DAGBLAD N°. 10172. Donderdag SO April. A®. 1893. <§eze (Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Abonnement per week. Aboniié's per week. Leiden, 19 April. Feuilleton. TWEE VOOR EEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voer Ltldea per 3 meendenf 1.10. Franco per post7.71.40. Afzonderlek* Nommers0.05. PRIJS DER AD VER TENT IÈN Tea 1—6 regelt f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters neer pleeternimte. Toor het meesseeren buiten de sted wordt ƒ0.05 berekend. Eerste Blad. De Uitgever van het Leidsch Dagblad !oeds trachtende dit blad onder ieders bereik brengen, deelt mede dat thans worden ngenomen Men heeft slechts eiken Maandagavond aan loopor 9 Ceots te betalen, waardoor en zich yoor eone geheele week van de ont- gst van het Dagblad verzekert. Zjj, die hiervan gebruik wenschon te maken, unnen zich, hetzij b\j de loopers, hetzij aan Bureel, Doezastraat 1, aanmelden. Het Dagblad wordt tusschen zes uren en slfacht 's avonds bezorgd. DE UITGEVER. Officieel© Kcnnisgcviugcii. DKAKKWËT. Burgemeester en Wethoadera van Leiden brengen algemeeno kcDniu, dat door HENDRIKA GEEIt- .7DA VAN WELZES; H. M. VALKI8 en JOHAN- JACOBUS KWE8TROO, vorzoekacbrifcon zijn diend om vorgnnning voor den kleinhandel in n drank, reapectiovelijk in de perceelon Claron- No. 87, Heerengracht No. 114 cn Zuid-8ingel 34. Bnrgemeeetor en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. April 1808. E. KIST, Secretaris. In hunne door ons Maandag-avond ver- ie voordracht omtrent de verhuring aan Rijk van het lokaal aan do Nieuwstraat de Hooglandsohe kerk deelden B. en Ws. dat het daarnaast gelegen lokaal No. tot 1 Mei a. s. verhuurd aan de weduwe ipoel, huns inziens, voor keuringslokaal eventueele invoering van eene verordening het vervoer en de keuriDg van vee en :sch geschikt zoude wezen. Art. 6 der ingediende ontwerp verordening aalt dat alle ingevoerd vloesch gebracht et worden naar het politiebureel langs de irblj aangegeven wegen, en van daar langs door de politie aan te wijzen weg uaar keuringalokaal, terwijl in de toelichting t het keuringslokaal de aandacht werd 'estigd op een benedenlokaal van het Raad- ais gelegen in de onmiddellijke naby- il van het Politiebureel. Inmiddels is het B. en Ws. voorgekomen dat het verplicht vervoer van het vleeseh naar het Politiebureel en van daar naar het keuringa lokaal tot bezwaren aanleiding zal goven. Zoo als de Commissaris van Politie, daaromtrent gehoord, naar het inzien van B. en Ws. te recht heeft opgemerkt, zal de aanvoor aldaar met karren, waarvan de moeste bespannen met drie of meer honden, hinder opleveren voor de geregelde passage, vooral bjj drukke dagen, ook met het oog op den voor het Raadhuis gelegen wissel van de tram, terwjjl het niet noodig is dat het vleesoh, alvorens in het keuringslokaal te worden onderzocht, eerst naar het politiebureel wordt gebracht, wanneer althans des daags altijd een beambte in het keuring6lokaal aanwezig is. liet lokaal aan de Nieuwstraat bovonbedoeld heeft eene lengte van 0 80 eene diepte van 3 85 meter, het heeft eene dubbele deur, waardoor de karren, zoo noodig, naar binnen kunnen worden gereden, terwijl het daarvoor gelegen plein genoegzaam ruimte aanbiedt om des noods een aantal karren, enz., te plaatsen. Bovendien kan gebruik worden gemaakt van het naast bovenbedoeld lokaal gelegen huisje, dat eene lengte heeft van 4.10 en eene diepte van 3.65 meter en waarin zich twee kasten bevinden en eene stookplaats. Worden nu deze lokalen voor de keuring aangewezen, dan zullen de in art. 0 van het ontwerp voorgeschreven wegen voor het ver voer van het vloesch eenigszins moeten worden gewijzigd. Na overleg met do Commissie voor de Huis houdeljjke Verordeningen geven B. en Ws. don gemeenteraad daarom in overweging art. 6 te lezen als volgt: Alle ingevoerd vloesch moet onmiddellijk worden gebracht naar het keuringslokaal langs een der navolgende wegen a. Wittebrug, Noordeinde, Breestraat, Koren brugsteeg, Burgsteeg, Nieuwstraat, keurings lokaal b. Rijnsburgerbrug, Steenstraat, Beesten markt, Paardensteeg, Kort-Rapenburg, Bree straat, Korenbrugsteeg, Burgsteeg, Nieuw straat, keuringslokaal; c. Hoogewoerdsbrug, Hoogewoerd, Water- steeg, Hooigracht, Nieuwstraat, keuringslokaal d. Doezabrug, Doezastraat, Ruïne, Steen- schuur, Breestraat, Korenbiugsteog, Burg steeg, Nieuwstraat, keuringslokaal; Bereikt het vleescli de gemeente