Politie. dige sterkte ook maar voor strategische ver dediging tegen Frankrijk alleen voldoende is, daarover wilde Caprivi niet eens spreken. „Het lot der grenslanden, ingeval er een oorlog uitbreekt, kan, zeide Caprivi, ons niet onverschillig zyn. De natie wil Elzas Lotha ringen beschermen. [Btyval]. Op den dag, dat het leger gemobiliseerd wordt, is eene geruide patroontasch beter dan eene gevulde porte- monnaie. De verwerping van het legorontwerp zou in het buitenland den indruk van zwakte maken. Uit naam van het ryk en van Pruisen verklaar ik het voorstel-Von Hueno (gisteren door ons vermeld) aannemelijk en verzoek ik u ons te helpen om datgene door te zetten, wat voor het behoud van den Europeoschen vrede, voor de veiligheid, de eer en de toekomst van Duitschland rioodig is. [Levendige by val]. „Baron Yon Hueno wist dat slechts een klein deel van zijne partygenooten my steu nen zou. Eensgezindheid zonder kracht helpt niets [teokenen van goedkeuring], en by ver werping van de legerwet gaan w\j met open oog eene botsing te gemoet. Daarom hoop ik, dat er nog eene meerderheid zal gevonden worden voor mtfn voorstel [Byval]. Baron Von Manteuffel stelde voor de be raadslaging tot heden te verdagen; dit werd aangenomen. Ondanks de rede van kanselier Caprivi, welke een goeden indruk maakte, zyn,gelyk gemeld wordt, de vooruitzichten voor de aan neming van het voorstel-Huene, die sedert do gehouden bijeenkomst der centrum-leden toch reeds verminderd waren, niet verbeterd. De meerderheid van het centrum wil niets weten van het voorgestelde vergelflk, met het oog op de stemming, welke onder het volk heerscht, en do ophanden zynde verkiezingen voor den Belerschen Landdag. De heer Yon Huene en graaf Ballestrem, de onder-voorzitter van den ïtyksdag, staan alleen met negen andere aristocratische leden van het centrum en zullen zich waarschijnlijk niet herkiesbaar stellen. Het vooruitzicht, dat eene meerderheid door de regeering zal worden gevonden, is nog meer verminderd, nu ook de afgevaardigden uit den Elzas en Lotharingen verklaard hebben tegen het ontwerp te zullen stemmen. Do kans, dat het tot eene ontbinding van den Ryksdag zal komen, is dus grooter geworden. Alleen optimisten gelooven nog aan eene mogelijke wending door rechtstreekschen invloed van den keizer en van den gisteren te Berlijn aangekomen Zuid-Duitschen minister. De rode van Caprivi maakte geen indruk op de oppositie. Men verwacht dat de tegen het ontwerp gekante leden van het centrum en van de vrijzinnigen uit de party zullen treden. Caprivi had, in de meening, dat hjj zeker kon zyn van eene meerderheid voor het com promis, des keizers toestemming daarvoor weten te verkrijgen. Als het nu schipbreuk lydt, zou de positie des rijkskanseliers daardoor mogeiyk zeer zwak worden. Gemeenteraad ran Lelden. Zitting van hedejinamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, De Sturlor, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Yerbey van Wyk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockema Andre®, Van Reenen, Le Poole, Vorster van Wulverhorst, Siegenbeek van Heukelom, Van Hoeken, Cock, Koetser, De Vries, Hasselbach, Zaalberg, De Goeje, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Tiele- man, Was en Van der Breggen, de laatste wegens ongesteldheid. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen Eene missive van Commissarissen van de Bank van Leening, houdende mededeeling dat de laatstelyk opgenomen som van 3000 weder in ce gemeentekas kan worden terug gebracht. Een voorstel om het kapitaal der gemeente in de Bank van Leening met f 3000 te ver minderen. Verzoeken van J. Filippo Thz., M. Van Gelderen, J. D. De Leeuw, A. Hartevelt, A. Van Leeuwen, W. P. Lamboo, J. F. G. Klaverwyden, J. J. Dirkzwager, G. Van Duiven voorde, W. WoltersdorfT en W. Th. G. Klaver wyden om in aar merking te komen voor de benoeming van keurmeester van vleesch of visch. Esn verzoek van J. P. Van Daal en om ver gunning tot het leggen van een stoop voor het perceel St. Aagtenstraat 32. Een adres van de Commissie uit den Kerke- raad van do Nel.