G m en jf d Niou tv m. Zekere P., losse arbeider, wonende in de Tuinmanspoort, in de Ruime Consciëntie- straat, alhier, kwam heden te halftwaalf onwel thuis en was te halftwee reeds overleden, volgens den ontboden geneesheer aan eene beroerte. By de gisteren te 's-G ravenhage gespeelde competitie match tusschen de Haag- sche cricketclub „Excelsior" en de Leidscheclub „Rood-Wit," won „Excelsior" met 79 runs. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, de heer Van Schermbeek, is heden met zyn gewoon jaarlyksch verlof op reis naar net buitenland gogaan. Sedert een dag of zeven was in de Czaar Peterstraat te Amsterdam vermist een ongeveer negenjarige knaap. Alle naspo ringen om hem te vioden bleven vruchteloos, tot gistermiddag zyn lyk in de binnenhaven der Handelskade boven kwam by het afvaren eener zolderschuit, waaronder de knaap was geraakt. Inde Jode n-H outtuinen, te A m- sterdam, ontstond gisteravond in perceel 42 a om halfelf brand. De brandweer rukte spoedig met veel materieel aan, doch gelukkig bleek dat het gevaar niet zoo erg was als eerst werd gevreesd. De brand was door eene onbe kende oorzaak aangekomen op een zeider en bleef daartoe beperkt; binnen een kwartier had de brandweer hem gebluscht. Toch sloegen de vlammen een oegenbllk naar buiten. Het perceel was door niet minder dan zes huisgezinnen bewoond, en drie daarvan konden eenige rechten op den zolder doen golden; wie van die drie nu kan zeggen: „by my is de brand aangekomen" weet men niet. Man en vrouw toch van het meest by den brand geïnteresseerde gezin waron uit. Zeven kinde ren bleven alleen thuis. Ze werden gewekt, niet door den brand, maar door het water, dat naar benedon droop. Toen de brandweer de kamer binnendrong, lagen er nog drie van de zeven te bed. Het perceel 35 in do Leidscho Kruisstraat was voor een gedeelte onbowoond. Benedon werd door Brouwer een snoepwinkeltje godro- ven. Boven was sedert korten tyd komen wonen de familie Houtstoin, man, vrouw en drie kinderen. Op die verdieping ontstond de j brand doordat oen lamp brandende gevuld werd. In een oogenblik sloegen de vlammen naar buiten, zoodat de kinderen nog maar juist gered konden worden. De vertrekken daarboven zouden morgen betrokken worden door het gezin van De Yries, die er zyn boedel reeds had overgebracht. Zy zyn door de ramp het ergste getroffen. Hun goed was voor do assurantie nog niet over geschreven en dit, met hun geld, een gouden horloge met ketting, enz., zyn verloren gegaan. De brandweer, wien dozen avond niet veel gegund was, had in zoover eene gemakkelyke taak, dat het huis geheel vry stond. De brand bleef beperkt tot do bovenverdiepingen, die echter geheel uitgebrand zyn. Mot de bekende hulpvaardigheid derbrand- woer waren spoedig allen, ook eene kraam vrouw, onder dak gebracht en behalve eenige waterschade en do uitgebrande zolder zyn er geene onheilen te melden. Gisteravond omstreeks twaalf uren was weder een brand de oorzaak van eene kleine paniek in en voor 't cafó „Mille Colonnes" op 't Rerabrandtplein. Vóór 't koffiehuis zag 't zwart van de menschen, allon nieuwsgierig kykendnaar de yzeren pyp boven 't ge bouw, waaruit een vonkenregen nederdaalde. Meor dan vier wagens van do brandweer kwamen met de bekende vlugheid aanrennen, binnen korten tyd was de brand gebluscht en trok de nieuwsgierige menigte af. Voor de derde maal werd de brandweer even voor éónen gealarmeerd, thans voor eon ernstiger brand. Hot was gisteravond ln Hoog- j straat en Joden-Breestraat te Amsterdam j weor vry rumoerig. De colporteurs van „Ons Blad" het orgaan van de S.