H°. 10177. \Yoensda« 26 April. A0.1893. iBeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Abonnement per week. Abonné's per week. Leiden, 25 April. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Toor LóidëQ p«r 3 maandenf 1.10. Franco per poat1.40. Afeonderlgke Nommera0.05. PBIJS DER ADVERTENTIÊN: Vu 16 regel, ƒ1.05. Iedere regel meer 0.I7J. Qrooter. lettere o..r plaatsruimte. Voor het incasseereu buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. eigenaardig karakter van het volk het best uitdrukt of weerspiegelt. Aan die gegevens nu beantwoordt ten volle de Erica en dit betoogt de schrijver, gelijk wjj zeiden, in een opstel, dat ook door zijn vorm in hooge mate de aandacht verdient. Het stoomschip „Berenice", van Bordeaux naar Amsterdam, is 22 April St.-Mathieu gepasseerd; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 April Kaap St.- Vincent; de „Juno" vertrok 22 April van Gibraltar naar Lissabon; de „Obdam" ver trok 22 April van Nieuw-York naar Rotterdam de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 April te Southampton de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 23 April Prawlepoint; de „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 24 April Bevezierde „Gede", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 24 April van Aden; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 24 April Scilly; de „Zaandam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 22 April Lizard. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog op 27 dezer zal niet worden go- houden. By koninklijk besluit zyn benoemd tot voorzitters der Raden van beroep voor de vermogensbelasting, bedoeld in art. 29 der wet van 27 Sept, 1892 (Stsbl. No. 223): te Groningen jhr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, aldaarte Leeuwarden mr. J. G. Peeting, aldaarte Heerenveen mr. H. Binnerts, aldaar; te Assen mr. J. Linthorst Homan, aldaar; te Zwolle mr. C. baron De Vos van Steenwyk, aldaar; te Hengeloo mr. J. Van Wulfften Palthe, te Almeloo; te Zutfen C. M. Henny, aldaar; te Amhem A. E. André de la Porte Gzn., aldaarte Tiel mr. A. J. Blom, aldaar; te Roermond jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich, aldaar te 's-Hertogenbosch mr. Kolfschoten, aldaar; te Breda Fr. Guljé, aldaar; te Middelburg j'hr. mr. A. Van Reigersberg Verslujjs, aldaar; te Dordrecht mr. F. N. Sickenga, aldaar; Ie Rotterdam 3. J. R. De Monchy, aldaar; te 's Gravenhage P. C. Evers, aldaarte Leiden mr. R. T. H. P. L. A. Van Boneval Faure; te Ulrecht mr. C. G. Berger van Hengst, aldaar; te Amsterdam mr. W. baron Röell, aldaar; te Haarlem mr. Joh. Enschede, aldaar; te Hoorn M. De Jong, aldaar; en te Alkmaar mr. H. Boelmans ter Spill, aldaar. Aan F. baron Van Utenhove, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van I Vinkeveen. Eerste Blad. De Uitgever van het Leidsch Dagblad, steeds trachtende dit blad onder ieders bereik te brengen, deelt mede dat thans "worden aangenomen Men heeft slechts eiken Maandagavond aan den looper 9 Cents te betalen, waardoor men zich voor eone geheele week van de ont vangst van het Dagblad verzekert. Zjj, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich, hetzij by de loopers, hetzij aan het Bureel, Doezastraat 1, aanmelden. Het Dagblad wordt tusschen zes uron en halfacht 's avonds bezorgd. Buiten de Stad, op plaatsen waar Agenten gevestigd zyn, ad 11 Cents per week. DE UITGEVER. De officier van administratie der 2de klasse J. Van Gorsel, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en gede tacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, wordt met den 16den Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van administratie der 2de kl. Z. J. Van der Vegte, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor „Tyger"; terwyl met gemelden datum de off. van administratie der 2de kl. G. A. Daoy Ouwens wordt geplaatst op ge noemden monitor. Wylen mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis heeft in de staatkunde eene niet onbelangryke rol gespeeld. Sedert 1857 tot 1891 maakte hy deel uit van de Vertegenwoordiging, als lid van de 'Tweede Kamer, met twee tussclienpoozen, de eerste wegens zyne benoeming tot minister van financiën in het ministerie Heemskerk Van Zuylen, van 1866-'68, de tweede maal in 1886, ten gevolge van een ommekeer in de gemoederen der Haagsche kiezers, die hy van 1873 tot 1886 vertegenwoordigde, na eerst voor