karretje, to water gei aak to, gelukkig is hot te noemen, dat die heer, hoowel de zwem kunst niet meester, al zwemmende den vasten wal bereikte; aan toegeschoten burgers en in het bijzonder aan Hendrik H. aldaar is höt te danken dat èn hit èn karretje bo- houden zonder eenigo letsel op het droge werden gebracht. Uit Katwijk bericht men ons dat volgens dr. H. B. Van Rhyn, president der plaatselijke Gezondheids Commissie, alle sporon van kwaadaardige epidemieön zyn geweken en de beide Katwijken zich in buitengewoon goede conditie wat den gezond heidstoestand betreft, bevinden, zoodat allen, dio dezen zomer van de zeelucht of de baden aldaar wenschen te genieten, zich voilig der waarts kunnen begovon. Eergistormiddag omstreeks half- vier worden de wandelaars in het Haagschc Bosch verschrikt door een hovigon slag. H i bleek dat een reusachtige boom aan den wig van het Sociëteitsgebouw naar de vijvers voor den wind bezweken was en tegen den grond plofte, in zijn val nog do kroon van een naburigen boom modesleepende. Gister-, Maandag-morgen, is men in de Drentsche en Friescho hoogovenen met het hei of veenbranden begonnon. Daar do wind oostolijk was, was geheel Friesland in den scherpen kwaadriokenden rook gehuld. Het was gisteren zelfs in onzo streken ook ge ducht merkbaar. De zon kon met hare hel dere stralen ten laatste ook niet goed meer door den geweldigen damp heendringen en ging als eon vuurbol bloedrood onder. Verder wordt uit andere plaatsen gemeld dat de zon er eensklaps geheel roodgeel van kleur werd, zoodat alle door de zon belichte voorwerpen oen zonderling aanzien kregen het verschijnsel" duurde aldaar slechts eenigo minuten. Gisteren in don laten avond brak op eone scheepstimmerwerf in de Kleine Wittenburgerstraat to Amstordam een uit slaande brand uit. Do brandwoor was spoedig ter plaatse 011 werd het vuur binnen een kwartier tljds geheel meester. Evenals te Amsterdam, zullen op Donderdag 11 Mei (Hemelvaartsdag) alle beurzen in Europa, behalve die te Londen on St.-Potersburg, gesloten zijn, en geene markten to Kio de-Janeiro on Buenos Ayros worden gehouden. Gisterochtend vonden spoor wegbeambten bjj do viaduct aan de Haar lemmerpoort te Amsterdam het lyk van een man mot verpletterd hoofd op de rails liggen. Hot vermoeden bestaat, dat hy den vorigon avond door den laatsten trein is overreden. Men spreekt tegen, dat do heer Domela Niouwenhuis to Harlingen zal gaan wonen. Als e o n o n a a n g e n a m e n a k 1 a n k van hot eeuwfeest der rydendo artillerie scbryft men aan het tDbl. van Ned." het volgende „Toen ter gelegenheid der revue op de Kern- perheide van het feestvierende corps „ryders", de Koningin-Regentes den wensch openbaarde om do h.h. officieren aan zich te zien voor gesteld, passeerde men den by dit regiment ingedeelden officier Yan gezondheid, den paarden-art3 en den kwartiermeester, die deswege alle drie eene plainte moeten hebben ingediend bij hunne respectieve chefo. Niet minder onwellevend handelde mon des avonds van dion dag by het carouseol in de manége. Niettegenstaande ieder der officieren van hot corps ryders een 30-tal invitatiekaarten te zyner beschikking had, waron aanvankeiyk slechts enkele hooger geplaatste infanterie- officieren tot bywoning van het avondfeest genoodigd. Toen mon evenwel vernam, dat de te Am- hem in garnizoen liggende officieren van het 8ste reg. inf. gezameniyk een geschenk zoudon aanbieden, werden de uitnoodigingon daags te voren tot het geheele corps uitgebreid. Zy konden op hot plaatsbureau een toegangsbowys komen halen en werden daar overbodig her innerd aan do bepaling, dat zy in groot tonuo moesten verecbyneu. Waar nu, meent mon, dtt dezen gasten kapiteins incluis eei.o plaats werd geboden? Op do tribune, naast de muziek, waar ook o^ passers van artillerie officieren. die van hun heer eeno kaart hadden gekregen, met hunne schoonon waren gezeten. Te vertrekken en eon opstootje voroorzaken ter plaatse, waar d^n beiden Koninginnen he node. een tel was gobodeD, ging niet wel aan, zoodat men zich nolens vol ens moest g