DAGBLAD. N«. 10173. Vrijdag til April. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 20 April. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN; Van 16 regel» f 1.05. Iedere rogel rarer/"0.17J. Grootere lettere Daar plaatsruimte. Voor het incaeeeeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. OfficJöelo Kennlsscvlntfcii. DBU'KWET. Bargemoester en Wethouders van Lolden brengen «ter algemeeno kennis, dat door GERUIT IN 'T HOL, •wonondó alhier, een verzoekschrift is ingodiond om vergunning voor den kleinhandel in storkon draDk, 'in het perceel Kalvermarkt No. 15. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KAN TER, Burgemeester. 19 April 1893. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het .doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer P. Droogleever J Fortuyn. Nu bladon buiten Leiden melding gaan maken der ongesteldheid van onzen hoogleer- a$r mr. J. T. Buys, zien wij ons verplicht mede te deelen, dat, hoewel de ongesteldheid van ernstigen aard is, de patiënt naar omstandig heden redelijk wel en aan do beterende hand is. Wij herinneren onzen lezers dat de ten toonstelling der prijzen van de „Kunstkroniek" toy de heeren Blankenberg Co., alhier, morgen-, Vrijdag-avond, wordt gesloten. Heden i6 bij het 4de reg. inf. alhier het vergelijkend examen aangevangen voor den graad van adjudant-onderofficier. Aan dat examen wordt deelgenomen door 11 sergeant- majoors en sergeanten, terwijl er vermoe delijk twee vacatures te verwachten zijn. Bij de firma Blankenberg Co. alhier is het proefnummer verschenen van „DeAth- leet", orgaan van de Arasterdamsche Athle- ti9che Club. De titel van het blad duidt de strekking voldoende aan. De inhoud zal gewijd zijn aan athletiek, voetbal, wielrljden, cricket, roeien, Ijssport, zwemmen, enz., en van tijd tot tyd zullen ook illustraties worden gege ven. Hoofdredacteur is do heer N. I. Kampers, te Amsterdam. De lste luit. F. A. T. Sommer, van het 4de reg. inf., gedetacheerd geweest zijnde bij het leger in Ned. Oost-Indiö, wordt ingedeeld by de 4de comp. 5de bat. van het regiment te Gouda. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd behandeld het geschil tusschen de gemeentebesturen van Leimuiden on Alkenaade over de woonplaats wan do arme krankzinnige A. J. Vuyk, huis vrouw van J. Van Wieringen, arbeider, vroeger j te Leimuiden, later te Alkemade woonachtig. Do belangen van de gemeente Leimuiden wer den door den burgemeester dier gemeente, den heer J. H. Slicher, nader mondeling toe gelicht. De koninklijke beslissing wordt nader mede gedeeld. Men meldt ons uit Waddingsveen, dat van verschillende huizen en ook van den kerktoren de driekleur wapperde ter eere van den heer K. Van der Torren Kz., die deze week zyn 25-jarig wethouderschap herdacht. De Vereeniging „Plaatselyk Volksonder - wye" te Waddlngsveon heeft aan de beide hoofden der openbare scholen de som van f 20 toegestaan, om zich daarvoor boeken voor de schoolbibliotheek aan te schaffen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Horv. gem. te Vlaardingen door ds. Y. Bootsma, to Zoetermeer-Zegwaard; voor Schermerhorn door den heer H. D. Hellema, cand. te Leiden, die beroepen is to Nieuwveen. De Hillegomsche Zangvereeniging hoeft door de negentiende uitvoering, na eene vijf jarige sluimering, weer haar hoopvol ontwa ken gevierd. Een talryk publiek was tegen woordig, om getuige te zijn van dit heugiyk feit. Den tegenwoordigen directeur, den heerK F. Van Maas Jr., violist te Haarlem, komt meer toe dan het traditioneele „woord van lof1' voor zyne artistieke leiding. Zoo werden byv. „Boven de Sterren", van Abt, en „Het Lied des Levens", van Schubert, geheel pianissimo voorgedragen, maar met een gevoel en eene zekerheid, die opvallend waren en ten duidelijkste bewezen, dat er te Hillegom toch ook wel muzikaal kan gezongen worden. De overige koornummers hadden datzelfde afge ronde en genuancoerde. Ook een quartet uit „Elias", door twee dames en twee heeren van het koor, voorafgegaan door de aria „Herr Gott Abrahams," maakte een zeer gunstigen indruk. De daverende toejuichingen, waarmede de hartelijke woorden van den president, den heer A. J. Van Waveren, werden begroet, toon hy den directeur namen9 het koor een lauwerkrans aanbood, mogen de dames- en heeren leden, den heer Van Maas en het be stuur aansporen, het weder begonnen" werk voort te zetten. In de vergadering der leden van deafd. Alfen Oudshoorn Aarlanderveon der Holl. Maatschappy van Landbouw, in het hotel „St.