Burgerlijke Stand. Gemeenteraad ran Leiden, Zitting van gisternamiddag te 2 uren* (Vervolg.) Do heer Juta hield vol dat het beter en voordeeliger was nü oene r,teuwe school te bouwen dan over twee j^ren, ia plaats van thans nog eerst voor uitbreiding gelden uit te geven. Na oene opmerking van den heer Was, ging de heer Dekhuyzen, weth. v. ond., met offers na de toeneming van het aantal leerlingen ook op de andere lagere scholen, waarvan de kin deren door de ouders niet meer zoo vroeg wor den afgenomen, waaruit ook volgens spr. duidelijk bleek dat vermeerdering van het aantal der scholen 4de klasse noodig wordt. Den hoer Was, die van de dringende nood zakelijkheid tot het stichten eener nieuwe school 4de klasse eveneens nog niet voldoende overtuigd was, ook omdat er volgens hem op de scholen 4de klasse kinderen zyn, wier ouders wel eenig schoolgeld kunnen betalen en welke kinderen dus op de scholen 3de kla8so moeten gaan, verzekerde de heer Juta dat, b(j bouwing eener nieuwe school, de tegenwoordige school in de Brandewijnsteeg toch niet zal worden gesloten. De heer De Goeje vestigde de aandacht er op, dat de kosten zich niet alleen bepalen tot het bouwen der nieuwe school, maar dat er bovendien een geheel nieuwe staf onder wijzers moet aangesteld wordon. Kan men daar zoo lang mogelijk buiten, dan moet men dit doen. Zonder nadere motieven blijft spr. zich dus tegen eone nieuwe school verklaren. Aan het debat werd verder nog deelge nomen door de hoeren Hasselbach en Fockema Andre®, terwijl de heer Du Rieu in het heden gesprokene en de mededeelingen van den heer Juta aanleiding vond om voor te stellen de zaak aan te houden, totdat het voorstel-Juta, dat zoo geheel afwijkt van de den Raadsleden overgelegde voordrachten, nader zal z'yn toe gelicht. Werd het denkbeeld van den het r Du Rieu opgevolgd, dan zou do hoer Van Hamel, lid der schoolcommissie, dit zeer betreuren. De zaak is reeds lang genoeg hangende en met uitbreiding der school acht de commissie haar voorloopig opgelost. De Voorzittor morkt op dat by van hot College van B. en Ws. alléén staat tegenover hot plan der wethouders. H\j vraagt wa&r men do school zou moeten bouw on. Door eeno waarschijnlijke verplaatsing der Asch- schuur zal men daar wel grond vrij krijgen, doch te ver aan het einde dor stad gelegen, evenals ook een ander terrein, aan het einde der Vestestraat, waaromtrent een onderzoek is Ingestold, ongeschikt is gebleken. Men zou di^s huizen moeten aankoopon om terrein te verkrijgen. Evenals do hoer Hasselbach hiel 1 spr. vol dat de school in de Brandewijnsteeg hecht en sterk is, (do muren o. a. zijn nog van do vroe gere Vrouwekerk) en dat ze aan do eischen voldoet. Alleen de toegang laat te wenschon over. Deze school verkeert in veel betere conditie dan die in het z. g. Soephuis, Haarlemmerstraat, waar nu enkele klassen gevestigd zijn en waar soms eene tempera tuur of atmosfeer is om om te vallen, waarvan men zich by het jongste examen heeft kunnon overtuigen. Uitstel, zooals de heer Du Rieu aangaf, acht spr. niet noodig; hy zou dit zelfs be treuren. Met uitbreiding kan men volstaan. Voor het maken van oen beteron toegang werd indertijd onderhandeld wat betreft den aankoop van een perceel aan do Haarlemmer straat, doch men is niet tot eon gewenscht resultaat kunnen