Lcideu, 15 April. Op het concert der Dameszangroreeniging „Eupbonia", directeur de heor Spoel, in Dea Haag, werd gieteravond het vrouwenkoor uit de opera „Melaenls", de laatste compositie van onzen stadgenoot den heor G. Mann, onder leiding van don componist uitgevoerd. De uitvooring was voortreffelijk; do 80 a 90 dames van het koor zongen met zeer fraaie» klank en groote bezieling en het zeertahyke en geestdriftige publiek riep den componist driemalen terug en drong tot eone herhaling van dit werkje. Op het aanstaande Invitatie concert van rSempre Crescendo" zal deze compositie alhier worden uitgevoerd. By het 4<ie regiment inf. alhier hooft bet examen plaats gehad voor BergOkiitOU, bestemd om te velde e6ne luitenantsplaats to vervullen. Aan dat examen is voldaan door de sergeanten Sisselaar en Blessenaar, die dan ook heden in dien graad zijn aangesteld respectievelijk by do 4de comp. 4de bat. en by de 4de comp. 2de bat. alhier. De Engelsche mail, met berichten uit Indiê, wordt morgenochtend alhier verwacht. De president van de Tweede Kamer is gisteravond uit het buitenland in Den Haag teruggekeerd. De heer Oeertsema, lid der Tweede Kamer, is tot herat el zijner gezondheid naar Wiesbaden vertrokken. Te halfuen gistermorgen reden HH. MSI. te Amsterdam reeds uit, als altyd niet tegenstaande het gure weer in eon open rytuig, a la Daumont bespannen. Langs den aangegeven weg ging het tot aan de Plantage, waar de 6toet plotseling zwenkte en stilhield voor het Aquarium van „Artis". Den vorigcn avond to halfelf was den direc teur meegedeeld, dat de Vorstinnen waar* schyniyk een officieus bezoek zouden brengen aan do diergaarde. Er waron dan ook zoo goed als geen leden in den tuin, zoodat de Koninginnen ditmaal heel kalm de schoone verzameling konden bezichtigen. Dr. Herbert wachtte haar op en leidde haar het eerst naar het bassin der zeeloeuwen. Do vlugge dieren sprongen van de rots, plasten neer in het water, doken en kwamen spoedig daarop oen ho3l eind verder weer boven. Koningin Wilholmina schoon zich goed to vermaken met de loggo zwemmers Nu en dan klapte zy in de handen om de beesten te roe pen, torwyi de Regentes zich onderhield mot den directeur en den burgemeester. Vervolgons gingen do Koninginnen met baar gevolg de broed inrichting binnen, waar dr. Herbert haar Cantelo's machine toonde. Intusschen hadden de hofrytuigen voor den ingang vele leden uit do buurt naar „Artis" gelokt, om er de Koninginnen van naby te bewonderen. Een clubje dames en kindoron volgde HH. MM. waar zy gingen, voortdurend met elkander pratend over de lieftalligheid van het jeugdige Vorstinnotjo. Koningin "Wik helmina zag er dan ook werkeiyk alleraardigst uit in haar zeogroen kleedje van gedamas* seorde zyde met donkergroene tressen, een witten strooien hoed op het lange blonde haar en oen frisschon blos op haar blank gezichtje, na den rit in de koele morgenlucht. Ongekunsteld trippelde zy rond, redeneerend tegen de dieren, hen stroelend over don hals en hun stukjes brood toewerpend uit een mandje, dat miss Saxton Winter had mee genomen. Door de zaal van het nyipaard en de anti lopen, langs de bokken en geiten, voorby het hok van de giraffe gingen HH. MM. naar de galery der wilde dieren. De groote leeuw werd uit den dommel opgeschrikt door een kluif, welke de oppasser hem toewierp, en de kloine leeuwtjes daarnaast sprongen over elk ander hoen, jankend door elkaar krioelend, toen een groot 6tuk bloederig vleesch in hun hok werd geworpen. Koningin Wilhelmina stond lang stil voor de aardige kleine dieren, maar toen de directeur haar herinnerde aan de ponneys, waarmee zy zich het vorig jaar zoo had vermaakt, wilde zy daar terstond heen. En op den weg langs de bisons, de kan goeroes, de heren en de zebra's wierp zy by handen vol appeltjes, noten en brood In do hokken, zoodat de mandjes, welke twee jonge oppassers H. M. nadroegen, spoedig leeg waren. Toen de Koningin in de verte hare lieve lingen, de ponneys zag, liep zy er gauw hoen. „Och wat oen snoesjes, mal" riep ze,terwtyl zy de manen der paardjes glad streek. „Miss, hobt u nog brood?" En miss Winter kwam met het