LEIDSCH DAGrBLAD. N°. 10184 Donderdag 4 >Iei. A0.1893. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. F euilleton. TWEE VOOR ÉÉN. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postm 1.40. Afzonderlijk» Nommers0.05. FEIJS DEE ADVEETENTIÊN: Yan 16 regols ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisgeylngen. Vergadering Tan don Gemeenteraad tan Leiden, op Donderdag 4 Mei, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling: 1*. Staat van af- en orenschrgving op de begToo- ting, dienst 1893, ad ƒ164.(Vernieuwing goten eohool Van-der-Werfotraat (80). 2®. Verzoeken om planken on bruggen te loggen aan den Lagen Rijndijk (81). 3°. Voorstel betrekkelijk het gebruik van grond aan den Burg (82). -4°. Idem tot verhooging van enkele artikelen der bogrooting van 1892 met staten tot wijziging van die begrooting (83). 5®. Verzoek van G. Van der Mey, om eene brug te leggen over do Heerensingelsloot (84). -6*. Idem van 8. H. Koster, om oene loozing te loggen Oude Vest (84). 7®. Voorstel tot het aanbrengen van liertjes aan de Spanjaardabrug, met staat van af- en over- scbrgving op de begrooting, dienst 1893 (85). 8*. Verzoek van H. A. J. Kriiger, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogore Bur gerschool voor Jongens (86). 9°. Idem van 0. Spaanderman, in zake den huur prijs van het huisje in bet Elisabethshof (87). 10°. Voorstel tot aanschaffing van een slangen^ agentje voor de tweede stoomspuit (88). 11°. Verzoek van de We£. J. Oostveon en W. Van der Reyden, omtrent ovorwulving van een ge deelte der ZoeterwoudBche Singelsloot (90). 12n. Voorstel omtrent de regoling der bezoldiging v*u den concierge van bet Archiefgebouw (91). 13°. RjkeniDg van den Schuttersraad over 1892(94). 14°. Idem als voren van de Plaatselijke Schoolcom missie (93). 15*. Verzoek van H. W. Hoogcboom, in zake don bak tot bewaring van sintels, enz. aan do Oudo Heereugracht (70 on 95). 16°. Idem van A. Letech, om terugbetaling van schoolgeld, lagor onderwijs (96). 17°. Idem van H. Bouter, om oone loozing to leggen in de Raamstoeg (98). DRA1VRWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter algemeene kennis, dat door A. O. ANDERSON en J. M. BONNET, vrouw van B. BRUSSEL, beideo wonendo alhier, verzoekschriften zijn ingediond om vergunning voor don kleinhandel in sterken drank, reap. in de porceelen Kraaierstraat No. 1 en Leven daal No. 138. Burgemeester en Wethouders voornoomd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Mei 1898. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Mei. De commissie van financiën bericht dat z\j geen bezwaar heeft tegen de rekening der Plaatselijke Schoolcommissie over het jaar 1892 en adviseert die goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf ten bedrage van 145.40. Ook heeft het onderzoek der rekening van de dienstdoende schutterij over 1892 haar tot geeno bedenkingen aanleiding gegeven, zoodat zy voorstelt die goed te kouren in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 8583.15. De tentoonstelling van Vincent Van Gogh's teekeningen, in het Stedelijk Museum alhier, biyft tot en met Zaterdag a. s. geopend. Van af "Woensdag 10 Mei zal in de kunstzaal voor eenigen tyd eene interessante collectie gra vures worden geëtaleerd, o. a. van Goltzius en Zuyderhoeff, deel uitmakende van de ver zameling van den gemeente-archivaris, dr. C. M. Dozy. Het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek van de in de verschillende gemeenten aanwezige verlofgangers der militie te land zal geschieden o. a. te Leiden voor de gemeente Leiden lichtingen 1887 en 1888, Maandag 5 Juni, des morgens te 9 uren; voor de lichtingen 1889, 1890, 1891 en 1892 Maandag 5 Juni, des morgens te halfelfvoor de overige gemeenten van het kanton Dinsdag 6 Juni, des morgens te 9 uren. Aan bot voerschreven onderzoek behooren deel te nemen al de verlofgangers der militie te land, die vóór den lsten April 11. in het genot gesteld z\jn van onbepaald verlof, onge acht de lichting waartoe z(j behooren. Alleen z\jn hiervan uitgezonderd de ver lofgangers, die in de maand Juni a. s. in werkelyken dienst moeten komen. Ook de gehuwde verlofgangers moeten ter inspectie opkomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Veendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag ochtend om 7.30 (7.50 stadstijd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ds. C. B. Oorthuys, jongste predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te 's-Gravenhage, hield Zondag-avond aldaar zijne afscheidsrede. De kerk was zóó overvol, dat honderden geene plaats konden krijgen. De scheidende leeraar