-D. ontwik- j kelings- en propagandaclub „Hot Centrum" waren weer op hot terrein mot eonigeparty- genooton, voortdurend om: iwd door een troep tegon-betoogers. Nu en dan kwam bet tusschen do beide partyen tot eene botsing, waaraan de politie echter kalm een einde wist te maken. To Tioli8 naar men aan do „N. R. Ct." schryft een du»-: ophanden. In de sociëteit heeft iemand dei eer V. \V commandant der schuttory, by e woorden twist een klap in het aangezicht toegediend. Pogingen om de zaak in der minne te schikken zyn afgestuit. Het duel zou reels geregeld zyn geweest, indien niet beide partyen, naar men zegt, geheel onkundig waron in hèt han- teeren van wapenen. BUITENLAND, Fraakrjjlf. Men seint uit Marseille, dd. 11 Mol: De „Tibet," met generaal Dodds aan boord, stoomde hedenmorgen 9.35 de haven binnen. De gedelegeerde van den minister van marine ging, vergezeld van de haven-autori teiten, de „Tibet" op de reede te gemoet, om den generaal de herinnerings-medaille van Dahomey ter hand te stelien. Een groot, aantal booten in de haven waren met vlaggen versierdop den wal stond eene dichte menigte. Toen do generaal aan wal stapte, werd hy begroet door generaal Matholin, den prefect en verdere militaire en burgerlijke autoriteiten. De stoet begaf zich vervolgens, onder het gejuich der menigte, naar het gebouw der prefectuur, waar een déjeuner gegeven werd. Hedenavond is er diner, gevolgd door een groot bal. Generaal Dodds bracht voor zyne vrouw een Dahomeyaansch meisje van 8 jaren mede. Groot»Brttflnnlë, Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot wyziging van de vaccine-wet by eerste lezing aangenomen. Biykens de toelichting van den minister van binnealandsche zaken Asquith is het doel van het ontwerp, afschaffing van de bepaling, volgens welke meer dan eens straf kan opgelegd worden voor het niet vaccineeren van een en hetzelfde kindvoorts dat do personen, die krachtens de vaccinewet tot gevangenisstraf worden veroordeeld, be handeld zullen worden als gevangenen eerste klasse. By de beraadslaging over artikel 1 van het Home Rule ontwerp, stelde de lersche afge vaardigde Redmond voor, do beide kamers van het toekomstige lersche Parlement te noemen „Senaat" en „Kamer dor Gemeenten." De minister voor Ierland, John Morley, bestreed dit amendement, maar stelde, Jn plaats van „Legislative Council", de benaming „Senaat" voor. Dit word later weer inge trokken, maar Redmond handhaafde het tweede gedeelte van zyn amendement, dat echter met 482 tegen 34 stemmen verworpen werd. Vóór stemden de Pamellisten, benevens eenige con servatieven en unionisten. Het Engelsche ministerie gelooft dat na 40 zittingen van het Parlement do Home-Rule- wet in haar geheel in het Lagerhuis behan deld kan worden. De Unionistische leiders zeggen echter, dat voor de bespreking der arti kelen ten minste drie maanden noodig zyn. Het einde der besprekingen is dus nog niet te zien. By de opening van het Imperial Insti tute te Londen wees, in zyno toespraak tot de koningin, de prins van Wales op hetgroote belang van het Institute voor den handel en op den band, dien het tusschen de verschil lende deolen van het ryk zal vormen. De koningin dankte, en sprak de hoop uit,, dat de wonschen van den prins mochten ver vuld worden. By het einde der plechtigheid drukte H. M. de Indische prinsen harteiyk de hand en boog voor het corps diplomatique. Do koningin werd mot geestdrift toege juicht. De persoon Townsend, die te Londen in hechtenis genomen werd wegens het schieten in do nabyheid van Glaostone's woning, wordt ook verdacht, den premier in een brief ge dreigd te hebben hem te vermoorden, als hy niet van het Home-Rule-plan afz*g. De man verscheen gistoren voor den politierechter in Bowstreet en werd naar do gerechtszitting verwezen. Officieel wordt te Londen bekend gemaakt, dat de koningin hare goedkeuring heeft ge hecht aan de benoeming van lord Aberdeen tot gouverneur-generaal van Canada. Italië. De Kamer behandelde dn bygrooting vo«»r de marine Minister Giolitti hield een uitvoerig betoog, ten einde de bezwaren van eenige afgevaardigden weg to nemen. Hy verklaarde dat de regeering stellig van plan is, de militaire uitgaven op vader grondslagen to brengon en zoo nuttig mogelyk te bestedon voor leger en vloot, maar zy geloofr dnaro;r dat het niet noodig zal zfjn de uitgaven verminderen. Eene machtige vloot zal