mandje vlak voor de tralies van het hok, maar toen één der ponneys het gobak rook, hapte het dier er terstond naar, tot groot vermaak van Koningin Wilhelmina, dio lachend uitriep: „Ma, wat een manieren 1" Heel lang bleef zQ by hare ponneys en tot afscheid kregen al de dieren een aai van het kleine handje, en een klontje. Toen liepen HH. MM,, vluchtig het Aquarium door, waarop zy den directeur bedankten voor zyn geleide. De Koningin reed daarop mot miss Winter en freule Van do Foil in het i-ytuig a la Daumont bespannen, terug naar net Paleis, terwyl de Regentes met eene bof- lame in een ander rijtuig plaats riHtti öh hlet jaar gevolg naar het £urgërziekeinhuis aan ÓQ Lmnaeusslraat reed. De vestibule was aldaar met tapyten belegd en in de hoeken met heesters getooid. H. M. werd er door den directeur, doctor Stephan, door de directrice, mevrouw CoenenHooyer, en bare plaatsvervangster, mejuffrouw Jas, en do doctoren Reddingius on Schilfgaarde ontvangen. By het binnentreden word H. M. een fraaie bouquet aangeboden door het zoontje van doctor Stephan. Een groot deel van het gebouw werd bezichtigd, waarby H. M. meer malen H.D. ingenomenheid met do schoone stichting van doctor Borns aan den dag legde. In de vestibule teruggekeerd, teokende H. M. als herinnering aan haar bezoek in een album met duidelyke krachtige Ietter: „Emma, 14 April 1893." Door do hoeren Wertheim en Sillom tot de hoofddeur uitgeleide gedaan, verliet H. M de stichting, om -zich nog te bogeven naar eeno andere stichting op dergeiyk gebied, nl. het „St.-Elisabeth8gesticht," op de Mauritskade, eene inrichting ten doel hebbende het verplegen en verzorgen van R.-K. ongeneeslyke zieken. Des namiddags reden de heide Koninginnen weer samen uit tot het brengen van bezoeken aan enkele instellingen. Het diner ten Hovo bestond gisteravond uit 71 couverts. H. M. de Koningin nam aan dit diner geen deel. Gedurende den maaltyd liet de stafkapel van het 7de reg. inf. zich hooren. To negen uren gisteravond was eene aan zienlijke schare van officieren in groot uniform en burgerlyke overheden in ambtsgewaad ton paleize byeen, om gehoor te geven aan de uitnoodiging voor de soiréo ten hove. De lustres in Style empire geven met hunne olielampen een recht feestelijk aanzien aan de groote balzaal, gebouwd in de monumentale vormen der zevontiendo eeuw. Welk oene schit tering van gouden en zilveren uniformen en veelkleurige damestoiletten Hare Majesteit de Koningin-Regentes. die in de troonzaal den kring van dames be- groetto en daarna in de groote balzaal een welwillond woord richtte tot onderscheidene heoren, was gekleed in eene dof zwarte zy den japon met laag lyf, korte mouwen en langen sleep, langs den hals en langs den beneden- zoom afgezet met zwarte struisvederen, en voorts den rok versierd met opgaande slingere van zwarte gitten, die ook het korte lyf versierden. H. M. was gekapt met een diamanten dia deem met vyf sterren en met een langen van achter afhangenden zwarten tullen sluier. Om den hals had H. M. een halssnoer van groote diamanten, links op het korte lyf eene broche met hangers en om den linkeiarm een band, eveneens beide van groote diamanten. H. M. heeft met verwonderlyke gevatheid, zegt de „Tel.", oen groot aantal aanwezigen toegesproken, die achtereenvolgens aan H. M. werden voorgesteld door den chef van het militaire huis, generaal Dumonceau, en door de kamerhooren, baron Tindal en jbr Roëll. H. M. werd op hare wandeling door de groote zaal begeleid door den opper hofmaarschalk, graaf J. R. Schimmelponninck van Nyenhuis en door mevrouw Insinger, dame du Talais; deze laatste in zwart fluwoelen kleed. De groote zaal van het Paleis, waarin eerst H. M. staande en daarna zittende de aanwezige autoriteiten achtereenvolgens toesprak, was in het midden versierd mot planten en ge wassen, waarachter een misschien wat al te zwaar muziekcorps een zeer fraai gekozen programma uitvoerde. In do zyzalen rechts van de groote zaal was oen groot buffet aangericht, waar ys, pasteitjes, druiven, bouillon, sandwiches en champagne werden voorgediend. De troonzaal met haar ryke roode stof- feoring, haar