DAGBLAD. N®. 10174. Zaterdag 33 April. A°. 1893. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Abonné's per week. Leiden, 21 April. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Eerste Blad. Abonnement pep week. De Uitgever van het Leidsch Daqblad, steeds trachtende dit blad onder ieders bereik te brongen, deelt mede dat thans worden aangenomen Men heeft slechts eiken Maandagavond aan den looper 9 Cents te betalen, waardoor men zich voor eene gebeele week van de ont vangst van het Dagblad verzekert. Z(j, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich, hetzij bU loopera, hetzjj aan het Bureel, Doezaatraat X, aanmelden. Het Dagblad wordt tusschen zes uren en halfacbt 's avonds bezorgd. DE UITGEVER. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. 3. Peyrot, geboren te Nijmegen, bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap, na ver dediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Onteigening en Publiekrechtelijke Lichamen," en tot doctor in de rechtsweten schap dezelfde heor, na verdediging van „Stel lingen" Aan dezelfde universiteit is het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde afgelegd door den heer E. J. Evers. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de wijzigingen in de statuten van de Leidsche Melkinrichting. Door burgemeester en wethouders van Li6se is tot schatter van de huurwaarde der lokaliteiten, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, benoemd E. J. Walraven, gemeente veldwachter. De bouw van de nieuwe Protestantsche kerk in de Duinstraat te Scheveningen is door kerkvoogden gegund aan den heer M. Van Leeuwen, van Hellevoetsluis, voor -19,990. De Memorie van Antwoord op de kieswet kan voor het Pinksterreces by de Tweede Kamer verwacht worden. Voor de samen stelling van het antwoord zijn in den laatsten Ujd herhaaldelijk inlichtingen en opgaven van do provinciale en gemeente-besturen gevraagd. De Pauselijke internuntius te 's Gravenhage zal begin Juni de voor den Pauseltjken gezant aangekochte woning aan het Bozuidenhout betrekken, waarschijnlijk om baar voor niet langen tijd in gebruik te nemen, daar Mgr. tegen het najaar zyne verplaatsing naar een ander Hof (evenwel niet te Müncben) verwacht. Naar men ons meedeelt, is een wets ontwerp op de verveningen bij den Raad van State ingekomen. (Vad.) Op voorstel van de regeerings commissie zal de heer Henri Evers, architect en hoofd leeraar aan de technische academie te Rotter dam, naar de tentoonstelling te Chicago gaan als lid van do internationale jury, bepaaldelijk voor de afdeeling bouwkunst. De minister van w., h. en n. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bet ge deelte van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, van de Lek, b(j Vianen, tot in de Merwede, bi) Gorkum, op Maandag 1 Mei a. s-, des middags te 12 uren, voor de scheep vaart zal worden opengesteld, voorloopig onder eenige door den minister vastgestelde be palingen. Door den hoer Rink is voorgesteld de termijnen van hooger beroep, in art. 8 der Faillissamentwet gesteld, te verlengen, die voor hooger beroep van 3 tot 8 dagen, en voor verzet van 8 tot 14 dagen, en voor de kennis geving, bedoeld in het 4de lid, te stellen in plaats van uiterlijk op den tweeden dag, „uiterlijk op den vierden dag." In do gistoren gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Rolterdam is benoemd tot ambtenaar, belast met de ontvangst van het havengeld voor zeevaartuigen de provinciale inspecteur der belastingen de heer Dufour. Bjj den Raad is ingekomen een voorstel om 40,000 toe te staan voor verderen straat- aanleg te Fe(jenoord. De uitslag der verkiezing van een lid der Piov. Staten van Noord-Holland in het district Alkmaar is, dat gekozen werd de candidaat der katholieken en anti revolution- nairen mr. J. P. Kraakman, met 1083 van de 2048 geldige stemmen. De liberale candidaat, mr. A. P. De Lange, had 946 stemmen. De heer Beelaerts van Blokland zal in zijne hoedanigheid van gezant van Transvaal, Zaterdag 29 April a. s. in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage een feest maal geven ter gelegenheid van de herkiezing van den heer Kruger tot president van de Transvaalsche Republiek. Nador verneemt men dat de inspecteur van den waterstaat, de heer Leemans, te Berlijn deelneemt aan de besprekingen be treffende de middelen tot opruiming van (js- verstoppingen op do groote rivieren. Deze