-Herv. gemeente voor de Bethlehemskerk, houdende verzoek om conti nuatie van de huur van die kerk onder de bestaande voorwaarden en voor denzelfden tyd. Een verzoek van den pachter van de baard- asch en het vuil P. Van Uldon in zake de verhuring van de baggerstalen te Leiderdorp voor do berging van vuil enz. in verband met het voornemen om de verpachting van mest- speciön in het algemeen in één perceel te doen plaats hebben. Eme missive van den beheerenden vennoot der Leidsche Bankvereeniging, den hoer H. F. C. Ueriings, van den volgenden inhoud „Myne Heeren! Over eene Memorie door Hoeren Commissarissen dor Leidsche Bankver eeniging, na gezet onderzoek voor hare ven- nooten opgemaakt, ter wederlegging van bezwaren door den Heer Wethouder van financiön (den heer H. C. Juta) tegen bet beheer der Leidsche Bankvereeniging aange voerd, heeft genoemde Heer Wethouder het noodig geacht, een contra betoog aan de leden van Uwen Raad te richten, die, naar ik vermoedde, in deze niet waren betrokken. Dit is alsnog myne mcening, maar mocht uw Raad dat wenschen, dan ben ik bereid de juistheid der door de Leidsche Bankvereeni ging voor hare vennooten uitgevaardigde Memorie, in allo deelen, tegen hot betoog van genoemden heer Wethouder, te bewijzen, Met achting heb ik de eer te zy'n, enz." Db Voorzitter stelde voor den heer Gerlings te antwoorden dat do Raad het betoog te gemoet ziet, waartoe zonder hoofdelijke stem ming werd besloten. Verder was ingekomen een adres van den heer B. M. Duysor, pachter van het buffet in de Stadsgehoorzaal, te kennen gevende „dat, na afloop van het pacht jaar 18921893, hy de navolgendo, voor hem zeer nadeelige ondervinding opgedaan heeft; dat, wat van alle kanten werd verwacht en, in 't bijzonder door den ondergeteekende, niet werd beant woord, dat, waar toch de Stadsgehoorzaal na geheel herbouwd te zjjn en in allen deele aan de verwachting van hot publiek zou voldoen, bedoeld publiek wegbleefdat het wegbly ven van het publiek oorzaak is dat veel geldolyk verlies door don ondergeteekende wordt ge leden; dat ondergeteekende zoo vry is hier een kort overzicht to geven wat aan gaat het gebruik der groote zaal van de Stads gehoorzaal over 1887/88 vergeleken over het jaar 1892/93: 1887/88: 36 concerten en 11 tooneelvoor- stellingen of concerten met bals; 1892/93: 18 concerten en 6 tooneelvoor- stellingen of concerten met bals; dat da navolgendo gezelschappen als „Doctrina" en de vereoniging „Jacob Cats" van eene andere gelegenheid gebruik hebben gemaakt; dat ook de inauguratie niet in de zaal plaats had; dat de commissie voor de Volkebyeenkomsten, ondanks een abonnement, van den schouwburg gebruik maakte; dat, wat werd gedacht dat van den foyer veel gebruik zoude gemaakt worden voor partyon, éénmaal geschiedde; dat jnog veel meer teleurstellingen door ondergeteekende wat betreft zyne verwachtingen als pachter van het buffet der Stadsgehoorzaal werden ondervonden; dat, op die wyze doorgaande, de pachter een wissen ondergang te gemoet gaat; dat hy toch niet alleen niet de pacht som ontvangt, maar zelfs minder dan dat en tolken jare op deze wyze achteruitgaat èn zyn eigen onderhoud èn dat gedoelte van de pachtsom, wat by to kort komt; Redenen waarom hy zich wendt tot den Raad der gemeente Leiden met eerbiedig ver zoek dat de Raad zyne pachtsom voor do volgende jann met /1000 zal verminderen, verklarende hy zich tot hot geven van alle inlichtingen bereid en tot hot overloggen van alle bescheiden." De Voorzitter stelde voor het adres te stellen in handen van B. en Ws., hetgeen werd goedgekeurd. De heer De Goeje geeft tevens het denk beeld aan de hand om B. en "Ws. uit te noo- digen tegelykertyd het tarief eens na te zien of dit soms niet wat te hoog is, daar vele vereenigingen van andere lokalen gebruik maken, ofschoon zy liever aan de Stadszaal de voorkeur zouden willen geven. De heer Verhey van "Wyk vroeg bovendien of de berekening van d9 meterhuur enz. niet zou kunnen worden herzien, ook wat het hou den van repetitiön betreft. De Voorzitter antwoordde dat beide vragen in overweging zouden worden genomen. