Ten gevolge van het doorkrakon der loopplank hadden giaternamiddag eene schippersvrouw en haar knecht het ongeluk by hun vaartuig, liggende in de Oude Yest by de Paradyssteeg, in het water te vallen. De schipper redde beiden. DeLeidsche notarissen hebben, volgens de „Tel.", eenparig besloten om na 1 Mei het oude tarief by verkooping van roe rende goederen te biyven handhaven, zoodat ze evenals voorheen 10 pet. zullen berekenen. Leiderdorp is vol van eene be- tooveringsgeschiedenisMen zou denken dat zulke geschiedenissen uit de wereld waren, maar niets is minder waar. Ziethier wat er wordt verhaald: Eene vrouw heeft eene hartkwaal en dien tengevolge benauwdheden. Alras kwam de gedachte by haar: „zou ondergeteekende wel licht betooverd zyn?" Nu weet men dat dit feit als vaststaand wordt aangenomen, indien in het slaapkussen eene „roos" wordt aange troffen, dat wil zeggen wanneer do veertjes zich vereenigd hebben en als 't ware eene roos vormen. Men zal die in ieder kussen aantreffen, maar dat doet er niet toe; zyn ze er in, dan is men betooverd. De vrouw gaat zoeken en vindt ze natuurlyk; de buurt is in opstand l Eene vrouw met twee zieke kindertjes gaat ook zoeken en vindt ze eveneens, en ten laat ste zoekt eene vrouw, die rbeumatiek heeft, en vindt ze zoowaar ook! Nu was Leiderdorp in last. Jammer alleen dat een bejaard man als do schuldige wordt aangezien en zich op straat niet veilig kan achten. De middeltjes, welke worden aange wend om weer op streek te komen, zyn velen en niet op te noemen. Wanneer zal men toch wyzer worden! Door de benoeming van don ge meente-veldwachter M. Van Haren totRyks- veldwachter-opziener der jacht en visschery te Nunspeet, is benoemd tot gemeente-veld wachter te Katwyk aan den Ryn, W. Lage- maat, van Leorsum. Een droevig einde. In een vorig nummer maakten wy melding van de plundering van een Belg in de Oudezyds Armsteeg, te Amsterdam, waarin hy door eene dor daar huizende „dames" was gelokt. Zooals men weet, werd hy beroofd van alles wat hy by zich had: eene portemonnaio met 50, een aandeel in eene Russische spoorweg maatschappij groot 1250 roebel, een deposito- bewys der Nederlandsche Bank, groot/" 14,000, en een gouden remontoir-horloge. Gistermorgen nu werd zyn ïyk uit het Y aan de oosteiyke Handelskade, vlak by de ligplaats van de loodsboot „de Schelde", door de havenpolitie opgehaald. Vermoedeiyk hoeft hy niet langer dan een nacht in het water gelegen. Het horloge thans een zilveren stond stil op halfnegen. Behalve dit laatste werden op het lyk govonden een gouden horlogeketting, eene gouden doekspeld mot 4 pareltjes, een muntbiljet ad 10 en 7.30 aan zilvergeld. Zyn ondergoed wasgomerktC.L. Men veronderstelt dat de ongelukkige zich de borooving zóó heeft aangetrokken, dat hy een eindo aan zyn leven heeft gemaakt, het welk nochtans eenigszins in stryd is met onze nadere inlichtingen, volgens welke de heer L. een zeer vermogend man moet zyn geweest. (Tel.) Togen de colporteurs Kramer en Cornelisse te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens het venten van het majesteitschennende pamflet: „Twee dure poppen in de hoofdstad." Gisteravond zyn de amazonen van Dahomey, die eenige dagen in den Haagschen Dierentuin hare tenten zullen opslaan en daar te zien zullen zyn, in de residentie aange komen. Allen waren trots de wapenwet van geweren voorzien. Naby Hulst heeft gisternacht een hevige brand gewoed in de groote boer- dory van den heer Jules Vogelvanger, be woond door een zetbaas. De schuren, het wagenhuis, kortom alles, met uitzondering van het apart staande woonhuis, werd in minder dan twoe uren eene prooi der vlammen, die zoowel door gebrek aan de noodige bluschmiddelen, waar onder vooral water, als door hunne hevigheid, niet aflieten voor zy alles hadden verwoest, wat maar onder hun bereik kwam. Ook de geheele veestapel, wel 50 beesten, kwam in do vlammen om. Een hengst, welke by de laatste keuring den eersten pry's behaalde, is met brandwonden overdektde oogen zyn grootendeels weg, evenzoo de ooren. Alles was tegen brandschade verzekerd. (ilf. C.) BUITENLAND. Frankryk. De