Gemengd Nieuw». De laatste uitvoering in dit seizoen door de „Leidsche Dilettantenclub" is gisteravond in het lokaal „Ephralm", aan de Haarlemmerstraat alhier, gegeven. De leden met hunne dames, genoodigden en introducés waren getrouw opgekomen. Hun werd door den president dank betuigd voor de opkomst, terwyi hun tevens eenige genoeglijke uren werden toegewenscht. Ten tooneele werd gevoerd: Jeanne, de vrouw van den Diamantslijper", een oorspron kelijk drama in v\jf bedrijven, door H. De Saan. Ziehier in hot kort den inhoud: Frontin, als diamantslijper in dienst by den juwelier De Sint Romi, had kennis aan ze keren Van Pypers, ontslagon werkman va" genoemde firma'; na zyn ontslag was hy, na oen tiental jaren afwezig geweest te zyn, teruggekeerd en had hy tevens weder kennis gemaakt met vader Frontin, die zich te veel door Van Pypers liet verleidenhy zette hem aan tot drinken en spelen, zoodat de echtge noote van Frontin, Jeanne, hem er aandachtig -op maakte om zyne vriendschap met Van Pypers af te laten. Op zekeren nacht dan sloop Van Pypers, met zyn vriend Bobinot, de woning van Frontin binnen, opende oone kast, waarin hy wist dat do onafgewerkte diamanten lagen, en nam deze, na ze eerst met Bobinet gedeeld te hebben, mode, en zoodoende werd Frontin verdacht van diefstal van de diamanten. Het eerlyke hart van den valscheiyk be schuldigden Frontin deed, in overeenstemming met zyne echtgenoote, hem besluiten al wat hy van eenige waarde bezat te doen verkoopen, om hiermede den heer Do Sint Remi (juwelier) eenige schadevergoeding te geven. (De juwelier kon dan ook niet gelooven dat hy de dief was, die de diamanten had ontvreemd.) Het verdriet en de armoede, welke in de woning van Frontin na dit ongeval waren gekomen, zyn moeilyk te beschrijven. Mej. Jeanne vatte haren vroeger geleerden handen arbeid weder op, ora daardoor den juwelier het nog te kort komende van den diefstal af te lossen. Hun zoon Paul, zeer gezien by de familie De Sint Remi, gaat als soldaat in dienst, verlaat dus het ouderlyke huis en wordt na verloop van eenigen tyd als onder officier overgeplaatst naar de plaats, waar zyne ouders wonen. In dien tusschentyd had Van Pypers zich wederom by Frontin weten in te dringen en hem weten over te halen om deelgenoot te worden Van eenige valsche munters, die hunne samenkomsten hielden by den herbergier Palatin. Hoewel Frontin er niet zoo spoedig toe kon overgaan om zich by die geweten- looze wezens aan te sluiten, besloot hy toch, na lang beraad, op den bepaalden avond te verschynen. Nauwelyks was hy op de werkplaats, of het huis werd overvallen door een j militaire macht en Frontin werd door zyn zoon Paul, als medeplichtige, gevangengenomen Op het zelfde oogenblik stormt ook mej. Jeanne binnen en beiydt beider onschuld. De zoon komt nu tot de ontdekking, dat het zyne ouders zyn, die hier voor hem staan. De valsche munters worden door de wacht nagezet en eveoeen6 gevangengenomen. Voor het gerecht komt de onschuld van Frontin aan den dag door de bekentenis van Bobinet, den behulp- zamea dief der diamanten. Het einde is dat de familie Frontin niet alleen door het gerecht wordt vrygesproken van de op haar rustende verdenking van diefstal, maar ook door den hoer en mevrouw De Siot-Remi wordt verheeriykt en de zoon Paul verloofd wordt met de dochter van den juwelier. Als nastukje werd nog een blyspel met zang in twee bedryven opgevoerd, n.l.„Het boerinnetje van Woubrugge", dat, evenals hot «voorstuk, dikwyis werd toegejuicht. Als men weet oser welke krachten de rfCIub" te beschikken heeft, is het moeilyk uit te maken, wien dor dilettanten de eere- palm voor dezen avond toekomt Allen werk ten uitstekend. Vdór de pauze echter riel mej. K. nog eone verrassing te beurt. Door den regisseur werd haar, na eone liartelyke toespraak, voor de vele diensten, der Vereeniging bewezen, het insigne ais eorelid op de borst gespeld en de wensch er by gevoegd, dat het haar gegeven moge worden nog tal van jaren tot bloei der „Club" mede te werken. Luide fanfares deden zich daarna hooren. Hoewel reeds vry laat geworden, werden t"C)l nog eenige uren aan den dans gewyd. Het zal de aandacht getrokken hebben dat