N°. T0191. Zaterdag 13 Mei. A0.1893. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en geestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. TWEE VOOR EEN. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maai ien1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 repels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere luar plaatsruimte. Voor het inrasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Leiden, 12 Mei. Door de alhier zitting houdende commissie ▼oor het geneeskundigstaatsexamen is heden tot arts bevorderd de heer C. W. Vinkhuyzen, terwyi de heer A. E. Lechner is toegelaten voor het eerste gedeelte. De toestand van prof. Buys is weer iets gunstiger geworden, omdat sedert gisteravond de koorts is weggebleven. Hedennacht heeft de patiënt echter toch met veel gerust. In aansluiting aan ods vorig bericht omtrent het niet doorgaan dor acht zomer- concerten van het muziekcorps der Grenadiers in den tuin van „Zomerzorg", vernemen wy dat de heer Couvée te rade is gegaan met bevoegde autoriteiten op muzikaal gebied, ten einde met een ander orkest in onderhandeling te treden, waarvan de uitslag is geweostdat de acht concerten nu dezen zomer door bet gemeen telijk muziekcorps uit Haarlem zullen gegeven worden. Dit corps is sedert vier jaren gereorganiseerd en geniet een jaariyksch gemeente-subsidie van f 10,000. Het staat onder de leiding van den in de muziek-wereld welbekenden heer Oh. P. W. Kriens, Kamer musicus van Z. M. den koning van Saksen, vroeger 601o-clarinet- tist der Bilsche Capelle, en met wiens talenten wy ook reeds het genoegen hadden, voor eenigo jaren, op een dor Toonkunst-concerten alhier, kennis te maken. Verschillende muzikale verslagen over het optreden van dit muziekcorps in het Paleis voor Volksvlyt en het Concert-ge bouw te Amsterdam, alsmede in eenige andere steden van Nederland, waarborgen ons op muzikaal gebied alzoo eene hoogst aangename afwisseling dezen zomer Het corps is ook voor het a. s. seizoen voor 8 concerten en voor den volgenden winter voor 16 stryk-uitvoeringen in „Artis" geëngageerd. Naar aanleiding van Col. 8 vs. 16 her dacht gisteren de jongste leeraar der Ned.-Herv. gemeente alhier, d6. G. J. De Hoest, zyne 25 jarige Evangeliebediening. Aan het einde der godsdienstoefening werd hem door de gemeente Gezang 91 v3. 3 toegezongen, terwyi daarna, in de cone istoriekamer der Hoog- landsche kerk, zyn oudst-aanwezige ambt genoot, ds. S. H. J. De Wolff, uit naam en in tegenwoordigheid van predikanten, ouder lingen en diakenen, een hartelyken geluk- wensch tot den jubilaris richtte. Geiyk men reeds weet, had hy den vorigen dag van hier en elders vele bewyzen van achting en toegenegenheid ontvangen. Zoo maakten ten zynen huize o. a. ook hunne opwachting zyne ambtgenooten, leden van den Kerkeraad en andere kerkeiyke vereeni- gingen. Van de afd. Leiden der Nat. Christ. Geheel-Onthouder8-Vereeniging ontving hy een prachtig bloemstuk van vergeet-my- nietje8, waar de jaartallen 1868 1893 kunstig in bloemen waren ingewerkt, vanwege de bezoekers zyner Bybelleziogen eene keurige bloemenmand, terwyi tal van vrienden hem op allerlei wyzen van hunne toegenegenheid deden blyken. De Leidsche Dubbel-Quartet-Vereeniging gaf Woensdag-avond in de zaal van „Zomer zorg" hare derde huishoudelyke uitvoering, welke door de leden met hunne families in vry talryken getale bezocht werd. Het was ook thans oen schoon concert, dat werd aangeboden. Op eene enkele uitzondering na, geschiedde de uitvoering der quartetton a capella, d. i. zonder begeleiding, waaruit te meer bleek welke degelyke zangers de leden zyn, die medewerkten. De fijnste nuanceerin gen werden met de meeste zorg in acht ge nomen, waardoor de schoonheden der com posities volkomen tot hun recht kwamen. „Vineta", van Fr. Abt, dat op verzoek werd gegeven, moest bovendien weer worden her haald. Hoogst verdiensteiyk was ook de wyze, waarop de heer J. A. Gybels in Heinzos „Bede" den bariton-solo en de bas-aria „Es ist genug" uit Mendelssohn's „Elias" zong, terwyi ook alle lof toekomt aan de heeren W. J. Van Unen, J. A. Gybels en F. Feit kamp voor hun trio voor tenor, bariton en bas uit de „Stabat mater" van Lvoff. Verder verleenden dezen avond hunne mede werking eenige heeren, leeraren van het Gymnasium te Katwyk, die op voortreffeiyke wyze in de Elias aria de violoncel- en piano begeleiding vervulden, terwyl de violist de Fantaisie Caprice van Vieuxtemps niet min