De toehoorders hebben dan ook voel dank baarheid getoond; positief ten minste, door hunne toejuichingen: hoe jammer, dat onge hoorzaamheid aan het signaal, dat het einde van de pauzo aankondigde, den directeur dwong, in de Ouverture „Froya", zijne com positie, af te tikken, en oenige minuten to wachten alvorens hy opnieuw kon beginnen 1 Dit was waariyk de eenige stoornis gedurende den gekeolen avond. Alles ging vlot, onge lukken van beteekeni8 zijn niet gebeurd. Ieder nummer van hot programma vond bijval; bet meest natuurlijk bet Dameskoor. Dat ie dan ook licht to begrijpen. Allen waren het frissche, jongo stemmen; de smaakvolle, vrooiyko toiletjes zouden al voldoendo zijn geweest om ieder voor haar te winnen, maar bovendien werd er over het algemeen good gezongen, het vrouwenkoor uit „Melaenia" zelfs zeer goed. Bijzonder trof ons het accom pagnement daarvantrouwens, ook op dat go bied kan „Sempre" veel tegenwoordig; daar hoeft schrijver dezes de aangenaamste onder vinding van opgedaan. Hier vooral echter behoeft het den krachtigen steun van den directeur; de huldebetoogingen, hem dezen avond gebracht, èn vanwege „.Sempre Cres cendo" èn vanwege de damos van het koor waron dan ook dubbel en dwars verdiend; een ieder betoonde luide zijne instemming daarmede Met dit weinige kunnen wij, nu we even wel vast besloten zijn alle critiek ter zijde te laten, volstaan. Op te sommen al wat er ge speeld werd, is ten eononmalo overbodig. On geveer iederoon, die wel eens naar een con cert gaat in Leiden, was tegenwoordig, on zal dan ook wel een programma gezien heb ben. "Wo zullen dan ook eindigen met do mede- deeling van de nummertjes, die daarop niet vermeld stonden, ofschoon ook dat voor een deel overbodig is: want ieder kent het lied van Mann, dat door mej. Hummo werd ge zongen. Minder bekend zal wel het piano- toegiftje zijn, een schetsje van Godard: „ber gers ot bergères" uit zijne „Lanterno ma- giquo". Zoo is dan ook de wintorcampagno voor „Sempre Crescendo" weer afgeloopen: en dit gezelschap heeft wel triomfen behaald. Zijn concerten hebben bohoord tot de interessantste, die in Leiden gegeven zijn; laat ons dus den wensck uitspreken, dat het onder de leiding van Gottfried Mann zijn naam eer zal aandoen, dat het altijd zal dienen„la vieille devise do la France: on avant, toujours en avant!" Leiden, 26 April 1893. Mr. E. Gemengd Nieuw». De a. s. zomerdienst brongtin den loop der treinen op do lijn LeidonWoerden weinig verandering; de trein, welke thans te 7 26 Yoorm. van Utrecht gaat, vertrekt by do - nieuwe dienstregeling te 7.19 voorm. van daar, terwyi hot vertrek van den laatsten trein van Leiden, thans to 9.8, mot den zomerdionst verandert in 9.24. Naar men verneemt, zal met 1 Mei a. 8. een begin gemaakt worden met het inrichten der voormalige Z.-H. Leerhoeve te Oudshoom tot eone zuivelfabriek. De grootsche gebouwen, sedert 1 Mei 1892 het eigendom van Jonkh. Tindal, hebbon dus oen jaar ongo- bruikt gestaan. Op de Schedeldoek6haven to 'a Gravonhage was gistemamiddag een schoor steenveger werkzaam op oen dak. Hy stond daartoe op eon yzer, dat den schoorsteen met het dak verbond. Plotseling brak dit en do man stortte omlaag, door het dak heen, op de ondergelegen vliering. Hy was onmiddeliyk dood. Men vervoerde hot lyk naar het Ziekenhuis. Een man, die eergisteren aan de Laan Copes-van-Cattenburch te 's Gravenhage aan 't verhuizon was, had by hot eten van zyne boterham zyn gebit ingeslikt. Het werd met veel moeite door een geneesheer verwyderd. Zondag zal op hot weiland aan den Bezuidenhoutschen Weg, voorby do z. g. vyf huizen, te 's-Gravenhage, eene Mei-meeting wordon gehouden, waarin verschillende sprokers zullen optreden. De optocht op 1 Moi, to Amstordam aan gevraagd aan den burgemeoster door de com missie tot voorbereiding van den achturendag, is geweigerd. Naar „R. v. A." mededeelt, doen 33 vereenigingen mede aan de Mei-beweging. Wegens de langdurige droogte heerscht te Haarlemmermeer en te Sloten groot gebrek aan drinkwater; in oerstgonoomdege meente wordt het water uit de Ringvaart en do kanalen gebruiktin een deel der Ringvaart is het