in de jongste gemeenteraadszit ting alhier door den voorzitter werd mede gedeeld dat was ontvangen eene circulaire van het presidium van het eerste Internationale Samaritanen-congres, te "Weenen van 8 10 September 1893 te houden. Op dit congres, dat zal bijeenkomen onder voorzitterschap van prof. Th. Billroth en met den burgemeester van Weenen, dr. J. N. Prix, tot vice-president, is hier te lande nog te weinig de aandacht gevestigd, ofschoon het toch ook op onze belangstelling alle aan spraak heeft. Het dool van het congres is, te komen tot do oprichting van den Samaritanenbondeen machtig lichaam, dat in tyden van vrede zyn zal wat het Roode Kruis in tyd van oorlog is, een blyvend werk van barmhartigheid en van naastenliefde, oen middelpunt der huma niteit. Bestaande vereenigingen, die hulpver lening ten doel hebben, op te heffen, wordt geenszins beoogd; wat aan hulp vereenigingen, reddings- en Samaritanen-vereenigingen, vry- willige brandweer-vereemgingen en al derge- lyko bestaat, zal in wezen blyven in den tegenwoordigen vorm en met behoud van zelfstandigheid. De Samaritanenbond zal slechts de afzonderlyke leden tot een orga nisch krachtvol lichaam, de verspreide bouw* steenen tot een machtig gebouw vereenigen, dat zelfs den zwaarsten storm zal kunnen weerstaan. Uit het geheel zullen de deelen frissche levenskracht putten. Waar onder steuning noodig is, zullen de vereenigingen en corporaties, welke tot don bond toetreden, die van den bond ontvangenwaar de kracht der plaatselyke vereenigingen te kort schiet, zal de bond die aanvullen, en waar deze kracht geheel ontbreekt, zal de bond hande lend optreden. De Samaritanen-bond zal eene centrale lei ding hebben, van welke alle groot ere hulp verleening zal uitgaan. Hy zal een centraal- depot van zyne materialen te Weenen oprich ten, en filiaal-depots zullen in de hoofdsteden der verschillende landen worden gevestigd. In do groote steden zal de Samaritanen-bond in den reddingsdienst voorzien, en waar zulk een dienst reeds bestaat, zal hy in de kosten by- dragen, zoo noodig voor de opleiding en de oefening van het personeel zorgen, zyn eigen personeel en materieel ter beschikking stellen. Het centrale en de filiaal-depots zullen, waar de behoefte zich voordoet, op het eerste bericht van het ontstaan eener groote ramp de noodige hulpmiddelen afzenden naar de plaats, waar die ramp voorkomt. In geval van oorlog zal de Samaritanen-bond zyn gezameniyk personeel en materieel ter beschikking van het Roode Kruis stellen. Het voorbereidend comité van het Samarita nen congres vraagt de medewerking van alle menschenvrienden, in de eerste plaats van de artsen, alsmede van alle vereenigingen en maatschappyen, die hulpbetoon tot doel hebben. Het stelt zich voor, dat evenals hot Roode Kruis eene machtige internationale organisatie geworden is, het ook mogelyk zal blyken samenwerking te verkrygen waar het andere werken van barmhartigheid betreft, en inzon derheid by het ontstaan van groote volksram pen, uitgebreide epidemieén, overstroomingen, enz., enz. Door den brigadier der Ryksveld- wacht J. P. L., te Leiderdorp, is Zondagna middag proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van visch in besloten vischtyd tegen W. J. S., te Leidentevens wegens be- leediging. In den nacht van Zaterdagop Zondag jl. zyn ten nadeelo van den veehouder W. Yan der Geest, aan de Zyl, gemeente Warmond, 19 kippen en een haan ontvreemd. Tevens zyn R., mede veehouder en in dezelfde buurt wonende, eenige kippen ontstolen en van Vry dag op Zaterdag geschiedde zoo'n diefstal op twee plaatsen aan den Groenendyk, gem. Hazerswoude. In de afgeloopen week werden te 's-Gravenhage door keurmeesters afgekeurd een paard, twee partyen rund- en eene party paardenvleeschtevens-werden in beslag ge nomen drie ongeboren kalveren. Ter aanvulling van het vroeger medegedeelde programma der tentoonstelling door de harddravery vereeniging „Wilhel- mina" te Woerden van hengsten en merrión deelen wy nog mede, dat volgens artikel 7 van het programma, wel de geldpryzen, doch geene medailles onvoorwaardeiyk worden toe gekend aan het beste der ingezonden-dieren, maar alleen aan dat, hetwt'lk