N°. 10170. A°. 1893. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. Dinsdag 18 April. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER dOTJRANT: L«id«s per 3 maanden1.16. co per post1.40. □derlpke Nommors0.06. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1—6 regola ƒ1.05. Iedere regol meer f0.17|w Qrootere lettere naar plaatsruimte. - Voor het incaeseeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. zouden daa van 9 tot 1 en van 3 tot 6 uren iederen werkdag ambtenaren in de wacht zyo, terwyi Aij nu slechts twee uren per dag daar zijn, etn documenten en boodschappen van beJanghebbertden in ontvangst te nemon. Omtrent do juiste plaats, waar het vee moet opge.'iteld worden, zou alsdan een nader over leg "kannen plas-ts hebben. Op bökomen machtiging van den minister van financiën heeft daarom de controleur ge vraagd of het denkbeeld instemming vindt tot verandering van do plaats voor het onder zoek van Rijkswege -van het vee, dat tot slachting wordt aangewezen, en, zoó ja, of de gemeente zich dan op een nader vastte stellen tjjdstip wil belasten met het overbrengen van de -.palen, waaraan het vee wordt vastgebon den, van de Aalmarkt naar de eventueel te bepalen plaats aan do Nieuwstraat. ITegen dit plan bestaat bjj B. en Ws. even min bezwaar, terwyi z\j met den controleur van oordeel zyn, dat de voorgestelde verande ring in velerlei opzicht eene groote verbete ring zou -kannen worden geacht. 5n de derde plaats deelen B. en "Ws. mede dat met 1 Mei a. s. ook eindigt de huur van hot lokaal gelegen aan de Hooglandsche kerk op de Nieuwstraat, zjjnde een pakhuis No. 24, thans krachtens Raadsbesluit van 5 Maart 1891 voor f 70 'sjaars verhuurd aan do wed. J. J. Abspoel, die heeft verklaard de huur niet te wi?len verlengen. 'Bet komt B. en Ws. voer, dat dit lokaal geschikt zou wezen om tot keuringelokaal te worden aangewezen, voor het geval de óngodiende ontwerp-verordeningen op het ver voer en de keuring van vee -en vleesch, enz. door den gemeenteraad mochten worden vast gesteld. Dit lokaal ware, naar hun inzien, hiervoor beter geschikt, ook met het oog op de ligging, dan het lokaal in het Raadhuis, waarop de aandacht werd gevestigd in de Memorie van Toelichting op dehovenbedoelde Verordening. iB. en Ws. geven daarom in overweging het lokaal, staande tegon de Hooglandsche kerk op de Nieuwstraat wyk 7 No. 26, kadas traal bekend onder Sectie I No. 1803, wederom aan het Ryk te verhuren voor den tyd van 5 jaren, gerekend te zyn ingegaan met 1 Mei 1898 en zullende eindigen ultimo April 1898, tegen een huurprijs van f 50 per jaar en onder de bestaande voorwaarden, dat de huurder bevoegd is het gehuurde te doen strekken tot wachthuis der ambtenaren der invoerrechten en accijnzen, dat ieder der par tijen de huur vroeger kan doen eindigen, mits hiervan zes maanden te voren aan de andere party konnis gevende, en dat de kosten, op den verhuur vallende, zijn voor rekening van den verhuurder. In de tweede plaats geven z\j in over weging goed te keuren dat als plaats voor het onderzoek van Rijkswege van het vee, dat tot slachting wordt aangegeven, wordt bestemd een gedeelte der Nieuwstraat nabij het bovenbedoeld aan het Rijk verhuurd lokaal en dat do palen, waaraan het vee wordt vastgebonden, van de Aalmarkt naar de Nieuwstraat worden overgebracht. De overgangs