komen. De heer Drucker, nu gehoord hebbende dat niet enkel de school in de Brandewijnsteeg, maar eigenlijk alle scholen zoo goed als vol zijn, wenscht niet alleen, ovenals de Voor zitter, vooral de mingegoeden te gemoet te komen en de kindoren niet langer in het Soephuis te laten, maar bovendien een meer radicalen maatregel. Daarom gaf hij de voor- kour aan het denkbeeld van den heer Du Rieu, daarbij aandringende op spoedige be handeling van het nieuwe plan. Do heer Van Hoeken was eveneens van meening, dat do toestand der school in de Brandewijnsteeg niet zoo slecht is als door den vroegeren gemeente-architect werd voor gesteld. Toch zou hy wel nader kennis willen maken ten einde de 129 kinderen uit het Soep huis te krijgen met het voorstel van den heer Juta, waarbij liy dan opgaaf van plaats, kosten, enz. zou willen zien; waartegen de wethouder opmerkte dat het natuurlijk de bedoeling is een volledig plan over te leggen. De heer Van Hamel kon zich de royaliteit van den wethouder van financiën (den heer Juta) niet begrijpen. Hij wees er verder op dat er telkens gespro ken werd van toegangen tot de school. Het is waar, er zijn er twee; maar, naar het hoofd der school spr. nog hedenmorgen verzekerd heeft, wordt er maar één gebruikt, nl. die in de Brandewijnsteeg. De andere wordt, met het oog op de omgeving aldaar, gesloten gehouden. Als de heer Fockema Andreae de verzekering kreeg dat er van nabijgelegen huizon, die hin derlijk zijn voor het onderwijs, zullen worden opgeruimd, waarvan de Voorzitter reeds sprak, dan zou hy zich met het voorstel totbybou wing van lokalen kunnen vereenigen. Na nog eenige replieken zou tot stemming worden overgegaan, waarop de heer Van Hamel voor&telde eerst nog de zitting voor tien minuten te schorsen, opdat de leden zich vooraf nog van de verschillende plannen zouden kunnen op de hoogte stellen, waartegen de Voorzitter opmerkte dat van de vroeger opge maakte plannen or zijn vervallen, omdat de daarb j begrepen koop van 10 huisjes, niet is doorgegaan, hoe welwillend het aanbod ook was. Schorsing der zitting was dus niet noodig. Door den hoer Juta werd ten 8lotte een amendement op het eerste gedeelte van het gisteren vermelde vierledig voorstel ingediend, nl. om er aan toe te voegen dat B. en Ws. worden uitgenoodigd plannen voor eene nieuwe school te onderzoeken en over te leggen. Het aldus geamendeerde voorstel van de meerderheid van het college van B. en Ws. om niet tot uitbreiding der school in de Brandewijnsteeg over te gaan, werd verwor pen mot 20 tegen 6 stemmon. Vóór stemden do heeren Verhey Van Wijk, Drucker, Van. Lidth de Jeude, Juta, De Sturler en Dekhuyzen. Daarna kwam in stemming het plan van de meerderheid van do Commissie van Fabri cage en de minderheid van het College van B. en Ws.uitbreiding van het schoolgebouw met twee verdiepingen en vier lokalen, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer 11,600, met meubilair bij voorloopige inge bruikneming van 2 lokalen, geraamd op onge veer 840. Dit werd aangenomen met 22 tegen 4 stemmon. Tegen stemden de heeren Juta, De Sturler, Dekhuyzen en Drucker. De overige plannen behoefden dus niet in stemming te komen. Daarna deelde de Voorzitter mede dat de volgende week Donderdag voor de Haagsche rechtbank tegen de Leidsche Duinwater-Maat