boud! k:orik zeor onnatuuilyk, nu die Muze door e 0 menscheiyke stem loven werd gebracht, ml Wón dio ^ein alleen boorde, zander de spreekster to kunnen aanschouwen^ Daa-donr ging veel van het gesprokene verloren, 't geheel was onduidelijk; ik houd my dan ook overtuigd, dat slechts weinigen de werkelijk goedo overzetting van Van Looy hebben kunnen volgen. De heer Roy aards sprak over het algemeen te langzaam; vooral elk einde van een regel werd vrce3eiyk gerekt; do a-klanken als in „dragen" en „klagen" waren buitengewoon dat gaf iets teemends, iets lijzigs aan zyne lang; stem; onwillekeurig riop ik my telkens de figuur van dominee Heftterdingk, welke by twee dagen vroeger hier had getypeerd, Voo: den geo8t. Do verheven, krachtige regelen der Amster- damsohe Maoghden aan het slot van het eerste bedryf van Vondels „Gysbrecht van Aemstel' en der Edelingon uit zyn „Lucifer" misten dan ook eiken gloed, elko bezieling. Het best beviel do hoer Royaards my- in zyn „Rond om't jaar," van Albert Verwey, en in zyn „Doodstudies," van Willem Kloos; vooral dit laatste, geheel en al in den toon van zyne voordracht, was natuuriyk, waar. Beter voldeed mej. Klein met haar „Lied van do zee", van Hélène Swarth, sober, niet temin zeer gevoelvol gezegd. Haar „Minnaars in soorten" en het bekende „Oh Monsieur", van Edm. Gondinet, bezorgden haar werkeiyk een luisterryken triumf. „L'ivresse du bal", een keurig schetsje, eene uiterst fijn gerecouchoerde photographie door Mevrouw Snyder van Wissokerke, gaf zy den toehoorders als het ware te aanschouwen; toch geloof ik niet dat dit 6chotsje voor eene voordracht zeer geschikt is. In „do Stortbui", van Abraham Dreifusz, een geliefkoosd levor do rideau van jonge, talent- vollo actncos, mochten wo weer mej. Alida Klein als tooneelspeelster bewonderen en ook ditmaal bohaaldo zy door haar opgewekt, levendig spel detalloozebewyzen van sympathie en bewondering, welke zy gowoon is hier te ontvangen. Eon prachtigo bouquet werd haar aangeboden, torvoyi de heer Royaards met een sierlyken krans werd vereerd. Ik houd my overtuigd do tolk uer inge zetenen te zyn, in^n iv '„y dozen „Doctrina" namens iuleu myn oprechten dank betuig voor de vriendelijke uitnoodlging, tot ons gericht. Mr. L H. Gemengd Nieuw». Heden over acht dagen, dus a. s. Donderdag 27 April, zal in eene openbare strafzitting der Haagsche rechtbank behandeld worden de rechtsvordering, door de gemeente Leiden ingesteld togen de Leidsche Duinwater- Maatschoppy. Even voor het ter porse gaan van ons vorig nommer vernamen wy gisteren het bericht van don schuddenden toren der Hartebrugskerk. Niot alleen het kruis, maar den geheelen toron kan men duideiyk zien bowegen, wan neer de klokken luiden. Zon hot een bewys van dougdelykheid zyn? Of zal mon evenals te Purmeiland den toron moeten af broken? Dit zyn vragen, wolko door velen worden gedaan, doch waaromtrent wy kunnen ant woorden dat op uitnodiging van den wet houder van fabricage, don heer De Sturler, hedenmorgen door de boido gemeente-rooi meesters oen onderzoek in loco is ingestold, waarby gebleken is dat er voor het oogenblik volstrekt goon govavr bestaat en dat men door het aanbrengen van enkele kleine ver anderingen do bewoeglykheid van hot kruis en daardoor misschion ook het schudden van den toron zal kunnen doon ophouden. Het in hot café „De wakondo Haan", alhier, gehouden bilj irt-concours heeft don volgenden uitslag gehad: Na eer. heftigen stryd tussrhon de bekendste spelers uit de stad zijn de pijjzen gewonnen door don heer N. N., met 58 punten, lsto prys. - don heer L. Biont-n met 57 punton, 2de prys, den heer L. v d. L. met 56 punten, 3do prijs, - den heer M. O., met 54 punten, 4do prys. Hel concours bestond uit 300 partyon van 25 stooten en hoeft geduurvan Maandag avond acht. uren tot hedonmorgen kwart vóór elven. Morgenavond, ViIjdag, t«. „.1 uren, zullen de piyzon worden uitgereikt. Hedenmorgen om acht uren teo kende do thermomoter niet in de volle zon - 62 graden! Voor den stedeling is het dan ook weertje by uitnemendheid; men govoelt zich als ware het midden in den zomer! Maar voor den buitenman begint het er langzamerhand treu rig uit te zien; wanneer do warmte in deze mate biyft toenemen en do droogte aanhoudt, wordt het bedenkelijkde warmoeziers in den omtrek doen niets dan „gieterenl" De wind blyft dan ook maar in het Oosten. Eén of twee dagon zocht hy hot Westen op, maar hy echynt zich in het Oosten wonderwel thuis to gevoelen. Voor het gerechtshof te 'sGraven hage zal Donderdag 18 Moi worden behandeld de zaak van A. W., reizend koopman te Leiden, die door de Haagscho rechtbank tot 10 jaar gev.