der meeBteriyk vertolkte, zoodat hij gedwongen word een nummer ten beste te geven. Hun fraai samenspel kon men daarenboven in het Trio opus 313 van C. Bohm leeren waardeeren. Het was inderdaad keurig. Het geheelo concert (de quartetten onder leiding van den directeur den heer C. M. Groenendyk) beeft dus uitermate voldaan, hetgeen bleek uit het herhaald en luid applaus na de doodsche stilte gedurende de uitvoering. Met genoegen vernemen wy dat het leden tal der Vereeniging sedert hare oprichting reeds belangrijk is toegenomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nleuw-York door middel van het stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk heden avond om 10.10 (10.30 stadstyd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te wordon. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Oost-Indië (met uitzon dering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Bromo", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk hedenavond om 10.10 (10.30 stadstyd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. De luitenant-generaal, inspecteur van het wapen der genie, is hedenochtend van Den Haag naar Assen vertrokken. Do minister van marine vertrok heden met zyn adjudant naar Amsterdam. De Commissie van Rapporteurs voor de bedrijfsbelasting komt Dinsdag a. s. vóór de openbare vergadering der Tweede Kamer nogmaals byeen. In eene byeenkomst van Haagsche journalisten, leden van den Nederlandschen Journalistenkring, is besloten tot oprichting van eene Haagsche Journalisten vereeniging, welke zich ten doel stelt de gemeenschappe- lyke behartiging van belangen der Pers en der journalisten te 's-Gravenhage. Tot leden van het bestuur zyn gekozen de beeren Mr. R. Macalester Loup als voorzitter, J. Doorman als ondervoorzitter en M. E. Belin- fante als secretaris-penningmeester. Volgens te 's-Gravenhage ontvangen be richt, is George Victor, vorst van Waldeck- Pyrmont, vader van H. M. de Koningin- Regentes, overleden. De vorst werd op 14 Januari 1831 geboren uit prins George van Waldeck Pyrmont en prinses Emma van An- halt-Bernburg Schaumburg, en huwde op 26 September 1853 met prinses HelenevanNas sau. Uit dit huweiyk was onze tegenwoordige Koningin-Regentes Emma de tweede dochter, 's Vorsten echtgenoote stierf in 1888 en op 29 April 1891 trad prins George Victor op nieuw in het huweiyk met prinses Louise van Sleeswyk Sonderburg-Glüksberg. De dood schynt het gevolg te zyn eener longontste king, waardoor de vorst te Marienbad was aangetast. Ten einde aan het personeel zooveel mogeiyk vry te geven tydens het a. s. Pink sterfeest, is door de Exploitatie-maatschappy besloten, op den tweeden Pinksterdag een groot aantal goederentreinen niet te doen loopen. Door den burgemeester van Loosduinen is aan den gemeenteraad het voorstel gedaan om, met het oog op de bestaande werkloos heid in den winter, B. en Ws. uit te noodlgen tot het iDdienen van plannen tot aanleg van een weg, ter verbinding van het zeebad Loosduinen met Den Haag of Scheveningen. Door wyien mej. M. C. Smeets, te Ny- megen, is gelegateerd aan het R.-K. Canisius- Ziekenhuis, staande onder het beheer van het R.-K. armbestuur aldaar, eene som van f 8000, onder den last van eene tydeiyke uitkeering. By eene audiëntie, door den minister van oorlog by zyne aanwezigheid te Maastricht aan het bestuur der vereeniging tot bevor dering der veemarkten en van den klein handel aldaar verleend, heeft Z E. verklaard naar men aan de „Tel." mededeeltdat hy noch oen opvolgend minister de vermin tering van het garnizoen zou hebben kunnen tegen houden, als zynde die vermindering in 't belang van 's lands weerbaarheid noodz3keiyk. Het stoomschip „Maasdam" arriveerde 10 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Mei Malta; de „Reiehstag", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 9 Mei van Lissabon; de „Sumatra"", van Batavia naar Amsterdam, is 10 Mei Wight gepasseerd; de „Ardjoeno", van Batavia Daar Rotterdam, passeerde 11 Mei Gibraltar; de „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 10 Mei van Zan zibar; do „Bloemfontein" is 9 Mei van Am sterdam via Londen te Kaapstad aange komen; de „Celebes", van Arasterdam naar Padang, passeerde 11 Mei Dungeness; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 10 Mei van Zanzibar; de „Merapi" vertrok 10 Mei van Batavia naar Rotterdam; do „P. Caland" arriveerde 11 Mei van Amsterdam te Nieuw-Yorkde „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Mei van Suez; de „Amsterdam" vertrok 11 Mei van Nieuw-York naar Rot terdam; de „Edam" vertrok 10 Mei van Bal- timore naar Rotterdamdo „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 I Mei te Suez; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 11 Mei van Marseille. 