echter brak en dus ondrinkbaaraldaar haalt men nu het water uit slooten en poeltjes onder Aalsmeer. Te Sloten wordt het water uit Amsterdam aangevoord en met 10 a 15 cents per vat (80 Liters) betaald. De duinwaterkraan te Halfweg levert uren in den omtrek duinwater. Ook in vele andero plaatsen hier te lande is reeds gebrek aan drinkwater ontstaan. Het wordt er duur verkocht. De regenbakkon ge raken of zyn al ledig, zoodat eon ruim gebruik van putwater wordt gemaakt. Hier en daar gebruikt men zelfs reeds slootwater. Met do velden is het er eveneens treurig gestelddo gewassen verdrogen en verdorren. In sommige venen in Drente hebben de arbeiders hot werk gestaakt wegens gebrek aan water. Eene verdachte bewoonster uit de beruchte O. Z.-Armsteeg te Amstordam heeft Maandag nacht, waarschynlyk met oenige handlangers, een buitengewoon brutalon streek uitgehaald. Eon Belg, die voor zaken in Amsterdam vertoefde, en die om zich „een beetje te ver zetten" Maandag-nacht de Warmoesstraat uit wandelde, werd door eene vrouw de O.-Z- Armsteeg binnengolokt. Een politie agent, die op den hoek op post staat om de bezoekers te waarschuwen, dat het daar by nacht niet vertrouwd is, gaf ook dezen vreemdoling den goeden raad om maar liever terug te keeren. De man stoorde zich echter niet aan deze waarschuwing, maar ging met zyne geleidster een huis binnen. Een kwartier later kwam de man zich roods beklagen, dat hy in die steeg binnenshuis totaal was uitgeschud. Nauwelyks was de deur achter hem dicht aldus luidde zyn verhaal of hy word beetgenomen en beroofd van alles, wat hy by zich had. Vooreerst van eene portemonnaie met vyftig gulden, een aandeel in eene Rus sische Spoorweg-maatschappij, groot 1250 roebel, benevens een deposito bewys op zyn naam, van de Nederlandsche Bank, groot veer tien duizend gulden. Ook zyn gouden remon toir-horloge raakte hy kwyt. Terstond heeft de politie eon onderzoek ingesteld, maar zelfs voor rechercheurs is het levenegevaariyk in die steeg. Toch deed de politie gisteravond eene belangryke ontdekking. Thans is de zaak in handen der justitie. Tweo schuldigen aan de plundering van oen buitenman, eveneens in een logoment in de O. Z.-Armsteeg, werden gisteren veroordeeld resp. tot drie en tot twee jaren, gevangenisstraf. In het ffN. v. d. Ü3g" van beden wordt in advertentiën melding gemaakt van drie plotselinge sterfgevallen, waarvan twee in Ned.-Indiö. De tyding van één dezer twee plotselinge sterfgevallen in Indié, te Nymegen ontvangen, veroorzaakte het andore plotselinge overiyden aldaar, nl. van den vader des te Buitenzorg ovorledenen, denzolfden naam dragende als deze. Gisteravond, toen dr. V. met zyn rijtuig de Hooglandsche steeg te Utrecht passeerde, schrikte het paard voor de open staande hoornen van den spoorweg en liep de spoorbaan op, terwyi de trein in aantocht was. Door tydig seinen gelukte het den trein te doen stoppon, waarna paard en rytuig van de spoorbaan konden verwijderd worden. In Friesland hebben verschil- lendo boerenzoons uit don grashoek zich als knecht verhuurd by veeboeren in Noord- en Zuid Holland. Met Mei a. s. gaan zy in dienst. In een huis in het centrum van Londen is eene helsche machine gevonden. Het huis was oenige dagen geleden nog bewoond door twee vreemdelingen, een man en eene vrouw, die echter thans zyn verdwenen. BUITENLAND. Fi-nnkryk. De Senaat hield zich gisteren bezig met de begrooting van 1893. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren, drong de minister van openbare werken, Viette, aan op het aannemen in hun geheel van de kre dieten, welke door de Kamer waren toegestaan. Met 144 tegen 109 stemmen werden ver worpen do door de Kamer goodgokeurdo kredieten, welke minister Viette had aange vraagd voor de instelling van een controle dienst op de spoorwegen. Aangenomen werd artikel één van het hoofd stuk „onderwijs", waaromtrent verschil van mooning bestond met do Kamer. Ook het wetsontwerp op de beursbolasting werd aangenomen. Voorts werd besloten, do herziening der drankbelasting af te scheiden i van de begrooting voor 1S93. Aangenomen werd het stelsel, dat door de commissie