N°. 10189 Woensdag lO Mei. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. iDit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 Mei. Fouiilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden....1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTLËN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Uithoofde van den Hetnelvanrlsdag zal deze Courant n. s. Dosderctas- avond niet worden uifgegeven. Officiëelo lveiinï^sro-in^cn. Burgemeester en Wotbondera van Leiden; Gezien bet adres van J. H. VAN DER MEER, houdende verzoek om vergunning tot het oprichten van «ene Slachterij ia het perceel Haarlemmerstraat No. 187; Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek met do bijlagen op do Secretarie dezer gemeonto tor visie gelegd ie; alsmede dat op DinBdag 23 Moi aaDst., 'e voormiddage te elf nren, op het Raidhnis, gelegenheid zal worden gegeven om bozwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 3 Mei 1893. E. KIST, 8eeretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. J. H. Stoop, geboren te 's Gravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Artt. 917, 918 en 920 2delid B. W." In het lokaal „Ephraïm" had gisteravond de gewone halfjaariyksche vergadering plaats van de Coöperatieve "Winkelvereoniging „Door Volharding verkregen." Deze bijeenkomst werd door den voorzitter met eeno inleidingstoespraak geopend, waarna het woord word gegeven aan den secretaris, die de notulen der vorige vergadering voorlas, welke tevons werden goedgekeurd. Uit het daarna voorgelezen gedrukt verslag over het jaar 1892, hetwelk ook aan de leden werd uitgereikt, bleek dat de winkel- ontvangsten in het eerste halfjaar van 1892 bedroegen />G728 921/2j terwijl die in het tweede halfjaar slechts bedroegen ƒ5399.04, een totaal bedrag uitmakende van 11,127 96f/a» tegen ƒ11,238.12 in 1891. De winkelontvang sten daalden dus met ƒ1 lO.lö'/j, hetgeen zeker oen gevolg is van de lage prijzen der eerste levensbehoeften. Het winkoldebiet van de leden klom van ƒ8277.46 in 1S91 tot ƒ8490 in 1892. Ook het broodverbruik nam toe; dit klom van 44,294 stuks tot 57,196 in hetzelfde tijdvak. Het totaal verbruik der brandstoffen bedroeg in 1891/1892 8080 heet. steenkolen en cokes on 43,525 stnks turf. Van 7 Oct. tot 31 Dec. 1892 werden 920 h6ct. kolen en 17,700 stuks turf geleverd, zoodat het totaal brandstoffen- verbruik in 1892 bedroeg 2032 heet. kolen en 31,225 stuks turf. Het totaal verbruik der leden aan winkel waren, brood on brandstoffen bedroeg in het afgeloopen jaar 12,800, over welk bedrag een dividend van 2'/s pet. kan worden uitge keerd, benevens 3 pet. van het ledenkapitaal. Daar de uitkomsten nog niet schitterend zijn, gevoelt het bestuur zich gedrongen aan te dringen op eene krachtiger medewerking van de leden, en om zooveel mogelijk alle hunne inkoopon en bestellingen in den winkel te doen, ten einde een hooger winstcijfer te behalen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het volgend boekjaar het winstcijfer hooger zal zijn, aan gezien het bestuur zich, na het eindigen van het contract, van een goedkoopor perceel heeft voorzien, waardoor de exploitatie kosten nogal zullen verminderen. In het bestuur kwam geene noemenswaar dige verandering, daar de aftredenden moest werden herkozen. Alleen de secretaris, die, wegens drukke bezigheden, had verzocht niet meer voor zijne functie In aanmerking te komen, werd vervangen Alvorens de vergadering werd gesloten, nam de voorzitter nog even hot woord om, namens de vergadering, den afgetreden secre taris dank te zeggen voor de vele moeite, welke deze gedurende vyf achtereenvolgende jaren zich had getroost. Niemand meer het woord verlangende, werd, na dankzegging voor do opkomst, do verga dering gesloten. Een afschrift van het kohier van den hoofdelyken omslag der gemeente Alkemado voor het dienstjaar 1893 is gedurende 5 maanden (van 6 Mei tot 6 Oct. 1893) tor gemeente secretarie ter lezing gelegd. In de te Amsterdam gehouden verga dering der Koninklyke Academie van Weten schappen werd medegedeeld, dat de minister van binnenlandscho zaken de benoeming heeft bekrachtigd van de hoeren A. E. J. Holwerda, P. A. Yan der Lith en H. F. Karsten tot leden on G. Maspors (Parjjs), Ed. Lieven (Halle) en J. Logge (Oxford) tot buitenlandsche leden. Als dichter van het Latynsch prysvers „Lanisaponias" heeft zich doen kennen dr. August