-8txaf is veroordeeld wegens zware mis handeling, welko den dood ten govolgo heefi gehad, gepleegd te Ter-Aar op eeno vrouw, met wion hy samenleefde. Zoowel de offic er van justitie, die levenslange gevangenisstraf had geöischt, als de veroordeelde, zyn in hooger beroep gekomen. Men schryft ons hoden uit Ry'ns- burg: Gisteravond hield de „Afdeeling Ryns- burg en Omstreken van de Haarlemsche Vereeniging voor Bloembollencultuur" eene buitengewone vergadering. Besloten werd te Rynsburg eene beurs te houden van bloembollen e. a. gewassen op later te be palen datum. Verder bracht de voorzitter een woord van dank aan het bestuurslid M. v. d. Perk, die op eigen kosten eene ten toonstelling van tulpen en andere gewassen heeft daargesteld, die werkeiyk aller ver wachting overtrof. In de pauze werd den loden gelegenheid gegeven de schatten van Flora te bewonderen, welke in eene kamer van het „Ry'nlandsch Koffiehuis" op smaak volle wyzo waren gerangschikt. By het binnentreden valt al terstond het oog op een prachtig bloemstuk, waarin een geheel vak van Roso-tendre, eene tulp, die tegenwoordig slechts weinig zuiver wordt aangetroffen. Verder zyn byna allo enkele en dubbele tulpen vertegenwoordigd; zooals de kostbaro gele La Prócieuse, do Gertrude Marie, de zeldzame Nolly, de Witte Joost Van den Vondel, do Jenny, La Reine oxtra, gelo Raphael, enz. By de narcissen vooral vindt men eene grooto verscheidenheid; byna alle sooitenzyn voornandende dubbele Monstrosum, die slechts weinig voorkomt, on vele zeldzaam mooie narcissen, die nog op een doopnaam wachten. Ook de hyacinten zyn niet minder in grooten getale aanwezig. Door hunne groot e trossen munten vooral uit: La Grandesse Gertrude en King of the Yellof. Do tentoonstelling van den heer M. v. d. Perk zal zeker eene aansporing voor de Ryns- burgers zyn, om het volgende jaar eens op groote schaal te toonen dat Rynsburg ook op dit gobied gerust met andero plaatsen kan wedyveren. Ook Vrydag zal de tentoonstelling nog voor het publiek geopend zyn. Dezer dagen gingen twee bo woners van Rynsburg, ongunstig bekei d staande, met een straatventer onder Oegst geest een borrel drinkon, waarna één dor Rynsburgers, J. Rhet negotie-kislje van den koopman naar huis medenam. Door den gomeonte-veldwachter M., van Oegstgeest, met behulp van zyn Rynsburgschen collega K., word dat kistje ten huize van J. R. ge vonden, tegen dozen procos-verbaal opgemaakt en werd hy naar Den Haag opgezonden ter beschikking van den officier van justitie. Uit Rpsburg komt de tyding tot ons, dat hedennacht balddadige personon zich schuldig gemaakt hobben aan het uit rukken van boomen op het nieuw aangelegde kerkhof, onder do gemeento Oegstgeest, toe- behoorende aan de Chr.-Goref. gemeente te Rynsburg. De boomen worddn in eene sloot gevonden. Die personen worden gewaarschuwd tegen eventueele herhaling van zulk gevaarlyk spel, daar eene stronge straf staat op het plegen van zulke balddadigheden. Uit Zooter w oude wordt ons be richt dat onder die gemeente, voornamelyk op den Vrouwenweg, balddadigheden zyn ge- pleogd in den vroegen morgen van heden. Zoo werd byv. een boom uit den grond ge rukt on oen melkkarretjo van R., terwyl dezo zat te melken, over de heining in eeno bagger- sloot gesmeten. Te Antwerpen is brand uitge broken in de katoendepots aan de Rynkade. De brand blykt niet aan kwaadwilligheid toe geschreven te moeten worden, zooals het ge rucht eerst liep. Het vuur is ontstaan door zelfontbranding van het katoen, g«.iyk dat dikwyis gebeurt. Uit Neigll1. Door de aanneming van het voorstel- Nyssen8 is de crisis in België voorloopig