lustres van waskaarsen en kristal, on do overige zyzalen links hadden een waar ïyk grootschen aanblik in overeenstemming met de balzaal, opgesierd als zy waren door den drom van schitterend uitgedoste gasten, die er zich voortdurend in heen en weder b8 wogen. Te halftwaalf ongeveer trok de Konisgin- Rogentes zich terug in hare vertrekken, by de aanwezigen den indruk achterlatende, die ook na de voolvuldigo tochten door de hoofdstad by allen levendig biyft, dat H. M. met groote zorgvuldigheid tot ieder een woord weet te spreken, dat hem belang inboezemt, en dat geen levensbyzonderhoid van personen van eenig aanzien haar uit het geheugen gaat. Daarvan werden inderdaad verrassende staal 'jes medegedeeld door personen, dio dozer dagen <lö éér gSnolen met H. M. aan te zitten aan den «iisch, of ter eeniger gelegenheid aan H. M. 'e worden voorgesteld. BUITENLAND. België. De dreigende algemeene werkstaking in Belgiö schynt een gunstigen invloed te oofenen op den arboid der herzionings com missie. De quaestie der Grondwetsherziening toch is gisteren eene belangryke schrede nader aan haro oplossing gekomen. In eene byeen- komst van de commissie van een en-twintig hebben de heeron Féron en Janeon, leiders der uiterste linkerzyde, formeel een voorstel van den heer Nyssens goedgekeurd, dat het meervoudig kiesrecht ten grondslag heeft. Zy verklaarden dat zy voor dit voorstel veertig stemmen der linkerzyde aanbrachten. Aan de rechterzyde zal de groote meerder heid de Regeering steunen, die ook haro goedkeuring aan het voorstel-Nyssens geeft. Zoo zou dit voorstel de noodige 2/3 der Btemmen op zich vereenigon. Het is dus zeker dat Dinsdag a. 8. in de Kamer eene meerderheid zal gevonden worden voor het meervoudig stemrecht. Men is overtuigd dat de rust in het land zal terugkeeren zoodra de Kamer het bemid- delings-voorstel Féron-Nyssens zal hebben aangenomen. Groot-Britttnnlë. In het Lagerhuis deelde de minister van bin- nonlandsche zaken Asquith gisteren mede, dat do plaatselijke overheden te Huil ver klaard hebben niet voor de handhaving der rust te kunnen instaan, als de troepen terug geroepen worden. De regeering mag deze verklaring niet in den wind slaan en daarom zal zy de troepen eerst laten terugkomen als hunne diensten niet meer noodig zyn, maar niet vóór dien tyd. Servië» Belangryke berichten kom3n uit Servië, waar de jongste gebeurtenissen en de stryd over de verkiezingen tusschen de radicalen en het liberale ministerie-Avakoumovitsch reeds sedert eenigen tyd een staatsgreep deden vermoeden. Men verwachtte dat de beide regenten krachtig zouden optreden om een einde to maken aan het geharrewar, hetzy door het ministerie to ontslaan als protest tegen de onwettige wyze, waarop de mi listers zich eeno meerderheid in de SchuptJ scbina wisten te bezorgen, hetzy door de verkiezingen nietig te verklaren en nieuwe verkiezingen onder behooriyk toezicht te laten houden. Niets van dat alles gebeurde. De president- regent Ristitch, de bejaarde staatsman, die r< e ls sedert vele jaren eene groote rol speelde in Servié's geschiedenis, aarzelde blykbaar om tot dergelyko krasse maatregelen over te gaan on knoopte onderhandelingen aan met de leiders der radicalen. Vóórdat echter de uitslag dezer besprekingen bekend was, ver raste de jonge koning Alexander deregenten door een krachtige daad en door zelf het bewind te aanvaarden. Donderdag-avond toch heeft de koning de regenton gevangen doen nemen en hun mede gedeeld, dat by zich meerderjarig verklaarde. De koniDg hoeft onmiddellyk een ministerie samengesteld met Dokitch, den leermeester des konings, als eersten minister. De troepen werden geconsigneerd en hebben den eed van trouw aan den koning afgelegd. De wo ningen der regenten en der gewezen ministers werden door militairen bewaakt. De koning heeft eene proclamatie tot het volk gericht Deze proclamatie zegt dat de Constitutie en de rechten der Serviërs In gevaar waren en dat de koning aan den treu- rigen toestand een einde maken moest door zelf de regeoring te aanvaarden. De proclamatie eindigt aldus: „Serviërs, te beginnen met beden neem ik het