inderdaad uit munt on door do jury wordt aangewezen als zulk eone onderscheiding ten volle waardig. Dat -.de prys ook kan worden toegekend, wanneer slechts ééne inzending heeft plaats gehad, mits deze inzending werkelyk eene onderscheiding waardig is; dat, wanneer er geen genoegzaam onderscheid is, volgens de jury, tusschen twee inzendingen, die beiden de bekroning worden waardig gekeurd, het lot zal beslissen. Voorts verleenen de Maatschappy tot exploi tatie van Staatsspoorwegen, de Nederl. Cen traal en de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappijen verlaging van vracht voor de paarden, welke aan de te houden harddra very deelnemen, en ook voor do paarden, welke ter tentoonstelling per spoor zullen worden aangevoerd en langs denzelfden weg naar do plaats van afzending teruggaan. Deze verlaging wordt slechts verleend op vertoon van eene bewyskaart, door het be stuur der harddravery-vereeniging „Wilhel- mina" geteekend, en onder overlegging van den vrachtbrief, waarop de toezending heeft plaats gehad. Een driejarig m e i s j e g e r a a k t e te Nymegen al spelende onder een verhuis wagen en was terstond een lyk. In de Lange Leidschedwarsstraat to Amsterdam viel een opperman van eene stolling. Hy was dadelyk dood. D e S3 j arigo weduwe H. Yan Dam is te Stolwyk achter hare woning in het water gevallen en verdronken. De boerenwoning, bewoond door Jan Schalkwyk, achter den Eng, is te Soest eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. Het byliggende schuurtje begon te branden en spoedig vlogen de vonken op het rieten dak. Aan blusschen viel niet te denken, wyl er in de buurt geen water te vinden was. Eindeiyk doofde men met zand de vlammen. Twee varkens zyn by den brand omgekomen. Alles was verzekerd. Te Leersum ontstond brand op het erf van A. Vos, waardoor 3 arbeiders woningen, 2 schuurtjes, een groot deel van den inboedel, benevens een vet varken, 2 geiten, eenig pluimvee en een hond, eene prooi der vlammen zyn geworden. Vos, die nachtstoker by de O. S. Tramweg-Maatschappy is, lag te bed toen de brand uitbrak en is nog ter elfder ure gered kunnen worden door den ryks- veldwachter A. Van Amerongen. Gisteren hebben de werklieden in dienst van do aannemers Vos het werk aan den kazernebouw te Assen gestaakt. Zy eischen hooger loon. Ten getale van ongeveer 180 man zyn zy in ordelyken optocht stad waarts getrokken. Zondag-middag ontstond brand in de Doerensche bosschen. Een gedeelte, onge veer 2 HA. beslaande en toebehoorende aan het kroondomein, alsmede 16 bunders, behoo- rende aan den heer J. "Wils van Berg en Bosch, werd door do vlammen vernield. Gelyktydig verbrandde eene groote opper vlakte bosch naby Harderwyk, behoorende aan den burgemeester aldaar en aan jhr. Sandberg. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen George Reevis, to Liverpool, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van den lsten April aan boord van de „Elbruz", te Vlissingen, den stoker P. Abrahamson zoodanig met een mes te hebben gestoken, dat de dood onmidöellyk volgde. Hy werd veroordeeld tot 4 jaren gevangenis straf met aftrek van den tyd zyner preventieve hechtenis. Iets over het zoutsmokkolen. - Niet lang meer of Mei staat voor de deur, een gewichtige dag voor de smokkelaars en con sorten. Met zwarte kool zal dien dag in hunno boeken aangeteekend worden, want menig dubbeltje zal hy hun minder doen verdienen. De smokkelaars koopen in Belgié het zout voor f 1.25 de 50 kg.; of het nu by kleinere hoeveelheden duurder is, zou ik niet durven zeggen. Zy verkoopen het voor 10, 11 en 12 cent de kilo, ook al naar zy kunnen, en ver dienen zoo op een zak zout van 50 kg. in het eerste geval f 3.75. Op den lsten Mei a. s. wordt deaccynsop het binnenlandsch zout van f 9 per 100 kg. verlaagd tot op f 3, zoodat or ƒ6 afgaat. Men vertelt dat de leveranciers van het te smokkelen zout by de a. s. verlaging van den accyns het zout nog goedkooper zullen stellen, men zegt op f 0.90 per 50 kg. Of dat echter waar zal zyn? De prys vai: het zout is thans in de meeste winkels 15 a 16 cent per kilo. Nu zou de verlaging van den accyns den prys tot op 10 cent kunnen brengen. Stelt men nu dat de smokkelaar