geëindigd. Later zullen de leiders dor sociaal democraten en werklieden hunne bewoging hervatten om het algemeen stemrecht te ver- krygen, met afschaffing van de beperkingen, welko het voorstol-Nyssens daaraan nu ver bondon heoft, maar voor het oogenblik is do spanning en daarmedo de vrees Yoor ernstiger beroeringen geweken. Nu de leiders der werklieden-party, die zich eerst met hand en tand tegen het meer voudige kiesrecht verzetten, daarmede genoe gen namen, hebben de werklieden onmid- deliyk gehoor gegeven aan het wachtwoord der leiders te Brussel. Te Gent en te Antwer pen werd heftig gevochten tusschen werk stakers en politie-agenten, die hen verhin derden balddadigheden te plegen en h6den weer werd in beide steden byna algemeen de arbeid horvat. Geen wonder dus, dat men in het geheele land by de hevige gisting, welke onder de volksklasse heerschte, zeer tevreden is, dat door deze schikking ten minsto voorloopig een einde is gemaakt aan den gevaarlijken stryd. Tot de 16 afgevaardigden, die tegen het voorstel-Nyssens stemden, behoorden ook de liberale leiders Bara en Frère-Orban. De hoer "Woeste, de anti liberale leider, die zich niet minder heftig dan do beid6 liberalen tegen het voorstel verzette, hield zich echter buiten stemming. Tot de twaalf afgevaardigden, die niot aan do stemming deelnamen, behoorde ook de rapporteur der herzienings commissie, de heer De Smet de Naeyer. Zonder twyfel zal de toepassing van het meervoudige kiesrecht nog aanleiding gevon tot groote moeilykheden. Zelfs de voor standers moeten erkennen, dat dit stelsel allesbehalve het ideaal is, maar voorloopig is ieder tevreden, omdat daardoor ten minste vooreerst het dreigende gevaar is afgewend. Het besluit der Kamer heeft ook op do mynwerkers in het Centre oen goeden invlood gohad. Te La Louvière hielden 4000 werk- stakors eono bijeenkomst en besloten den arbeid to herval ten. „Weg met do werksta king!" hoorde men nu algemeen roepen. To Luik waren do socialisten ontevreden over het besluit. Zy belegden eene byeen- komst om tegen het voorstel Nyssens to protosteeren en beproefden een optocht te houden, maar zonder gevolg. Over dezo laatste poging meldt een Vlaamsch berichtgever'. „Wel woidt er in de „Maison du Peuple" geperoreerd tegen het privilege der gegoeden en roepen sommigen, dat het tyd is over te gaan tot het opwerpen van barricaden; maar zij preoken voor de ganzen, hot algemeen is tevreden met don verkregen uitslag. Do socialisten willen eene laatste poging doen door een optocht door de straten; zy vinden krachtig belet in de politie, die de betoogingmakers voor zich uitdryft, naar de Place Saint Lambert, waar met de blanke sabel alles wordt weggevaagd. Een gemeenteraadslid krygt oenige oor vegen, een meisje valt flauw, de jagers worden tor hulp geroepen en zetton allo toegangen af. Uit Herstal komt rond 9 uren eene ploeg, die door de politie breekt, de stad indringt en naar het lokaal der socialisten oprukr. De woeling duurt zoo voort tot rond midder nacht, wanDeer byna iedereen begint naar huis te koeren. De ontploffing, wolke gehoord is tot Luik too, heoft plaats gehad te Ougrée. De dynamiotkardoes was geplaatst onder do brug op den trekwog der vaart. Schade is er niet door aangericht, slechts eenige steenen der brug hobbon geloden. De toestand der zeven werkstakor6, die te Borgerhout by den aanval op de kaarsenfabriek van den heer Roubaix werden gekwetst, is bovredigend. De meesten ontvingen wonden in de beenen, die niet gevaarlyk zyn. Een moisjo, dat door een kogel in het onderlijf werd getroffen, is echter zeer gevaarlijk. De vyf gedoode werkstakers zyn allen werklieden uit Antwerpen. Slechts in den uitersten nood werd den pompiors, die de fabriek verdedigden, bevel gegoven tot vuren. Do burgemeester van Borgerhout Moonkens was zelf ter plaatse en kon slechts met moeite de steenen ontwyken, wolko vooral tegen hem gericht waren. Hedenochtend werd ook to Ant worpen door de meeste werkstakers de arbeid hervat. Gemeenteraad van Leiden, ZlUir.g van hed/nnamiddag te 2 uren. "Voorzitter: de heer Do Laat do Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig 25 ledon, later 26. Afwezig de heer Siegenbeek van Heukelom. Door den voorzitter werd medegedeeld dat 0. m. waren ingekomen Eene missive van dr. W. N. Du Rieu, dd, 10 April jl.f waarby worden aangeboden do bescheiden omtrent do Stedelijke Linnen- wevery uit de papieren van wyien zyn vader. De stukken zyn in het archief geplaatst en een brief van dankbetuiging is door B. en "Ws. geschreven. (Applaus). Verzoeken van P. P. Speel, E. L. Fruitman, P. J. Alofs, B. J. Van der Nat, J. M. Van Gelderen en P. Van Beok om by eventueele invoering eenor vleeschkouring tot keurmeester te worden aangesteld. Verzoek van G. Van dor Mey tot het leggen van eeno brug over do sloot langs den Hee rensingel. Een verzoek van "W. Van der Reyden c. s. om vergunning tot het doen overwulven van een gedeelte sloot langs den Zoeterwoudschen Singel. Een verzoek van A. Letsch om afschryving van schoolgeld voor tweo kinderen, leerlingen van openbare scholen. Verslag over 1892 van de Leidsche Üuin- watermaatschappy, hetwelk zal worden opge nomen in het Gemeente-vorslag. Een verzoek van II. A. J. Krüger om vrystelling of terugbetaling van schoolgeld voor zyn zoon, die de Hoogero Burgerschool voor jongens niet meer zal bezoeken, over het laatste kwartaal van den cursus 1892/93. Een adres van jhr. C. H. J. Van Haeften-, te 's-Gravenhage, houdende verzoek om afschry ving of vermindering van plaat6elyke directe belasting. Eene circulaire van hot presidium van het Internationale Samaniten congres, te "VYeenen van 8—10 September 1893 te houden, welke circulaire in de Leeskamer is neergelegd. Aan de orde kwamen de volgeddepunten: 1°. Benoeming van eeno Btads-vroedvrouw (75 2°. Idem van oen boekhouder r-iu do Stedol\jke Gas fabriek (77). 3\ Voorstel tot terugbetaling van een gedeelte der ingehouden booten we.*en« te late oplevering van de Bpar-jaardebrng (73). 4° Verzoek van dr. H. Van Geldc-r, om ontelag ale leeraar aan het Gymnasium (74). 5°. Voorstel botrt-kkelyk do verhuring aan het R^k van bet perceel aan de Niouwutraat brj de Hoog- laDdacho kerk, ten bohoevo van de ambtenaren van 'e Rijks belastingen (73). G\ Ontwerp-verordeniDgon op liet vervoer en de keuring van vee en vleesch on den handel in vleeech, op het voil bieden en verkoopen van visch en op het veil bieden en verkoopen van ooft. 7°. Voorstel betrekkolyk do verbouwing van hot Schoollokaal in do Biaudowynaleeg (292 van 1092). Punt 1 word benoemd mej. "W. Rolloos, vroedvrouw to Nieuwerkork aan den IJsel, met 24 stommen. Punt 2 word benoemd de heer Joh. G. F. Kriens, fungeerend boekhouder, met 24 stem men. Bén biljet was blanco. By punt 3 tot terugbetaling van ingehouden booten wegens te late oplevering van do Span- jaardsbrug wees de heer Yan der Breggen er op dat de gemeente Leiden, wegene het niet tijdig klaar zyn van do brug, veel kosten heeft gehad, o. a. wegens hot onderhouden van de overhaalpont, enz., zoodat de gemeente sc-bade heeft geleden. Alvorens dus to stemmen vóór kwijtschelding van boeten, wonschte Bpr. dus eene opgave hoeveel bedoelde schade wel hoeft bedragen. Do voorzitter bobofde ondorzoek en stelde daarom voor de zaak heden aan te houden. In verband hiermede vroeg de heer Fockema Andreae over den tyd, dat niet gewerkt kon worden en de duurte van het yzer ook Dog enkele inlichtingen, welke door B. en "VYs. in hun nader rapport eveneens zullen worden beantwoord. Do vergadering keurde goed dat de zaak zal worden aangehouden. Zonder hoofdelyke stemming werd gunstig beschikt op de punten 4 en 5. By punt 6 deeldo do heer Versier Van "Wulveihor6t medo d^t hy een voorstander is van de voorgestelde ko iring, mits deze aan de noodige voorwaarden voldoot. Eeno juiste keuring is alleen door eon degeiyk, bekwaam deskundige te volbrengen, en volgens spr. zyn er wel 20 van die porsonen noodig. "Waar zal men die hier vandaan halen? Spr. weet zo niet to vinden. Politie agenten en derg. kunnen wol stempelen, maar niet onderzoeken. De noouige waarborg zal er dus volgens spr. niet ziju en daarom kan by zyne goedkeuring aan de ontwerp-verordening niet

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2