Schmitz, hoofdredacteur van de „Köl- nischo Zeitung." Het zal gedrukt worden. In dezelfde vergadering hield prof. dr. Kern eene voordracht over don godsdienst der Burjaden, en wel hoofdzakeiyk naar aanleiding van een geschrift van M. N. Changalof. De burgemeester van Earlirgen, jhr. Speel man, heeft tegen 1 Aug. zyn eervol ontslag gevraagd. Naar men verneemt, zal de sedert 1 Juli 1S92 by de Staats-spoorwegmaatschappy stil gestaan hebbende tweejaailyksche tien- procents-verhooging der traktementen harer ambtenaren met 1 Juli aanstaande weder doorgaan. Do Maatschappij tot exploitatie van het American-Hotel" te Amsterdam keert over 1892 een dividend uit van 9 pet. Onze landgenoot do heer J. Meyjes J.Wzn., die voor vier jaren als gouvernoments-inge- nieur naar Chili ging, is, volgens „De Ing.", na afloop van zyn contract met de Regeering, benoemd tot directeur der gemeentewerken te Valparaiso, de voornaamste havenstad van Chili. Door de arrond.-rechtbank te Zwolle is, ter vervulling van de vacature van griffier van dat c dlege, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. H. J. Jordensmr. J. Lechner, griffier der arrond.- rechtbanken te Almeloo en Zierikzee, en mr. P. C. A. Sichterman, subst.-griffier by eorst- genoemde rechtbank. De minister van oorlog brengt ter kennis dat in de maanden Juli en Aug. a. s. oen examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet by de cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden open gesteld: 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voorden dienst hier te lande; 25 plaatsen voor jonge lieden, met bestemming om te worden opge leid voor don dionst in Ned.-Indiö. Nadere byzonderheden bevat de „Sts.-Ct." Het stoomschip „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 9 Mei van Marseille; do Jupiter" vertrok 8 Mei van Kopenhagen naar Amsterdam; de Maasdam", van Nieuw - York naar Rotterdam, passeerde 8 Mei Lizard de „Mercurius" vertrok 8 Mei van Cadix naar Arasterdam; de „Pondo", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 6 Mei van Dartmouth; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 9 Mei te Marseille; de „Vesta" arriveerde 9 Mei van Arasterdam te Cuxhaven; do „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 9 Mei van Porim. De gewone andióntie van den minister van marine zal Vrydag 12 Mei niet plaats hebben. By koninklijk besluit is, met 1 Juli a. e., tot lid van den Raad van State benoemd inr. T M. C. Asser, staatsraad in buitengew. dienst. De officier van gezondheid der 2de kl by de zeemacht D. De Bois Jr., met 16 Meia. s. bevorderd tot officier van gezondheid der 1ste kl. Benoemd tot rochter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbauk te Roermond mr. W. C. J. A. Peperkamp, thans kantonrechtor- plaatsvervanger, alsmede advocaat en procureur aldaar. Benoemd tot burgemeesters: van Lienden, J. A. Verbrugh, secretaris dier gemeente; van Culenborg, M. Van Hoogenhuyzo; vanNeede, H. C. Van de Graaffvan Herten, C. B. Kor sten, secretaris dier gemeente; van Borgharen, A. P. Scheepersvan Wognum, K. Az. Com mandeur, secretaris dier gemeente; van Rui- nerwold, M. J. Bosma, secretaris dier gemeente; van Beerta, H. J. Orraes, en tot burgemeester van Venray, Ph. H. W. Esser. Aan den officier van gez. 1ste kl by de zeemacht dr. H. G. Ringeling, op zyn vorzoek, tot het waarnemen van eene particuliere be- trekkiog, een jaar vorlof verleend, ingaande 15 Mei a. s onder stilstand var^non-activi- teitstraktement en zonder opklimming in do ranglyst. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof to 's-Hertogonbosch, jhr. mr. O. De Mareee van Swinderen, thans raadsheer in het ge rechtshof te Leeuwarden, en mr. J. R. H. Van Schaik, thans rechter ln de arrondisse- raents-rechtbank te Maastricht. Gemengd Nieuws, Hedenmorgen om acht uren had aan de Haven alhier een ongeval plaats, dat gelukkig geene ernstige gevolgen na zich sleepte. Terwyi de metselaar B. K. met do opper lieden D. T. en A. H. op den steiger voorde woning van den smid P. eenige herstollingen verrichtten aan den gevel, viel de steiger, ten gevolge van het afbrokkelen van een steen, waar'oor eene korteling uitschoot, met ge noemde lieden naar beneden en brak door den schok den daaronder gelegen noodsteiger. Dank zy de sterkte der onderste planken, kwamen de werklieden niet op de straat terecht, doch werden zy door den laagsten