Donderdag 27 April. Qezt jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 April. F eullleton. TWEE VOOR ÉÉN. No. 10178. A". 1893. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loldon por t aftanden..f 1.18. franco per post1.48. Afzonderlijke Mommen0.08. Eerste Blad. Aan de univorsiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het candidaats oxaDjen in do rechten door den heer H. H. Li. ïtoe&ofs Heyrmana. Er wordt te Zoetorwoude <jea adres aan de mannelijke lidmaten der Hei.vormde Kerk ter teekening aangebeden, houdende verzoek aan hot classicaal kerkbestuur om -die ge meente, welke ruim een jaar geen eigen predikant meer heeft» los te maken van den ring Alfen a/d. Rfja en te voegen bij den ring Leiden. De heer I, Hooikaas Jr.,cand. te Rotterdam, heeft voor het beroep naar de Remonstrantscho geraeeate <te Oude-AYetering bedankt en «ver volgens weor een beroep naar Amersfoort ontvangen, dat 'hg heeft aangenomen. Aan -de 'lste luits. F. H. Beissevain, van het 3do Teg. inf., en M. A. -ff. Mepboom, van het 4do 'reg. inf., is een verlof van 3 maandea tot 'herstel van gezondheid verleend. Er worden in Den Haag wederom pogin gen aangewend om een Katholiek dagblad op te richten. Eeno circulaire ie vei spreid om bijdragen te verkrijgen. Omtrent dezomerplanuen der Koninginnen schynt thans eenige meerdere zekerheid te bestaan, eoo schrijft de Haagsche correspon dent van de „N. Gr. CL" Ik verneem dat HH. MM. van het Loo naar Zwitserland gaan, om na een -zesweeksch verblijf hier te lande terug te keeren en dan een deel van den zomer ook op Soestdljk te gaan doorbrengen. Blyft de gezondheidstoeetand ir. het land gunstig, dan zou er mogelijkheid bestaan op een bezoek aan enkele provinciale hoofdsteden in den nazomer, doch anders blfe'ven deze uitstapjes tot een volgend jaar opgeschort. In de wZw. Ct." schrijft de Haagsche corr. Hoe toch eene kleinigheid een men6ch er geren kanJ Tot het hofpersoneel bobooren zeven ordonnansen, wel bekend om de ver vaarlijke berenmuts naar Russisch model, waarmee wijlen de laatste Koning hen be kleedde, of liever belastte. Tegenwoordig ziet men in Deo Haag die dignitarissen hunne boodschappen doen, gedekt door een pickclhaubel een echte, onvervalschte picket- haubcl Was het nu wel een gelukkig denk beeld om, waar de keuze tusschen zooveel hoofddeksels gelaten is, er juist een te kiezen even echt Duitsch, als do fez echt Turksch is? Ik heb niets tegen een pickelhaube of een Duitscher, of een Pruis. Integendeel, ik vind de eerste even practisch, als de beide laatsten sympathiek, maar een Hollander onder oen pickelhaube, zie, dat gezieht moest men den Franschman, die ons bezoekt, of den wandelaar in de Hoogstraat besparen. Wie over de tegenwoordige droogte te klagen hebben, zeker niet Z. Exc. de mi nister van oorlog, die, tegen de adviezen van alle deskundigen in, de militie dit jaar twee maanden vroeger onder de wapens deed komen, niettegenstaande door Z. Exc. geene enkele loods gebouwd werd om de miliciens by slecht weder in te kunnen oefenen. Se dert de eerste dagen van Maart hebben de oefeningen 6chier ongestoord in de open lucht kunnen plaats hebben, en is door den genomen maatregel het grooto nut verkre gen, dat men nu gedurende de beste maan den des jaars met afgeèxercoorde manschappen oefeningen op grooter schaal kan houden. Vooral voor de oefening van het kader is •dit een zeer groot voordeel. By do vele verwijten, waaraan onze mi nisters in den regel blootstaan, vermeeuen wij den kolonel Seyffardt ODze gelukwen- schen voor dit suc3es niet te mogen ont houden. (Tel.) Het 6toomsohip „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 23 April Durban; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerdo 25 April to Padang; do „Ondine" arriveerde 24 April van Amsterdam te Cuxhaven; de „Pollux", van de Middellandsche Zee naar Amsterdam, ds 24 April by Dungeness beloodsdde „Veen- ■dara", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 25 April Bevezier gepasseerd. By koninklyk besluit van 22 April 11. zijn met wijziging van dat van 22 Maart 11., verplaatst de adjunct-controleurs der directe bela6tiDgen en van het kadaster: H. P. Cramer van Amsterdam naar Zwolle, I.. A. J. Van Seters, van Zwolle naar Groningen. Mr. U. J. Kapteyn benoemd tot burge meester der gemeenten Mynsheerenland en Westmaas. Aan den veearts H. J. De Vries, to Utrecht, op zyn vei zoek, met ingang van 1 Mei a s., eervol ontslag verleend als tydoiyk assistent aan 's Ryks veeartsenyschool