N°. 10169. 3Xaan<lag 1l7 Api-il. A0.1893. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Blocraen-Tefltoonstelling te Noordwijk. Peuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSOÏjil DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 munden..7..7. 1.10. Franc* per post1.40. Afzonderlijke Hommers77777.77... 0.05. Leiden, 15 April. Den 26sten April en volgende dagen zal door den heer Martinus Nyhoft', te 's-Graven- hage, de bibliotheek van wijlen prof. M. De Vries, te Leiden, verkocht worden. De cata logus bevat meer dan twee duizend nummers en geeft den liefhebbers eene mooie gelegen heid hunne boekerijen te completeeren. Byna elk gebied ie door eenige werken vertegen woordigd, maar vooral van de Nederlandsche letteren zijn merkwaardige, zeldzame en uit verkochte boeken voorhanden. Serieën, welke zelden compleet onder den hamer komen, zyn hier te kqjgen. Zoo by v. een volledige „Gids," de geheel complete werken der „Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde" (meer dan 100 dlner.z. Bijzonder sterk in aantal zyn de nummers van „overdrnkjes", soms be staande uit meer dan 100 stuks, terwijl een ander nummer 238 stuks professorale rede voeringen onder het bereik van ieder lief hebber dezer hooggeleerde wijsheid brengt. Op een enkel werk zy nog speciaal de aan dacht gevestigd. Er is bv. oen Brill, Hol- landsche spraakleer, met aantoekeningen, waarschijnlijk van den auteur. Enkele hand schriften en vele door prof. De Vries gemaakte kopieën van handschriften zijn mede aanwezig. Tevergeefs zoekt men echter naar workon, door prof. De Vries rnet kantteekeningen voor zien; het wordt althans nergens in 't bijzonder vermeld. Ook niet by de rijke Middel-Noderland- sche bibliotheek. Daar vindt men anders veel merkwaardigs. Zoo b.v. een exemplaar der werken door de „Maatschappij van Vlaarasche Bibliophilen" uitgegeven, bestaande uit 69 deelen op groot papier, zooals er slechts 33 exemplaren bestaan. Nummers, welke eenige planken van eene boekenkast Yullen, zijn trouwens niet zeldzaam. Eene byna com plete verzameling van oorspronkelijke uitgaven der werken van W. Bilderdyk en Yrouwo Bilderdyk beslaan b.v. byna honderd deelen, een volledige Wagenaar niet veel minder, enz. De verkooping is dus met recht belangrijk genoemd en uit alle oorden des lands en daarbuiten zal men dan ook trachton een deel van den boekenschat meester te worden. Aangenomen is het beroep by de Ned.- Herv. gem. te Rhoon door ds. J. BoerKnott- nerus, te Cothen; naar Zutfen door dr. T. F. Westrik, te Hykersmilde. De minister van financiën maakt bekend dat de bussen, bestemd voor de ontvangst der aangifton in de Vermogensbelasting, in Zuid-Holland zullen zijn geplaatst in elk der kantoren van de registratie en van de successie rechten en bovendien in de secretarie van elk der volgende gemeenten: Hillegom, Katwijk, Warmond, Zoeterwoude, Alkemade, Bodegrave, Nieuwkoop, Rijswijk, Stompwijk, Voorburg, Wassenaar, Zoetermeer, 's Gravenzande, Loosduinèn, Naaldwijk, Helle- voetsluis, Zuidland, Maassluis, Ouwerschie, Vlaardingen, Hillegersberg, Kralingen, Zeven huizen, Middelharnis, Ouderkerk aan den I Jsel, Oudewater, Schoonhoven, Waddingsveen, Charlois, Ridderkerk, Zwfindrecht, 's-Graven- deel, Puttershoek, Strjjen, Zuid-Beierland, Alblasserdam, Goudriaan, Molenaarsgraaf, Papendrecht, Streefkerk, Hardingsveld, Meer kerk, Leerdah?. Dit is een allereerst begin tot de uitvoering der Vermogensbelasting. In het volgend jaar zal het congres voor binnenlandsche scheepvaart in Den Haag gehouden worden. De minister van waterstaat is voornemens daarvoor op de Staatsbegrooting een krediet van ƒ5000 uit te trekken. Het Koninklijk Instituut van Ingoniours heeft voor dat dool 150 toegestaan. Naar gemeld wordt aan „De .Standaard," zal aan het hoofd van hef gesticht, dat door de „Vereeniging tot Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers" in het kasteel Meteren gevestigd zal worden, optreden de heer M. J. Qhevallier, oud lid der Prov. Staten van Gelderland, thans burgemeester van Schoonhoven. De vice admiraal P. Ten Bosch, adjudant in buitengewonen dienst van II. M., zal de Koningin Regontes te Rome vei tegen woor- digen bij het zilveren huwelijksfeest van den koning en do koningin van Italië. Hy zal een brief van gelukwensching van H. M. aan koning Humbert overhandigen. De vice-admiraal vertrekt morgen, na door de Regentes te Amsterdam te zyn ont vangen, naar Italië. Door den minister van koloniën is do heer A. Ph. K. D. Van Malsen gesteld ter beschikking van den Gouv.