schappij zal vrorden behandeld de strafrech terlijke vervolging togen genoemde Maat schappij Ingesteld door den officier van justitie. [Deze zaak dient even wol niet verward te worden met het proces, dat de gemeente Leiden de Maatschappij aandoedt]. Ton slotte vestigde de heer Zaayer de aan dacht op het wenschelijke, in verband met de droogte, om de straten weor met de brand- kranen te besproeien, waarop de Voorzittor antwoordde dat, als de daartoe gegeven be velen uitgevoerd zijn, er reeds mede begon nen is. (By het vorlaten van het Raadhuis bleek dat dit ook werkelijk het goval was.] Niemand meer het vroord verlangende, werd de vergadering te kwart over vijven gesloten. In den aanvang was nog medegedeeld dat aan den met 1 Mei a. s. eervol ontslagen machi nist aan de gasfabriek D. Poelijoe een pensioen is toegekend van ƒ415.35 'sjaars, berekend naar eone jaarwedde van f 702 en een dienst tijd van 36'/j dienstjaar, in te gaan 1 Mei a. s., en aan den met ingang van 15 April 11. eervol ontslagen kantoorbediende aan de Stedelijke Werkinrichting J. H. Van Us een pensioen van 110.71%, berekend naar eene jaarwedde van 312 en een diensttijd van 21 jaren en 3'/, maand, ingegaan 15 April 11. Gemeenteraad Tan Alkemade. Vergader big van 20 April. Voorzitter de heer F. H. v. Wichen, Burge meester. Alle leden tegenwoordig, uitgenomen de heer A. Los. Vacature-Van der Geest. Het getrokkon nummer is 2, zoodat de omvragen en stemmingen beginnon by den heer T. Elst- goest. De notulen der vorigo vergadering worden na lezing goedgekeurd. Medegedeeld worden: 1. de voorschriften, volgeDS Prov. Blai No. 18 bij het weren der verwacht wordende cholera en de maatregelen, te nemen by het uitbreken daarvan, waarbij door den Voorz. de wonsch wordt uitgesproken, dat ieder in z(jn kring naar best vermogen zal medewerken tot uitvoering dier voorschriften 2. dat volgens publicatie de beschrijving voor de personeele belasting zal aanvangen 8 Mei a. s. en dat by eventueele reclames aoor B. en Weths. tot tegenschatters zijn benoemd de heeren Lemmers, Schoenmakers en Akerboom; 3. dat do beschrijving der patenten evoneens zal aanvangen op 8 Mei; 4. dat op het gemeente-archief is gedeponeerd een afschrift van de notariéele akte, inhoudende scheiding en deeling der bezittingen van de gem. Alkomade te Huigsloot, onder Haarlem mermeer, ter grootte van 66 Hectaren, 77 Aren en 57 Centiaren. 5. Aangeboden de nota's van al de kosten tot nu toe met betrekking tot de werken in de buurt Roelof-Arendsveen by het dempen der slooten, het leggen van duikers, amoveeren van bruggen, schoeiwerk, enz., met inbegrip van het gewone onderhoud en de steeds noodlge reparatiën, welke beloopen het bedrag van 1987.915, verdeeld over: a. Aanplempen959.75. b. Plantsoen132.00. c. Timmerweik en arbeidsloon 895.165. Deze opgaven mochten by den Raad over 't algemeen geen gunstig onthaal vinden. Uit de breedvoerige discussiën bleek, dat de onkosten dezer werken buitensporig hoog werden geoordeeld, zoodat ten laatste op voorstel van den heer E. J. Los, wethouder, eone commissie van drie leden werd benoemd, welke, voorzien van de desbetreffende be scheiden, al de onderdeelen van genoemde werken heeft te onderzoeken. De leden dezer commissie zyn de heeren Joost Van den Heuvel, te Aalsmeer, Jan v. d. Hoorn, te Roelof-Arendsveen, en P. Vrvburg, te Oud- Ado. Met de rekeningen sub a en b kan de Raad vrede hebben, doch die onder c scheen den leden veel te hoog. 6. Aangeboden het gemeente-verslag over het jaar 1892, van hetwelk, na gedrukt te zyn, elk der leden een exemplaar zal worden aangeboden. 