aldaar. De kapt. R. J. Van Zwol, van het 2de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1675 's jaars. Aan den commies der telegraphic van dta 2de kl. W. B. Feenstra, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'sRyks dienst, welk ontslag wordt gerekend op 1 dezer te zyn ingegaan. lo. De kapt. op non-activiteit A. E. Andró de la Porte, van het wapen der genie, op zyne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1560 's jaars; 2o. dien kapitein, gerekend van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Benoemdby het wapen der genie, by den staf van het wapen, tot kapitein, de 1ste luit. H. W. Braakman; tot lsten luit., de 2deluit. jhr. E. W. Van Panhuys, beiden van dien staf; by het corps genietroepen, tot majoor, de kapt. H. Van 't Sant, mede van den staf der genie. lo. De kapt. J. Van der Meer, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld tn het bedrag van het pensioen bepaald op 1375 'sjaars; 2o. dien kapt., gerekend van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Benoemd: by het wapen der artillerie, by het corps rydendo artillerie, tot lsten luit., de 2de luit. F. H. Umbgrove, van het corps; by het 3de reg. vesting-artillerie, tot kapt., de 1ste luit. N. Bosboom, van het lste reg. veld-artillerio. Gemengd Nieuw». De politie alhier heeft aange houden den in Zweden geboren E. M., die tot het ondergaan eener gevangenisstraf van eene maand sedert 1891 door den officier van justitie te 's-Gravenhage in het Algemeen Politieblad was gesignaleerd. Mede is een door do politie te Delft in genoemd blad gesignaleerd persoon alhier aan gehouden, als zynde hy verdacht van oplich ting. Laatstbedoelde persoon heeft reeds onder scheidene vonnissen wegens misdryf ondergaan en trachtte nu door het opgeven van een anderen naam de politie te misleiden. Beide personen zyn naar de desbetreffende autoriteiten overgebrachr. De heryk der maten en gewichten zal te Zoeterwoude worden gehouden op Dinsdag en Woensdag 9 en 10 Mei a.s., den eersten dag van 9 uren voormiddag tot 3 uren namiddag, en den tweeden dag van 9 tot 12 uren voormiddag ten huize van P. Vlasveld, gemeente-bode in hot dorp. Men schryft ons uit Roelof- Arendsveon, dd. 25 AprilGisteren zyn alhier PRIJS DER ADVERTENTCÊN Tft» 1—8 regel* ƒ1.06. Iedere regel meer /0.17|. Grootere lettere nfter plftftt&mimte. Toor hel iooftftseeren buiten de stad wordt ƒ0.06 berekend. do eerste peulvruchten gesneden, welke heden morgen, volgens gewoonte, zegevierend 'in met bloemen versierde mandjes ten aanschouwe der burgerij door het dorp zyn rondgedragen en vervolgeus naar Amsterdam ter markt gebracht. Deze gebeurtenis wordt telken jare met vreugde begroet, omdat zy het sein is tot den algemeenen „trek", die, naar gehoopt wordt, over eene week of drie in vollen gang zal wezen. Moge voor de tuinders dit jaar de oogst zyn zooals de te veld staande gewassen beloven, opdat zy wat tot verademing kunnen komen en ten minste iets inhalen van hetgeen zy door eene reeks van ongunstige jaron zyn achter gekomen 1 De brandweer te Scheveningon bluschte gisteren een kleinen brand in het dennenbosch achter de waschinrichting aan het Kanaal. Over eene uitgestrektheid van ongeveer 159 meter woedden de vlammen De oorzaak is onbekend. Het gerechtshof te Amsterdam gisteren uitspraak doendo in de bekende zaak van den heer W. C. Royaards, tooneelspeler te Rotterdam, heeft, met vernietiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank te Alkmaar, hem schuldig verklaard aan huisvredebreuk en wederspannigheid, en hem deswege eeno boete van 50 opgelegd. Het hof overwoog daarby dat bekl., door hot huren van eene kamer In het Alkmaar- sche hotel „Don Toom", wel het recht had op het blyven in die kamer, maar niet inde conversatiezaal en hy aldus daar ter plaatse, na den last des eigenaars om te vertrekken, wederrechteiyk vertoefde. Onder de dertien sluikers,die voor de rechtbank te Winschoten hebben terechtgestaan, was er eene vrouw van Bellingwolde, tegen wie 87 keeren proces verbaal is opgemaakt wegens frauduleuzen invoer van accijns-goederen uit Pruisen. Zy is voornemens de honderd vol te maken, ten einde een jubileum te kunnen vieren! Men meldt uit Rozondaal: Toij, gevolge van de mot Mei intredende gedeelte lijke opheffing van zeep en zout-accyns zitten we hier byna geheel zonder zeep en zout. De grossiers ontdoen zich van hun voorraad en slaan niet meer in, vóór zy met Mei in de gelegenheid zyn gesteld heel wat voordeeliger in te koopen. De Ho 11. IJze ren- Spoor weg-Maat schappij liet gisteren een watertrein ryden van Amsterdam naar Maassluis, ten einde het personeel langs de lyn en aan de stations van zuiver drinkwater te voorzien. £3) lo. omdat bet leven aldaar baar tegenstond. 