ten, ten einde toe te blijven. s ovenwei eeno vorwydering tus- schen do officieren der infanterie en die van 't corps rydonde artillerie ontstaan en hebben eerstgenoemden hunne bezwaren ingediend over de vernederende bejegening, hun aange daan. Of de hoeren artilleristen voor hunne verwaten houding tegen in rang met hen gelyk en zelf3 boven hen staande collega's eenig ander motief kunnen aanvoeren dan dit: dat zy in groot tenue meer goudgalon dragen en onder eene berenmuts verscholen zitten, heb ik niet kunnen vernemen De redaclie van genoemd blad teekent hierbij aan: Onze correspondent schynt niet te weten, dat do rydende artillerie een keurcorps i-, nog keuriger dan de grenadiers en jager., en dat sedert de grondwetsherziening vdn 1848 het byna zonder uitzondering ond. adeliyko leiding heeft gestaan. Als comma:» danten gedurende dat tydperk vindt mon toch vermeldJhr. C. D. P. Singendonck P. A. C. Van Wickevoorl Crommelin; jhr. L J. Tindal; J. Woordman Spandaw; F. H. C baron Van Tuyil van Serooskerkenjhr. W. De Villoneuve; J. J. C. baron Taets van Amerongenjhr. W. F. G. A. Von Pestel en jhr. V. A. De Pesters. Te Tilburg heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag zóó gevroren, dat vele akkers met aardappelen totaal afgevroren zyn. Het gerucht, als zoude de moor denaar van Anna Houben, uit Echtorbosch, zich verdronken hebben, hoeft zich bewaarheid. Zondag-namiddag is onder Assolt, gemeonto Swalmen, hot lyk van D. S. uit do Maas opgevischt. Eon brand, zooals men te Veenon- daal gelukkig in geen jaren zag, woeddo daar gisternamiddag. Aangewakkerd door een feilen wind, gingen in korten tyd do gruttery on het huis van don heer A. Van de Lustgraaf ver loren, evenals een zevental aangebouwde woningen. Van de inboedels werd weinig gered. De oorzaak is niet bekend. Byna alle^ was in verschillende maatschappyen verzekerd. Zondagavond is door de Gooi- sche stoomtram dicht by don gevaarlijken draai aan den Laarderweg, een schaapherder uit Laren overreden. Den ongelukkige werd een groot gedeelte van zyn eene been afge reden, dat later in de R. K. ziekenverpleging door de dokters Ekker en Godthelp is afgezet. In den loop van gistermorgen word ongeveer op de grens van Apeldoorn op drie verschillende plaatsen brand waarge nomen, welke zich in de richting van Hoog- Buurloo bewoog. Tegen don avond was do brand nog niet geblnscht. De oorzaak is onbe kend en ook juiste opgaven ontbreken nog. Men schat de verbrande oppervlakte op ongeveer 12 a 1400 bunder, waarvan veel aan het kroondomein toebehoort. Door do ryke-politie zyn heden niet minder dan zestien vreemdelingen, dio zonder middel van bestaan waren, over do grenzen des ryks gezet. Te Knype (Fr.) heeft eone huls moedor stilletjes de ecbteiyke woning ver laten, ruim f 900 uit de secretaire mede nemende. Zwaar geboeid zyn naar de ge vangenis te Breda overgebracht zokoro J. L. en P. J. Van B., verdacht van medeplichtig heid aan de poging tot moord op Corn. Jonge- neelon te Seppo (N.-Br.), wiens toestand ieder oogonblik gevaariyker wordt. C. J. zyn niet mindor dan twintig messteken toegebracht. Hy ïydt verschrikkeiyk. Te Antwerpen is het pakhuis „Afrika", aan do Schelde, door brand vernield. In het pakhuis lagen oen 1000 tal balen katoen, ongeveer 9000 zakken beetwortelsuiker en 5000 kistjes broodsuiker. Do brand werd te halfdrie ontdekt. Hoewel de brandweer allo krachten inspande, kon zij het pakhuis niet behoudenzy bepaalde zicli dus tot hot beschermen der novengebouwen. Eerst 4 uren later was men den brand meester. De oorzaak is onbekend; roeds oenigo dagen word er in het pakhuis niet gewerkt. Heel do eene afdoeling is met don inboedel leeggebrand. Hot magazijn hoort too aan do „Socióté anonymo des Entrepots libres", en staat onder het bestuur van don heer E. Van Nes. Do katoen en de wol hooren toe aan do hoeren Ubbelohilo on Spannuth, do suikers aan de heeren Peren en Gevers. Het verlies zal, volgons don bostuurder der magazijnen, tot een millioon fr. opklimmen, doch hot magazyn on de goedoren zyn door verschillende maatschappyen