begrooting8commissie uit de Kamer heeft, overeenkomstig den wensch der regeering, de kredieten voor den contróledienst op de spoor wegen (welke de Senaat eergisteren verworpen heeft) opnieuw in de begrooting opgenomen. Met 11 stemmen tegen 1 heeft de com missie besloten, de hervorming der drankbe lasting van de begrooting af te voeren. Even eens werd het ontwerp van den Senaat betreffende de beursbelasting aangenomen. Het verschil tusschen Kamer en Senaat loopt nu nog slechts over de kredieten voor den contróle dienst op de spoorwegen en over de patentbelasting voor de groote magazynen. Duitsdilancl. In parlementaire kringen wordt verzekerd, dat de Pruisische minister van financiën, dr. •Miquel, van plan is zyn ontslag te nemen, zoodra het wetsontwerp op de herziening dor belastingen door den Landdag is aangenomen. Hy zou zich later weder candidaat stellen voor den Rijksdag. Ahlwardt verklaarde gisteren in eene volksvergadering te Berlyn, dat hy niet zou rusten voordat alle Joden verdreven zyn. Het was hem onverschillig, of men hem een schavuit en leugenaar noemde. Alles, wathy beweerde, was volkomen waar. Geiyk ge- wooniyk, werden Ahlwardts woorden door zyne toehoorders luide toegejuicht. ItaliS. Do Paus verleende gisteren audiëntie aan groothertog "Wladimir en zyne gemalin. Er wordt te Rome druk gesproken over het feit, dat de Franscho gezant door den Paus ontvangen werd een paar uur na het bezoek van keizer "Wilhelm aan den Paus. De koning en de koningin van Italië met hunne Duitsche keizeriyke gaston kwa men gisteren te 2.18 te Napels aan, onder het gejuich dor talryke menigte. Aan het station werden zy ontvangen door den hertog van Genua (broeder van koningin Margarita), door de plaatselyke overheid en den com mandant van het Duitsche schip „Nixe". Onder het kanongebulder van het eskader en terwyl de troepen het geweer presenteorden, reed de stoet, uit 13 rytuigen bestaande, naar het koninklyk paleis. Door verschillende corporation uit de be volking werd aan de vorsten eene ovatie ge bracht. De vorsten verschenen toen op het balkon; de keizerin en de koningin wuifden met hare zakdoeken, terwyl de corporatiën voor het paleis defileerden. Er heerschte eene buitengewone geestdrift. Groot-Brltannië. Te Londen werd gisteren het gerucht ver spreid, dat in den vorigon nacht een aanslag op Gladstone zou zyn gepleegd. Een man, dien men voor krankzinnig houdt, schoot eene revolver af in de buurt van de woning van den heer Gladstone in Downing-street, om streeks het uur, waarop Gladstone te voet thuis kwam. De persoon werd gevangengenomen en vorscheen gisterochtend voor den rechter, die hem in verhoor nam. Do man heet Townsend; hy is Engelsch- man, 35 jaar oud en behoort oogenschyniyk tot den werkenden stand. Tot den politie-agent, die in Downing-street by Gladstone's woning op post stond, had hy gezegd dat hy Gladstone wilde doodschieten. De politie-agent, in de meening, dat de man dronken was, gaf hem den raad kalmpjes naar huis te gaan. De man haalde toen eene revolver uit zyn zak en loste twee schoten op Gladstone's huis. Hy werd dadeiyk gegrepen. By onderzoek vond men by hem een zakboekje, waarin allerlei onsamenhan gende zinnen geschreven waren togen Glad stone en de Home-Rule-wet. De vrouw van Townsend heeft medegedeeld, dat haar man sinds verscheidene jaren perioden van slapeloosheid heoft, waarop dan dikwyis aanvallen van razerny volgen. In het Lagerhuis vroeg de lerscho afge vaardigde Sexton om nadere inlichtingen over den aanslag. De ministor van binnen- landsche zaken Asquith verzocht hem allé vragen dienaangaande op te schorten, daar hot eene ernstige zaak g-flit en de justitie haar onderzoek nog niet geëindigd heeft. Do zaak van Townsend zal over acht dagen voorkomen. De minister Fowler deelde gisteren in li-"! Lagerhuis mede, dat. liy weldra het wets ontwerp tot betere regeling der stedelyko accyuzen van Londen hoopt in te dienen. Na eene beraadslaging van vyf uren werden alle begrootiDg8-voorstellen aangenomen. Het wetsontwerp tot regeling van den werk tyd van spoorwegbeambten werd by derde lezing eveneens