te land by eene der andere bruggen, welke tot de 6tad toegang verleenen, dan moet het langs den Singel worden gevoerd naar een der in litt. a d genoemd. Bereikt het vleeseh te waler do gemeente, dan moet het te water vervoerd worden naar een der in litt. c—p genoemde landingsplaatsen e. naar do gewone losplaats der Katwyk- sche booten, van daar Paardensteeg, Kort- Rapenburg, Breestraat, Korenbrugstoeg, Burg steeg, Nieuwstraat, keuringslokaal; f. naar de Haven (noordzyde), van daar Oude Ryn (zuidzyde), Hooigracht, Nieuw straat, keuringslokaal; g. naar het Utrechtsche Veer, van daar Rynstraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooi gracht, Nieuwstraat, keuringslokaal. By hot vleeseh moet zich eene duidelyke schriftelyke aanwyzing bevinden van den per soon, voor wien het bestemd is. Naar wy vernemen, is de plechtige inwy- ding van het nieuwe gebouw der Practische Ambachtsschool aan den Haagweg door het bestuur verdaagd tot Maandag 3 Juli a. s. De opening der school in het vorige gebouw heeft den 2den Juli 1883 plaats gehad. Tot tegenscbatters voor do personeele belasting zyn te Valkenburg benoemd de heeren A. Oosterlee en C. Bol Jz. De Koninginnen met gevolg zullen zich Vrydag-ochlend per rytuig naar de Kemper- heide, by Arnhem, begeven en daar ongeveer te 11 uren aankomen om de revue by te wonen, wolke gehouden zal wordon ter her innering van het 100 jarig bestaan van het corps qjdende artillerie. Te halftwee verlrekken de Vorstinnen naar de woning van don Commissaris der Koningin te Arnhem, by wien het diner gebruikt zal worden. Des avonds zuilen HH. MM. by het caroussei- ryden tegenwoordig zyn cn te 10 uren per extra-trein naar het paleis Het Loo terug- keeren. Tweede Kamer. In de zaak-Kley heeft de commissie tot onderzoek der stukken, by monde van don heer Veegens, geadviseerd tot eenvoudige dankbetuiging aan de P.egeering. Door den heer Van Houten is als amende ment op de Faillissementswot voorgesteld om ill ait. 1 de woorden „de schuldenaar, die ophoudt te betalen, te lezen „de schuldenaar, die b'.yk geeft van onvermogen om zyne opeischbaro schulden te betalen." Kn aan het artikel als tweede lid toe te voegen „Er bestaat onder andere vermoeden van onvermogen om zyne opeischbare schulden te betalen ton aanzieD van hem, die nalaat eene schuld uit een wisselbrief, of uit oen orderbriefje te voldoen of met achterlating van schuld zyno woonplaats heeft verlaten zonder orde op het beheer zyner zaken te stellen." De inspecteur van den Waterstaat in de tweede inspectie, de heer Leemans, is gister ochtend naar Beriyn vertrokken ter hywoniDg voor de Nederlandsche Regeering van het waterstaats congres aldaar. Te Nieuwediep is in het marine-hospitaal aan de gevolgen van bloedvergiftiging over leden de 1ste luit. der mariniers F. K. F. Ter Haar. De vergiftiging moet zyn veroorzaakt door een puistje aan do wang, hetwelk bjj het scheren by ongeluk werd doorgesneden. De overledene, die zoowel by meerderen als minderen in hoog aanzien stond, bereikte den leoftyd van 32 jaar. Het stoomschip „Edam", van Rolter- dam naar Baltimore via Nieuw-York, arri- voerde 17 April te Boulogno sur Mer en heeft des avonds te 11 uren de reis voortgezet; de „Oberon" arriveerdo 17 April van Amster dam te Koningsbergen; de „Mars" vertrok 18 April van Neufahrwasser naar Amsterdam de Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 18 April van Southampton. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 20 April a. s. niet plaats hebben. By koninkiyk besluit zjjn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, do heeren: J. A. Hardeman, assistent resident van Buitenzorg; J. F. D. Bruinsma, luit.-kolonel der inf. van het leger in Ned.- Indiü, commandant der koloniale reserve, en jhr. R. Tulleken, luit.