namens do semi-artsen, die in grooten getale opgekomen waren, een groote lauwerkrans overhandigd. Dit alles was ter oere van den dag, waarop hy vóór 20 jaren 't professoraat aan do Leid- sche universiteit aanvaardde. Z. H. G. had dezen dag stilzwijgend willen doen voorbijgaan, doch de medische studenten hebben dezen tot een waardigen feestdag gemaakt. De Raad der gemeente Oegstgeest ver gaderde gisteravond met zijn secretaris in hot lokaal „Zomerzorg", aan den Stationsweg aldaar, ten einde plannen te beramen tot feestviering op don 19den Mei a. s., bij gelegen heid der herdenking van het 40-jarig burge meesterschap Yan den heer H. D. Terwee. wien alsdan een genoeglijke en luisterrijke dag moet bereid worden. Ook de ingezetenen van Oegstgeest zullen door milde bijdragen genoemd college daartoe in staat stellen. Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen heeft hedenmiddag Voorburg weer verlaten en heeft met den trein van den Staatsspoorweg, die te 5 uren uit Den Haag vertrekt, de terug reis naar Brunswijk aangenomen. Gisteren vertrokken van het paleis Het Loo per extra trein de beide Koninginnen naar hot buitenland. Zy droegen elk een fraaien ruiker van varens en rozen in de hand en waren vergezeld door de heeren graaf Dumonc3au, baron Sirtema van Grovestins, jhr. Gevers Deynoot, baron Taets van Arno- rongen van Natewisch, ridder Huizen van Kattendyke en baron Van Zuylen. Tot het gevolg behoorden mede freule Van de Poll, freule Van Ittersum en de gouvernante miss Saxton Winter. De Koninginnen namen met een handdruk afscheid van do op het perron aanwezige heeren J. A. Von Steyn, intendant, jhr. Haersma do With, jagermeester, mr. Van Hasselt, burgemeester van Apeldoorn, en J. Vlaanderen, hofarts, en groetten minzaam de talryke aanwezige belangstellenden. H. M. reist incognito onder den naam van Gravin Van Buren. De heeren van het gevolg van HH. MM., die op Het Loo dienst hobben gedaan, zyn gisternamiddag van daar in de residentie teruggokeord. Te vier uren kwam aldaar ook de trein ten dienste van het Kon. staldepartement, waar mede paarden en materieel teruggebracht werden, aan het Staatsspoor aan. De Ned.-Herv. Diakonessen-inrichting te Amsterdam heeft haar „Moederhuis" geopend. Het gebouw (op do Prinsengracht), uit twee porceelen opgetrokken, maakt don indruk van b(jzonder practisch te zyn ingericht. In hot bonodongedeelte vindt men spreekkamer, kolder, keuken en leorkamer voor Ie zustors, terwyi hot tuinhuis tot stryk- en mangel kamer is ingericht; op de bel-étag'» do kamor van de moeder en de groote huiskamer. Op de drie verdiepingen worden, behalve bad kamer en vele kasten, een 14-tjd slaapka mertjes getimmerd, van welke KJ voor zus ters zyn bestemd. Van het ameublement, dat (op spiegels na) zeer volledig is, is elk stuk van milde gevers of geefstors afkomstig. H. M. de Koningin- Regontes schonk byv. de bodden en eenige tafeltjes. Hot nieuwe gebouw zal kunnen dienen tot woonplaats voor 13 zusters en de moeder. Het doel is niet om zieken op te nemen of zusters uit te zenden als verpleegsters voor langeren duur, maar alleen om ze te doen rondgaan waar zulks door vereenigingen of particulieren wordt gewenscht, als assistenten van den geneesheer en den predikant en wel voorloopig alleen te Amsterdam. De zusters ontvangen hare opleiding voor de hygiëne aan het Buiten-Gasthuis. Er zyn thans 9 zusters in voorbereiding. (Hbl.) Hare Majesteiten do Koningin en de Koningin-Regentes zyn gisteravond in goeden welstand to Ludwigsburg aangokomen. Aan het station der Wurtembergsche residentie werden de Nederlandsche Vorstinnen luister rijk ontvangen. Ter barer begroeting waren aan het station aanwezig Hunne Majesteiten de Koning en do Koningin van Wnrtemberg en hunne doektor, Prinses Paulino, de Vorst en de Vorstin van Bentheim m^fc talryk gevolg. Een groote en feesteiyk gestemde menigte bewoog zich in de straten der stad. Velen droegen oranje kocardes en strikjes op de borst. Hot stoomschip „Admiralvan Hamburg en Amst.Tlaui naar Oqst Afrika, arriveerde 2 Mol te Tanga; de „Obdam"V van Nieuw- 1 Oik naar Rotterdam, passeerde 2 Mei "Wight de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Rotter dam en Hamburg, vertrok 2 Mei van Napels do „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 3 Mei te Port-Said. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Openbare vergadering van Woensdag 3 Mei. Voorzitter de Burgemeester. Absent, zonder kennisgeving, de heeren W. Van Egmond, P. Van Veen en mr. 0. Van der Lee. Na lezing van de notulen der voorlaatste vergadering, worden deze vastgesteld met 7 stemmen tegen één, die van den heer P. I. Van Niekerk. De Voorzitter stelt den Raad, voor zooveel noodig, in kennis mot den inhoud der missive van den Heer Commissaris der Koningin van IS April jl. A. No. 1144,2de Afd., betreffende den dienst van militairen, als marechaussséo, en van het Provinciaal Blad No. 18 van dit jaar, nopens maatregelen tot afwending der cholera en wering harer uitbreiding en ge volgen. Ter voldoening aan art. 182 der gemeente wet doen B. en Ws. oen uitvoerig en berede neerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1892, welk verslag aan de Gedeputeerde Staten zal worden medegedeeld en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrygbaar gesteld. Een voorstel van den heer P. I. Van Nie kerk, tot het uitnoodigen van de Gedeputeerde Staten om vermindering der jaarwedde van den gemeente-secretaris met 150, wordt, na bestryding door don Voorzitter namens het Dagelyksch Bestuur, met zes stemmen tegen twee, die van de heeren J. G. Bocxe en P. I. Van Niekerk, verworpen. Nadat by raad pleging van het provinciaal verslag gebleken was, dat de jaarwedde van den secretaris der gemeente Nieuwkoop, waarop de heer Van Niekerk zich tot 6taving van zyn voor stel beroepen had, niet 500, maar f 600 bedraagt, op eene bevolking van 2630 zielen, terwijl die van den secrotaris van Aarlan- dervoon, met eene bevolking van 3057 zielen, op 650 in overeenstemming met het advies des Raads van 26 November 1890 is vastgesteld, wordt door den heer M. Van Muiswinkel het voorstel gedaan om te advi- seeren tot eene vermindering van die jaar wedde met 50, over welk voorstel de stem men staken, weshalve de beslissing hierop tot do eerstvolgende vergadering wordt aan gehouden. Voorbehoudend het alsdan te nemen be sluit, wordt met algemeene stemmen tot gemeen te-secretaris benoemd de hoer mr. P. A. Franckon, thans intérimair met die functie belast. Met den bonoemde stond op de aanbe voling van B. en Ws. jhr. C. B. M. Van Citters, vroeger volontair ter secretarie. Het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer I. Van Borssum Waal- kes, tot introkking van het vroeger aangenomen beginsel om de vergadering van den Raad te doen aanvangen met gebed, wordt, na eenig debat tusschen de heeren Boer en Waalkes, met vyf stemmen tegen drie, die van de heeren Boor, Van Muiswinkel en Ry- laarsdam, aangenomen. Tot leden der finantiëele commissie voor het jaar 1S93 worden by meerderheid bonoemd de heeren M. Van Muiswinkel, I. Van Borssum Waalkes en mr. C. Van der Lee. Eenparig besloten tot den publioken verkoop voor afbraak van de bouwvallige aschschuur aan de Lagezyde. Toegestemd in het voorstel van B. en Ws. om, zooveel doenlyk binnen de grenzen der loopende begrooting, over te gaan tot de voortzetting der bestaande walboschoeiing langs den Aardyk, echter met inachtneming van de grootst mogelyko spaarzaamheid. De heer Van Muiswinkel betoont zich daarby niet afkeerig van het denkbeeld, om de opbrengst van de aschschuur aan die uitgaaf toe te voegen. Gunstig beschikt op de reclames van J. C. Eysvogel on W. Eigeman, de eerste om afvoer, wegens vertrek, van het kohier wegens boofdelyken omslag, de laatste om verlaging van de 16de klasse ad 23.50, naar de 21ste klasse ad ƒ11.50. Ten slotte vraagt de heer P. I. Van Nie kerk, of hem niet de gelegenheid moet worden gegeven tot motivoering van zyne stem, tegen do notulen uitgebracht, waarop de Voorzitter antwoordt dat, vermits de notulen op één na met algemeene stemmen zyn goed gekeurd en aanteekeningen op of protesten tegen de notulen volgens het R. v. O. daarin niet kunnen