examens hebben dezer dagen voor de leerlingen der „Praclische Ambachts school" alhier plaats gebad. Zy zyn nu ingedeeld als volgt: In het derde leerjaar: J. W. Van der Steen, C. H. Van Ulden, J. G. De Bolster, P. P. Vreeken, J. P. Lancel, J. C. C. Struick, L Le- zwyn, C. J. J. Pfeiffer, I. Coster, C. Van der Windt, G. J. Verhoeven, L. L. Fonteyn, J. A. JacobsvoorwaardelykH. C. M. Vorst, H. Brouwer, A. P. P. Donkers, F. J. H. Van Noort en J. P. M. Biegelaar. In het tioeede leerjaar: J. Piket, A. J. Kret, J. Koudys, J. Van der Waals, J. H. Teeu- wen, H. E. Dietrich, P. Jardin, C. L, Ver- poorte, J. Goddyn, P. G. Spierenburg, H. A. Niersman, K. T. Kantebeen, J. Van Wyk, W. Scheyon, A. K. De Cler, J. C. Van Sche en H. Zaalberg; voorwaardelyk: J. N.Van der Mark, J. Smit, Chr. Reizevoort, W. P. Jagel, L. Van Duijn, A. Alt, W. Pont, J. Van Tongeren, J. D. Van Bemmel, A. Man in 't Velt en J. De la Rie. In het eerste leerjaar: P. A. Bol, J. C. Van der Swaag, A. C. M. J. Van Noort, P. Van Wyk, M. Nasveld, W. Van Pottum, T. A. Peet, L. J. E. Otterspoor, P. J. Marks, C. Slinger land, C. Van Dyk, B. Ten Hoed, A. Hassel- bach, C. Van der Byi, C. H. Tiomeyer, H. Verduyn, A. Van der Klauw, H. M. Keere- weer, P. Wildschut, P. Eduard, A. Van der Tfc, Valk, J. Mulder, J. Wassenaar, A T. H. Schwin- kels, S. Caspar, J. Zwart, F. A. Kohlmann, P. B. PJasmeyer, P. W. Den Dopper, H. W. Doorneveld, C. Schaap, W. H. Plantfeber, C. Jansen, G. G. Briejer, A. Van der Voort, A. J. Slootweg, P. A. Van der Vliet, J. C. Van der Hoeven, A. G. Van der Waals, W. H. Den Dopper, W. A. Laverman en A. Van der Lelie. De te Leiden tot arts bevorderde cand.- arts J. E. Janzen is bestemd voor officier van gezondheid by het O. I. leger. Yoor Dit Hommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 17 April. Ten vorigen jare werd door do heeren W, Barneveld&Co., aannemers van do vernieuwing der Spanjaardsbrug, geheele of gedeeltelijke terugbetaling verzocht van ingehouden boeten wegens te-late oplevering, waarvan de behan deling door den gemeenteraad werd aange houden met het oog op de onzekerheid -of de op de begrooting beschikbaar gestelde gelden voor het werk voldoende zouden wecoru Op den post Onvoorziene Uitgavon der ge- meente-begrooting voor 1S92 is voor de Span jaardsbrug overgebracht eene oom van ƒ468,29, welke nog beschikbaar is, zoodat, wanneer er redenen van billykheid aanwezig zyn om een gedeelte der boeten te restitueeren, daartoe, naar het B. on Ws. voorkomt, zou kunnen worden overgegaan. De aannemingssom bedroog 8375, torwyi wegens te-late-oplevering opden eersten termy n is ingehouden een bedrag van f 300 en op den tweeden termyn oen bedrag van f 6O0. De vertraging In de oplevering is voornamelijk het gevolg geweest van de moeilykbeden in het verkrygen van fizer, waarby, zeggen B. en Ws., valt op to merken dat door de aannemers eene tydsverschuiving wa6 gevraagd van «'-«'-ne raaand, welke is toegestaan, en dat, wanneer door hen ©en uitstel van twee maanden ware aangevraagd, dit hoogetwaarschijniyk zou zyn verleend. Vorder was hot werken in de Zfil bij de drukko scheepvaart zeer moeilijk en werden de dammen meermalen besehadigd; bovendien was het weder, hoewel -niet zoo -slecht, dat het werk geheel moe6t -stilstaan, tooh van dien aard, d&t het werk slechts langzaam kou vorderen. Op grond van een en ander meenen B. ea Ws. dat er -wel termen bestaan eenegedeelte- lyke terugbetaling van de ingehouden boeten te verleen en en geven zij den gemeenteraad mitsdien, na overleg met de Commiosie van Fabricage, in overweging te besluiten dat aan de aannemers van de vernieuwing van de Spanjaardsbrug een bedrag van f 400 zal worden uitbetaald als gedeeltelijk® teruggave van ingehouden booten wegens te lafe-op- levering. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Reu land is B. en Ws., op eene gedane vraag of, 5.) „Duivelsche kerel", denkt Herder. „Livrei zou je beter passen dan my." Toch zegt hjj ,Ik heb zeer veel bezwaar tegen livrei, meneer!" „Haverkamp", valt de bankier in. „Meneer Haverkamp, en daarbij, indien u bekend waart in Duitschland, zoudt u er minder op staan. Adellijke familién reizen er met een secretaris, die alle function vervult." De bankier denkt na. „Luister herneemt hij. ria eene pauze: „Ik wil, niet voor minder worden aangezien dan ik ben." „Ik bied u eon middel aan om zelfs voor meer te worden begroet, omdat... omdat ik de Duitschers ken." „Nu, je staat mo aan! Dat is het voor naamste. Ik zal mo nog eens op dat secre tarisschap beslapenkan je morgen terug komen?" „Moeiiyk. Indien u mij schrijven woudt, adresseer dan uw brief: „Leiden, poste res tante, H. Herder." wanneer mocht worden besloten tot het ver teenen van terugbetaling van boeten, een derde gedeelte daarvan ten laste van het Hoogheem raadschap zal worden genomen, geantwoord dat zjj het wenscheljjk achten dat, zooals ge bruikelijk is, de beslissing van den Raad voorafga en verzocht te gelegener tyd het oordeel van den gemeenteraad te vernemen, opdat z\j daarna de zaak asn de Vereenigde Vergadering kunnen voorleggen. Met 1 Mei a. s. «iniigt de huur van het lokaal bjj de Hooglandsche kerk aan de Nieuwstraat, laatsteiyk krachtens Raadsbesluit van 21 Juni 1*188 voor den tyd vaa 5 jaren aan het Ryk verhuurd ten behoeve van -de ambtenaren ven 's Ryks belastingen, tegen-een huurprijs van ƒ50 'sjaars. De controleur der directe belastingen, inveer- rechten en .accijnzen alhier heeft B. en Ws. voorgesteld -dat lokaal cc> de vroegere -voor waarden opnieuw vcor een terenyn van 5 yaren, ingaande 1 Mei -I€93, aan -het Ryk te •verhuren, waartegen dezerzijds geen bezwaar ibestaat. De controleur hoeft -E. en Ws-'tevene-mede- sgedeeld dat volgens het kon. besluit van 21 -Juni 1860 -de verificatie van hot tor slachting -aangegeven vee geschiedt op eene daartoe door ■den minister van financien aangewezenspiaats, waarvoor - is aangewezen eene -tloine plaats ruimte aar. de A&lmarkt, terwyi de ambte naren hunne schrifteiyk-e werkzaamheden ver richten in-een klein vertrekje der Stadswaag. Dit vertrek dieet torens tot kantoer van oden waagmeester, die den sleutol heeft, hot- -geen vooral by aanvoer van -veel vee op -marktdagen met het eog op do beperkte v aim te voor deze personen, die aldaar sohryf vork moeten verrichten, tot bezwaren aan- iloiding geoft. Ook de -plaats der verificatie van -het vee ós minder-geschiktdn de nabyheid zyn ver schillende -scholen en op hot uur, dat de scholen mitgaan, worden de saeeste runder-en en kal waren aangevoerd. ■Op dien grond wenscht de controleur de vrzficatie te laten verrichten by het wacht lokaal, dus by het lokaal, dat het Ryk weder van de gemeente