het hoofdkiesdistrict Leiden zitting te hebben gehad. Behalve als staatsman heeft graaf Schimmel penninck in de hofwereld eone hooge plaats bekleed. Onder wylen koning Willem ni was hy een der invloedrykste mannen aan het hof en het vertrouwen, dat zyn Vorst hem schonk, werd door de tegenwoordige Vorstin ten volle bestendigd, daar by, na vroeger verschillende eereposten te hebben bekleed, thans nog was opperkamerheer en waarnemend grootmeester van het Huis der Koningin-Regentes. Her haalde malen heeft hy ook in het buitenland zyne souvereinen vertegenwoordigd. Van don Hoogen Raad van Adel was de overledene voorzitter. Hy steunde vele nuttige instellingen en industriëele ondernemingen. Het Commandeurskruis van den Neder- landschon Leeuw, de Grootkruisen van de Eikekroon en de Gouden Leeuw van Nassau vielen hem ten deel met en benevens vele bui- tenlandsche ordeteekenen, o. a. do Gregorius- orde des Pausen. De teraardebestelling zal a. s. Donderdag op een nader te bepalen uur op „Eik en-Duinen" plaats hebben. Aan het sterfhuis hebben gisteren zeer velen uit de Hofkringen, de diplomatieke kringen en de burgerklasse zich vervoegd om aan de familie van hunne deelneming in het sterfgeval te doen blyken. Op 48-jarigen leeftyd overleed te 's-Gra- venhage de heer Joh. Ykema, de in Den Haag en in Nederland bekende uitgever, meer be- paaldelyk van kinderboekwerken. Hy was ridder der orde van de Eikekroon, hem ge schonken wegens zyne medewerking aan het regelen van een feest ter eere van wylen Koning Willem III. Door den minister van justitie is aan de Twoede Kamer der Staten-Generaal mede gedeeld dat door hem, ingevolge bekomen machtiging van de Koningin-Wed.-Regentes, worden ingetrokken de aanhangige wetsont werpen tot naturalisatie van H.H. Gröninger en zeven anderen, en van S. Goldschmidt en zeven anderen. Zooals voor eenigon tyd reeds met een paar woorden werd gemeld, bestaat het plan in ons land op te richten een „Bond van Nederlandsche Boekvorkoopersbedienden." De commissie, benoemd tot het samenstellen der ontwerp-statuten, heeft die thans rond gezonden en belanghebbenden uitgenoodigd tot het definitief vaststellen der statuten op eene vergadering, te houden op Zondag 7 Mei a. 8., te halfelf, in het iokaal „Krasnapolsky" te Amsterdam. Volgens art. 1 van de ontwerp-statuten zal het doel van den Bond zyn „langs wettigen weg en door gepaste middelen de belangen te bevorderen van hen, die in den boekhandel werkzaam zyn". Dit doel zal men, zegt art. 2, trachten te bereiken„door het houden van ver gaderingen door het zenden van petitiëndoor het uitgeven van een orgaan tot het bespre ken van de belangen van den Bond; door het oprichten van een ondersteuningsfonds. Gewone leden kunnen zyn zy, die den leef tyd van 18 jaren hebben bereikt en minstens één jaar in den boekhandel werkzaam zyn. Het bestuur zal bestaan uit zeven leden, waarvan minstens vyf te Amsterdam moeten gevestigd zyn, daar de zetel van den Bond gevestigd zal wezen te Amsterdam. Het plan is het orgaan van den Bond ten minste eenmaal 's maands te doen verschynen. Het doel van het ondersteuningsfonds zal zyn uit de opbrengsten der jaarlyksche con- tributiën, giften en andere baten, voor de deelnemers te vergemakkelykengenees- en heelkundige hulp, ondersteuning by het zonder schuld buiten betrekking geraken. De minister van oorlog is gisteravond uit het buitenland te 's-Gravenhage terug gekeerd. De Utrechtsche hoogleeraar Van Over boek de "Meyer, wiens ontsmettingsoven ook in Turkye ingevoerd werd, is door den Sultan benoemd tot commandeur der Medjidieh-orde. Van Nederlandsche zyde wordt aan het te Berlyn saamgeroopen Ingenieurs-congres, behalve door den inspecteur van don water staat Leemans, ook deelgenomen door den hoofdingenieur van den waterstaat C. Schnebbelie. De overplaatsing van den kapitein van het corps genietroepen J. P. Koolemans Beynen, naar den staf der genie te Amster dam, is ingetrokken. In den ouderdom van 51 jaren is te Snoek overleden do heer J. C. Van Druten, leeraar in de Duitsche taal aan gymnasium en Hoogere Burgerschool. De heor J. A. Van Emden, te Zeist, geeft in het „Ned. Tuinbouwblad" eene beschouwing over de Erica, de Hollandsche volksbloem. Zyne dichteriyke gedachte in welsprekende woorden weergevende, schreef hy naar aan leiding van „Floralia's" vraag om eene konings- bloem te kiezen. Ook hy zegt: een konings- bloem behoeven wy niet meer