Gemengd Nlenwa» Op de AalsmeorBche tentoon- stolling van bloeiende planten, enz., gehouden in „D'Geelvinck", te Amsterdam, zfcjn de vol gende bekroningen toegekend: Aan K. Visser 15 lsto en 7 2de pryzen, D. I. Tas en Zoon 5 lste en 7 2de pr., W. I. Baardso 15 lste en 15 2de pr., K.Tas Sr. 10 lste en 1 2de pr., M. I. Tas 3 lste en 3 2de pr., H. Stevens 7 lste en 5 2do pr wed. Maarsso 6 lste en 1 2de pr., P. Bol 2 lste en 6 2de pr., J. v. d. Meer 4 lste en 4 2de pr. De jury bestond uit de heeren C. De Waal en J. Van der Toorn, te Watergraafsmeer, en F. J. Houtvester, te Utrecht. Te Haarlem is eene zeventig- jarige juffrouw in eone vlaag van waanzin op dc:n zolder harer woning uit het dakvenster gesprongen en op het hoofd neergekomen, aan de gevolgen waarvan zy onmiddellijk is overleden. Hedenmorgen woedde te A m- sterdam een groote binnenbrand in de Frans- Halsstraat No. 88. Het vuur was ontstaan doordat kinderen mot lucifers hadden gespeeld en werd door de brandweer gobluscht. Een onrustige buurt De Oude- zyds Armsteeg, aan hot einde van de War moesstraat te Amsterdam, is eene beruchte buurt, waarvan de bewoners en bewoonsters voor een groot deel leven van roof, beweert het „N. v. d. D." Wanneer er een buitenman met een gevulden buidel in verdwaald geraakt, wordt hy een voudig uitgeschud. Verhaal is er dan moestal niet op, want het is hier eene soort vrijge vochten terrein, waarop de politie feitelijk niets kan uitrichten. Zaterdag nacht was er weer een dergelijk gevalletje, en toen zich nu twee agenten in burgerkleeding in de steeg begaven voor een onderzoek, worden zij er met verwenschingen uitgedreven. Toen word op de gebruikelijke wijze, door de bevolking zelve, de steeg in staat van beleg verklaard: niemand mocht er meer in of uit, en de straatreinigers, die daar juist bezig waren, gingen met eenige haast do Warmoesstraat in. Zy waarschuwden do Vyf agenten, die daar stonden te midden van eenige nieuwsgierigen: „Pas op, het begint, hoorl" En inderdaad, toen begon hetl Uit de duisternis van het lange en smalle steegje Icwamon groote straatkeien aangevlogen, niet alleen langs den grond, maar ook uit do hoogte, ten bewijze dat de bewoners het de moeite waard achtten de keien uit straat te werken en dio projectielen de trappen op te dragen. Zelfs waren er keien, dio onder oen hoek in de Warmoesstraat vlogen, omdat do werpers „met effect" wierpen, ann hot einde der steeg eerst tegen een muur. Maar behalve steenen kwamen er ook steenen kruiken, flesschen, blikken, enz. Gelukkig werd er niemand ernstig getroffen, al werden sommigen geraakt Een tiental agen ten (want er waren er bijgekomon) ging ten «lotte de steeg in, toen het werpen werd ge- «taakt, uit gebrok aan materiaal. De meiden en vrouwen vlogen nu allen naar boven en be gonnen daar in een afschuwelijk koor terazen en to tieren. De kerels, die beneden nog standhielden, namen, na eenige tikken met •den wapenstok, eveneens de wijk. Twee himnor werden gegrepen en naar 't bureau igobraoht. Voor dien dag was 't toen weer gedaan, anaar telkens herhalea zich die rumoerige -toonoelen in zulke steegjes, overblijfselen van -<len middeneeuwschen 6tedeübouw. Konden zy maar eens plaats maken voor breede straten timet flinke arbeiderswoningen 1 Hedenmorgen had de vrouw Van J. d. G., woonachtig in de Wijde Water straat, te U-irecbt, het ongeluk Buiten de "Waard van eone trap te vallen en haren arm te breken. Toen zij te huis kwam, vond zy haren main, die plotseling ongesteld was go- wordei, stervende. De on te lagen bediende van den heer Pruijs, te Apeldoorn, August Voss, van Munster, te Haarlemmermeer aangehouden, heeft bekend de n diefstal van gouden horloges, Kingen, enz. bedreven te hebben. Zaterdag raiddag is August Voss gevankelijk naar Zutfen vervoerd, waarheen ook reeds de vermoedelijke medoplfehtige gebracht was. Na een langdurig veihoor on na lang ont kend te hebben, bekende Voss eindelijk met dezen medeplichtige en een ktllner den dief stal Zondag in een café in de Sfos te Amster dam beraamd te hebben, doch do &ellner was J.