7. Een in de vorige vergadering genomen besluit omtrent den verkoop van een gedeelte inschryving in het Grootboek der Nat. Schuld is aangevuld met letter, deel en nummer, waaronder die inschryving bekend is. Hierby worden tevens goedgekeurd de aan heeren Gedeputeerde Staten aan te bieden opgaven van buitengewone kosten voor verrichte werk zaamheden, welke uit dien verkoop moeten worden bestreden. 8. Ingekomen een adres vandeafd „Patri monium", te Oude-Wetering, inhoudende het verzoek aan de gemeente om ton gerieve van hot algemeen (nota bene) het particulier veer in het Noordon van die buurt over de Ringvaart vry te maken, voorgevende, dat het veergeld eone voor hen speciaal drukkende belasting is. Het schynt echter, dat de inzenders geene ernstige bedoelingen met dat adre3 hadden; een op ééne zyde beschreven zegel zonder slot noch handteekening, vergezeld van een stukje ongezegeld papier, dat het slot bevatte, kan toch niet op ernstige behandeling aan spraak maken. Ten gevolge hiervan werd het ook, op voorstel des Voorzitters, na lezing ter zyde gelegd, als zijnde voor eene beslis sing of behandeling niet geschikt. De Voor zitter vroeg hierna den Raad, of éón der leden een voorstel omtrent het in genoemd adres medegedeelde onderwerp had in te dienen. Niemand hierop wenschende in te gaan, werd do zaak zonder verdere behandeling voor af gedaan beschouwd. 9. Goedgekeurd, dat de verpachting van het gras langs de wegen en voetpaden in 1893 op de gewone manier door den hoer notaris Van Greuningen, te Oude Wotering, zal geschieden. 10. Een voorstel van Burg. en Weths. om aan de twee wegwerkers aan 't eind des jaars eene gratificatie van f 10 toe te kennen, en die van den wegwerker J. v. Kruissen, met het oog op zyne 25 dienstjaren en zyne pas gevierde gouden bruiloft tot ƒ25 te vorhoogen, werd van de hand gewezen. Allen meenden nog te vroeg in het jaar te zyn, om recht te hebben tot een dergeiyk besluit. Daarna 6telde de Weth. Los voor, om dan ten minste aan J. v. Kruissen om zyne jubileums f 10 toe te konnon. Dit voorstel werd aangenomen mot 6 tegen 3 stemmen. 11. Ingekomen een adres van eenige werk lieden om het gemeentewerk te R.-A.-vcen voort te zetten. In verband met een in de vorigo vergadering door den heer v. Ryzen gedaan voorstel, om met dit werk voort te gaan, werd door den Raad machtiging ver leend, om vooreerst nog 500 toe te staan, indien een akkoord kan getroffen worden met de betrokken eigenaren. Tevens worden Burg. en Weths. gemach tigd om met het Bestuur van den Vrouwe- Venne-polder in overleg te treden over het uitdiepen en verbeteren van een gedeelte weg sloot in het Lageland. 