een groote steun zyn voor het leger en de Itali- aansche marine heeft uitstekende elementen in zich. De bezuinigingen, wolke men op de begrooting van marine heeft moeten invoeren, hebben noch do zedelyke waarde, noch de kracht der vloot verminderd; Spanje. De Kamer van Spanje is eindeiyk gecon stitueerd, na met het onderzoeken der geloofs brieven weken te hebben doorgebracht. Zy neemt nu de begrooting in behandeling. Een deficit van 70 'millioen fr. moet half door be zuinigingen, half door hoogere belasting wor den gedekt. Nauwkeurig zal worden uitgere kend en aangetoond, dat dit mogeiyk is, maar dat het zal geschieden is daarom volstrekt niet zeker. Het budget stelt de ontvangsten op 737,476,300 pesetas en de uitgaven op 737,216,890, latende een overschot van 259,460. Er zal geene belasting worden gelegd op de rente der buitenlandsche en binnenlandsche schuld; toch zal er eene belasting op de 5 pet. worden ingevoerd voor aflossing van de amortisabele binnenlandsche schuld. De hou ders dezer schuldbewyzen zullen die kunnen verwisselen tegen 4 pets. De belasting op de beursoperatiön zal een centime per 100 pesetas zyn. De pensioenen der beambten zullen worden verminderd. Deze mededeelingen maakten een goeden indruk. De zitting der Kamer van Afgevaardigden was onstuimig. Do republikeinen zullen 30 amen dementen voorstellen, ten einde de behande ling van het plan tot verdaging der gemeente verkiezingen te belemmeren. In de Kamer sloot de minister Gamazo de lezing van het budget en vroeg machtiging voor eene leening van 760 milliQen pesetas 4 pet. binnenlandsche niet aflosbare schuld, tot aflossing der vlottende schuld. De Kamer behandelde hot ontwerp, strekkende tot ver daging der gemeentelyke verkiezingen. De republikeinen maakton tegenstand. De meer derheid stelde voor, do zitting voort te zetten. Oostenryk-Honjj.-Mona rol» i In de gisteren te Buda-Pest gehouden zitting der Hongaarsche Magnatentafel verklaarde de minister-president Weckerlé, dat de goed keuring der motie van graaf Szapary (houdende afkeuring van het program der regeering ten opzichte van de kerkelyke politiek) het ministerie niet treft. De vrouwelyke werkstakers te Weenen hebben eene vergadering gehóuden, waarin, na verwerping van eenige geringe concossies der patroons en een protest tegen den arbeid van 11 uren by eene temperatuur van 40° tot 50°, zooals dit voor vrouwen in sommige takken van nyverheid voorkomt, met algo- meone stemmen werd besloten de werksta king voort te zetten. Grrielrenland. Daar de deelnemers in de nieuwe leening de voorwaarden der inschryving zooals die door de Kamer waren vastgesteld, niet wilden aannemen, heeft de minister presidentTricoupis zf1n ontslag aangeboden. De koning verzocht hem, zyn besluit tot heden geheim te houdon, en heeft nog geen enkel staatsman ontboden om hem met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. De spanning te Athene is groot, maar er heerscht volmaakte orde. Men houdt het er voor, dat Sotiropoulo bebst zal worden met het vormen van een kabinet buiten het parlement. Vereenlg^le Staten. President Cleveland teekende Woensdag het uitleveringstractaat met Rusland, dat door den Czaar reeds onderteekend was. De Mississippi wast nog steeds, tot schrik van de katoenplanters in Tenessee, die de schade, door do overstrooming van het vorige jaar veroorzaakt, nog nauwelyks te boven zyn. Door de^zwaro regens staan de plantages langs de Arkanses, de St.