55.) Diepe geheimhouding was het eenige middel voor de politie, die hy nu ook in den arm zou nemen, om den dief te verrassen. Zich herinnerend dat het drietal niet aan tafel was geweest en begrypond dat hun ontdaan uiter iyk aandacht zou trekken aan den avond- disch, biolt hy het voor, ten zynent te sou- peeren en dan met een gerust hart het hoofd neer te leggen. Hy, de chef van „die Goldne Monate", zou nu wel zorgen, dat alles in orde kwam. Daarop brengt hy het Trio in zyn huis vertrek, stelt het aan zyne vrouw voor, die hy met een vluchtig woord deelgenoot maakt van het geheim en op het hart drukt, de be proefde gasten gehe „en amitié" te nemen, terwyi hy staandevoets naar „Zum Rose" loopt, om don bankier Haverkamp te ontmoeten. XX. Haverkamp c. s. zyn juist thuisgekomen. Zy zitten onder de veranda van-Zum Rose" te soupeeren, omdat zy zich te vermoeid ge voelen, om aan den algemeenen disch te verBchynen. De graaf heeft dit vooigesiold en geniet nu do erkentelykheid der reisge- nooten, die zich, de een nog makkelykerdan den ander, in luie stoelen hebben uitgestrekt, en de genoten genoegens van den Julidag nog eens bespreken onder het schynsel van eene gaspit, die eigeniyk den helderen mane- schyn zóó bediorf, dat de graaf het licht onverhoeds uitdraait. Tot aller verbazing wordt aangediend „de Wirth uit de Goldne Monate", dieeenoogen- blik audiëntie vraagt by „den GD&digen Hen- baron Haverkamp." Hy kent geen chef, zelfs niet eens zyn logement. En uit vrees, dat de man soms een echten baron, die toevallig zyn naam voert, op 't oog moet hebben, laat by hem zeggen dat hy zich zeker vergist. De bediende keert weer met detyding, dat er geene vergissing mogelyk kan zyn, daar de Wirth hem te spreken had over Holland- sche gasten, die in gold verlegenheid verkeer den, en hem, den Wirth, tot genoemden Amsterdamsch^n bankier hadden verwezen, om zich te overtuigen, dat zy, ondanks oogen- blikkeiyke verlegenheid, goed voor de ver tering waren. Nieuwsgierig wie zich daartoe op hom beriep, verandert do meening des heeren Haverkamp en de bediende krygt vryheid den Wirth toegang to verleenen. De Wirth is met den toegang „in familie kring" minder tevreden. By voorkeur spreekt hy den Gn&digen Herr Baron onder vier oogen. Op die verzekering neemt de baron plaats op eenigen afstand van zyn gezelschap, om zich te hooren verrassen door een onder zoek naar den aankoop van effecten en ge plaatste hypotheken voor eene zich noemende Sannetje IJzer, elytster, Kistemakersgracht, Amsterdam. Wel te verstaan, toen hij zyn tolk by zich bad geroepen en nerder hem een en ander duideiyk had gemaakt. Het feit valt niet te ontkennen. Alras biykt nu den Wirth, dat hem niets op de mouw werd gespeld. Hy komt zelfs te weten, dat Sannetje nog met een bundeltje effecten had gebluft in den Kurgarten. 't Eenige middel om den dief, die echter zich wel uit do voeten zou hebben ge maakt, op to sporen, zou, volgens den ban kier, zyn, de nummers der effecten te doen adverteeren met beschrijving waarom. Do Wirth heeft daar niet veel zin in. Een diefstal ten ztjnent onteert zyn hotel. Herder is bereidwillig genoeg eene advertentie op te stellen, waarin het feit slechts wordt be schreven en aanhouding der coupons van die en die nummers verzocht. Maar, do Juli- coupons zyn reeds in de wandeling. Dat's een slecht voorteeken De Wirth verklaart dat het feit ongehoord is, dat hy geen zyner bedienden kan of mag verdenken, dat de met hare papieren bluf fende vrouw misschien reeds zonder har© schatten zyn drempel heeft overschreden. En dit gelooft hy bepaald, toen Herder van het champagne-drinken gewaagt. Medegasten kon den al even slecht In verhoor worden.ge nomen. Op de verzekering van den bankier, dat zyn vriend, de graaf Yon Wienerstein, wellicht raad zon weten, moest Horder den Hooggeboren Heer roepen. Iets, wat deze met verheugd hart deed, omdat hy verging van jaloezie, al was Yilain ook zooveel als „sauve garde." Hoe gelukkig alweer dat zy het dierbaar geheim kende I Die gedachte verdrong het medegevoel voor het ongelukkigo trio. De graaf verwenscht de stoornis. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5