te kiezen, want de edele Oranje is de bloem, de banier, waaromheen wy ons allen scharen. Onder nationale bloem echter verstaat men iets anders: de bloem, die op den nationalen bodem van nature thuis behoort, met hot wezen van het volk ten innigste is verbonden en het 21.) „Eerst moet myn zusje beloven, dst zy zich niet zal laten verblinden door mooie woorden, titels en goederen." „Zoo'n belofte.acht ik beneden my." „Nu, dat's even goed.Nu vertel ik u nog met een gerust hart, waardoor de Vlaam- sche haan koning kraait. Zekeren Van der Voorde werd een dochter geboren, wie hy den naam wenschte te geven van „Johanna." De ambtenaar van den burgerlyken stand, een Waal natuurlyk, weigerde dien Nederland- schen naam in te schryven. Hy moest ver anderen in „Joanne." De vader weigerde den naam zyner moeder te verfranschen en by ging onverrichterzake huiswaarts. Daar nu de inschryving onder getuige moet geschieden, binneu tweemaal vier en twintig uren, keerde hy den volgenden dag met de getuigen torug. De „Waal" was even hardnekkig en hot ge volg was, dat het kind niet ingeschreven werd, voordat er tegen den koppigen amb tenaar proces-verbaal was opgemaakt als onwillig om de nieuwe wereldburgeres te boeken. Dit kleine voorval wierp de lont in het kruit. Sedert stonden allo vaders op de in schryving van echt Vlaamsche of Holland sche namen niet alleen, maar hielden de hoofden der gezinnen zich, alsof zy de Fran- sche taal, waarin alle belastingbiljetten waren geschreven, niet verstonden. Middelerwyl eischten zy by de desbevoegden in eigen taal tot het opbrengen der belastingen te worden gemaand en in eigen taal de registers van den burgerlyken stand te zien bygehouden. Beide deze feiten legden den grond tot de huidige overwinning: dat geen ambtenaar in de Vlaamsche gewesten kon worden aange steld, voordat hy de overtuigendste bewyzen geleverd heeft Vlaamsch te kunnen lezen en schryven. Ahziedaar reeds „l'Angleterre." Wy hebben veel te flink doorgestapt, 't Weer is zoo mooi. Kom, laat me u nog meer ver tellen! Slaan we nog even rechtsom!" „Liever niet; papa zal niet weten waar ik biyf." „Nu dan.morgen de rest.maar her inner u myn waarschuwing voor den graaf, zusje! Mag ik u zoo noemen?" „Ja, maar.maar niet. „Als papa er by is. Cela se comprend." Eensklaps zyn beiden uitgepraat. Zonder verdere woordenwisseling treden zy het hotel binnen. By kamerdeur No. 6 drukt Herder haar de hand, met een „Ik moet nog een verjaarsbrief schryven. Verontschuldig my een kwartiertje by papa. De datum schiet my juist te binnen. Sedert we Amsterdam verlieten, weetik,zonderling! bykans van dag noch uur. Wat zou daarvan oorzaak zyn? Nul Denk er oens over na en vertel het my morgen!" Nanda glimlacht. Zy beantwoordt wel den handdruk, maar niet de vermaning. Zonder te weten waarom, voelt zy zich onuitspre- kelyk gelukkig. Hierdoor hoort zy nauwelyks met welk teeder verwyt papa haar ontvangt over haar uitblyven en hare liefdeloosheid, om hem aan zyn lot over te laten. Toch weet zy zyne luim door snaaksche invallen te ontwapenen en zichzelve steeds meer op te winden. Het gevolg hiervan was, dat zy geen oog dien nacht look en zich meer en meer diets maakte dat het aanstaand vertrek haar zoo verheugt. Brussel is haar bekend. Het nieuwe, onbe kende trekt haar aan. En, uit dat oogpunt beschouwd, begint de reis immers eerst by het vertrek uit Brussel. Als Herder onvorhoeds had moeten achter- blyven, zou zy ondervonden hebben, dat zyne persoonlykheid eone eenige en alvermogende aantrekkingskracht bezat. Doch geen wonder! Hy was de eerste man, dien zy zich als gezelschap ooit had toegewenscht. By nadere kennismaking verminderde die meening geens zins. Integendeel, er straalt steeds glan- zender aureool om het hoofd van papa's secre taris. Zy slaapt in met zyn beeld in hare ziel, zyn naam op de lippen. Herder gevoelt zich niet minder opgewekt altyd voor zoover het hem gelukt elke ge dachte te verbannen aan de jarige. De jarige, aan wie, zonder fout, nog per nachtpost een groet moet worden toegebracht. Die jarige is Mina Verdagen. Mina, dielet- terlyk nacht en dag door naait aan haar uitzet en steeds droomt van den Achterhoek en het gezellige huis met tuintje, dat er haar zeker wacht. En nu, op haren verjaardag, is zy in af wachting van een o» zoo lang epistel. Daar schelt de postknecht. Daat ontvangt zy een brief. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1