aangenomen. Vereenlgde Staten. Men seint uit Nieuw-York, dd. 27 April: Wegens de ongunstige weersgesteldheid be gon de revue eerst om 1 uur. De rivier was toen bedekt met eene menigte vaartuigen van allerlei soort. De vreemde oorlogsschepen, van onder tot boven met vlaggen prykende, waren in twee ryen opge steld; de Spaansche karveelen (oude Spaan- sche schepen) lagen op de eereplaats Op het oogenblik, dat hot adviesjacht „Dolphin", met president Cleveland aan boord, de aanlegplaats verliet, paradeerde de geheele bemanning in het want. By het voorbystoomon der „Dolphin" salueerden de officieren met den degen, de matrozen wuifden met de mutseD, onder de fanfares der muziek. Vervolgens begaven de commandanten der oorlogsschepen zich aan boord van de „Dolphin", om president Cleveland hunne opwachting te maken. Na de receptie begaf de president zich aan wal, onder do salvo's van het geschut. Telegrammen. LONDEN, 27 April. Eene officièele depeche uit Rio-do-Janeiro meldt dat 2127 contos de reis aan papiergeld door de Braziliaansche regeering ingetrokken en verbrand zyn. BUDA PESTH, 27 April. Keizer Frans Jozef zal 3 Mei hier komen en eenige dagen in de hoofdstad vertoeven. BRUSSEL, 27 April. De Senaat nam met 52 stemmen tegen ééne stem, terwyl 14 leden buiten stemming bleven, het nieuwe artikel 47 der grondwet aan betreffondb het kiesrecht (het voorstel Nyssens) in den vorm, waarin de Kamer dat heeft goedgokeurd: algemeen stemreoht met meervoudige stemming. MARSEILLE, 27 April. In eene vergadering van besturen der werkliedenverenigingen is besloten, de werklieden van Marseille uit te noodigen tot het houden van eene betooging op 1 Mei. CARMAUX, 27 April. Door verschillende werkliedenverenigingen is beslcten, den lsten Mei eene betooging te houden, maar er geen feestdag van te maken. CHRISTIANIA, 27 April. Koning Oscar had hedenvoormiddag eene langdurige conferentie met het radicale Noorweegsche Storthing lid Fasting. Naar men zegt, bleef Fasting staan op het standpunt, dat hy had ingenomen by de debatten over de motie-Löoland ten opzichte van de consulaats-quaestie. Later werd de staatsraad Kildal by den koning onttoden. Met den leider der conservatieven, Stang, heeft de koning nog geen onderhoud gehad. CATANIA, 27 April. De Etna begint te werken; in de diepte van den central en krater vertoont zich gloeiende lava. LONDEN, 28 April. Het Rothschild comité, inzake de voorstellen der Argentynsche regee ring met betrekking tot de Argentynsche Schuld, is gisteren byeengekomen. De zittin gen zyn tot Maandag verdaagd. Volgens bericht aan do „Times" uit Philadelphia, kondigt president Cleveland aan, dat hy eene buitengewone zitting van het Congres in September zal byeenroepen. De „Daily News" verneemt uit Konstanti- nopel, dat het bezoek van prins Ferdinand van Bulgarye en zyne vrouw aan den sultan is opgegeven, ten gevolge van hot verzet van den Russischen gezant Nelidoff. TWEEDE KA9IER. Zitting van heden. (Per telegraaf.) De Kamer hernieuwde heden hare afdee* lingen, welke tot voorzitters kozen de heeren Bahlmann, Haffmans, Van Alphen, De Beaufort (Amsterdam) en Rutgers. By de behandeling van oen verzoek van een tydeiyk gepensionneerd officier om voort durend pensioen, drongen de heeren Land en Van Löben Seis aan op eene ruimere toepas sing der wet in dion ain, dat een tydeiyk pensioen ook voor het vervofg kan worden toegestaan als de belanghebbende tot armoede dreigt te vervallen. De minister van oorlog ontkende de moge- lykheid daartoe niet, maar zeide dat dit geval voor den hier betrokken officier niet aanwe zig was. Aan den heer De Beaufort (Amst.), die inlichtingen vroeg over inkorting van het verlof der cadetten aan de Militaire Académie met 1 dag, antwoordde de minister van oorlog, dat die straf was opgelegd omdat de gouverneur z. I. zeer verstandig awmam dat het geheele corps had gebromd, toen de mededeeling dat enkele cadetten geen ver lof kregen wegens achterlykheid in de studiën met gebrom werd vernomen zonder dat de daders ontdekt werden. De Kamer deed verschillende minder be langryke ontwerpen af; o. a. werden goed