hield zijne afscheidsrede naar aanlei ding van Romeinen 8 vers 35a. Aan het einde werd hem toegezongen Psalm 121 vors 4. Bij het verlaten der kerk werd ds. Oorthuys door honderden opgewacht, die door een hand druk nog trachtten afscheid van hem te nemen. Zondag a. s. wordt hij 's morgens te Kat wijk aan Zee bevestigd, om er te halfdrie zyne intreerede te houden. De uitslag der verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Alkemade, ter aanvulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. Van der Geest, is als volgt: Van de 382 stemgerechtigden zijn slechts opgekomon 139, door wie op den heer A. J. Van der Zon, in de Zevenhuizen, uitgebracht zyn 104 stemmen, die dus met eene groote meerderheid is gekozen. De heer C. v. Berkel, j te Oudo-Wetering, verwierf 21 stemmen, ter- wijl van de overige 1 van onwaarde en 1 blanco was on de verdere over verschillende personen verdeeld waren. In plaats van den ambtenaar Sonneveldt, die met 1 Mei' naar Schiedam is overgeplaatst, is te Roelof-Arendsveen als zoodanig benoemd de heer Loeff, van Winterswijk, die, wegens gebrek aan woningen aldaar, voorloopig onder de gemeente Leimuiden verblijf houdt. Hedenvoormiddag vergaderde in de Tweede Kamer de Commissie van Rapporteurs voor de bedrijfsbelasting tot vaststelling van eindverslag en het overwegen van voor te stellen amendementen. De lijfarts van HH. MM. de Koninginnen, dr. Van Tienhovon, heeft zich hedenochtend van Den Haag naar Frankfort begeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft, in overleg met zyn ambtgenoot van oorlog, machtiging verleend tot het bewapenen, zoo noodig, van de Amsterdamsche schutterij, met het geweer klein kaliber. Thans is volledige overeenstemming tusschen de Koningin-Regentes, het Ryk en het gemeentebestuur van Den Haag verkregen omtrent het dempen van de sloot aan den Prinsessewal aldaar langs den tuin van het Koninklijk Paleis. Een muur met hekwerk zal do grensschei ding uitmaken tusschen het te dempen ge deelte en den tuin. Ter rechterzijde van de trambaan zal dus weldra een nieuwe weg voor voetgangers loopen. üit Winschoten wordt gemeld dat ook de heeren F. Lieftinck, te Haarlem, R. Roes- singh, te Leiden en A. Engelsman, te Veendam, de benoeming tot lid van het hoofdbestuur van den Bond van Orde door Hervorming hebben aangenomen. Blijkens eene verbetering in de Staats courant van 3 dezer zal de heer B. J. Herweyer, thans directeur van het postkantoor te Am sterdam, zyne betrekking als hoofdinspecteur der posterijen op 1 Juli a. s. aanvaarden, en niet op 1 Mei a. s., zooals aanvankeijk was gemeld. Te Arnhem is overleden de gepens. luit.- kolonel van het Oost-Indisch leger C. F. Doerleben. De overledene, een in de krijgs geschiedenis van Oost-Indië zeer bekend hoofdofficier, nam als luitenant der infanterie een werkzaam deel aan de krijgsverrichtingen op Borneo in de jaren 1859 '63, en verwierf daarbij het ridderkruis der Militaire Willems orde. Hy bereikte don ouderdom van 72 jaren. De heer J. P. Havelaar heeft ten gevolge van het aanvaarden der betrekking van directeur-generaal der posteryen en telegraphie, opgehouden lid der Tweede Kamer te zyn. Naar men verneemt, ligt het echter in het voornemen van den heer Havelaar om gelijktij dig met zyn nieuw ambt de betrekkingen van lid der Staten van Zuid-Holland en lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage te blijven vervullen. Het stoomschip „Edam," van Rotterdam naar Baltimore, arriveerde 2 Mei te Nieuw- l'erk; de „Kaiser," van Hamburg, passeerde 1 Mei Ouessant; de „Rotterdam" arriveerde 1 Mei van Rotterdam te Nieuw-York; de „Maasdam" vertrok 29 April van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prinses Marie," van Amst. naar Batavia, vertrok 2 Mei van Aden; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Mei te Genua; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Mei van Suez; de „Amsterdam" arriveerde 28 April van Rotterdam te Nieuw-York; de „Menelaus," van Java naar Amsterdam, is 1 Mei Prawlepoint gepasseerd; de „Salak," van Rotterdam naar Java, arriveerde 30 April te Southampton; de „Semarang," van Batavia naar Rotterdam, is 1 Mei Ponta da Guia ge passeerd; de „Dubbeldam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 29 April Scilly; de „Reichstag," van Oost-Afrika naar Rot terdam of Vlissingen, passeerde 27 April Port-Said; do „Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 30 April van Bou logne s/M. en passeerde 1 Mei Lizard; de „Port Victor" arriveerde 2 Mei van Nieuw- York te Rotterdam. B(j koninklijk besluit zijn benoemd: tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Nieuwkoop c. a., J. Geluk, eerste klerk by het departe ment van financiën, afd. comptabiliteit en verificatie; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Maarsen c. a., jhr. A. J. D. Coenen, ont vanger derzelfde middelen te Harmeien x. a. tot ontv. der dir. bel. en acc. te Nieuwesluis c. a., P. Broeksmit, ontvanger derzelfde mid delen te Breukelen c. a.tot ontv. dor dir. bel., invoerr. en acc. en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Alkmaar, G. W. F. G. Callenfels, ontv. der dir. belast, en acc. te Leiden (buiten gemeenten). 