-Francis en de Roode rivier reeds onder water, zoodat nieuwe aanplantingen noodig zyn geworden. De steden Hopefleld en Maria zyn reeds ondergeloopen. In den staat Arkansas is de Patoka-Creek buiten hare oevers getreden, en de gehoele streek tusschen Jasper en Hun- tingburg vormt eene zee van 6 tot 10 myien breedte. Zuid-Afriku. De Transvaalscho Volksraad bekrachtigde met 18 tegen 3 stemmei. het besluit der commissie, welke benoemd waa om een onder zoek in te stellen naar de.: uitslag der ver- V gei» in Transvaal. Paul Krüger zal heden Qon uod als president afleggc Telogrammen. BATHURST, 11 Mei. Eenigo Fransche officieren hebben te Niambuntang de Britsche vlag neergehaald en tegelykertyd een opper hoofd der inboorlingen weggesleurd. Niambuntang ligt by Panchang aan de Gambia, op Britech gebied. BERLIJN, 12 Mei. De Duitsche Ryksbank heeft haar disconto verhoogd tot 4 pet. en de rente voor beleeningen tot onderscheideniyk 4en 5 pet. LONDEN, 11 Mei. De Britsche gezant te Buenos-Ayre8 heeft by het ministerie van buitenlandsche zaken eone statistiek van den Argentynschen handel over 1892 ingediend. Daaruit blykt dat de invoerrechten 92 millioen papieren dollars bedroegen, tegen 53 millioen in 1891. De invoer en de uitvoer te zamen namen met 20 pCt. toe. Het bankiershuis Hallett Co. alhier heeft de betalingen gestaakt. MADRID, 11 Mei. Met de lözing van het budget in de Kamer was gisteren tot na de beurs gewacht, om niet te influenceeren op de koersen. Te éën uur na middernacht ver klaarde de Kamer zich permanent; men ge looft dat do zitting 24 uren zal duren. Na de lezing van het budget kondigde de minister van financiën Gamazo aan, dat de koningin-regentes eon millioen peseta's van de civiele lyst van do begrootiug geschrapt had. Deze mededeeling verwekte een storm van toejuichingen. Op de beurs rees de koers der binnen landsche schuld tot 72.40, maar op het bericht der leening daalde de koers tot 71.70. (Tweede Tel.) De politie heeft eenige groepen, die in den omtrek dor Kamer stonden, uit eengedreven. Het gemeentebestuur heeft de noodige maatregelen genomen tot handhaving der orde. De zitting der Kamer duurt reeds 28 uren. De Carlisten verwekken stormachtige inciden ten. De minister van oorlog protesteert ten krachtigste tegen de woorden van een spreker, die het leger tot oproer aanzette. De betooging der republikeinen is uitgesteld tot aanstaanden Zondag. HULL, 11 Mei. Hedenmorgen te halfdrie brak in hot dok te Huil een brand uit, dicht by de plaats, waar onlangs eene poging werd gedaan om brand te stichten. Het vuur ver nielde de bergplaats der Humbor Engineering- Company. De werkstakers hebben besloten, onder handelingen aan te knoopen met de patroons. Volgens de laatste berichten hebben de ree- ders eene schikking op nieuwe grondslagen aangeboden, waarby zy den dokwerkers waar borgen dat geen onderscheid zal gemaakt worden tusschen de „unionisten" en de vrge werklieden. (Tweede TelHeden had eene confe rentie plaats tusschen afgevaardigden van de reeders en de werkstakers. Er bestaat hoop op minnoiyke schikking van het hangende geschil. LONDEN, 12 Mei. De correspondent der „Standard" te Rome verneemt uit goede bron, dat de hertog van Aosta in het huweiyk zal treden met eene dochter van den graaf van Vlaanderen. Prins Emanuel, hertog van Aosta, werd 13 Januari 1869 te Genua geboren. Hy is de zoon van den thans met prinses Letitia Bona parte gehuwden hertog van Aosta. De graaf van Vlaanderen heeft 2 dochtersde prinsessen Henrlette en Josephine, onderscheideniyk 22 en 20 jaren oud. LEIDEN, 12 Mei. Onder voorzitterschap van prof. mr. H. B. Greven had Woensdagavond jl. alhier eene vergadering plaats der Vereeniging tot bevor dering van den bouw van werkmanswoningen. Zooals men weet, streefde deze tot dusver haar doel na door het verstrekken van gelden als tweede hypotheek aan arbeiders-vereeni- gingen, welke daardoor in staat gesteld werden woningen voor hare leden te bouwen. De vereeniging „Eigen Haard" heeft in hotafge- loopen jaar aldus 33 huisjes op het terrein „Vreowyk" kunnen zetten. De bovenvermelde vergadering nu besloot naar aanleiding van eene mededeeling van den voorzittor tot eene wyziging der statuten, welke den werkkring van genoemde vereeni ging bolangryk wyzigt en uitbreidt. Er bleek nameiyk een kapitaal van ruim een kwart ton te zyn bfieongebracht met het doel voor bewoning mingeschikte huisjes aan te koopen, af *e breken en door goede te vervangen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2