gekeurd de afschaffing van de exceptioneele rechtspraak voor leden van het Vorstenhuis en den Staat en hunne onderwerping aan de gewone jurisdictie; de overeenkomst, waarby de Zuiderspoorweg-maatschappy wordt belast m9t den aanleg van den locaal-spoorweg S;ttard Horzogenrath, te exploiteeren door de Staatsspoorwegmaatschappy, waarin de heer VroUk een groot risico voor den Slaat zag, wat de minister van waterstaat tegen sprak, ondersteund door den hoer Havelaar, die aan de lyn eene goede toekomst voorspelde. Elk geval zou op zich zelf worden beoordeeld aitwoordde de minister aan den heer v. d. Velde, die 's ministers sympathie inriep voor locaal spoorwegen in andere streken. Aangenomen is met 59 stemmen tegen 1 do spoorweg-overeenkomst Sittard Horzo genrath. De Faillissementswet aangenomen met 56 tegen 12 stemmen. Ook is aangenomen de conclusie van het rapport der Kamer commissie in de zaak van den heer Th. Kley. Dinsdag 16 Mei zal eene beslissing geno men worden over het voorstel van den voor zitter om de Bedryfsbelasting aan de orde te stellen na het sectie onderzoek der ver schillende aanhangige wetsontwerpen. De Kamer is tot 16 Mei gescheiden. LEIDEft, 28 April. De Nederl. mail, met berichten uit Batavia tot 28 Maart, kan hedenavond alhier worden verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Oost-Indië (met uitzon dering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Salak", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Zaterdag-morgen om 7.30 (7.50 stadstyd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te #vorden. Tot lid van het bestuur van den Veender- polder te "Woubrugge is verkozen de heer C. Van Soest; tot secretaris en penningmeester werd met algemeeno 6temmen benoemd de heer A. J. De Ridder, ambtenaar ter gemeente secretarie van Alkemade. In de plaats van wylen mr. De Roever, is tot archivaris van Amsterdam benoemd mr. "W. R. Veder, adjimct-archivaris. Marktberichten. Leiden, 28 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Stieren 22 stuke f72 a f 214.Kalf- en Molkko.-ien 1270 «ink» f 112.a ƒ265. Varekoeien 409 etuke/'85 a ƒ192Vette Ossen on Koeien 252 stuks ƒ130a ƒ270.Gras- kalveren stukn a - Kalveren (ve te 46 «.tuks ƒ84.— a ƒ72.Kalveren maeere) 816 tuks 2.50 a ƒ10.Hame'a (vette) stuks a Hamels (magere) - stuks a Óohapen '*ette) 190 stuk» 18.- a 30. Schapen (weide) >66 stok"1 ƒ11.e. f24Lam meren (magere) «tuks Lam meren «vette Jarige) stuks fa Varkens (magere) 195 «tuks ƒ19.a (46. Varkens 've-tf) etnks a Varkens f-Wen» 347 stuks ƒ8.a 18.I'aarden stuks a Veulensstuke fa f Ter markt aangevoerd1953 runderen, 362 ka veren, 1056 eohapen, lammeren. 195 varkeDs, 347 biggen en paarden. Ter wekeiyk>ohe Kaasmarkt aangevoerd 45 partyen. steed weid voor Guudsohe ksa« van 18 tot 24.— Derby-kaas van tot Leidscbe kaas de 150 KG tot fEdammer kaas (2de qual.) ƒ-— tot f—.—. Aan da Stadswaag gewogen 30 partijen 1853 stuks kaas, wegende 6676 KO. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 27 April. Witte tarwe 4.65 a ƒ6.66. Zomer-riatarwe ƒ4.75 a ƒ5.15. Rogge ƒ4.80 s ƒ5.10. Haver 6.50 a 7.75. Chevalioi- gerst 4.20 ƒ4.50. W.-gerat ƒ3.75 a ƒ4.15 Z.-gerst 3.25 a 3.90. Duivenboonen ƒ6.—a ƒ6.85 Taarden» boonen ƒ5.a ƒ5 30. Bruineboonen a Groene erwten f6.a 6.75. Roode Wintertarwe a Oapucpnor8 f a Kanarie zaad a Kaiwjjzaad a Blauw maanzaad Bruin mosterdzaad a inclusief Koolzaad ji Delft, 27 April. Aan de Stadswaag gewogen van 21 April tot 27 April: 628 achtsten en 144 zestienden vaten Boter, wegonde te zamon 14000 kilogrammen. Prps 42 a 54 het vierde, ƒ1.'.'5 a f1.35 hot KG.. Edam, 27 April. Op de heden alhier gebonden markt zijn aangevoerd- 128 part. Boter. prijzen bedroegen 1ste qual. ƒ0.54 a ƒ0.60 de 5 HG. Hoorn, 27 April. Kaas. Aangevoerd 203 stapels, wegende 52,582 K. G.; prgs: kle^Deƒ 30.commis sie ƒ24.50. Hsndel vlug. (JODtln, 27 April. Kea?. laDgovoerd 75 partijen. iv ijs. 1st'1 qual. ƒ23 a ƒ25. 2de qual. j 'J'J i ƒ2'?, j Noordh. /"20 a f 2i.—Ha'jclel vlug. Schiedam, 27 April. Moutwijn 9.75. Jenever f 13 75, ld. Amst. proef ƒ15.25.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2