hecht waarvan een rood vlekje was. De B. herkende het mes als aan B. toebehoorende en had het hem nog kort goleden zien ge bruiken. De houding van B., vermoedelijk de hoofd dader, is alleszins onverschillig; zelfs in het arrestlokaal zeng hy gisterochtend het hoogste lied uit. Hy staat bekend als een slecht sujet, dat drinkt, een twistzoeker van het eerste water, die zich reeds herhaaldelijk tegen de politie verzette. Zyne hoofdbezigheid is 6traat- siypen; werken doet hy hoogst zelden. De tweede verdachte is van niet voel beter allooi; ook hy drinkt, echter moer in «tfet ge heim dap In het openbaar. Ofschoon^émids- knecbt, werkt hy niet veel. Ook hy neemt de zaak vrywel van den kalmen kant op. Naar men roden beeft om te gelooven, waren de laffe aanvallers op het oogenblik. dat zil de daad pleegdeD, wel onder den invloed van den drank, maar niet zóó erg, dat zy niet. wisten wat zy deden. De politie is met een nauwkeurig onder zoek aangevangen en reeds onderscheidene getuigen zyn in deze droevige zaak gehoord. Finantiëel Overzicht. De afgeloopen week kenmerkte zich door weinig opgewektheid, hetgeen, in aansluiting van den toestand der buitenlandscbe beurzen, over bet gebeele gebied der fondsenmarkt was waar te nemen. In Duitschlond veroor zaakte de afstemming der legerwet eeno flauwe stemming; London was zeer onder den druk van geldschaarste en de belangrijke faillisse menten in Auetralio, terwyi in Amerika de gevolgen der pas doorstane crisis nog elke herlevendiging der markt belemmert. Wanneer dus van deze landen niet alleen de 6teun ontbreekt, doch de toestanden eer aanleiding tot terughoudendheid geven, is het niet te verwonderen da,t onze beurs weinig levendig heid toont, hoewel, in vergelyking vooral van Engeland en Amerika, Amsterdam zekere veerkracht niet valt te ontzeggen. Nedorlandsche Staatsfondsen bleven in vaste houding en waren voor geldbelegging ruim gezocht. Het pubMek scbynt by do wisselvallige markte, biykbaar liever tydeiyk met matige rente gonoegen te nemen dan met hoogere rente van buiteDlandsche fond sen tevens de meerdere risioo van koersverlies te willen aanvaarden. De markt der tabaks waard en was onzeker. Do koersen toonen mindere vastheid en eer noiging tot teruggang, zoodat de specu latie-woede een weinig tot staan schynt te komen. Te bevreemden is dit niet, wanneer men in aanmerking neemt dat uit do Balans en Winst- en Verlies rokeDing der Senem bah Maatschappij biykt, dat over 1892 wederom met verlies is gewerkt en het ge heel© verlies saldo thans ongeveer f 300,000 bedraagt. Tegenover het aandeelen kapitaal is het bedrag der baton ruim voldoende, doch overigens is ge on grond voorhanden om een koers van 230 a 240 pet. voor deze aandeelen te wettigen. Dergeiyke toestanden geven te denken en geven wellicht aanleiding om de waarde bepalingen (voor het oogenblik) der tabaks- aandeelen met moer kalmte te doen gescbie den. Intusschen zyn de thans ter taxatie aangevoerde partyen wederom zeer gunstig beoordeeld. Omtrent de overige Koloniale en Indus- triöele waarden valt geene byzondere ryzing of daling te vermelden. Alleen maken aan deelen Nederl.-Amerikaansche Stoom- vaartmaatschappy hierop eene gunstige uitzondering. Do ryzing in dit fond6 stond natuuriyk in verband met het bericht, dat onderhandelingen worden govoerd tusschen do Stoomvaartmaatschappijen op Amerika, ten doel hebbende om eeno verhooging van het tarief voor goedoron en passagiers in te voeren, welke onderhandelingen waarscbyniyk tot een goed resultaat zouden leiden. De gestempelde obligatiön Box tel-We zei en Centraal-Spoor waron beiden aango boden. Over onderhandelingen tot overneming van eer8tgenoemden spoorweg wordt voor h' t oogenblik niets meer vernomen. Onder de buitonland8che fondsen trokken Ooston- ryksche obligatiön üo aandacht door hm. ne teruggaande bewoging, veroorzaakt door den achteruitgang der Weener valuta. Portu- geezon daarentegen hielden zich ferm,niet tegenstaande de berichten over de regoüngs- voorstellen duidolyk tc konnon goven dut de houders van Portugeosohe fondsen