uit den Senaat was voorgesteld ten aanzien van do patenten voor do groote magazijnen. De heer Argiiiès verklaarde in de Kamer, dat hy na het debat in de Senaatszitting van den vorigen dag van zyne interpellatie over het in vryheid stellen van Tarpin afzag. Déroulède volhardde by de interpellatie, opdat de minister den generaal Ladvocat ge heel zou kunnen rechtvaardigen. De minister verklaarde dat diens goede naam onaangetast was, waarmede het incident voor gesloten verklaard werd. Onder voorbehoud doelt men hot volgende telegram uit Tanger, afkomstig uit Spaansche bron, mede: De Spaansche agent van de Spaansche Transatlantische Stoom vaart maat- schappy kreeg, op het oogenblik, dat ny aan boord ging, een slag met een stok van den Franschen zaakgelastigde by hot Marokkaan- sche hof. Nu de commissie van den Ryksdag ge reed is met haar rapport over het militaire wetsontwerp, kan de lezing daarvan den 2den Mei aanvangen. De regeering heeft tot nu toe alle concession geweigerd en blyft de on- voorwaardelyko aanneming eischen. De eenige verklaring hiervan, zegt de „Voss. Ztg.", is de wogelykheid, dat de regeering door kerkelyk-politieke toegevendheid de stemmen van het Centrum kan verwerven. Dit, meent het liberale blad, zou oen stryd ten gevolge hebben, langer en hartstochteiyker dan de stryd om het militair wetsontwerp. De bur gerstand, die geestesvryheid voorstaat, zou in verzet komen tegen verdere inschikkelykheid voor de geestelykheid. Gelyk wy reeds uitvoerig meldden, heeft de aan lasterwaanzin lijdende Ahlwardt weder oeno reeks belachiyke beschuldigingen uit gebracht en daardoor den Ryksdag byna ra zend gemaakt. Eene heftige bewoging vooral ontstond in de vergadering, toen Ahlwardt beweerde, dat de nationaal-liberale leider Von Bennigsen, de gouverneur van Hannover, zyne eigen belangen had behartigd by den aanlog van den spoor weg van Hannover naar Oltenbeken. Het rumoer, dat toon ontstond, duurde eenige minuten. Yan verschillende zyden weerklonk het geschreeuw„ploert, leugenaar, lasteraar" en hoorde men roepen: „Er uit met den schavuit! Haal hem van de tribune. Laat hy den mond houden! Sluit het debat!" Het had er inderdaad veel van alsof Ahlwardt zoo dadeiyk openiyk op de sprokerstribune zou worden afgeranseld. De liberale afgevaardigde Horwitz betwy- felde de intellectueele toerekenbaarheid van Ahlwardt. Hy las een ouden brief van Ahlwardt voor, waarin de man schreef dat hij lydende was aan neuspolypen, die hem van tyd tot tyd de helderheid van zyn denkvermogen verliezen deden. De conservatieve Freiherr Von Manteuffel verlangde, met het oog op Ablwardts ver richtingen tot op heden, van hom de onver- wyldo verklaring, dat hy alle stukken onder zyn bezit aan de commissie zou overhandigon. Want andors was deze persoon in staat om later opnieuw in de modder te gaan woelen met de bewering: „Och, aan die domme kerels in den Ryksdag heb ik het gewichtigste niet laten zien! Dat houd ik nog onder my!" Deze zaak moest nog vóór de oventucelo ont binding van don Ryksdag uit den weg zyn geruimd. [Byval). Onder groote opschudding verklaarde Ahlwardt nog niet al zyn materiaal te hebben overgelegd; doch hy beloofde dit voor de com missie te zullen doen. Hierop besloot de Ryks dag tot het bonoemen der bedoelde commissie, om de zaak eens en voorgoed af te doen. De liberalen kozen trouwens slechts weinig be- teokonende leden in die commissie, welke, om aan de zaak een einde te maken, zoo spoedig mogoiyk baar rapport over de ingediende stuk ken zal uitbrengen. De zitting was zoo onstuimig, als de Ryksdag or nog nooit eeno heeft beleefd. Alle bladen, behalve de anti-semietische „Staatsbürgerzeitung", noemen Ahlwardt, naar aanleiding van hetgoen in den Ryksdag is voorgevallen, een lasteraar, die den Ryksdag tot schande strekt. De commissie tot onderzoek der bewysstuk- ken van Ahlwardt kwam gisteren bijeen, maar kon haren arbeid niet beginnen, daar Ahlwardt niet verschenen was en ook niet de rest zyner bewyastukken had ingezonden, zooals hy be loofd had. Hy zou nu tegen heden eene afzonderlyke uitnoodiging ontvangen; brengt hy daJi de bewysstukken niet