konitk- lyk gezag in handen. Nu weer zal de grondwet volledig van kracht zyn en zal zy haar volle waarde terugkrygen. Vertrouwend op de geluk ster der Obronovftch, zal ik het land regee- ren, steunende op de grondwet en de wetten. Ik noodig u daarom uit mij met trouw en toewyding te dienen. Leve liet Servische volk Het krachtig optreden van den 16 jarigen koning vindt te Belgrado algemeen byvaï. Z. M. bezocht do kazerne en de menigte juichte hom met groot enthusiasme toe. Al de ministers zyn radicalen, behalve die van Oorlog, Latere berichten uit Belgrado melden het volgende: Eene talryke menigte ging den koning toejuichen voor het paleis. De koning verscheen op bot balkon cn hield eene toe spraak, waarin hy verklaarde dat de Servisch© natie en hare vryheden hem dierbaar waren en dat hy vastbesloten was die te beschermen. Zyne* toespraak, eindigende mot de woorden „Leve het Servische volk 1" verwekte groote geestdrift. Voor de woningen van den ex president van den ministerraad en van den metropolitaan hadden vyandige betoogingen plaats. By het afzenden van dit bericht sneeuwde het. De geheele stad vlagt. De Donderdag ge vangengenomen regenten en ministers zyn gistermorgen (Vrydag) om 10 uren weder in vrybeid gesteld. De ambtenaren en troepen in het geheele land hebben den eed van trouw aan den koning gezworen; er zyn nergens ongeregeld heden voorgevallen. Men verneemt uit Belgrado, dat Nikolitch als minister van huitenlandsche zaken is opgetreden en aan de vreemde regeeringen kennis heeft gegeven van den veranderden staat van zaken. Naar nog uit Belgrado wordt gemeld, was de val van het regentschap reeds lang ge leden beraamd door Garaschanine, kolonel Francesovjtch, kolonel Mitovanovich en andere hoofden van de radicale en de progressistisehe party. Koning Alexander hechtte zyne goedkeuring aan het komplot, toen men hem overtuigd had dat een krachtig optreden van zyne zyde alleen in staat was de grondwet te doen eerbiedigen en een burgeroorlog te voorkomen. De koning heeft gelast, nieuwe verkiezingen voor de Schuptschina uit te scbryven. Telegrammen. QUIMPER (dep Finistère), 14 April. In Let krankzinnigengesticht alhier hebben zich twe© cholera gevallen voorgedaan. BUDA-PESTH, 16 April. Het Hongaarsche dorp Nagyszalenez staat in brand. Te Zomba z(jn 51 huizon in de asch gelegd. MADRID, 15 April. De Spaansche Bank maakt de vernieuwing der schatkistbiljetten voor 3 maanden bekend. Houders, die hier mede geen genoegen nemen, zullen hun geld terugontvangen. De nog onuitgegeven pagares zullen geleidelyk in omloop gebracht worden. BRUSSEL, 15 April. Het parket deed heden eene huiszoeking in de „Maison du Peuple" (het Volkshuis), welko by het verzendon van dit telegram nog voortduurt. De ingang tot het gebouw werd door de politie bewaakt. Gisteravond werden by de verschillende opstootjes, naar men schat, ongeveer 60 per sonen gewond en een 50 tal govangengenomen. Hedenmorgen was het zeer rustig in de stad. Dezen morgen is een regiment linietroepen naar Lalouvière vertrokken onder bevel van generaal Bouyet. Marktberichten* I elden, 15 April. Granen. T&rwe was heden in betere etemming; op de buiteDgewcon lage prijzen was er meer koopinst en konden de besto soorten roim vorige prijzen opbrengen. Haver en Booneu prijshoudend, overige artikelen onveranderd. Witte Tarwe 5.50 a 7.Roode 5.20 f6.25. Walla-Walla ƒ6.40 a ƒ0.70. Nienw-ZeeLandsobe f a f per 80 KG. Zomergerst f'3.10 a ƒ3 40, Winter- ƒ3.50 a ƒ3 65, Chevalier- ƒ4.35 a 5.15 per HL. Rogge 4 4f» a ƒ5 por 74 KG. Haver f 33 85 per 50 EG. Blauwe Erwten f6.— a 6.40 per HL. P«ardeaboonen ƒ4.90 a f 6.50 per 80 KG. Daivenbooiien f C 25 a 6.90 per 85 KO. Bruinebooncn ƒ5.a ƒ7.40. Winter-Koolzssd f 8.75 a 9.60. Zomer- ƒ8.60 a 9.25. Kanar ezaad 11.25 a f 15.50 per 75 KG. Hennepzaad 6.75 a 7.26 per HL. Boter: Aanvoer 7760 k logr. lste qaalit. per l/4 vat 50.a 682de qaalit per '/4 vat 40.a 4S lsto qaalit. per kilogr. ƒ1 25 a ƒ1.45; 2de qcalit. per kilogr ƒ1.a ƒ1.20. LaDge Zwarte Tarf, 6000 dubb. HL., 0.17 a ƒ0 19. Londen, 15 April. Frieeobe Boter 64 a 86 ah.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6