N°. 10179. Vrijdag 28 April. A®. 1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. |Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoar Ldid«Q par 3 maanden.......f 1.10. Franco por post1.40. ▲fzonderlgke Nommers0.05- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ya« 16 regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het inoaeseeren buiten de sUd wordt f0.10 berekend. Leideu, 27 April. Omtrent den toestand van prof. mr. J. T. Buys vornemen wy met genoegen dat deze heden gunstiger was, aangezien de hoost- buien minder waren on de nacht rustiger. Naar wy vernomen, zullen Vrydag-avond in de vergadering der Hollandsche Maat- schappó van Fraaie Kunsten en Wetenschap pen (Nutszaal, Steenschuur) dramatische voor drachten gehouden worden door de dames Gertrude Faassen, Caroline Van Dommelen en den heer Teune, thans leerliDgen der Tooneelschool. Voordrachten van gedichten, geschreven door Marie Boddaort, Victor v. d. Walle, Hélène Swarth, A. J. De Buil, Nicolaas Beots en Vondel, zullen worden besloten door de vertooning van een oorspronkelijk tooneel- stuk van mevrouw B. M.„Vóór hot diner", waartoo de drie genoemde jonge artisten zul len samenwerken. Het is te verwachten dat de opkomst der leden ditmaal niets to wenschen zal overlaten. Z(j, die als leden tot do Leidsche afdeoling der Maal schappij wenschen te worden toege laten, golloven zich te wendon tot de heeren Emile Seipgons of mr. L. H. J. Lamberts Hurrolbrinck alhior. Aan do universiteit alhier is het cand.- examen in de rechten met goed gevolg afge legd door den heer H. W. Hellema. Voor het examen voor onderwijzer is te 's-Graverihage toegelaten de heer J. M. Mazurel, te Leiden, die ook werd toegelaten voor de vrije- en orde-oefeningen, .waarvoor slechts één cand. was. Wegens de benoeming van den heer J. Kriens tot boekhouder, is door heeren commis sarissen der Stedelijke Gasfabriek alhier in diens plaats tot lsten klerk aangesteld do heer P. Engelbregt, tot heden magazijnmeester aan genoemde inrichting. De heer H. D. Hellema, candldaat te Lelden, heeft weer een beroep ontvangen, nl. naar Hensbroek. Ds. Oorthuys zal Zondag avond om 7 uren in de Groote kerk te 's-Gravenhage zyne af scheidsrede aan do Ned.-Herv. gemeente aldaar houden. Den Tden Mei zal de leeraar te Katwijk aan Zee bevestigd worden en des avonds zijne intreo-predikatie uitspreken. Tot onderwijzeres aan do school met den Bijbel te Waddingsveen is benoemd raej. F. Siebenga, te Aardenburg. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes zullen Woensdag a. s., 3 Mei, des ochtends omstreeks 9 uren, van hot Loo vertrekken naar Ludwigsburg en in de Wurtemberg8che residentie aankomen 's avonds te halfnegen. Hot vortrek naar Fline is bepaald op Maan dag 3 Mei, des avonds te halftlen. Baron Van Sytzama zal, in plaats van den ordonnans-officier graaf Schimmelpenninck, dienst doen bij het bezoek aan het Wurtem- bergsche hof. Hare Majesteiten zullen in het laatst van Juni naar het Loo terugkeeren en aldaar don zomer verblijven. Krachtens in den Haagschen gemeente raad genomen besluit is voor de eventueele uitbreiding van hot gemeentoziekenhnis inde residentie weder een aantal daarachter gelegen porcoelen aangekocht. H. M. de Koningin-Regentes heeft, na het ontvangen van de kennisgeving van de familie van het ontslapen van wijion mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Ntjenhuis, in leven Grootofficier der Kroon, onmiddellijk van H.Dr. doelneming doen blijken door het zenden van een allerhartelijkst telegram. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in de Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage heeft de voorzitter, de heer P. J. Eussen, medegedeeld, dat door dalende graanprijzen en lage broodprijzen, het vorige jaar zeer ongunstig is geweest. Het gevolg is geweest, dat dit jaar in plaats van winst, een verlies van 61,945 heeft opgeleverd, waarvan 20,435 door het re servefonds gedekt wordt, zoodat hot saldo der winst- on verliesrekening belast blijft met ƒ31,510. Van de 4-pct.