verzekerd. Do i.opalende muur van do eeno afdeeling dreigt in to storten. Er zyn geene persoonlyko ongevallen te betreuren. BUITENLAND. Frankrijk. Het nieuwe gebouw van de christelijke jongelings-vereeniging te Parys is Zondag door den heer Alfred André, rogent van do Bank van Frankryk, plechtig geopend. Hot gebouw, met den grond, waarop het staat, heeft meer dan één millioon franken gekost, aan wolk bedrag door don heer J. Stokes to Nieuw-York met zyne familie voor 400,000 fr. is deelgenomen. Do vereeniging telt 700 leden D „jeunesse royaliste" hield Zondag-avoi d te Parys eene feestoiyke byeonkoir.st, wol to werd voorgezeten door generaal Do CharetR en door meer dan zeshonderd personen wcrJ bygewoond. Aan den hertog van Orleans to Brussel werd een telegram met betuigingen van toewyding gezonden, eindigende met do woorden: „Vive la France et vive le roi!' Het standbeeld van Jules Gróvy zal waarschyniyk nog deze maand to Dole (Jura) onthuld worden. Het beeld is ontworpen door Falguière. De gezondheidstoestand van Pasteur schynt in den laatsten tyd minder gunstig te zyn. De hartaando-ning, waaraan de ge loerde reeds gedurende vele jaren ïydt, hoo wel nog niet ernstig, begint Pasteurs vrien den te verontrusten. Duitsoliltiiid. Luidens een telegram uit Bückeburg is vorst Adolf Georg van Schaumburg Lippo gisternamiddag om halfzes overleden. De vorst leed reed6 geruimen tyd aan eeno nierziekte; den 5den Mei onderging hy eene operatie tot verwydering van een niersteen, maar daarna werd zyn toestand steeds zorgiyker. Adolf Georg was 1 Augustus 1817 te Bückeburg geboren. Den 25sten October 1844 trad hy in het huweiyk met Hermine, prinses van "Waldeck on Pyrmont, eeno tante van Neerlands Koningin-Regentes, en volgde in 1860 zyn vader als vorst van Schaumburg - Lippe op. Zyne moeder was ook eene prinses van Waldeck en Pyrmont. De vorst wordt opgevolgd door zyn zoon prins Georg, geboren 10 October 1846. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden hoeft met 215 tegen 25 stemmen hot ont werp tot aanvulling der belastingwet in zyn geheel goedgekeurd. Eet centrum en de Polen onthielden zich. Italië. Volgens den correspondent van de „Gaulois" te Rome heeft de Paus het voornemen eene encycliek uit te vaardigen tot de regeeringen van Europa, waarin hy de drukkende lasten aantoont, welke door de toonemende bewape ningen op de volken worden gelegd en onver- mydelyk tot eene reeks van rampen moeten lelden. Leo XIII zal verder er op wyzen, dat voor de arbeidende klasse oene vredelievende politiek van hooge waarde is, en ten slotte aandringen op het in overweging nemen van eene aigemeene ontwapening. Do verzekering, dat de Paus dit onderwerp met den keizer van Duïtscliland by diens bezoek heeft tor sprake gebracht en dat do regeeringen van Italié, Oostenryk-Hongaryo, Spanje en Belgiu reeds hunne instemming hebben betuigd, mag niet anders dan onder voorbehoud worden aangenomen. GriolcenltinxL De telegrammen van Zante melden dat de aardbeving voortduurt. Men heeft in drie dagen niot minder dan dertig schokken gevoeld en by eiken schok hoort men geween en jammer klachten van duizenden personen, die vreezen dat hun laatste uur gekomen is. Hartver scheurende byzonderheden komen van allo kanten. Twee groote dorpen, Bonatto en Gaitanos, zyn geheel vernield. Tot hiertoo zyn er niet meer dan vyftig dooden. Er zyn echter drie- of viermaal zooveel gekwetsten, waarvan verscheidene hunne wonden niet zullen over loven. Een dor belangryksto schokKen wordt door een ooggetuige verhaald als volgt: „Ik bad nauwelyks de oogen gesloten, toon het eiland zyne vroeselyko sprongen weer begon. De honden blaften, de aarde zuchtte, de puin- hcopen kraakten, iiog staando gebleven muren van een schouwburg stortten in. Op een gegeven oogenblik meende ik dat wy allen verloren waren, dat allo leven ging vordwynen en een chaos zich voor onze voeten zou openen. Toen de eerste schrik voorby was, ging ik op straat. De daken kraakten allerwegen; c-en koude wind blies door de straten. Uit alle hoeken kwamen ongelukkigen