i het algemeen nog geene do minste zokorheid hebben omtrent den rentevoet, welke in bet vervolg gehandhaafd zal worden. Wel loopen de verschillende berichton eenigszins uit elkaar. Uit Parys wordt nu gemeld dat de regoeiing zou hebben voorgesteld: öf vermindering der rentebetaling tot een vierde, öf vermindering der jaariyk8che aflossing der Tabaksobligatiën en bet daardoor te besparen bedrag ten be hoeve der andere obligatie-schulden aan te wenden. Het comité der Franscbe obligatie houders heeft echter in dit voorstel weinig zin en heeft geweigerd een officiöelen verte genwoordiger naar Lissabon af te vaardigen. Uit Frankfort wordt evenwel bericht dat het regeering8Voorstel bepaald bedoelt eeno hoogere rentebetaling voor de buitenland scbe schuld te verkrygen. Voor beide plannen zou in ieder goval eenige opoffering worden gevraagd van de houders van Tabaksobl igatiëfl, en de voorstellen daartoe zullen dezer dagen by de Cortes wor- don ingediend. Het verwerpen der Duitscbe legerwtt maakte te Beriyn een ongunstigen indruk, zoodat van daar lagere koereen werden ont vangen. Dit gaf aanleiding tot eene ongoani- meerde stemming voor roebel waarden, welke vooral voor sommige Russische Spoor wegfondsen van grooten invloed was. Fastowo-, Iwangorod-jWladikawkas- en Zuid-We6t-waarden moesten dit allen ondervinden, het meest echter aandeelen DonetzSpoor. Gedurende de eerste dagen bad in dit fonds eene aanzienlyke ryzing plaats, op krachtige aankoopen voor Ber- lynsche rekening, in verband met geruchten vap onderhandelingen met den Staat tot overneming der )yn. By de naderhand inge treden flauwere stemming was evenwel het verlies voor deze waarden ook het grootst. Omtrent de overneming der Russische Zuid-We8t8poor door don Staat wordt thans gemeld dat deze den lsten Januari 1894 zal plaats hebben. De markt der Zuid-Amerikaansche fondsen kon in aansluiting by Londen niet andere dan flauwer zyn. De toestand daar is al zeer ongunstig, in verband met de moeiiyk- heden der Australische Banken, waarby komt dat de afwikkeling der zaken met groote moeilykheden gepaard gaat en veel fonds ter markt wordt gebracht. Op de Arasterdamsche beurs was dan ook voor het meerendeol der Zuid-Amerikaansche fondsen achteruitgang te noteeren, inzonderheid voor Brazlliö, Uru guay en Venezuela. Het meest echter werd Mexico getroffen, waarin voor do obli gatiön 1888 eeno zeer belangryke daling plaats had. In de Argentynsche aangelegenheden is nog niet veel vooruitgang. De zittingen van het Engelsche comité zjin than6 te Londqn onder leiding van Rothschild in vollen gang. De Argentynsche minister van financiën heeft echter te kennen gegeven, niet te kunnen treden ln de voorstellen van het comité, aan- gozien hy dit van de geldmiddelen niet kon vergen. Hoe de stand der zaken thans is, valt moeiiyk te vernemen, doch er scbynt opnieuw eene speciale boodschap tot de regeering ge richt, waaromtrent echter eene strikte geheim houding wordt bewaard. Veel handel bad plaats in Maxwell- waarden, naar aanleiding van bet bericht, dat de directie eene aanbieding had ontvangen van eene nieuw opgerichte maatschappy, tot verkoop van een gedeelte der bezitting (Colo- rado-gedeelte). De termyn van optie loopt tot 1 Juli van dit jaar. De oventueele koopprys is 950,000 dollars netto, waarvan is betaald 10,000 dollars, welke verbeurd worden wan- noer de koop niet doorgaat. By aanneming wordt den lsten Juli 190,000 ds. betaald en het restant in termynen met bybetaling van rente. Hoewel in Amerika de paniek thans geacht wordt geëindigd te wezen, zyn er ech ter nog goeno teekenen, welke hoop geven op eene blyvende verbetering. De markt is en biyft nog in hooge mate gevoelig en hiervan wordt door de contra mine-party, in verband met de ongunstige stemming te Londen, flink gebruik gemaakt. Werkelyke grond voor de voortdurende daling der Ame- rikaanscLo Spoorwegen schynt niet voorhanden. De goudvoorraad in de schatkist is belangrijk gestegen en de resultaten dor Spoorwegen wyzen in het algemeen op min of meer belangryko verbetering der ont vangsten. Onder de obligatie-soorten was vooral vraag cp to merken voor de Atchison- en M i s- s ouri-soorten, vooral werden 5-pct.