2o. omdat jongere zusters haar in gezel schappen stonden, te verdringen, zoo zy het niet reeds doden. 3o. omdat zy tot eiken prjjs bezorgd wilde zjjn vóór papa's dood, want zijne weduwe kreeg geen pensioen, en dan die onverzorgde zustertjes. Het resultaat harer borekening was: Een Amsterdamsch bankier is wel zoo secuur als een Oostenryksche graaf, naar wiens Identiteit kwaiyk te onderzoeken viel. Wel heeft zy niet den minsten grond om die identiteit te botwyfelen, maar zy is achter dochtig van natuur en het schijnt haar wel wat vreemd, aan haar, die al heel wat meer van bet leven gezien had dan Nanda, dat een Oostenrijker beter Hollandscli spreekt dan zy, die er zich toch reeds op school, ter wille der Hollandsche medescholieren, veel moeite toe gaf. Wat het uiterlyk der beide beeren „a dé- sirer" betreft, daarin komt den bankier de eereplaats toé. Wel paart zich aan boter uiterlyk minder goed humeur, maar zij zal hem wel hervor men, en mislukte die poging, welnu, dan zou ze hem naar hartelust laten brommen en pruttelen on haren eigen weg zooken. Zy had een oom, die 's bankiers evenknie was en die reeds, dank zy den invloed zyner vrouw, veranderd was als een blad op een boom. Daarby zou eene Nanda haar uitnemend te stade komen ale „menagère" en het bezwaar eener Hol landsche huiehouding, van welker vyven en zessen zy zooveel had geboord, op dio wyzo vervallen. De groote kunst was nu maar.hoe het aan te leggen om mevrouw Haverkamp te worden I Ter harer eer dient gezegd, dat zy door eon huwelyk mettertyd iete meendo te kunnen doen aan hare zueters, ingeval die ongehuwd mochten blyven. Neen! Vilaln was niet harteloos, niet wraakgierig, niet haatdragend zelfe. De bankier is slim genoeg om op te merken dat zy hem boven den graaf stelt. Dat streelt 's mans eigenwaan onwillekeurig, ja genoeg, om zyn tegenzin te overwinnen voor iemand, waar hy zich mee „verkleed" noemt, en die hy, tegen Nanda, rondweg „mormel dier" noemt. Eindeiyk kan hy het haar zelfs vergeven dat zy altyd te veel boodschappen en ditjes en datjes had gehad om hem gezelschap te houden, toen die dorpel hem zoo'n poets had gespeeld. Een en ander vervulde de hoofden en harten van het vyftal gedurende den spoor- rit, ondanks de aandacht, die de streek werd verleend. Ofschoon de geringste beweging, dank zy eene ongewoon drukkende en benauwende atmosfeer, niet zonder moeite geschiedt, kor ten de reizigers zich den weg, door elkaar de stofwolken, welke door do portierramen binnendwarrelen, toe te blazen. Het ie wel wat zelfzuchtig, maar de kracht en het voor beeld, door den bankier in dezen gegeven, werken onwederstaanbaar op alle reizigers. Ten einde raad, nu hy zich den bal van alle kanten ziet teruggekaatst, besluit hy aan de eerste pleisterplaats do beste in de derde klasse over te stappen. Hy -vond eene zeer te waardeeren besparing van reisgeld niet alleen in het denkbeeld, dat onverhoeds zyn brein doorscboot, maar ook zyn fatsoen er niet in het minst door te grabbelen gegooid, tegenover den „Hochgo- boren", wanneer hy, om dio verwenschtehitle, aan de luebtigste wagens de voorkeur geeft. De graaf hecht er zijn zegol aan. „Want het gezelschap maakt de klasse, zooals hot kleed den man", lacht hy beleefd. „Maar. die ber.harde planken!" Vilain weet raad, schoon zp verbleekt by het denkbeeld in de derde klasse plaats te moeten nemeD, by allerlei vies volk. Haar doel voor oogen, biedt zy monsieur hare sjaal aan en verklaart het besluit ten volle goed te keuren. Summa summarum stapt het geheele ge zelschap over in de derde. Nanda kykt zich, ondanks de weinig zachte zitplaats, de oogen uit. Haar gezichtje straalt van geluk, merken én de graaf èn de secre taris op, die elkaar inmiddels ver van vriend- schappelyke blikken toewerpen. Bij aankomst te Keulen schiet er dadelijk een net gekleeds livreiknecht op beide dames af. Terwyl Herder zich een weg baant naar het goederenbureau en do beide andere heeren staan te overwegen welk hotel te betrekken, ontneemt de lakei Vilain en Nanda de reis- tasch en voelen zy zichzelven als in een prachtigen omnibus getildeen omnibus vuur rood verlakt met gouden versierselen en groote ramen alseenkoninklykestaatsiewagen. (T7crdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1