wil inhuren. Die plaats is malden in de stad, zoodat er van de zijde der slagers geen bezwaar kar ontstaan; hot is ewne stille buurt, er r.jjn gsene scholen in de nrtl yheid; de ambtenaren, mot de verificatie belast, zouden dan in de grootere ruimte van her, lokaal hunne werkzaamheden beter kun nen btgkouden en wat voer den handel van groote -boteokenis mag geacht worden, er „Goed. Mocht je niets van me hooren, dan verwacht ik je Zs.terdag-avond." „Tot Zaterdag das, naar ik hoop, meneer Haverkamp!" En mot eene buiging voor Nanda gaat by heen. Dat hy zichzelvon uitlaat, spreekt als. een boek. „Nu, Nanda, wat zeg je van zoo'n knecht vraagt de bankier iHJj het toeslaan der voordeur. „Wat zou ik van hem zeggen? Hy staat papa zeker aan. Maar it zou liever geen knecht meenemen, die er zoo deftig uitziet, ten minste voor zyn stand." „Wel, dat staat juist chique, onnoozel kind." „O ja, zóó „chique" zelfs, dat by papa tot burgerman maakt." „Papa tot burgerman", herhaalt hy en verschrikt „Zou je dat denken? Mrign je dat waarlyk, Nan?" „Zeker, papa.Ik zou daarom stellig over de livrei heenstappen en hem secretaris noemen.'' De bankier antwoordt niet. Hy overweegt Nanda scbryft voort. Het slot van den brief aan eene kostschool vriendin luidt: .Zooals ik hierboven schreef, gaat er als -derde een knecht mee, en wel een nieuweling, dien ik daareven voor hot eerst zag. Een geboren „gentleman", die het hart te hoog schijnt te dragen om zich gewillig in livrei te steken, „aber", ge kent Monsieur le ban- quier. Toch heb ik al een goed woord voor hem gedaan. En weet ge waarom? Omdat hy een „je ne 6ais quoi" over zich heeft, dat rnjj voortdurend verbieden zou hem als „Jan" toe te spreken. Lach me niet uit als ik u verzeker, dat ik hem byv. in een „Cotlllon" zou uitkippen. Fi done! Wat 'n dwaasheid! Ik moest u liever vertellen dat ik over twee honderd extra kan beschikken voor reistoi letten en ik dus niet weinig denk te schit teren. Ik geloof beusch, dat papa met me pronken wil, zooals hy het voorheen met zUne paarden deed. A propos van deze.Zy zyn onverhoeds verkocht, omdat zy ziekzyn geworden door onvoorzichtigheid van den koetsier. Vindt ge dat niet zonderling? De arme beesten zouden immers wel beter zyn geworden Ik vind het onmenscheiyk wreed. Wat. is nu hun lot? En de arme koetsier kreeg tegelykertyd gedaan. Wat me echter nog het meest bevreemdt, is, dat papa vergeefs moeite doet voor een nieuw span. Er zjjn toch, dunkt me, paarden genoeg op de wereld. En nu, addio! Denk dikwyis aan uwe u liefhebbende: Nanda. P. S. Vergeet niet nog eens by de modiste aan te loopen en zorg dat ik intyds mijn hoed heb, hoor! Ziet ge soms een keurig kostuum, koop het dan maar. Als het u past, past het my ook, on laat maar disponeeren over het bedrag. Dag, lieve 1 Uwe N. Tegen dat Nanda dien brief verzendt, is Herder door de vrienden gelukgewenscht met den goeden uit6lag zyner poging en wordt hem de diepste geheimhouding gezworen, mits by later do geheele reis van A tot Z beschryft. „Wat 'n kansje! Ëen ellendige vader en eene engel van 'n dochter." Allen benyden horfi. Nanda droomt dien nacht 'zeker niet dat de club hare gezondheid drinkt en de adspirant secretaris eene vry opgeschroefde beschryving geeft van hare lieve persoon lijkheid. (IPoidt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1