-obliga- tiéa Chicago on Erie in groote poston voor geldbelegging uit de markt genomen. De goede vraag \oor M is so uri-waardon stond in verband met de zeer gunstige ont- vangst-cijfers, welke over de vierde week van April een vooruitgang van 04,000 dollars aantoonen. De mindere soorten der Atchison-waar den waren daarentegen flauw in verband met aanzienlyke opruimingen voor Londen. Ook Canadian Pacific-aandeelen waren belangryk lager ter markt door aanbod van Londen, waar als oorzaak voor de daling een gedwongen groote verkoop werd aangevoerd. De vergadering van aandeelhouders der Canadian-Pacific bad eergisteren te Mont-Real plaats. Uit het verslag bleek dat het afgeloopen jaar een netto surplus had gelaten van ruim twee millioon dollars, zoodat het totale surplus thans is geklommen tol 6,900,000 dollars. .Van dit bedrag zal 4 millioen dolfare worden gereserveerd en uitsluitend bo 6temd om daaruit het dividend op degewono aandoelen aan te vullen tot 5 petvoor het geval de ontvangsten daartoe niet voldoende mochten zyn. Gedurende de laatsto dagen was de stem ming voor de Amerikaansche markt beter. Er was levendige kooplust, vooral voor de aandeelsoorten, welke op de verlaagde pryzen veel voor speculatie werden gekocht. RynlandscJie Batik. BUITENLAND. Frankrifk. De intocht van den overwinnaar van Da homey, generaal Dodds, in Marseille, was een ware triomftocht, en van ongeregeldheden was geen spoor te bemerken. Zelfs hield do socialistische burgemeester, dr. Flaissières, eene warme lofrede op den generaal, dien h\j vooral prees om het goede hart, dat hy zyn soldaten toedraagt; zyne mannen hadden hem daarvoor beloond met daden van heldenmoed en toewyding. Terwyl de 6toet naar het gebouw der pre fectuur reed, werden van de balkons honderd duizenden veelkleurige papieren gestrooid met het opschrift: „Leve Frankrykl love het leger I" Jonge dames strooiden rozen in het ^jtuig van den generaal. Volgens de officieren, die met den generaal terugkeerden, is de oorlog geheel geëindigd. Generaal Dodds kwam gisteravond te elf uren te Parfie aan en werd aan de Gare de Lyon afgewacht door vertegenwoordigers van de ministers van oorlog en marine en eene dichte menigte belangstellenden. Toen de trein stilhield, klommen de menschen op do loco motief en boven op.de waggons, en juichten den overwinnaar van Behanzin toe met de kreten: „Leve Dodds 1 leve Frankrykl" De generaal ging door den gereserveerden uitgang en stapte in een rytuig, dat zich in vollen draf verwyderde. Buiten het station stond ook eene talrfike menigte, die den gene raal met geestdrift toejuichte. Italia. De Paus ontving gistermiddag in de Zaal der Landkaarten een 400-tal Nederlandsche pelgrims. Zy werden voorgesteld door den aartsbisschop van Utrecht, die ©en adres1 in het Fransch voorlas; ook de aanvoerder der pelgrims, de zeeroerw. heer Reuser, las een adre6 voor. Do Paus antwoordde eerst in het Latyn, vervolgens in het Fransch. Z. H. sprak van den treurigen toestand, waarin zich de Kerk bevond. Men moet echter het vertrouwen niet verliezen, want de rouw zal in vreugde verkeeren. De Paus gewaagde met lof van de Nederlanders, van wie er velen hun goed en bloed hebben veil gehad tot verdediging van het woreldiyic gezag. "Verscheidene der hier bedoelde zouaven woonden de audiëntie by. Hoewel de gevoelens van hot Katholieke Nederland Z. H. bekend zyn, was het hem aangenaam die te hooren bevestigen door den aartsbisschop van Utrecht Na de plechtigheid van den voetkus en het aanbieden van den St.