noodsteiger in hunne vaart gestuit, hetgeen ho'. gelukkige resultaat had, dat zy met den schrik vrykwamen. Was het een ongeluk, dat gis teravond om halfzee te Katwyk aan don Ryn, by de yzeren ophaalbrug, de heer A. Uit- tenboogaard Az., van Rynsburg, door een i zysprong van den hit, gespannen voor een 50.) Btaai zo haar niet aan, welnu, dan wil hy iiaar het offer brengen om zich t^Amsterdam te vestigen. Meneer Haverkamp is verrukt over zooveol welwillendheid, maar dringt er zyoerzyds op aan, dat de graaf zal wachten met zyn aan zoek, totdat Nanda een kykje op zyne goe deren zal hebben gehad. Zyn hart zegt hem, dat zy den graaf niet genegen is, maar welk meisje zou niet bezwyken voor het lokaas, dat in die goe deren lag verscholen, zonder nog te gewagen van den titel „gravin." De verloving kon dan op de giafeiyke bezittingen zeiven met allen luister worden gevierd. En de secretaris kon dan over die plechtigheid een artikeltje zen den naar 't „Nieuws van den Dag" of 't „Handelsblad", waardoor niet alleen heel Amsterdam, maar heel Nederland er van zou gewagen. De graaf, wien hy echter dit laatste plan verzwygt, noemt het eene heele beproeving zoolang te moeten wachten, maar hy belooft niettemin zich te schikken naar den wenech van den heer Haverkamp, vooral toon deze hem waarschuwt dat hy door voorbarigheid maar tegenstribbeling heeft te wachten. Nanda's vroolyke lach klinkt tot beiden door. Zy vermoedt weinig hoe zy juist wordt verkocht als de studenten nourien: De vogeltjes zingen zoo lustig, De vlindertjes zweven zoo nietig, De byije8, ze gonzen zoo biy; En zy.en zy Zy heeft wel eens gelezen dat iemanu Jubbel kan leven. Zy gelooft stellig, dat zy bet dezer dagen ook doet en zy, te Amsterdam, totaal onbewust heeft geleefd. Het. rytuig heeft voorlang „de Platte" be reikt, eer de wandolaars ter helft van den tocht zyn. Eén huüner kont de mooiste plekjes in het woud. Om die op te zoeken, dwaalt men al dieper io, terwyi de nu glooiende, - an ryzende grond de vorleidolykste zodenban ken draagt. Het eene kwartier ra het andere vervliegt onder aangenamen kout, aien He: af-.« selt met menigen zet, waarop VB s:i zóó menig geestig bescheid geeft, dat l niet weinig toebrengt tot de algen.eene tige stemming. De jongelui, wier veldflesschen en knap- niet zakken terdege voorzien zyn, spreiden hunne zakdoeken over het mos, waarop zy den in houd dor laatsten uitstallen, onder aansporing om toch toe te tasten. Allen gevoelen trek. En zoo verstrykt al weer eenige tyd door het nuttigen van een echt landelyk maal, onder de breede schaduw van den eerwaarden beuk van het „"Wies- badener "Wald." Geen wonder, dat beide onderbandelaren op neete kolen zitten. als zy Dog maaraityd geen spoor van do wandelaars opmerken. Meneer Haverkamp heeft inmiddels een eenvoudigen maaltyd besteld, ook voor de stud- nten, aan wior ontmoeting hy mee voor een doel zjjno huidige rust hoeft to danken. De Frau Wirtbin van „de Platte" wordt ook ongeduldig, nu zy r.og maar piet kan opdiascuen. Maa slcnto. Ifeno om oe Hij v gereet do.; - lief zietDaar komen en, alsof :;!j nog urof Haverkamp ia te ie on kei o aanrrorkinn rtolt terstond, dat fc .3 en by vertrouwt va meneer Herder i Hen willen nemen, hoeren doen dit gaai nbetuigd aan de ger ze eindelijk aan- den tyd hadden, i'oed gehumeurd, te doen hooreii. maal voorlang ook de vrien- eenvoudige voor Zy laten zich ehten van de Wirthin, die het gezelschap, als gastvrouw, tot het gebruiken van „nog wat!" on „nog wat!" aanzet, alsof zy een vriendenkring ontvangt, die zich recht thuis by haar moest gevoelen. Als tegenboleefdheid aan meneer Haver kamp bestellen do studenten champagne. Het enkele woord is voldoende om het „tr«o" ter sprake te brengen. Ntet weiüig geïllustreerd wordt de konnis- j making en elk woord, dat er van was opge- I vangen, verteld. De studenten gieren het uit. Zy zweren j het hunne te moeten hebben van het kluchtig klaverblad, dat zy zeer zeker zullen uitvinden. Zoowel dit plan, als het afsteken van een i schat van anekdoten, doet do vroolykheid 7/6 etjjgen, dat er zeker geen opgewekter gezelschap den ganschen zomer op de Platte" f had gedineerd, onder de veranda van den kastelein, dan die Hollandern, volgens de Wirthin. En wat 'n geld strooiden zy langs den wegl O^en wonder! Allen voelden zich „Croesus." Wcrnt vervolqd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1