12. Nadat op voorstel van B. en Ws. was goedgekeurd het kohier van den hoofd, omslag in bosloten vergadering te behandelen en geon der leden het woord meer verlangde, werd de openbare vergadering gesloten. Gemengd Nlenvm* Te H&vre wilde de machinist Bureau in een aanval van jaloezie zyne vrouw doodschieten; de kogel trof by ongeluk zyn vieijarig kind. Meenend dat hy het gedood had, schoot Bureau zichzelven door het hoofd. Het kind was alleen gewond, doch niet leven sgevaarlyk. Eene dame te Parys kreeg bericht dat haar man, door een omnibus overreden, naar een gasthuis was overgebracht. Doode- lyk verschrikt snelde zy er heen, doch men wist aan het gesticht niets van 't ongeval. Daarop ging zy naar haars mans kantoor en vond hem er zoo gezond als een visch. Te- huiskomende helderde zich de zaak op: dieven hadden haar op die wyze uit den weg doen gaan, om in hare afwezigheid de woning te punderen. Het vorsteiyk paleis der familie- Hohenzollern, te Sigmaringen, is geheel door brand vernield. Het museum bleef gespaard, maar wel gingen velo kunstvoorwerpen van onschatbare waarde verloren. Een hevige brand vernielde de meubelfabriek van den heer Chemin, te Fontainebleau. De schade wordt begroot op 100,000 franken. By een brand te Calmbach (in Wurtemberg) is oen werkman, die zyne vier kinderen op den zolder wilde redden, met drie hunner in de vlammen omgekomen. Het vierde kind sprong uit het raam en werd zwaar gekwotst. In liet dorp Sakollno, by Kro- jinke, in Posen, zyn 80 gebouwen, waaronder de kerk, afgebrand. Twee kinderen verloren by de ramp het leven. Te Wertach, naby Sonthofen, in Beieren, heeft een brand gewoed, waarby van 161 woningen ruim 100 geheel zyn vernield, met hot gevolg, dat ongeveer 700 personen van huisdak beroofd zyn. ALFEN. Bevallen: P Biuer geb. Yan Rijn, D. J. Nagtegaal gob. Van Wijk, Z. E. Boer geb. De Kt egt, Z. Overleden: C. C. Wiltenbnrg, jd. 1 j. Gehuwd: A. Westmaaa on W. v. Tol. AARLANDERVEEN. Bevallen: A. Binnendijk geb. Roest, Z. M. Bouthoorn geb. Vermeij, Z. M. Kempen geb. Yan Leeuwen, D. Overleden: G. Rjjrera, ccbtg. van O. Hooge- veen. D. Paddenburgb, echtg. van N. TnijnderB. Gehuwd: 8. Do Graaf en W. C. Braam, wed. J. Zwaanonbe k. BODEGRAVE. Bovallon: N Liepeltgeb.Louwe roDs, Z. W. Steenbergen geb. Lunenburg, Z. Overleden: C. Yan BoogeD, ocht^. van P- Breedvold, 76 j. Gohuwd: P. Yerdufin, jm. 20 j. en A M. Van der Btar, Jd. 23 j. BOSKOOP. Bevallen: R. Vreeburg geb. Ra ate - land, levenl. D. E. Guldemond geb. Koenekoop, D. C. Van der willik geb. Van Wageningen. Z. M. Dj Jong geb. Loob, D. A. M. Groeneatein geb. Verkado, D. Overleden: R. Vreeburg geb. Riateland, 43 j. HAZERBWOUD3. Bevallen: J. Van der Elet geb. De Leen, Z. K. Lindenbnrg geb. Van dci> Bob, Z. Ovorleden: L. J. Vau Meure, z. 8 j. LEIDERDORP. Bevallen: J. 8iere geb. Ba velaar, Z. M. C. Melet geb. Jansen, D. J.M.Lcektn- baob geb. Arnoldae, D. NIEUWKOOP. Bevallen: J. Van Weelden geb. Voabart, D. Overleden: J. WaoaiDck, d. 10 J. W.Gr ffioen, z. 1 m. Gehuwd: A. Boeren, jm. 31 J., en A. Baae jd. 22 jaar. OUDSHOORN. Bevallen: C. Van der Zwan geb. Van der Stoel, Z. M. A. H. Van der Laaree gfcb. Booth, Z. REEUWIJK. B o v a 11 e nJ. Kroijt geb. Yerbree, Z. TER-AAR. Bevallen: H. Ambagteheer geb. JaDMeD. D. Overleden: A. Slootweg, wed. van G. B. Me®- man, 85 J. C. Van den Boogaard, d. 85 j. Gehuwd: J. Resting, jm. 28 j. en M. Baae, jd. 25 j. C. Akorboom, wodnr. 36 j. en C. Moie, Jd. 21 j. WOUBRUGGE. Bevallen: M. W. Kroee geb. De Vor, Z. I. Hoogendoorn geb. Van T'.ijUn- gen, Z. Overleden: J. Brunt, jm. 17 j. ZWAMWERDAM. Bevallen: M. Van Wicheo geb. Verdoijn, Z.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6