-.vt i>y de uitvoering van het plan. Reeds te halftwaalf Maandag-avond braken zij in en begaven zich daarna te voet over Amersfoort naar Utrecht, waar zij iets verkochten om geld te krijgen voor de reis naar Amsterdam. Do medeplichtige heeft ook bekend, doch wil niet opgeven, waar hij de niet verkochte kostbaarheden verborgen heeft. Voss verklaarde o. a. baandag-nacht berouw gehad en alles te hebben willen terugbrengen, hetwelk hem belet is door den medeplichtige, die toen alles overnam en het later verborgen heeft op eene plaats, aan Voss onbekend. De socialist A. Giezen, tegen wien do officier van justitie te Heerenveen wegens opruiing 9 maanden gevangenisstraf eischte, heeit zich aan zijne straf onttrokken door naar Amerika te gaan. Te vier uren eergisternamiddag waren een 4 tal knapen mot een roeibootje in de Rotte onder Crooswijk aan het spelevaren, toon het bootje, doordien een der jongens te ver buiten boord reikte, kantelde en omsloeg. Alle vier geraakten te water. Eén redde zich al zwemmende, twee werden met eene roei boot gered, doch de vierde, de 15 jarige weos- jongen Benthuizen, verdween in de diepte. Nadat verschillende pogingen tot redding waren aangewend, gelukte het den sleeper J. Schravezande hem eene dreg te grijpen en op hot droge te brengen. De jongen ver keerde in goheel bewusteloozen toestand, waarna drie personen door het doelmatig toepassen der voorschriften tot redding van drenkelingen het leven opwekten. Daarna werd de geredde naar het weeshuis gebracht. Zondag arriveerde en landde de stoomboot „Swanland" te Harlingen, om gisteren naar Huil te vertrekken, met 25 werklieden, ten einde in de haven van aankomst den noodigon arbeid te verrichten en de terug reis weder mede te maken. Zoo lang zullen deze werklieden vice versa medereizen, als de werkstaking to Huil duurt. Bohalve den kost aan boord zouden deze arbeiders, die onder geleide van een foreman werken, per week f 18 verdienen. De werkstaking en de brand te Huil. „De werklieden zijn dikwijls ver standiger dan hunne leiders", zegt de „Stand ard". Want de vergadering van de Labour en Trade Unions, welko Zaterdagavond te Londen gehouden werd, nam met groote meerderheid hot besluit, niet over te gaan tot eene algemeene werkstaking. De vergade ring was geheim, maar aangezien de bespre kingen niet minder dan acht uren duurden, kan men gerust aannemen dat de leiders Wilson en Tom Mann al hun best gedaan hebben om de vergaderden over te halen tot eene algemeene werkstaking, als blijk van sympathie met de Hullsche dokwerkers. De laatstgenoemden hebben Zondag leelijk huisgehouden en zullen daarmede hunne zaak geen goed doen. Het is echter nog niet uit- gomaakt, of de brand op de boutwerf van de heeren Wade in het Yictoria-dok ook voor hunne rekening komt. De correspondent der „Daily News" ver moedt dat de brand niet door de werkstakers is aangestoken. Het staat vast dat hij niet aan een on geluk is te wijten, want een jongen, die in de buurt van de werf was, toen het vuur ontdekt werd, zegt dat hij een man hard had zien wegloopen van dezelfde plaats. Maar er rs in Huil altijd veel schuim, steeds gereed om als de gelegenheid gunstig is, tot balddadig- heden over te slaan. Bovendien, vervolgt de correspondent, hadden de dokwerkers geene reden tot haat tegen de heeren Wade, die geone reeders zijn en niet zijn betrokken bij den reedersbond. In allen gevalle is het in het belang der dokwerkers zeiven, dat de daders zoo spoedig mogelijk bekend worden. De justitie schrijft den brand toe aan kwaad willigheid, want het eerste vuur vertoonde zich Zondag-namiddag, toen er zich niemand bevond, in een afgelegen hoekje, en daarbij is het bekend, dat de heeren Wade, ten spijt van de werkstakers, werklieden in dienst had genomen, die niet tot de veroeniging behoorden. Om vier uren werd de brand bespeurd in een stapel hout, maar ton gevolge van do langdurige droogte breidden de vlammen zich in een oogenblik tyds uit tot de aniere stapeis, die in de buurt stonden. Ondanks do spoedige hulp der brandweer stonden om zeven aren alle houtstapels over eene groote uitgestrektheid in