-Pieterspenning ontvingen de pelgrims den apostoliscben zegen. De beraadslaging over de begrooting van marine in de Kamer van Afgevaardigden is geëindigd. De begrooting werd by geheime stemming goedgekeurd. Groot»Brltaanl9. Het Lagerhuis heeft artikel 1 van het Homo Rule ontwerp met eene meerderheid van 42 stemmen (309 tegen 267) aangenomen. Eeno motio van den heer Hopwood, om de wet, waarby de vaccine verplichtend wordt gesteld, af te schaffen, werd door sir B. Walter Foster bestreden als ontydig, onge past en weinig oordeelkundig. De motie werd met 136 tegen 70 stemmen verworpen. Het uitvoerend comité van den reeders- bond hield gisteren te Londen in verband met de werkstaking te Hull eene vergadering, waarin het plan voor een vorgeiyk werd aangenomen, zooals dat ontworpen was door de vertegenwoordigers,van de reeders en de werkstakers te Huil. De hoofdzaak daarvan is, dat de patroons geen voorkeur zullen-.be- toonen aan „unionisten" en vrye werklieden, en dat de werklieden zich niet zullen ver zetten tegen het in dienst nemen van arbei ders, die geen lid zyn van de dokwerkere- vereeniging. Door het tot stand komen van dit vergeiyk beschouwt men de werkstaking als geëindigd. Spanje. Het gerucht liep te Madrid, dat, zoodra de koninkiyke boodschap i6 vastgesteld, Gonzales en twee andere ministers hun ontslag zullen nemen; de possibilist Almayro zou dan in het kabinet komen. Gisteravond werden in de Kamer verschei dene oproerige proclamation rondgedeeld. Na 25 minutengeschorst te zyn, werd de zitting der Kamer hervat. De discussiën liepen nog steeds over het regeeringsvooratel tot Terdaging der gemeenteraadsverkiezingen. Elf amendementen der republikeinen waren reeds verworpen; nog 25 bleven er te behandelen over. Een later bericht meldt dat de ministerieel© crisis werkeiyk is uitgebroken. De party, die op de hand des ministère i6, heeft in de Kamer een voorstel ingediend, waarvan de strekking is de beraadslagingen gesloten te verklaren en over te gaan tot de stemming over het regeeringsveorstel tot verdaging der bovengenoemde verkiezingen. De republikeinen protesteerden tegen de motie der ministerieel en, welkè zij sirydig met het reglement noemden; zy verklaarden dat zy zich uit de Corte^ zouden terugtrekken, als de motie werd aangenomen. De politie handhaafde de orde onder de t&J- ryke groepen, die zich om het Cortes-gebouw hadden gevormd. Na middernacht werd de motie tot sluiting der discussiën met 213 tegen 21 stemmen aangenomen. De republikeinen vergaderden toen om re overleggen wat hun te doen staat Zuid-Afrika. - Te Pretoria had gisteren, onder groote geestdrift, de plechtigheid van de eedsaflegging door Paul Krüger als herkozen president der Transvaal plaats. By zyne toespraak ver maande Krüger de in het land vertoevende vreemdelingen tot het welzyn des lands mede te werken, en voorts 6prak hy de hoop uit, dat de moedertaal by de kinderen zou bewaard biyven. Na afloop schudde hy zyn gewezen mede dinger, generaal Joubert, harteiyk de hand. Nicaragua. De regeering te "Washington heeft van deto heer Newall, consul der Yereenigde Staten te Managua (Nicaragua) bericht ontvangen, dat de opstandelingen onder president Zavalla de overwinning hebben behaald^ en in het bezit zyn van Granada, Managua, Rivae, Contales, Matagalpa en San Juan-del-Norte. De regeeringstroepen, die tegen de opstande lingen uitgezonden zijn, bestaan uit 6lecht6 2000 man en zyn slecht georganiseerd. De opstandelingen, ten getale van 3000 a 5000, worden door uitstekende generaals aan gevoerd. De regeering heeft de krygswet afgekondigd en eene gedwongen leening van 600,000 dollars uitgeschreven. Andere geloofwaardige berichten verzekeren eveneens, dat de opstandelingen de overwin ning hebben behaald; zy hebben het Nica- ragua-kanaal bezet. Het oorlogsschip „Alliance" heeft, naar gemeld wordt, van de regeering der Yereenigde Staten last gekregen'van San Francisco naar Nicaragua te vertrekken. De „Standard" daarentegen verneemt uit Nieuw York, dat de „Alliance" waarsehynlyk niet naar Nicaragua zal gaan, hoewel dit oorlogsschip daartoe bevel had gekregen. De president der Nicaragua kanaalmaat schappij verklaart dat de opst; delingen nog ten minste 100 mylen van her eigendom der maatschappy verwyderd zyn. De Yereenigde Staten zouden volgens verdraf rechi hebben, manschappen in Nicaragna aai 'and te zetten om de eigendommen der Arr.eril -che onder danen te beschermen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10