conferentie van ingenieurs is door den Duit- schen keizer saamgeroepen. De minister van koloniën maakt bekend, dat de commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indiscben dienst, bedoeld bij het kon. besluit van 29 Aug. 1883, hare eerste vergadering zal houden te 's-Gravenhage, op 19 Juni a. s. Zjj, die verlangen dat examen af te leggen, moeten zich uiterlijk op 19 Mei a. s. by een op zegel geschreven request aanmelden by het departement van koloniën. Aan belanghebbenden zal scbrifteiyk worden kennis gegeven van de plaats waar en de dagen waarop hun het examen zal worden afgenomen. Het stoomschip „Mashona", van Amster dam, arriveerde 20 April te Kaapstad; do „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 20 April Point de Galle; de „Rotter dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 20 April Wight gepasseerd; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, is 20 April Aden gepasseerd. By koninklyk besluit is aan den ont vanger der invoerrechten on accynzen J. M. Kleeuwens, te Rotterdam (Oud-Delftshaven), eervol ontslag uit 'sRyks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, ge durende byna 54 jaren aan den lande bewezen. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Dordrecht, ter standplaats de gemeente Dordrecht, D. IV. I. Harshagen, candidaat- notaris aldaar. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Heerenveen, ter standplaats Oldeberkoop, gem. Ooststellingwerf, jbr. C. L. Van Beyma thoe Kingma, thans notaris te Munnikeburen. BUks-Postspaarbank. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wyziging en aanvulling der wet van 25 Mei 1880, tot instelling eener Ryks postspaarbank. Sedert de invoering op 1 April 1881 van genoemde wet tot aan bet einde van 1892 is door 492,936 inleggers eene som van ruim 91'/» millioen gulden in de Rijks-postspaar bank ingelegd en daarna ruim 67'/, millioen gulden terugbetaald, terwijl aan de inleggers wegens rente werd uitgekeerd ƒ135,893.89, op hunne boekjes bygeschreven f 3,089,722.49, PRIJS DER ADVBRTENTIÊN: Tas 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 017 J. Qrootere lottere neer plaateruimte. Voor het incaaaeoren buiton de stad wordt f0.10 berekend. zoodat het saldo te goed aan het einde van 1892 ruim 27'/, millioen gulden bedroeg, ver deeld over 358,483 inleggers. De kosten der instelling met inbegrip van die der eerste in richting hebben van 1881 tot en met 1892 bedragen ƒ1,111,000. De overschotten op de renten der belegde gelden over hetzelfde tydvak waren niet alleen toereikend om alle kosten der Ryks-postspaar- bank te dekken, doch lieten nog een over schot van ƒ99,800 ten behoeve van het reserve fonds, bedoeld by art. 17 der wet. Op 31 December 1892 vertegenwoordigden de bezittingen der Ryks-postspaarbank, by de Nederlandscbe Bank aanwezig, eene gezamenlyke waarde van 28,500,874.50, waarvan 14,633,272.25 in Nederlandscbe Staatsschuld (inschryvingen en obligation) ƒ10,113,402.25 in diverse obligatiën ton laste van provinciën, gemeenten en hypotheek banken en ƒ3,754,200 in prolongatie be legd was. De wet van 25 Mei 1880, waaronder die belangryke uitkomsten zyn verkregen, is dus gebleken op dougdelyke grondslagen te rusten. De groote uitbreiding, welke de instelling erlangde, hooft echter de behoefte doen ge voelen aan eenige meerdere vryheid van han delen, wat de belegging der gelden betreft, terwyl tevens de wenschelykbeid is gebleken om, evenals elders geschiedt, ook den inleggers der Nederlandsche Ryks-postspaarbank de ge legenheid te geven, door tusschenkomst der instelling, tot een beperkt bedrag van ten hoogste 6000 inschry vingen te bekomen op hot in het Grootboek der Nationale Schuld ingeschreven kapitaal der Ryks-postspaarbank, en zulks ten einde met het oog op de om standigheid, dat de Ryks-postspaarbank voor inlagen boven zeker bedrag geene rente uit keert, den inleggers verder de behulpzame hand te bieden tot het rentegevend beleggen hunner spaarpenningen. In dien geest zyn wyzigingen der bestaande wet ontworpen. Eene andere wyziging betreft de stelling, die minderjarigen en gehuwde vrouwen ten opzichte der Ryks-postspaarbank innemen. Zy heeft ten doel, ten aanzien der bevoegd heid van den vader of voogd om terugbetaling te vorderen op het boekje van minderjarigen, onderscheid te maken tusschen minderjarigen, die den leeftyd van 16 jaren nog niet en hen, welke dien w e 1 hebbon bereikt, en voorts aan gehuwde vrouwen het uitsluitend recht tot terugvordering van de te haten name ingeschreven inlagen te verzekeren. 