het zout tegen 4 cent verkoopt, dan verdient hy nog op zyn minst f 1 aan een zak van 50 kg- (uitgaande van de onderstelling, dat hy het zout inkoopt tegen 1 en dat hy evenals op heden 5 a 6 ct. per kg. minder verkoopt dan in de winkels). De sluikhandel zal zeker ver minderen, maar of by in het geheel gedaan zal zyn? De tyd zal het leeren! Een gulden is een mooi daggeld als men be denkt, dat sommige arbeiders van 's morgens tot 's avonds hard moeten zwoegen en tobben om 13 a 14 stuivers te verdienen. Er wordt geschat, dat er jaarlyks 3 millioen kg. zout frauduleus worden ingevoerd (nameiyk over de geheele Noord Brabantsche grens). Dit gewicht klink fabelachtig. Het is toch vaak gebeurd, dat ambtenaren bekeuringen deden van 10 12, ja zelfs 25 personen. Voor de commiezen is dit een mooi „hapje". Van eiken persoon, dien ze des nachts bekeuren, krygen ze ƒ10. Overdag de helft, van vrouwelyke personen krygen ze in beide gevallen f 5. Ook van hot zout hebben ze hunne voordeelen. Van elke 5 kg. opgebracht zout of zeep ont vangen ze 10 cents. Is de ambtenaar niet zoo gelukkig geweest den smokkelaar by zyne „kladden" te nemen, dan wordt de premie tot op de helft verlaagd. Zy gaat de som van 10 niet te boven. De ambtenaren, die nu en dan nogal een buitenkansje hebben, zien misschien met spyt den lsten Mei te gemoet. (Tel.) In Frankryk, waarin zeven weken geen regen gevallen is, maken de boeren zich zeer ongerust. De boschjes en de heesters zyn goed vooruitgekomen, maar de graangewassen staan overal slecht. Dit is ook het geval met klaver. Tarwe, vooral in het district Beauce (dep. Orleannais), de graanschuur van Parys, staat te verdrogen en sterft. De beetwortel- oogst in het noorden wordt ook bedreigdzaai- bieten staan sinds het begin van deze maand slecht, daar in den uitgedroogden grond het zaad zich niet kan ontwikkelen. De wyn- bouwers daarentegen hebben geen klagen, hoe wel de wynstokken in Neder-Bourgondiö, Aude en Orleannais oen weinig geleden hebben door een paar koude nachten. In Beaujolais, Bordelais en Champagne beloven de wyn- gaarden zeer veel. Te Havre, waar in 60 dagen geen neerslag gevallen was, heeft het Zondag geregend. Een Zuidwestenwind brengt eene geurige belofte voor den verdroogden grond. In Mans regende het by storm en donder en ook te Bordeaux zyn vele regenbuien gevallen. Eene hevige donderbui woedde te Albi, doch zonder veel vocht op te leveren. Sinds 25 Februari viel er geen druppel en al het veevoeder is ver schroeid. Men heeft opgemerkt dat, als president Camot op reis ging, het altyd regende, overal waar hy kwam. De „Figaro" heeft daarop de volgende aardig heid bedacht. Zy laat, door de vereeniging van Franscho landbouwers, een adres tot den president richten, waarin hy wordt uitgenoo- digd eene rondreis door geheel Frankryk te maken, in plaats van door Bretagne, zooals het plan is tegen Juni. De landbouwers nemen de vryheid den president op te merken, dat de provincie Bretagne, waar het den regen betreft, op den voet der meest begunstigde wordt behandeld, en dat het overige van Frankryk veel meer behoefte heeft aan de regenbrengende tegenwoordigheid des presi denten. Uit jonden wordt geschreven dat een jongmensch, Schierso genaamd, voor nemens is den geheelen weg van Manchester naar Londen, een afstand van 400 km., af te leggen op een grooten rollenden bal. Op 27 Maart is hy uit Manchester vertrokkenen hy is thans reeds in goeden welstand te Birmingham aangekomen. De kogel of bal heeft een doorsnede van 7 voet, 9 duim en by elke omwenteling moot de reiziger gemid- dold vyftien stappen doen. Natuuriyk zal men zeggen „weer een gekke Engelschman," zooals men zoo dikwyis zegt, maar in dit geval is het oordeel wat voorbarig, want Schierso is een Duitscher. Het dorp Deyelsdorf, by Stral- sund, is geheel afgebrand. Alle have is ver brand en veel vee is in de vlammen omgekomen. Eenige personen werden zwaar gekwetst. Een juwelier uit Bern zyn in den sneltrein van Brindisi naar Napels, terwyl hij ingeslapen was, 20,000 Mrk aan juweelen en 100 pd. st. aan baar geld ontstolen. De politie is den dief nog niet op het spoor.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6