-obligatie-leoning pro resto, groot 48,000, worden 7 obligatiön uitgeloot en per 1 Januari 1893 aflosbaar gesteld. Het voorstel van het bestuur, om eene obligatie-leening van ƒ75,000, tot sty ving van de kas, uit te schrijven, werd aangenomen. Tot commissaris werd herbonoemd de heer Emants. Men meldt aan do „Tel."Mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, komt zeer in aan merking voor de vacature van rechter te Zwolle. Mocht mr. S. worden benoemd, dan zou hij, vervallende ran hot Kamerlidmaatschap, naar men wil, geen mandaat meer voor dat college wenschen te aanvaarden. Volgens „De Standaard" is alreeds be sloten tot het houden van een tweede Chris- teljjk-Sociaal-Congres. Den 25sten April overleed te Schagen dr. E. Hoekstra, b(j zijno vele patiënten in Nederland en zelfs in het buitenland bekend als de wonderdokter van Schagen. Hy was zoo meldt men aan de „Haarl. Crt." een zeer excentriek man; boven zjjne kamerdeur stond: „Ik haat den duivel en de duivel haat mij." Klopte men bij hem aan om steun voor eene in zijne oogen goede zaak, men ging niet met leege handen heen; de Harmonie- kapel, waarvan hij beschermheer was, de Zwemveroeniging en andere instellingen kunnen dat getuigen. De overledene bereikte den leeftijd van 81 jaar. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zaken is voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Dec. 1893 K. Gorter benoemd tot assistent voor do artsenjj-bereidkunde bij de Rijks universiteit to Groningen. Op 24 April 1893 heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken de onder- teokening plaats gehad eenor overeenkomst tusscbon Nederland en den Oranje-Vrijstaat tot regeling der wciorkoerige uitlevering van misdadigers. De heer H. Van Malden, eerste onder wijzer aan de Da Costaschool der Ned.-Herv. gem., Rozengracht to Amsterdam, herdacht gisteren zijne 50-jarige onderwijzersloopbaan onder vele blijken van belangstelling. De kin deren der school hadden feest. Een uitvoerig antwoord van don minister van financiën op het verslag van de commissie van rapporteurs over de bedrijfsbelasting is than3 do commissie in handen gekomen. Men verwacht de aan-de-orde-stelling van het ontwerp in de Tweede Kamer na de volgende week. De commissie van rapporteurs kwam heden, Vóór den aanvang der openbare vergadering van de Tweede Kamer, bijeen. Hot stoomschip „Batavia" vertrok 26 April van Batavia naar Rotterdam; de „Patroclus", van Batavia naar Amsterdam, is 24 April Prawlepoint gepasseerd; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 April van Port-Said; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, is 26 April Malta gopasseerd; de „Menelaus", van Java naar Amsterdam, passeerde 26 April Gibraltar; de „Prins Willem I" is 23 April van Amsterdam te Paramaribo aangekomen; de „Prins Willem III" vertrok 26 April van Paramaribo naar Amsterdam; de „Veendam", van Nieuw-York, arriveerde 26 April te Rotterdam. Bg koninklyk besluit is tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwys te geven in psychiatrie en zenuwziekten, benoomd dr. C. Winkler, lector aan voomoemdo universiteit uit welke laatste betrekking hem tevens eervol ontslag Is verleend met ingang van den dag, waarop hy zyne lessen als hoogleeraar zal aanvangen. C. P. Van Huiten benoemd tot burgemeester der gemeente Drunen. Het tweede Invitatie-Concert van „Sempre Crescendo.'' Wy moeten den berichtgever van deze courant eene kleine teleurstelling bezorgen hy beloofde eene critiek van onze hand over bovengenoemd concert en nooit heeft het in onze bedoeling gelegen Iets meer te geven dan een verslag. De redenen liggen wel zóó voor de hand, dat wy ze niet behooven te noemen. En het leveren van verslag is ons door dat bericht voel gemakkelyker geworden. De voornaamste byvalsbetuigingen zgnons daarin gememoreerd, aan den directeur, aan de solistenmaar bovenaan had moeten staan do hulde, namens het Studentencorps en twee der zuster-gezelschappen, „C-Dur en Con Espressione", aan de feestvierende vereeniging gebracht. Want in de allereerste plaats komt toch aan haar en haar zoo y verig bestuur de dank toe van de meer dan 1400 genoodigden. Want er is toch weor heelwat gedaan Dinsdag-avond 1 We zagen hier voor de eerste maal een dameskoor optreden, we hoorden drie moei- lyke orkestwerken goed uitvoerenwe hebben Johan Snoer, den bekenden harpist, den trouwen steun van „Sempre", nu ook eens alléón gehoord en bewonderd, zoowel om het goluid, dat hy kan voortbrengen, souore als om zyne muzikale wyze van voordragenwe hebben kennis gemaakt met Mej. Joh. Humme, do sopraan, aan wie op het Muziek instituut van don heer Mann het onderwys in den zang is toevertrouwd. Verdient een gezelschap, dat ons uitnoodigt tot zulk een feest, geene hulde? Zeer zeker: en we meouden torccht dat ze ook in het meer uitvoorlger verelag dan het voorloopig