worden opgenomen, hioraan thans geen practisch nut meer ver bonden is, al kan het recht van den heer Van Niekerk niet ontkend worden om, tem pore utili, zynen medeleden tot afstemming der notulen te adviseeren. Vermits de heeren P. I. Van Niekerk en J. G. Bocxe in zeei onheusche bewoordingen hunne ergernis over dit antwoord lucht geven, rijzen de meeste leden van hunne zetels en sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier is aangesloten met No. 159 de heer A. C. M. Van Noort, agent der Phoenix-bierbrouwery, Lovendaal 26. Dat het niet gemakkolp valt op het Van der-Werf park onopgemerkt bloe men te plukken, ondervonden heden een paar jonge ondeugden, wien dit belet werd door den tuinman en een politie-agent. Het zy ter waarschuwing voor allen, klein en groot, gezegd dat het Park flink bewaakt wordt en de politie niet aarzelt, evenals in dit geval, de schenners van het plantsoen in onaangename positie te brengen. Een curieus geval. Twee jaren geleden verloor de dochter van T.f wonende in de Groenesteeg alhier, een zilveren horloge. Zy plaatste toen eene advertentie in één van de hier ter stede verschynendo bladen, evenwel zonder den gewenschten uitslag, want: zy vernam niets van haar verloren uurwerk. Verleden Maandagavond echter werd er ten haren huize gebeld en melddo zich een persoon aan, die in het bezit van het bewuste horloge was, en dit haar overhandigde. Hy had, naar hy zei, hot uurwerk van een heer te Amster dam gekregen, die het twee jaar geleden ge vonden en toen wel de advertentie gelozen had, maar nog geene gelegenheid had gehad bet horloge aan de eigenares te overhandigen. Daarom had hy nu de brenger er mede be last! Het kan wonderlyk toegaan in de woreld, maarging alles nog maar zoo als ditl Het plan om de molens en 3 stoomgemalen van den polder Nieuwkoop af te breken en daarvoor eene groote te bouwen, doch dat in eene vergadering van ingelanden met eene kleine meerderheid van stemmen werd verworpen, is weder behandeld en ovor- eepkomstig het voorstel van het bestuur by stemming aangenomen. Voor den waterstand in de polders en derhalve voor het algemeen belang verwacht men van de nieuwe inrichting belangryke verbetering. Op den 25sten Maart jl. bevonden zich eenige jongelieden, onder wie K. V., in de herborg by v. d. L., te Alfen. V. had een borrel op en vroeg o. a. aan A. S., uit Aar. landerveen, hem op een gaasje te trakteeren. Om aan het gezanik een einde te maken, gaf S. een borrel en werd tot dank door V. mishandeld. Toen werd V. uit de herberg verwyderd en. daarover boos gewordon, sloeg V. by den kastelein eene groote glasruit in. Dit maakte natuuriyk de zaak niet beter, want nu kwam de gemeente veldwachter uit Alfen, J. H., er aan te pas en werd V. naar het cachot overgebracht, by welke overbrenging V. zich tegen den veldwachter verzette, door te trachten zich los te rukken en dien beambte te schoppen. Wegens een en ander moest K. V. zich heden voor de arrond.-rechtbank te's Graven- hage verantwoorden. Hij was niet verschenen dus werd zyne zaak by verstek behandeld. Subst.-officier van justitie mr. Van Buttingha Wichers vroeg wegens eene onjuistheid in het proces-verbaal vrijspraak van do ten laste gelegde mishandeling, doch veroordeeling van K. V. wegens moedwillige vernieling van goed, aan een ander toebehoorende, en verzet tegen de politie, tot drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak Maandag 15 Mei. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage werd gisteren gepleit in de zaak van W. D. C.f appellant, tegen H. J. N., geïnti meerde van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij aan laatstgenoemde werd toegewezen zyn eisch tot vergoeding van schade, geleden door eene in Nov. 1888 by de Spanjaardsbrug naby Leiden plaatsgehad hebbende aanvaring tusschen de schroefstoom boot „Aalsmeer" van appellant en het met andere schepen door de sleepboot „De Zwaluw" gesleepte, met graan beladen vaartuig van geïntimeerde, dat by die aanvaring is gezon ken. Voor den appellant trad op mr. W. Van Rossem Bz., advocaat te 's-Gravenhage, en voor den