mede, dan za) do commissie zich ontbinden. De Russische nota van antwoord betref fende het handelstractaat wordt heden te Beriyn verwacht. Zy bevat nieuwe voorstellen, maar nog niet de definitieve sluiting. Belfflë. De algemeene raad te Brussel van den werkliedenbond heeft alle Belgische werklieden uitgenoodigd, op 1 Mei deel te nemen aan de betooging voor den achturigen arbeidsdag en voor amnestie aan de veroordeeldeu wegens de ongeregeldheden by de laatste werkstaking. De betoogingen, op don lsten Mei a. s. in België te houden, zullen échter niet zoo belangryk zyn als die van vorige jaren. De werkstaking, die by gelegenheid van de be raadslaging over de grondwetsherziening i$ uitgebarsten en nog niet geheel is geëindigd, is eene goede afleiding geweest voor den al te vurigen aandrang der werkliedonparty. Het is byna zeker dat in do meesto werk plaatsen en fabrieken de werklieden op 1 Moi niet vryaf zullen nomen, want zy moeten de bres, welke door de laatste gebeurtenissen in hunne financiën geschoten is, weer by werken. Het vorige jaar waren de betoogingen zoo talryk, omdat do 1ste Mei op oen Zondag viel, hetgeen dit jaar niet het goval is. Alles zal in de grootste kalmto afloopen. Overigens zal er nu een rusttyd komen in do betoogingon der werklieden. De partyen zullen eerst den uitslag afwachten van de toepassing der nieuwe kieswet, en er heerscht op dit oogenblik oen gedwongen wapenstil stand dor partyen. In de kolenbekkens zullen de betoogingon het belangrykst zyn, voor zoover hot aantal betreft. Er worden talryke meetings georga niseerd. Er is nog eene red on, on wel eeno zeer voor name, waarom de betoogingen niet zoo be langryk zullen zyn als vroegere jaren, nl. de afwezigheid van de talryke socialistische leiders met name Jn de rayndistricten die bij de laatste ongeregeldheden in hechtenis werden genomen. Italië. Keizer Wilhelm maakte gisteren met ge volg een rytoer door de omstreken van Rome. By Scirciarelli moest men ophouden op eene plaats, waar zeer weinig ruimte om te keeren was, waardoor de paarden met den jockey vielen en de dissel van 'e keizers rytuig brak. Nadat de keizer in een ander rytuig had plaats genomen, kon de lerugtocht aanvaard worden. Te halféén was men weer te Rome. Des namiddags maakte de keizer een uit stapje naar Albano, torwyi de koning en de koningin van Italië de nationale tentoonstel ling gingen openen. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat het onderhoud tusschen den keizer en den Paus over het socialisme en over gebeurte nissen van algemeenen aard liep. De Paus, hierover to voren gepolst, verzekerde dat hy niet over het Daitsche centrum zou spreken. Het bozoek zal geene wyziging brengen in de politiek van het Vaticaan. Ondanks do pressie der mogendheden van Centraal-Europ'a, behoudt de Paus zich het recht voor, de poli tieke en godsdienstige quaestiën rechtstreeks in eigen persoon te behandelen. Welonderrichte personen verzekeren ook, dat by het bezoek evenmin over de leger- wetten gesproken is. Mon verwacht echter van het geheelo bezoek eene terugwerking op dat doel van het Duit6che centrum, dat de legerwetten gunstig gezind is. OowtenrijU-Hong.-MoBarchic. Onder de toejuichingen van het Hongaar- sche Huis van Afgevaardigden diende de minister van binneolandsche zaken gisteren het wetsontwerp in tot het instellen van registers van den burgeriyken stand. De minister van eeredienst diende, eveneens onder toejuichingen, het wetsontwerp in be treffende de inschryving van Israëlieten in de registers van den burgeriyken stand. Veroenl^do Staten» Zes en dertig vreemde en Amerlkaanscbe oorlogsschepen, waaronder do Nederlandsche korvet „Yan Speyk", hebben gisteren voor Nieuw-Yofk hunne ligplaats ingenomen voor de revue van morgen. Het schitterende schouw spel, dat nog verhoogd word door het prach tige weder, werd met geestdrift gadegeslagen door de groote menigte op de oevers dei Hudson en de duizenden toeschouwers -aar boord van stoom cti zeilvaartuigen. Yan de forten worden saluutschoten gelost welke door de schepen werden bcantwoorc

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2