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Slaat van af- on ovcrscbrfivinK op do bogroo- tiDg, 'dienat 18S3, ad 164.(Vernieuwing goten school Tan der-Werfatraat (80). 2°. Verzoeken om planken nn brnggen te leggen aan den Lagen Rijndijk (81). 3°. Voornk-1 betrekkelijk bet gebruik van grond aan den Burg (82). 4*. Idem tot verbooglng van enkele artikelen der begrooting van 1892 met staten tot wijziging van die begrooting (83). t°. Verzoek van G, VaD der Mcv. om eene brug te leggen over de Heerenaingelsloot (84). 6°. Idem van 8. H. Koster, om eene loozing te leggen Oude Vest (84). 7°. Vooretel tot bet aanbrengen van liertjes aan de SpaDjaardebrug, met staat van af- en over schrijving op de begrooting, dir-nst 1893 (85). 8°. V«Tzoek van H. A. J. Krüger, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Bur gerschool voor Jongens (86). 9°. Idem van C. Spaanderman, in zake den huur prijs van bet boisje in het Eüeabethebof (87). 10°. Vooretel tot aaDechafflog van ren slaDgenwagcntJe voor do tweede stooms uit (88). 11". Verzoek van de Wc-.\ J. Oo?tveen en W. Van der R» yden, omtrent ovcrwnlving van een ge deelte der Zoeterwoudeche Bingelsloot (90). 12°. Voorstel omtrent do regeling der bezoldiging v.tn den concierge van het Arcbiefgebonw (91). 13°. Rekening van den Schuttersraad over 1892 (94). 14°. Idem als voren van do Plaatselijke Schoolcom missie (93). 0 15°. Verzoek van IT. W. Hoogeboom, in zake don bak tot bewar'ng van sintels, odz aan de Oude HeereDgracht (70 en 95). 16°. I'lem van A. Letscb, ora terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs (96) 17°. Idem van B. Bonter, om eene loozing te leggen in do Raameteeg (98). Punt 1 werd, nadat de Voorzitter had medegedeeld dat de commissie van financiön geen bedenkingen had, aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Punt 2 werd met 13 tegen 11 stemmen aangenomen, nadat de heer Fockema Andre® gevraagd had of er voor de verstreken jaren, dat geen recognitie werd betaald, geen beta ling voor het gebruik, waarvoor geen ver gunning was, moest volgen, waarop de Voor zitter antwoordde dat dit z. i. hoogstens over 1892 zou kunnen geschieden. Tegen stomden de heeren Verster Van Wulverhorst, De Goeje, Zaalberg, Verhey Van Wijk, Fockema Andre®, Zaayer, Du Rieu, Drucker, Driessen, Cock en Van Hamel. Zonder hoofdelijke stemming werd gunstig beschikt op de punten 3 8, 10 en 11. Zoo ook op punt 12, waaromtrent tevens werd besloten dat de benoeming zelve van den concierge van het Archiefgebouw zal worden overgelaten aan B. en Ws. Goedgekeurd werden vervolgens do punten 13, 14 en 15. Ten aanzien van den bak tot bewaring van sintels enz. aan de Oude Heerengracht werd, op eene vraag van den heer Fockema Andre® of hy hot goed begrepen heeft dat de kosten voor verbetering van dien bak voor rekening dor Leidsche Zoutkeet komen, door den Voor zitter bevestigend geantwoord. Afwyzend werd beschikt op punt 9, doch gunstig op de verzoeken vervat in de punten 16 en 17. De heer Siegenbeek van Heukelom wees er op dat verleden jaar ƒ2000 was beschik baar gesteld voor het in werking brengen van het stoomgemaal te Katwijk tot zuivering van hot water te Leiden in den zomer op die dagen dat het stoomgemaal anders niet zou werken. Hy vroeg of van den uitslag van die proef reeds een rapport is opgemaakt en zoo ja, of dit, nu het weer zomer wordt, dan spoedig kan worden tegemoet gezien. De heer Zaayer deelde mede dat hy juist een zelfde vraag had willen doen. De Voorzitter antwoordde dat hij in do volgende vergadering er op zal antwoorden. Nog zy vermeld dat in de vorige zitting de Voorzitter alleen