-kolonel der artillerie van gemeld leger. Aan S. M. Steenbergen, woduwo van den gewezen ontvanger der registratie en domeinen W. R. A. Sliehter, met 1 April jl., een pen sioen verleend van 1089 's jaars. Als blyk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een lofl'eiyk getuig schrift toegekend aan: luit. A. Von Boklen und Halbach, attaché by de Duitsche legatie, wegens de door hem mot gevaar voor eigen leven volbrachte redding van een knaap uit het ys op de buitenplaats „Duindigt", in de gemeente Wassenaar, op 17 Jan. Aan de twee hieronder vermelde officieren der infanterie, op de gronden en met toe passing van de wetsartikelen, daarby voor ieder hunner in het byzonder aangewezen, pensioen toegekend tot het bedrag als achter ieders naam is vermeld: W. M. H. Anten, kapitein, 0de regiment infanterie, ƒ1060; L. G. A. H. Feber, 1ste luitenant, regiment grenadiers en jagers, 1530. fimmer zou zy vergeten hoe goed en vrien- Marianne voor haar geweest was, toen zich zoo alleen voelde onder al diegrooto jes en zoo duchtig had te lyden van het mweeevenmin hoe menigen prettigen dag later by Marianne had doorgebracht en hoe oige versnapering deze haar had weten te voegen, omdat zy by ervaring wist, de meisjes dikwyls met hongerige magen r bed gingen. Inder velerlei beloften had Nanda, toen zy eindeiyk de school verliet, deze afge- 1, dat, wanneer zy ooit op reis ging mets onbeproefd zou laten om Marianne te nemen. iets natuuriyker alzoo, dan dat zy thans woord had gehouden en met volstrekte «schilligheid omtrent papa's raad Marianne uitgenoodigd. V. bestemder ure rjjdt Marianne Vilain de Gare du Nord, om de Amsterdam- af te halen, die volgaarne van de wederkeerige uitnoodiging van monsieur et madame Vilain gebruik maakten om een paar dagen to BrusBel te vertoeven. By aankomst van den trein staat z.y dus aan het station. Nauwelyks krygt Nanda haar in het oog, of z(j wyst haar beiden heeren aan. „Nu, die zal je waariyk geen af breuk doen", lacht de bankier tevreden, „op myn woord! Je bent slimmer dan ik dacht!" „Wat bedoelt u, papa?" vraagt Nanda verwonderd. „KomHoud je maar zoo dom niet! Wat 'n boonenstaak en havikstronie 1" Eensklaps begrijpt zy hem, althans zy her innert zich den vaderlijken raad. Met een blik vol verontwaardiging wendt zy zich van hem af. Geen wonder! Zoo iemand het laag vindt, om zich ten koste van vriendinnen ecnigen voorrang te verwerven, onverschillig in welk opzicht, dan is het Nanda. Hare verontwaardiging wykt echter vry spoedig door eene ongewone drukte 3an de gare. Er heerscht eene drukte, die niet alleen ook de aandacht der beide heeren trekt, maar die Marianne belet de reizigers onmid- dollyk te naderen. Dat er iets bijzonders te gebeuren staat, is duidelijk. Immers, een aantal banieren on vaandels wapperen boven de hoofden van mannen van allerlei 6tand cn luide begroe tingen doen zich van alle zyden hooren. Ondanks toenemend gedrang, gelukt het mademoiselle Vilain toch, Nanda de beide handen toe te steken en haar onder een stortvloed van bewoordingen welkom te heeten. Nauwelyks heeft Nanda haar aan den ban kier voorgesteld, of deze vraagt wat die vaan dels en al dat lawaai toch beteekenen. „Niets", antwoordt zy schouderophalend, met een smadelyk lachje, „'t Zyn de Flamin ganten maar. Dat volk wil zyn taal hand haven." jTusschen twee haakjes. Marianne spreekt vlug Fransch, maar gebrekkig Vlaamsch, en de bankier houdt zich of hy haar verstaat. Nanda, die natuurlyk op do lioogto is van papa's achterlykheid m deze, haast zich als tolk dienst te doen.] „Belachiyk, pretentieus? Vindt u niet, meneer.vraagt zy thans, Herder zoo verbaasd van hoofd tot voeten aanziende, dat Nanda hare gedachte raadt en hem voorstelt als papa's secretaris, „meneer Herder!" „Welzoo! Papa is nog meer grand seigneur dan ik dacht", denkt mademoi selle Vilain, tcrwyl zy voor den secretarie buigt. „Met recht belachiyk", verzekert de ban kier, „maar dat belet ons niet, te zien wat die lui op het oogenblik in 't schild voeren." „Niets, als wat ik u daar zei, meneer Haverkamp 1 Zy zyn uit Antwerpen, Gent en Luik en andere plaatsen saamgestroomd, om door eene soort van optocht het volk te lokken tot aansluiting. Ha! Daar zio ik waar lijk Henri Conscience, die.daar!met dien witstrooien hoed!" Zy wyst hem met den vinger aan. „Dat is de stokebrand, die met zyne romans de lont in het kruid heeft ge worpen. 01 die schryvers en dichters, ze brengen me wat kwaad in de wereld!" „Heerlyk! Wat 'n genot!" valt Nanda in, „met eigen oogen iemand te zien, die den moed had zich aan de spits der verongelijk ten te stellen. Al ben ik maar een meisje, toch zou ik het niet kunnen dulden, om- in een andore dan mijn eigen taal de wet te worden gesteld 1" „Wat 'n geestdrift, bravo!" lacht Herder. „Zwyg toch, Nan, als je op myn jaren komt, denk je over al die geestdrijverij net als ik!" voorspelt Marianne, die inmiddels den bankier terdeeg heeft opgenomen en hem zeer knap en geconsorveerdvoorzijn jaren vindt. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1