal stuk gereden en de Locomotief werkte zich vast in de steenon van het perron. De materiëele schade aan de machine is niet groot. Persooniyke ongelukken zyn door het flinke gedrag van den machinist voorkomen. 's Avonds te 9 uren was de weg weer vry, zoodat de dienst weinig vertraging ondervopd. Door het bestuur der Vereeni- ging voor den Effectenhandel te Amsterdam is voor dit jaar als eerste beursvacantiedag vastgesteld: Zaterdag 20 dezer. De aanrandingen zyn te Araster- dam aan de orde van den dag of liever van den avond. Op Hemelvaartsdag werd een man, wonende in de Wagenaarstraat, door een tweetal lieden tegen het yzeren hek van „Artis" gegooid; hy werd bewusteloos naar zyne woning gevoerd, zonder dat men de daders achterhalen kon. Een geiyk lot trof een dienstmeisje op de Ruysdaelkade, dat door een man werd aangegrepen en gemo lesteerd. Op haar hulpgeroep schoten eenige menschen toe, die den dader op de vlucht deden slaan. Het meisje is aan het hoofd gewond. Gistermorgen is brand ontstaan in een der zyvertrekken van het hotel „De zwarte Arend" aan de Veenstraat te Hilver sum. De meid, die by het binnenkomen van het vertrok eene gaslucht waarnam, was onvoorzichtig genoeg om, ten einde naar een vermoedelyk lek in de gaskroon te zoekeD, een lucifer aan te stryken, ten gevolge waar- van terstond de geheele kamer in vlam stond. Gelukkig waren er werklieden in de naby- lieid, die 6poedig ter hulpe snelden, waar door de schade tot het eene vertrek beperkt bleef. Een zware brand heeft de buurt schap Goidschalxoord gedeelteiyk in een puinhoop veranderd. Een ïykjo van een kind van 11 jaar werd uit de brandende huizen gehaald. Te Parijs heerschte dezer dagen groote ontsteltenis by een huwelijksmaal, toen do klerk van het stadhuis kwam ver tellen dat het gesloten huwelyk ongeldig was, omdat op eene verkeerde akte was geteekend. De geheele trouwparty was verplicht des avonds nog eens aan de wettelyke formali teiten te voldoen. De stad Malo-Jaroslavets, in hot Russische gouvernement Kaluga, beroemd door den veldslag, welke daar den 24sten Oct. 1812 tusschen Napoleon I en de Russen onder prins Kutusoff werd geleverd, is door een hevigen brand byna geheel vernield. Meer dan 20,000 personen zyn van dak en have beroofd. Moord tc Middelburg. Op Hemelvaartsdag is te Middelburg 's avonds een gruwoiyk feit gepleegd, waaromtrent de „Midd. Crt." het volgende mededeelt: N. P. Burghardt, machinist op de Zierik- zeescho spoorboot, had, in gezelschap van zyn te Rotterdam wonenden, te Middelburg voor pleizier vertoevenden vader, eon familielid naar de tram van 10.15 gebracht en keerde, na nog eene briefkaart gekocht te hebben, met zyn bejaarden vader door de Zusterstraat terug naar zyne woning in de St.-Janstraat. Op den hoek van beide straten werden de vreedzame voorbygangers, naar men wil zon der de minste aanleiding daartoe gegeven le hebben, plotseling aangevallen door een twee tal jongelui, die hen aanpakten, tegen den grond wierpen en mishandelden. Vooral was dit hot geval met Burghardt, die zeer hevig tegen een muur geworpen werd en wien door een der aanvallers eene snede aan het voorhoofd en eene over den rechterpols werden toegebracht. Op het noodgeschrei van de aangevallenen togon de aanranders op do vlucht. Intusschen waren op het gerucht eenige omwonenden toegeschoten, die Burghardt op de hoogte van de Vischmarkt in een bloed plas vonden liggen, hem opnamen on in de woning brachten van den winkelier Bulterys. PRIJS DER AD VERTENTIÊN ▼an 1—6 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatafnimte. Voor heb incaseeeron bulten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Daar werd den zwaargewonde de eersto ver pleging verleend en onmiddeliyk geneeskun dige hulp gezocht. Weldra werd die door de heeren Verheyden en Bolle verstrekt. De toe stand van den gewonde bleek zóó ernstig, dat aan geen vervoer te denken viel, zoodat hy in de woning, waar hy was opgenomen, verbleef. Gisterochtend (Vrydag) werd by naar het Gasthuis vervoerd, waar hy, zonder een enkel oogenblik b\j kennis geweest te zyn, overleed. De vader had geene belangryke kneuzingen bekomen. De verslagene, iemand van omstreeks dertig jaar, is gehuwd en vader van drie kinderen. De man stond bekend als een braaf, fatsoen- lyk werkman, die nooit iemand iets in den weg legde; geene enkele denkbare aanleiding tot den laffen aanval is dan ook bekend. Gisteren in den vroegen ochtend werde» twee personen, die van de euveldaad verdacht worden, gearresteerd. De agent van politie 1ste kl. J. P. Tim mermans, commandant van de nachtwacht, kreeg van het gebeurde kennis en vernam dat J. B., oud 18 jaren, zonder beroep, en A. De B, oud 21 jaren, van beroep smids knecht, van den aanval verdacht werden. Hy ging onmiddeliyk op onderzoek uit en begaf zich gisterochtend omstreeks vier uren, ver gezeld van den ryksveldwachter J. J. Buur man en den agent van politie P. Hendrikse, naar de woning van B., die te bed bevonden werd. Toen hy wakker gemaakt werd en de politie zag, was zyn eerste uitroep: „Wat is er? Ik heb toch geen moord gedaan! Ik heb gisteravond wel gevochten". Nader ondervraagd, verklaarde hy omstreeks tien uren in de St.