lichterlaaie. Er was niets meer aair te doen, en de eenige zorg der brandweer, ilie werd bijgestaan door matrozen, was het naburige „Citadel Hotel" te bescher men. Dit bleek echter onmogelijk. Het streven der brandweer bleef toen den omvang van den brand zooveel mogelijk te beperken, maar dit was zeer moeilijk wegens de ondraaglijke hitte. Alle telegraaf- en tele- phoon-lijnen in de omgeving waren gesmolten en de spoorwegstaven krulden op van de hitte. Zes brandspuiten en een paar honderd politie-agenten en matrozen bleven den ge- heelen avond aan het werk, evenwel zonder eenige vordering te maken. Den geheelen nacht door bleven de vlammen voortwoeden en eerst in den ochtend was men het vuur ten minste eenigszins meester. Natuurlijk werd door den brand ontzag lijke schade aangericht. Voor zoover deze nu reeds te ramen is, wordt het bedrag ge schat op 250,000 pond sterling. Ook in 1881, tydens de vorige groote werkstaking, werd eone der grootste houtwerven in de haven van Huil door een dergelijken brand vernield. De justitie wordt versterkt in hare mee- ning, dat de brand door kwaadwilligheid wera gesticht door de ontdekking van sporen van brand op twee andere plaateen, welke echter onmiddellijk werden gebluscht. De comman dant der brandweer vond op beide plaatsen stukken mat, die aangestoken en tusschen de planken geschoven waren. Van den lsten tot den 20sten April kwamen op Zante niet minder dan 100 schok ken voor; een aantal, dat Vrijdag met twee vermeerderd werd. By dezen laatsten werden twee personen levensgevaarlijk, vele anderen min of meer ernstig gewond. Nadat Woensdagnacht een zwaar onweder over de Hebryden was neergekomen, is er Donderdag in Schotland en het noorden van Engeland veel regen gevallen. Ook te Londen, waar men in 35 dagen enkel Zondag nacht een beetje regen heeft gehad. Op den dag werd het echter weder helder en zóó heet, dat de thermometer tot 79 graden steeg, wat sedert 20 jaren in April niet i3 voor gekomen. Te Londen woedde Vrijdag in de houtkoopery van D. Charteris in Westend, Mülbank, een hevige brand, welko een buiten gewoon dreigend aanzien kreeg toen de vlam men zich tot de gasketels van de naburige gasfabriek uitstrekten. Toen de verf der ketels reeds begon te branden, vreesde men elk oogenblik eene ontploffing, hetgeen eene paniek veroorzaakte onder de omwonende bevolking, die in allerijl de huizen ontvluchtte. Dank zjj der inspanning van de brandweer, die van 's morgens hal/drie tot des nachts met twaalf stoomspuiten werkte, werd het gevaar afge wend en bleef de brand tot het erf van den houtkooper beperkt. De schade wordt op 14,000 pd. st. geraamd. De brand is uitgebroken in den houtzaag molen en werd het eerst ontdekt door den waker, die echter meende zelf het vuur te kunnen blusschen. Toen hy ten laatste het vruchtolooze zyner pogingen inzag en de brand weer alarmeorde, had het vuur zich reeds belangryk uitgebreid. Slechts een derde gedeelte der schade is gedekt door eene verzekering. 180 werklieden zyn door de ramp buiten werk. INGEZONDEN. Vincent Van tüegh. nIl faat traveller aatast et arec aaeei pea de pré'entioos qa'aa payaan, si on vent dnrer." 1889. Vincent. „Geen kunstkritiek, geen meeningon, alleen een impressie, zelf-observatie, wel licht belangryk, omdat zy betreft het werk van oen geniaal, nagenoeg onbekend Hol- landsch kunstenaar, voor weinig maandea gestorven"; aldus Frederik Van Eedenin„de Nieuwe Gids" van December 1890 en hy vervolgt: „Van Gogh zal zoo moeilyk hoog gesteld worden. Want het groote publiek lacht hem nu uit, zooals zy elk nieuw en origineel en artistiek verschynsol doen. De auteur besluit: „En dan nog dit hy heeft gezocht als vroeger geen twee of drie in ons land hebben gedaan. Met een gepassioneer- den y ver, eenzaam, zonder opzien of ophouden zonder de geringste bekommering om wat men zeggen zou of denken zou, of wat er gebeuren zou met zyn werk en met hem zelf. De my ingeboren admiratie voor zulk een doen moet ik uitspreken. Is het geen wonder dat dit weer en telkens weer voor komt in onzen tyd, in ons als plat en klein geestig gesmaad