38.) Zy martelt zich met allerlei vragen en voorstellingen omtrent de oorzaak van Her ders zonderlingheidterwyl hy oogenschy'niyk een onverschillig gesprek voortzet, vergaat hy van jaloezie over de overdreven beleefdheid van den graaf voor Nanda. En onder dat alles maalt Mina hem ook nog door het hoofd. Elndeiyk is de marteling doorstaan I Be reizigers betrekken hunne kamers. Vooraf echtor hebben de oogen der minnen- den zich gekruist. Nanda heeft een blik van onuitsprekelyke liefde opgevangen. Haar leed is geleden. Dat van Herder vaDgt eerst recht aan, als hy vruchteloos den slaap zoekt en eindeiyk, door jaloezie gemarteld, zyns ondanks zucht: „Arme Mina!" XV. De gelieven bevinden zich weder vroeg in de ontbytzaal. Waren zy er ook niet alleen, toch brengen zy een uurtje door van onge stoord samenzgn, waarin Herder haar niet verzwygt hoe ellendig hy zich gedurende den rit had gevoeld, en hy, in zyne wan hoop, de zweep over de paarden had ge legd, met eene gewaarwording alsof hy den graaf afroste. „Foei, Herder.bestraft zy. „Nu, je weet wel dat ik het zoo ernstig niet meen, maar. „Dat een mensch zich moet kunnen be- beerschen, hé?" „Nu, me dunkt, dat ik gisteren een heele proef van beheersching heb gegeven. Of, hebt ge iets van myn wrevel bespeurd?" „Nu.dat zou ik niet.lacht zy. „Nu, je moest het eigeniyk ook wel mer ken. Daar was 't my immers om te doen? Ik wed dat overigens niemand heeft begrepen waar mg de schoen wrong. Maar, kindje. wat was je vroolyk." „Daar had ik alle reden toe. 't Had wel kunnen gebeuren dat No. 5 je by het Trio had achtergelaten. En al zag ik je nu maar op den rug, toch zag ik je. Ook was ik ver rukt over do voorkomendheid, waarmee hy Marianne bejegendo. Toe, je moest ook wat aardigor tegen haar zyn." „'kZal mün best doen!" Juist treedt Marianne binnen. „'kHou je aan je woord", fluistert zy. Heider haast zich om mamsel Vilain naar de oogen te zien, d. i. haar een stoel aan te bieden en naar haren welstand te onderzoeken. Kennelyk om Nanda te pleizieren, wenscht hy zelfs Baedeker met haar te raadplegen, onder voorwendsel, dat hy geen wegweetin 't roode ding. Mamsel Vilain voelt zich gestreeld nu hy hare meoning wenscht te hooren. „'tGelykt wel", denkt Herder, „alsofNanda den graaf eenzelfde verzoek heeft gedaan, want ook deze, die sedert gisteren beteren dunk opvatte van Marianne, is vriendelyker jegens haar. De welwillendheid der beide heeren stemt haar wederkoerig prettig. Nu en dan betrapt zy zichzelve op geestige invallen, die hetge- heele gezelschap opwekken. Vriendelyke woorden doen iedereen goed. Ook de Leidsche studenten verschynen aan het ontbyt. Ofschoon hunne reis naar Heidel- berg voert, besluiten zy mee per „Humboldt" naar Biberich te stoomen. Herder ten ge noegen, dien zy allen een recht goed hart toedragon, zonder te vermoeden hoe onwel kom hem hun vriendschapsbetoon dezer dagen is. Als hy gelegenheid vindt, Nanda 't besluit zpuer vrienden mee te deeleu, raadt zy hem zich tot Biberich geheel aan hen te wyden, hoo 't haar ook spyt hem zoo lang te moeten missen. Alleen by 't vooibystoomen van de Loreley zou zy hem gaarne in. 'tooghebben. „Zou het trio me niet by u kunnen ver vangen?" vraagt hy lachend. „'tZal wel present zyn." Het vrouwoiyk deel had zich te gekrenkt gevoeld en ten gevolge daarvan stellig ver klaard, dat zy met eene vroeger of latei- vertrekkende boot, maar zeer zeker niet met dezelfdo, zouden voortreizen, omdat zy niet meer in aanraking wilden komen met die grootsche menschen. „Papa moest trouwens doen wat hem lustte." En zoo zag papa zich genoodzaakt intyds naar de stoomboot te stappea, om den con ducteur te zeggen dat zyne familie verhinderd was te tien uren te vertrekken, of meneer dus asjeblieft zoo goed wilde zyn de bagagex gemerkt S. Y., aan wal te aetten. 't\Yas meneer den conducteur natiuirl' .fc volkomen onverschillig of de familie, gemerkc S. Y., met deze hoot de reis vervolgde of met eene andere. Allen stoomden voor hetzolfd* kantoor. (IPordi veroolqd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5