-Janstraat tegen twee Vlissingers, die hy niet kende en met wie hy eene woordenwisseling kreeg, gevochten te hebben. Hy werd gearresteerd, geboeid naar het raadhuis overgebracht en daar in ver zekerde bewaring gehouden. Daarna gingen de genoemde politiebeambten naar de woning van De B., die eveneens te bed lag, doch op het verzoek der politie op stond en de deur opende. Deze verklaarde ook wel in de St.-Janstraat in gezelschap van B. met twee personen gevochten te hebben, doch overigens nergens van te wetenby werd aangepakt, naar hy zeide, heeft toon klappen uitgedeeld en is daarna op de vlucht gegaan. Ook deze persoon werd geboeid en in ver zekerde bewaring gebracht. Na de arrestatie van B. werd op dezen be vonden een zakmes, soort scheermes, op het 58.) „Ik heb er niet tegen. Neen, ik ben er zelfs voor", denkt Vilain, half bevreesd dat hy morgen ontnuchterd zou zyn, r.iet alleen van het extra glas, maar van het huweiyks- plan, dat zoo onverhoeds vastheid verkreeg. „Een groot nieuws, Nanda, meneer Herder on graaf! Ik heb het genoegen jelui yoor te stellen myn aanstaande vrouw, mamsel Mari anne Vjlain, van Brussel." Voordat Nanda van verbazing een woord uit, voelt zy zich door Marianne omarmd en hoort zy deze woorden „Ik zal je 't leven altyd aangenaam maken en myn best doen.je wenschen te ver vullen en heusch een goede vrouw voor je papa trachten te zyn." Wat kon N.inda zeggen? Kon zy wel een ander antwoord geven dan lag opgesloten in het beantwoorden van den kus, dien Mari anne haar gaf? Maar da<rmee was papa niet voldaan. „Kom, zeg 'reis een woordje. Z^g dat h«t je veel pleizier doet, te weten, dat, als je temot trouwt, papa niet alleen zal zitten." Nanda kykt papa verrast aan en Herder kykt, of hy het te Keulen hoort rommelen. 'Zou Vilain in haar geluk, want zy ziet er heusch gelukkig uit, hem hebben gewonnen voor hun geheim? Maar neen! Wat Nanda niet opmerkt, ziet hy. De graaf knipoogt veelbeteekenend als hy, kort en goed, papa Haverkamp gelukwenscht met zyn besluit en Marianne toevoegt, dat zy er zeker nooit spyt van zal hebben, want, dat alléén toch ook maar alléén is. Waarna meneer Haverkamp den kellner wenk! om „nog een flesch" door het lyk dor pas ge ledigde omhoog te heffen, alsof hy er den secretaris de hersens mee wil inslaaD. Waarom feliciteerde deze hem niet? Meneer Herder haast zich zyn gelukwensch by die des graven te voegen. De tweede flesch is schielijk verschonken. De maan schynt zoo heerlyk. Alle afmat- tir g is geweken. De kellnors gelooven dat het vyftal ver geet hoe 't dicht by middernacht is en de lichten in de zalen reeds voorlang zyn uitge draaid. Maar 't geluk heeft gewild d; Herder zóó kwam te zittten in de schaduw, dat zyn voet N -mda 1ot stoof dient. Zy spreken dus niet van scheiden. Marianne, die zich, in 't vooruitzicht van haar doel bereikt te hebben, waarlyk zoo ge lukkig voelt, ook Diet. Haar aanstaande ziet tegen de trappen op. En de graaf heeft al den tyd. XXI. Een paar dagen zyn verstreken onder be zichtiging van nog allerlei. Meneer Haverkamp herinnert zich wel niet letterlyk, hoe hy er toe gekomen is om Vilain ten huwelyk te vragen, maar hy heeft er toch geene spyt van zoo origineel in den strik te zyn geloopen. Hare zorg voor zyne gezondheid, de lek kere hapjes, die zy, als uit eigen mond, spaart, om ze hem op het bord te schuiven, en hond' rderlei kleine oplettendheden, waar van de w .'iwnaar reeds jaren was gespeend, streelden hem zoodanig, dat hy op naar drin gend verzoek eene tot vervelens toe her haalde aardigheid naliet, namely!: deze: „'tls pardoes geon schrikkeljaar en toch heb je me gevraagd, VilaintjeVu, waarom zou een vrouw dat recht ook niet hebben!" De graaf had getracht, Nar j tot een onderhoud le bewenen, maar elke poging tot een tweede ongemerkt „tête a-tële" mislukte. Die verwensclue secretaris was en bleef een hinderpaal, behalve nog dat Nanda zich veel nauwer aan mamsel Vjlain scheen te sluiten, nu die bare moeder stond te worden. En werkelyk sloot Nanda zich nauwer aan Marianne. Niet alleen hernam Vilains meer tecdere natuur vanlieverlee haar recht, maar zy kon nu te ongestoorder over eigen harts geheimen spreken en elke toenadering van den graaf voorkomen, door nagenoeg niet van hare zyde te wyken. Herder meent by herhaling iets ongewoon teeders in Vilains oogen te zien, als zy met Nanda spreekt of haar aanziet, 't Bevreemdt hem echter, dat zy hem minder welwillend begint te bejegenen en zooals zij vroeger wel eens gelegenheid zocht om beiden gelieven een tète-a tête te bezorgen, dit nu met ken- nelyk overleg tracht te voorkomen. Zyne bevreemding wordt echter vrees, als zy hem eens in aller tegenwoordigheid vraagt „Hé, meneer Herder, ik heb u voorlang eens willen vragen, kent u ook een familie Verdagen?" Als de grond hem onder den voet was weg gezonken, had hy niet meer kunnen ont stellen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9