kort overzicht v&n gieteren, eigenaardiger op liare plaate was en daarom niet zon ontbreken, want iu alle opz:chten mag er aanspraak op wórden- gemaakt. Bed. 25.) Terwyi Nanda onderzoekt, hoeveel uren er nog resten, om nog wat van Keulen te zien, wis selen de beide heeren een blik, waaruit weder- zydsche verwensching sterker straalt dan ooit. Beidon willen haar, geen van beiden de vriendin tot geleider zyn. Het is of Nanda's instinct haar het zegt. Althans, papa met gerust hart aan het lot overlatond, dat hy zichzelven schept, vat zy Marianne onder den arm en voorkomt daar door, dat eon van beiden haar den arm biedt. De bezoekers van den Dom treffen het byzonder. Er is juist dienst. De krachtige orgeltonen weerklinken door het gewelf. Verrast door don oenvoud van het zoo wydvermaard gedenkteeken van een eenigen bouwtrant, wenscht zoowel Herder als Nanda eenige beelden of schilderstukken uit de Brus- selscho musea herwaarts te kunnen tooveren. Vilain is „en extase." „Zeker", fluistert Herder Nanda in, „omdat de heele wereld den Dom bewondert. Toch vind ik hem leelyk, hoe mooi hy ook ge bouwd zy, want „Hy laat u zoo koud, hé?" „Juist, my ook." „Wie 't bekennen durft, zal dit toestemmen." „Nu, dat zullen velon wel durven. „Velen? Integendeel. Men vreest daardoor een bewys te geven van domheid, blindheid, onvermogen zelfs om een kunststuk te be- grypen, en geeft daarom de voorkeur aan de waardigheid, om alzoo de algomcene meening te deelon, bovon een oordeel uit eigen ge zichtspunt, naar eigen smaak, naar eigen in druk. Voelt ge soms iets voor die kolommen?" „Dat niet, maar. „Hoe indrukwekkend, vindt u niet, monsieur lo comte?" klinkt hot ter andere zyde. „Si, si, si." Eigenlyk weet de graaf zelf niet wat hy toestemt. „Willen we het moois maar voor gezien houden en naar de brug gaan?" „Goed! My wel." De brug werd niet alleen bezichtigd, maar zelfs bewandeld en bygevolg daardoor Keulen van een anderen kant bekeken. Eene tweede brug, die hen scheidde van het eerste ge deelte, bleef door drukke scheepvaart zóó lang geopend, dat de honderden voetgangers, die zich den weg versperd zien, per bootjes wor den overgezet. Mamsel Vllatn verklaart niet te durven. „En dan met zulk vies gezelschap al6 die vrouwen met korven en mannen, zwoegende onder allerlei; fi done! Zonder nog te spre ken van de geurige „fluide", die van die lui uitstraalt." Toch moet zy er toe besluiten. Wat haar ïyden vermeerdert is: de onmogelykheid om gebruik te maken van haren flacon. De armen zyn haar als togen het lyf geklemd, door een paar werklieden, die zich de welsprekende zweetdroppels van het gelaat wisschen. Met een „Grace it Dieu!" wil zy aan wal stappen. De gedienstige schipper biedt haar de bruine, kleverige hand. Te vies om die zelfs met haren handschoen in aanraking te brengen, houdt zy zich of zy den heelen kwant niet ziet. Uitwykend, verliest zy het evenwicht en nu komt zy in 's mans armen terecht. Ge lukkig waariyk! Want in plaats ten aan- schouwe der verachte menigte een bad te nemen, als zy er niet het minste plan op heeft, komt zy nu vry met natte beenen. Herder dringt een hartelyken lach terug, maar eene verwerisching kan hy niet ver smoren, als zy verklaart niet te kunnen loopen met zulke doornatte voeten en dus een rytuig moest hebben. Nu, dit had men maar voor het wenken. Na lang over en weer praten reed men beleefdheidshalve gezamenlyk terug. Het niet noemenswaardig ongeval geeft den bankier nieuwe stof tot pruttelen over den last, opgescheept te worden met vriendinnen, terwyi Herder en de graaf wederzydsche anti pathie voor een oogenblik vergeten, tor wille van het „boontje komt om zyn loontje." Bei den hadden zeer goed opgemerkt hoe de hand van den schipper was versmaad. Nanda verkeert in één angst, dat de scherts, die beiden zich ten koste van Marianne ver oorloven, te hoog zal loopen. Maar geen nood. Vilain, die zich in de oogen van den ban kier een lam wil betoonen, weet de geaard heid van een katje, dat niet zonder hand schoenen is aan te pakken, geniaal te ver bergen. Hierdoor valt zy beiden heeren zoo zeer in de hand, dat zy haren wensch onder steunen om naar Bonn te sporen, in plaats van met de stoomboot te gaan. „My goed, als jelui me maar een kussen bezorgt, want ik dank voor die planken", is het antwoord van den oppergebieder. „Een windkusBen", raadt Marianne. Herder wordt er op uit gestuurd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1