13.) Ook brengt hy menig bezoek aan AViertz' onnavolgbare en alles overtreffende nalaten schap, zonder zich te kunnen verzadigen aan meesterstukken gelyk „De twist om hot lyk van Polycrates", die alles wat by ooit van oude kunst zag, in zyne schatting ver over treffen, of wel, om zich in het heiligdom zelf van den grooten maestro der negontiende eeuw niot weinig te ergeren aan het verraad, aan diens nagedachtenis gepleegd door het vervoeren van eene zyner genialo scheppin gen naar AVeonen. Het gevaar ter zyde gestold, dat zulk een kunstwerk bedreigde gedurendo het trans port alleen, acht by het heiligschennis, aan Wiertz gepleegd, omdat deze zoo sterk tegen tentoonstellingen was en persoonlek nooit meer heeft willen exposeeren, sedert hy eene jury ten volle van bare onkunde had overtuigd. „Verboeld u" zoo verhaalt hg aan Nanda in wier ziel hy zoo gaarne eigen indruk ken overplant„Wiertz bood al6 jongmensch der jury van eene Parysche tentoonstelling twee schilderyen aan, eene van Rubens, eene van zyn eigen hand. Het stuk van Rubens werd hemelhoog geroemd, het zyne afge wezen. Nauwelyks verneemt hij dit, of hy stuift op de jury los, verwyt haar dat ze geen verstand heeft van de kunst en niet eens het werk van den onsterflyken meester kent. Verbaasd staren de kunstenaars hem aan. Toen wischt hy de versche verf, waarin zyn naam stond geschreven, weg, en tot aller verbazing lezen ze op dezelfde plek dien van Rubens, waar hy overheen geschilderd had. Na do andere scliildery evenzoo behandeld te hebben, komt zyn naam te voorschijn. Rubens was dus afgekeurd; AViertz aange nomen. 'tWas hom niet genoeg de kenners en zich op die kennis verhoovaardigenden aldus by den neus genomen te hebben, maar hy liet hen met beschaamde kaken staan, pakte beide schilderyen mee en stak sedert den draak met elke tentoonstellingsjury. Ter herinnering aan het feit, beschilderde hy zyn stuk met een aandenken voor de jury." Do bankier lacht niet om het verbaal, want hij ls ingedommeld. Nanda gevoelt er zich door opgewekt. Ja, zy vergeet by het luisteren naar nu gefluis terde byzonderheden uit het leven van den genialen mensch, hoe moeilyk zy het papa naar den zin kan maken. Toch, als het ge sprek er vanlieverlee been leidt, verzwygt zy hem haar verdriet niet. Herder fluistert een woord van medegevoel en onwillekeurig getroffen door tranen, die in hare oogen wollen, dreigen hem juist eenigo meer dan broederlyke woorden te ontsnappen, als mamsel Vilains tikken op de deur ze hem doet inslikken. Kenneiyk was de bezoekster meer dan onwelkom. Toch opent hy terstond do deur, maar hy legt den vinger op den mond, ten teeken, dat zy niet overluid mag spreken. Mamsel Vilain begrypt hem. Zy sluipt op de teenen naar de vensterbank, alwaar Nanda is gezeten, en knoopt een fluisterend gesprek aan, waarvan de hoofdinhoud is, dat zy zich vergist had in den datum, toon zy van den tooneelwedstryd had gesproken, dewijl die nog niet gedeeltelyk voorbij was, gelyk ze ge meend had, maar aanstaanden Zondag eerst geopend werd. Als papa nu maar beter was, zou 't een uitgangetje voor hem zyn, dat allicht wat afleiding schonk. Men moest den goeden man niet zoo kamerziek maken en zich minder strikt hon den aan de geboden van den chirurg. Die heeren toch hielden de patiënten gaarne aan den praat en aan kamer en stoel gekluis terd, om te hooger rekening te kunnen inloveren. Toen zy had uitgepraat, moest meneer Herder haar thuisbrengen, want de sche mering viel. En zoo zit Nanda den ganschen avond weder alleen met den patiënt, die nu echter al klagend en steènend, weder met behulp van zyn stok, loopt. Verlegen aan stof voor een praatje, deelt zy hem mee, wat Marianne verteld had. In goede luim, dank zy het vooruitzicht van spoedig geheel hersteld te zyn, volgt er geen barsch antwoord, maar een vry vriendelyk „Nu, kindje, als je er nog zoo'n zin in hebt, zullen we er den eersten avond heengaan." Zoo'n zin? Hoewel ze zich niet herinnert dit ooit verzekerd te hebben, zwygt z(l en laat hem toch in den waan. Tegensprekon kon allicht de gelukkigste stemming veijagen en zoo verklaart zy zeer in haren schik te zyn met hot vooruitzicht, vooral omdat papa dan wel geheel beter zal wezen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1