mededeelde dat tot advocaat by het a. s. proces tegen de Duinwaterleiding voor de gemeente Leiden mr. W. Thorbecke is benoemd. Niemand verder meer het woord verlan gende, werd de vergadering gesloten. Telegrammen. NIEUW-YORK, 3 Mei. Er komen nog voort durend treurige berichten ovor de overstroo ming in Ohio. Een groot reservoir te Lewis ton is hedenmorgen te vier uren onder de drukking van het water gesprongen, waardoor het omliggende land onderliep. Men vreest dat or een twintigtal menschen bij omgeko men zyn; de schade is aanzienlijk. Het zuideiyk deel van den staat Ohio heeft veel geleden door de overstrooraing. Vooral in de belangryke graanstreek, waardoor de Scioto en hare zyrifteren loopen, is veel schade aangericht. BERLIJN, 4 Mei (A. H.) Nu het gedeelte der vryzinnige party, dat daarover nog in beraad was, gisteravond besloot zich niet van de party af te scheiden, omdat het legeront- werp toch vallen zal en dus tegen de schik king van Huene zal stemmen, i3 hc-t zeker dat het ontwerp verworpen wordt. Caprivi wenscht de tweede lezing zooveel mogelijk te bespoedigen. Onmiddeliyk na het verwerpen volgt de ontbinding van den Ryksdag. (De door den centrumsleider Von Huene voorgestelde vermindering van de legeruit- breiding, die de regeering wilde, bedraagt 29,800 man.) De keizer vertrok gisteravond na aankomst in het „Neue Palais" te Potsdam onmiddell.jk per extra-trein naar Beriyn en bleef geruimen tyd met den rijkskanselier in gesprek. Daar na keerde hy naar het „Neue Palais" terug. RIO-DE-JANEIRO, 4 Mei. By de opening van het congres in Brazilië kondigde de pre sident aan, dat de regeering eerlang voor stellen in zou dienen tot het uitvoeren van groote werken, tot de uitbreiding der land verhuizing, tot vergrooting van het spoor wegennet, tot vermeerdering der verkeers middelen ter zee. De president voegde nog hieraan toe, dat de toestand der financicn verbeterd was en dat hy vertrouwde, dat de vrede bewaard zou blyven. LONDEN, 4 Mei. Het Bank-disconto is tot op 3 pet. verhoogd. Thermometer8tandgisteravond om 8 uren 10° C. 50° Fahrenheit; hedenmorgen ciq 8 ureD 12° C. 53.6 'F.; 's middags om 3.2 uren 17°C. 62.6° F.; 's namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. Sedert 17 April j.l. is in deze gemeente verloren een koperen horlogeketting, waaraan een pistooltje met steentje. Hoewel dit voor werp geene waarde heeft, moet het in eene strafzaak dienen, waarom de vinder uitgo- noodigd wordt een en ander aan het politie- bureel te deponeeren of van de vondst mede deeling te doen. AI) Villi TEN Ti LA'. Ondertrouwd ABRAHAM DEN OS en CORNELIA MOL. Leiden, 4 Mei 1893. Huwelyksvoltrokking 17 Mei. 2797 6 Ondertrouwd JANSJE FONTEIN en LOUIS F. SCHUDEL. Leiden, 4 Mei 1893. „cni Nieuwer Amstel, 2801 0 Getrouwd Dr. H. BURGER, Arts te Amsterdam, en G. M. PLEYTE. De Heer en Mevrouw H. BURGER Pleyte zeggen dank voor de belangstelling, bij hun huweiyk ondervonden. Leiden, 4 Mei 1893. 2804 10 De Heer en Mevrouw Dr. C. P. BURGER Suringar en do Heer en Mevrouw Dr. W. PLEYTE-Templeman van der Hoeven be tuigen by dezen hun dank voor de belang stelling, bij het huwelijk hunner kinderen ondervonden. Leeuwarden.' Leiden. 2805 8 Vroegtijdig bevallen van eene Dochter C. G. H. MULIÉ Nieuwenhuysen. Zoeterwoude (Heerenstraat), 3 Mei 1893. 2786 3 Heden overleed plotseling, te Utrecht, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevro iw de Wed. J. C. HUYSMANDe Voogd, in Óen ouderdom van 54 jaar. J. C. HUYSMAN Jr. E. G. C. HUYSMAN-Kooyker. Leiden, 3 Mei 1893. Volstrekt eenigc kennisgeving. Wegens afwezigheid kunnen geene bezoeken worden afgewacht. 2784 10 Voor de vele bewyzen van deelneming gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mejuffr. ANKE COSSEE, geb. Roorda, betuigen wy onzen welgemeenden dank. Zoeterwoude, Uit all^r naam, 4 Mei 1893. A. COSSEE. Stoomzagerij Gerh. Van Manneküs. 2798 8

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3