als spoken te voorschyn, met van schrik vertrokken aan- gozichten. Zy zeiden niets, hadden zelfs de kracht niet om te spreken. Zy 6chenen het einde van alles, nieuwe rampen, niouwe ellende af te wachten. De grond beefde nog licht onder onze voeten en wy voelden trillingen als van een hevigen electrischen stroom. Men heeft ook bemerkt dat by eiken schok do zee zich verhief en zware golven op de kust braken. C< v jo'. ->lïL'i tariiiiis In het Lagerhuis verklaarde gisteravond de minister voor Ierland, de heer John Morloy, dat by tot zyn leedwezen omtrent do ont ploffing te Dublin geen vordero byzonderheden kon meedeelen dan do dagbladen gegevtn hadden, maar wol kon hy verklaren dat alle maatregelen genomen zyn om den dader op to sporen. Het zou echter voorbarig zyn te zeggen, dat het eene dynamiotontploffing is geweest. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de artikelsgewyze behandeling van hot Home- Rule-ontwerp Eene motie van don heer Cham berlain om de beraadslaging over artikel 1 te verdagen, werd door don heer Gladstone bestreden en mot 270 tegen 213 stemmen verworpen. De heer Darling stelde het volgende amenf dement op art 1 voor: De oppermacht van het Parlement mag op geene enkele wyze verkort, beperkt of veranderd worden ten op zichte zoowel van allo locale aangelegenheden a's van zaken, welke het geheele ryk be treffen, en ten opzichte van allo personen ia Groot-Britanniö en Ierland. Dit araendement werd mei 285 tegen 233 stemmen verworpen. De regeering had toen voorgesteld de dis cussion to sluiten; dit gaf aanleiding tot een zeer heftig en opgewonden tooneel. De conservatievo afgevaardigde lord Ran dolph Churchill stelde verdaging der beraad slagingen voor, al3 protest tegen de wille keurige handeling der regeering. Na eene buitengewoon heftige discussie werd het voorstel met 307 togen 265 stemmen ver worpen. Daarna stelde do heer Balfour verdaging voor; deze motie werd met 304 tegen 257 stemmen verworpen, maar daar het intusschon reeds over twaalven ('s nachts) geworden was, werd de zitting volgens het reglement op geheven. De ontbonden Doitgcho Rijksdag. Na de beslissing over de Duitsche leger- wet is gevallen en de Ryksdag is ontbonden, bereiden alle partyon zich voor tot den ver kiezingsstrijd, waarvoor nog 40 dagen over* biyven. De nationaal-liberalo „Kölnischo Zeitung", welke Ln dezen stryd aan de zyde der re geering staat, laat zich heftig uit tegen den Ryksdag, die de legerwot verwierp. Het Keulsche blad is van moening, dat do meer derheid van hot Duitsche volk party zal kiezen togen don Ryksdag, „die zyn aanzien heeft verspeeld door zyne politiek van N e i n- s age rei. De organen der oppositio oordeolen na tuurlijk anders. De heer Eugon Richter roept i in zyn blad zijne partijgenoeten ten stryde, ten einde een nieuwen Ryksdag te helpen kiezen, die insgelijks „elke ongerechtvaar digde vermeerdering der legeruitgaven zal verwerpen." Do ontbinding van den Ryksdag viel toe vallig op denzelfden dag, waarop de Ryks dag voor drie jaren na de aigemeene verkie zingen werd geopend. Daar hot mandaat der afgevaardigden vyf jaron duurt, zou de Ryks dag derhalve, zonder deze ontbinding, nog twee jaren zitting hebben gehad. De niouwe Ryksdag zal, naar men weet, op 15 Juni gekozen worden. Van af de open baarmaking van dat decreet in den „Reichs- anzeiger" tot den dag der verkiezingen wordt derhalve weer het verspreiden van vlugschrif ten en biljetten geoorloofd, zonder dat daar voor eerst de vergunning der politie noodig is. Deze vryhoid wordt door de wet alleen in ver' iezingstyden toegestaan. Over den vormoodelyken uitslag van den verkiezingsstryd is natuurlijk nog niets met eenige zekerheid to zeggen. Dit is echter zeker, dat beide partyon hare uiterste krach ten zullen inspannen en het geheele Duitsche volk zich op eene maand van buitengewone beweging en onru6t kan voorbereiden. Het is nu voor de derde maal sedert het bestaan des ryks in Duitschland, dat do Ryks dag is ontbonden. In 1878 was de oorzaak

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2