-Joris" gehouden, werd het voorstel van het bestuur, nLom te verkrygen dat tuberculose rparelziekte) wordt opgenomen als besmette lyke ziekte onder het rundvee, aangenomen. Ook tot hot houden eener keuring van stierkalveren, afkomstig van stieren, welke het vorige jaar vanwege de afd. beschikbaar gesteld zyn, werd na eenige discussie besloten en tevens dat die keuring geschieden zal volgens het puntenstelsel. By de gebruikeiyke rondvraag kwam o. a. de quaestie ter sprake, welke wel de oorzaak kan zyn van het te vroeg geboren worden en hot „verleggen" der kalveren. Dit belangrijke punt gaf aanleiding tot mededeellngen van verschillende leden omtrent hetgeen zy dien aangaande hadden opgemerkt. De heer D. A. De Jong, van Oudshoorn, betuigde zyne groote ingenomenheid over het te berde brengen van dit in vele gevallen, zoo onverklaarbaar ver schijnsel en bood aan voor de volgeDdo alge meene vergadering hieromtrent de noodige gegevens te verzamelen. Dit aanbod werd door de aanwezigen dankbaar aanvaard. Het nader verslag dor Tweede Kamer commissie van rapporteurs over de bedryfsbe- lasting is thans in handen van den minister van financiën, die zich beyvert zyn antwoord zoo spoedig doeniyk in te zenden. Na ontvangst daarvan is de president van de Tweede Kamer van plan do behandeling van het voorstel in openbare vergadering voor te stellen. De minister van buitonlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blykens mededeeling van Haror Majestoils gezant te Beriyn, door don Pruisischen minis ter van landbouw is voorgeschreven dat paarden, herkauwende dieren en varkens in Pruisen slechts zullen worden toegelaten na geneeskundige keuring door een Pruisisch ambtenaar, voor zooveel de Invoer van ge noemde dieren nameiyk niet verboden is. Nadere byzonderheden bevat de „Sts.-Crt." van heden. De predikant der Remonstrant?ch Gerefor meerde gemeente to Rotterdam, do heer J. H. Maronier, die tegen 1 Mei zyn emeritaat heeft aangenomen, gaat Rotterdam verlaten om te Arnhem eene welverdiende rust te genieten. Tot onderwyzeres aan de openbare lagere school te Bennebroek is benoemd mej. Broek man, te Zaandyk, en eervol als zoodanig ont slagen mej. Van Slooten, wegens vertrek naar Amsterdam. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: lo. Hier te lande zal in Juli en Augustus eerstkomende een examen worden gehouden voor toelatiDg van jonge lieden als cadet by de cadettenschool te Alk maar. 2o Voor dit examen worden opengesteld a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor don dienst hier te lande; b. 25 plaatsen voor jongelieden, met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indlö. Nadere byz. bevat de Sts.-Crt. Het stoomschip „Tort Victor" vertrok 18 April van Nieuw-York naar Rotterdamde „Rotterdam" vertrok 19 April van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Admiral," van Ham burg en Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, is 18 April Port-Said gepasseerd; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 19 April te Genua; d6 „Edam," van Rotterdam naar Baltimore via Nieuw-York, is 18 April Lizard gepassoerd; de „Maasdam" arriveerde 18 April van Rotterdam te Nieuw- York; de „Pollux" vortrok 18 April van Gibraltar naar Amsterdam; de „Titan" arri veerde 18 April van Amsterdam te Lissabon; de „Hebe" arriveerde 19 April van Amster dam te Kopenhagen; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia" arriveerde 20 April te Atjeh. By koninkiyk besluit is, met ingang van 1 Mei a. s., benoemd tot leeraar aan de R H. B.-S. te Roermond, de heer P. Meyer, aldaar. Aan den ontvanger der dir. belastingen en accynzen D. Winkler, to Zeist, c. a., op zyn verzoek, eorvol ontslag uit 's Ryks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Doctrina. Talryk wanen Leidens ingezetenen, die gisteravond aan de welwillende uitnoodiging van „Doctrina" hadden gehoor gegeven. De schouwburg ttcwo poheel en al bezet met belangstellenden. En er was reden voor zulk eone belang stelling; oen onzer beste, meest talentvolle jonge acteurs, de heer W. C. Royaards, en mej. Alida Klein, op hot oogenblik het „enfant chórie" van ons publiek, zouden ons met hunne voordrachten vergasten. Helaas, aan de verwachtingen is over het algemeen niet voldaan In de eerste plaats vond ik de keuze dor stukken niet gelukkig. Hot prachtige, het wonderschoone „Nuitde Mai", van Alfred De Musset, door Jac. Yan Looy in het Hollandsc.h overgezet, kwam volstrekt niet tot zyn recht De dialoog, welken de dichter met zyn Muze id .