nevelland En was deze niet een van het edel en onsterfeiyk ras, dat het lage volk gekken, maar de mensch van ons slag heiligen noemt?" In December '92 werd- in de kunstzaal van het Panorama-Gebouw te Amsterdam eene byzonder volledige expositie gehouden van Vincents werken. Roland Holst, die tevens een knap ontwerp voor den omslag leverde, schreef de volgende voorrede in den catalogus „Het publiek is verwend, veel schilders zyn geworden konterfeitera van wat de menigte voer mooi houdt, zyn opgehouden de ver- beelders van eigen visioenen te zyn. Dat is alles door het commerciali6me ge komen. Veel talent werd aan die tydmacht dienstbaar gemaakt, dus vernietigd. De kunstloozen zagen nu kunst op het niveau van hün begrip gebracht, zy hebben •Jan alle bescheidenheid verloren, en noemen onzinnig wat buiten die begrippen staat. Tentoonstellingen worden meest ingericht niet tot leering, maar tot streeling van de bezoekers; het meerendeel der schilders zijn de vleiers van den publieken smaak, die zich wonderwel thuis voelt in de kunstzalen, zoo welbegrepen ingericht voor onzuivere doel einden. „Ryke en gave lysten" worden op exposities verplichtend gesteld, en in de officiëele uit- 8chryvings billetten wordt gewezen op den invloed, dien de grootte van het doek op haar meer of mindere verkoopbaarheid heeft. Kunst is geworden een handelswaar zoo goed als een ander, een zeer speculatieve handelswaar zelfsvoor kunst bestaan medailles ter reclame, kunst maken is een lukratief handwerk, kunst wel te verstaan in dienst van zulk bedryf. En kunst die niet verkoopbaar is, wordt door de menigte als geen kunst beschouwd. Maar kunst is ook, en altyd geweest de benaming voor de hoogere uitingen van ons kostelykst geestesgoed. Vincent Van Gogh's uitingen zullen wel afschrikken al degenen wier smaak gewoonlyk op de officiëele tentoonstellingen gestreeld wordtmet meer gerustheid mochten du6 ook, nu het toch niet anders kon, de „r\jke en gave lysten" achterwege blijven, die, hoe dienstig soms ook wanneer zy eenvoudige passende encadrementen zyn, toch nooit over wegend het al of niet exposeeren mogen beïnvloeden. Deze tentoonstelling is byeen gebracht voor de enkelen onder de menschen, die nog wel gelooven dat wat dadelyk te bevatten, juist nog niet altyd hot allerhoogste is. Ook is zy byeengebracht voor hon dio Vincent'es werk bewonderen, en ook nog voor wie reeds geloofden in zyn hoog zoeken, maar niet overtuigd waren van zyn glorievol be reiken." 't Bovenstaande schreef ik af, niet met de bedoeling om te trachten, het meerendeel der bezoekers, die deze teekeningen van Vincent noodwendig leelyk moeten vinden, te be- keeren, maar wèl om aandacht te vragen voor hetgeen mannen als Van Eeden on Roland Holst waardeeren in 't streven van Van Gogh. En misschien, dat er ook nog enkele onder die bezoekers worden aangetroffen, die het op prys stellen, door de bezichtiging van dit zestigtal schetsen eens een blik te kunnen slaan in het pogen van een eeriyk, ernstig en fijnvoelend artist, zooals Van Gogh on- tegenzegiyk is geweest. Leiden, 25 April '93. C. W. H. V. BUITENLAND. Frankrijk. Zondag zyn te Parys de herstemmingen gehouden voor den gemeenteraad. De uitslag was, dat de nieuwe raad zal bestaan uit 64 dor vorige leden, die allen herkozen werden, en uit 19 nieuwe. De raad bestaat nu uit 36 radicalen en socialisten, 16 gematigde republikeinen, 13 conservatie ven, 10 possibilisten, 3 Boulangisten en 2 Blanquisten. De eenige wyziging, welke door de beide verkiezingen in den raad zyn ge bracht, is, dat de gematigde republikeinen 3 zetels verloren, welke gewonnen werden door de possibilisten. De Fransche minister van koophandel Terrier verklaarde Zondag op een feestmaal te Dieux, by gelegenheid der eerste-steenleg- ging van de arrondissements-spaarkas, dat de regeering overtuigd is van de noodzakelykheid sociale hervormingen in te voeren en de ellende te verdryven, de verschillende klassen dor maatschappy dichter tot elkander te bren gen en voor den ouden dag der werklieden te zorgen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2