geïntimeerde mr. A. C. Van Blomme- stein, uir Rotteidam. Do uitspraak wordt later medegedeeld. Een zeer behoeftig gezin, wonende aan den Binnenweg te Rotterdam, richtte dezer dagen aan H. M. de Koningin-Regentes een verzoekschrift om ondersteuning, op grond van een dienst, indertyd door een voor vader van de vrouw aan Koning Willem I bewezen. Eenige dagen later ontving het ge zin namens Hare Majesteit eene som van ƒ20. Te Leeuwarden kwam gister- morgen om halftien uit Harlingen oeno stoomboot aan, met roode vlag en muziek aan boord, in welk vaartuig zich bevond de koffiehuishouder T. Stienstra, te Harlingen, tevens redacteur-uitgever van het socialistisch weokblad „Het Morgenrood", medebrengende 68 mannelyke en vrouwelyke getuigen décharge in zyne zaak die gisteren voor de rechtbank moest terechtstaan wegens in genoemd blad voorkomende beleediging van de burgemeesters van Harlingen en van Barrad eel, en ter zake van opruiing tot straf bare feiten in Januari 1893 te Tjummarum en te Harlingen. Afgewacht en begeleid door honderden partygenooten en nieuwsgierigen, tegen ae passagiers, voorzien van roode strikken, naar de rechtbank. By het getuigenverhoor, waarby zy hunne strikken en andere versieringen moesten afleggen, maakten velen het den president, mr. C. W. De Vriese, zeer lastig. De meesten wilden aanvankeiyk geen eed afleggen en gingen er eerst toe over, nadat hun was gewezen op de straf by weigering. Telkens gebeurde het, dat het formulier van den eed verkeerd werd nagezegd. Byna allen verklaarden dat de veldwachters hebben ge logen. Den geheelen dag bewoog zich eene talryke menigte voor het rechtsgebouw. Tegen T. Stienstra werd 1 jaar gevange nisstraf geëischt, wegens beleediging en op ruiing. Uitspraak 13 Mei. Aan de justitie te Roermond is, in zake den moord te Echterbosch, mede- deeling gedaan dat een persoon, overeen komende met het signalement van den moor denaar, nog Dinsdag op de plaats, waar Anna H. gevonden is, zou geweest zyn. De hoed, aan de Maas gevonden, is her kend door de familie van don moordenaar, doch daar by reeds Maandag gevonden is., kan het zyn dat die hoed daar neergelegd is, om de justitie op het dwaalspoor te brengen. Eene poging tot moord is nab(j de spoorweghalte Seppe (N.-B.) gepleegd. Zekere C. Jongeneelen, van Bosschenhoofd, werd by het naar huis gaan onverhoeds aangevallen en met een mos over het ge- heele lyf gesneden en gestoken. Zyn leven is in groot gevaar. Do dader is gearresteerd. Jaloerschheid schijnt hier in het spel te zyn, daar J. met de vroegere beminde van den dader wilde trouwen. Te Burryport, in Engeland, zyn 80 menschen zwaar ziek geworden door het eten van verdacht varkensvleescheene vrouw is reeds gestorven. Te Quebec houdt een dam van Ijs 15 schepen opgesloten, waarondor vele met eene lading vruchten uit West-Indië. Men zal pogen door middel van dynamiet den dam te doen springen. Uit Westerbork meldt men aan de „N. R. C." dat de gemeente-ontvanger aldaar plotseling is overleden. Te Yucht is een kindje van een jaar van een stoel met het hoofd in een op hot vuur hangenden pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. „Jack the Ripper" heeft aan de Londensche politie zyn terugkeer en de spoedige hervatting van zyn werk aange kondigd in een brief, waarin een stukje ge droogde vrouwenlever was en waarop van buiten met bloed eene doodkist was ge- teekend. BUITENLAND. Duit«chlaud. De Ryksdag begon gisteren mot de behan deling van het legerontwerp. Grö'er verde digde de houiing van de commissie. De rijkskanselier Caprivi zei den conservatieven dank, omdat zy steeds de zyde der regeeriDg kozen. Het is nu te doen om de eer van het bestaan, om de toekomst van Duitschland, verklaarde de ryk6kanselier. (Opschudding links De verbonden regeeringen zullen alle wottige middelen gebruiken om hun doel te bereiken. (Geroep: bravo 1] Het verwerpen van de wet zou den staatkundigen toestand slechter maken. Ook Bismarcks eenig diplo matisch genie in deze eeuw hield eene ver sterking voor onontbeerlyk. Of de tegenwoor-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2