„Heeft hy u vroeger gekend?" „Neen." „Je vindt hem aardig, bé?" „Hy is hoel knap. „Hoeft hy soms gestudeerd?" „Zeker wel. Hoe zou hy anders zoo knap zyn?" „Ik meen aan een academie?" „O 1 dat weet ik niet „Nu, kind I Pas maar op je hart. Dat's al, wat ik zeggen kan." Juist houdt hot rytuig stil voor het „hotel d'Angloterre." „Goddank 1" bromt meneer Haverkamp, „'k Heb honger als tJa paard. Dat gehossebo in zoo'n rytuig snapt me geeri tweede maal. als die Frankiljon mo dwingen zou achteruit te ryden VI. Nauweiyks zag Heider kans tot ontsnap pen, of hy zocht de Vlaamncbe bondgenooten weder te treffa n. Juisthiolden zij voorbetko inkiyk paleis halt om, als raet verdubbelde kracht, aan te heffer: Zy zullen hem niet temmen, Den vryen Vlaamschen leeuw, Al dreigen zy zyn vryheid, Met kluisters en geschreeuw. Zy zullen hem niet temmen, Zoo lang een Vlaming leeft, Zoo lang de leeuw nog klauwen, Zoo lang hy tanden heeft. Onbeschryfbaar indrukwekkend trilt dat lied de Vlaam6che Leeuw van Peene ca Mory, uit acht duizend monden van een volk, dat zich, Bedert de afscheiding van Nederland, zoo doerlyk zag onderdrukt, dat zich. als vroemdelingen in eigen land, in eene vreemde taal moest hooren gebieden en voj.nissen over zich zien vellen. Na veertig jaren geweeklaagd te hebben, stak men eindeiyk de hoofden byéón, morde al luider en luider ovor het onrecht, hun aangedaan, en besloot eindeiyk de handen aan den ploeg to slaan en, waar niet goed- c- 'hiks recht werd verschaft, dat met ge wold te vorkrygen. Vóór alles vredelievend, ontwierpen zy eon Landdag te Brussel, waarop elke stad, iedere gemeente hare afgevaardigden kon heenzon den, ten einde te beraadslagen over den meest geschikten weg, welke moest worden ingeslagen ter bereiking van het doe'. Tot dien Landdag nu werd vastgesteld Zondag 29 Juni 1873, dezelfde datum alzoo, waarop de Haverkamps naar Brussel zouden vertrekken. Vandaar, dat zy getuigen waren van de aankomst van een groot aantal afge vaardigden van Oost- en West Vlaanderen, Antwerpen, Brabant, Limburg en Luik, waarby zich tal van Vlaamsche maatschappyen uit Brussel zelf aansloten, die, in oen goed ge- ordenden optocht, voor een deel den weg volgden naar hot „Alhambra", alwaar de be raadslagingen zouden plaats vinden. Zoo iemand, dan gevoelt Herder, die een onovorkomelyken afkeer koestert tegen elk onrecht, onder welken vorm ook, hoezeer het „Te wapen!" van een paar kloeke mannen die duizenden brooderen naar Brussel had kunnen doen snellen, en zeker was het meer dan louter nieuwsgierigheid, dat hem dwong, zich by don stoet aan te sluiten en toegang te verwerven in bet Alhambra, toen hy onder de Vlamingors een ouden mede-academie- burger hei kende. Bygevolg word hy, onverhoeds, oog- en oorgetuige van den Vlaamschen Landdag. Na de gebruikeiyke formaliteiten, aan der- gelyke volksvergaderingen eigen, doet de heer Emil Courtman, lid van de Maatschappy de Vtldbloem, verslag van de werkzaamheden van dat lichaam, waarna hy aan alle Vlaam sche dichters en schryvers dank zegt voor den eersten steen, welken zy tot de beweging hadden gelegd. Daarna verklaart hy dat het Vlaamsch ge recht verfran6cht is, dat de Vlaamsche be volking als eene Jtudde schapen wordt voort gedreven en dat zy, Vlamingors, domkoppen zyn, indien zy hunne domme taal tegenover de heeren durven gebruiken. Ja, by eindigt zelfs met zich en de broe deren onbeleefde en verwaande ezels te noe men, omdat zy voor hunne domme taal willen strijden. Juist fluistert Herder zl;n hervonden kennis oen woord van bevreemding over zulk eene rodevoering in, toen do heer Courtman hoi neemt „Ik vraag het aan de hier togenwoordig zyndo Vlamingers rKan en raag dio cstand biyven duren?" Als uit één mond kloi k hot bij herhaling: ,Neenl Neen!" De acht duizend ma: non ;ohi; oua één van ziel en zin to zijn. M.iar ziet! Wordi vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1