-Generaal van Ned.- Indic, om te worden benoemd tot adspirant- ingenieur van don waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Het stoomschip „Admiral," van Hamburg en Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, arriveerde 13 April te Napels; de „Patroclus," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 April van Port-Said; de „Stentor" vertrok 14 April van Ponang naar Amsterdam; do „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 April van Aden. By koninkiyk besluit is met ingang j van 16 April: lo. de luit. ter zee latekl. J. M. Steers op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 1190 en van eene verhooging van dat pensioen met ƒ675 's jaars 2o. bevorderd tot luit. ter zee dor late kl. de luit. ter zee der 2de kl. G. Witsen Elias, en tot luit. ter zee der 2de kl. de adelborst der late klasse A. J. De Graaf. Aan jhr. rar. H. N. Teding van Berkhout, op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei a.s eervol ontslag verleend als rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam. Met 1 Mei 1893, benoemd tot klerken by de directie der Rykapoatspaarbank, de tydelijke beambten J. Brovwer Rz., Th. F. Maryt, L. G. Keck en mej. H. C. Vonk. 't Is tal van jaren geleden, dat Noordwyks kruidhof beroemd was en dat schier iedere apotheker zyn Althee, Rhabarber, enz. van uit Noordwyk betrok. 't Was ten tyde, waarvan de ditfhtor Jac. Van der Valk, in zyno Noordwyksche Arkadia (1748) zong: O, wilt ge u eens te recht vermaken En mot uw neus hier gaan te gast, Treedt toe daar die Lavendel wast; Begeert uw tong iots zoots te smaken, Hot zoete hout groeit hier zoowel Als in de gronden van de Fransehen. Hier vlecht men Venus rozekrahsen, Met Zevenboom en Pimpernel Wil Esculaap don zieke helpen, Deze aangename kruidery Verschaft hem eene apthekery, Hier kan hy blood en afgang stelpen, 't Ontbreekt hier aan geen Kruizemunt Noch Salie, noch aan Alsemplanten; De Rosmaryn aan allo kanten Wordt overvloedig hier gegund; De Althee, de Lauricerusbladen, Gezegend Distel, Akolei, Rhabarber, Wynruit, Cicorei Ziet elk hier langs de wandelpaden. Hebben de namen van de Noordwyksche firma's Groeneveld, Alkemade en De Groot by onze artseny bereiders nog steeds eon goeden klank de tyden, toen in de artseny gewassen Noordwyks g 1 o r I o school, zyn voorby. In onzen tyd, in deze dagen, kan een ge PRUS DER ADVERTENTEÊN: Y*a 1S regel* ƒ1.05. Iedere regel meer ^0.17J, Grootere letter* neer pleatemimte. Voor het incasseeren buiten de eted wordt ƒ0.05 berekend. zicht op de tuinen den belangstellenden wan- delaar doen zien, dat de Noordwyksche bloem- bollenkweeker, in hyacint en tulp, in narcis en ander bol- en knolgewas, zich zynen voor vaderen niet geheel onwaardig tracht te toonen. En, practisch als onze kweekers zyn, hebben ze eene schoone verzameling bloemen van het veld afgesneden en in smaakvolle groepen opgesteld in de lokalen van „het Hof van Holland", te Noordwyk Binnen, het wyd en zyd met roem bekend logement van den heer A. Van Raai van Konynenburg. Men behoeft dus nu niet den kouden Noord- Oosten-wind te trotseeren, -- en zoodoende gevaar te loopen dat men uit den „Kruidhof" zou moeten slikken, om Flora's kinderen van meer naby te bezien en te bewonderen, nu de afdeeling Noordwyk van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, op het initiatief van haren volyverigen en energieken secretaris, den heer J. Braun, eene tentoon stelling van afgesneden bloemen, van bol- en knolgewassen, tot stand wist te brengen. Die tentoonstelling werd gisteren, in tegen woordigheid van den heer L. Kruyff, als lid van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging, en van het gemeentebestuur en van vele belangstellenden, door Noordwyks burge meester, jhr. Quarles van Ufford, met eene korte rede geopend. Mag men al eens zooals de burgemeester zeide aan het nut van die vele en velerlei tentoonstellingen gaan twyfelen gaarre zeggen we hot den spreker na: wie deze tentoonstelling bezoekt, gaat niet onvoldaan heen; hy heeft er kunnen leeren wat goede wil, wat samenwerking, wat volharding weet tot stand te brengen, met zeer geringe hulp middelen. Zonder overdryving kan gezegd worden: deze tentoonstelling is volkomen geslaagd. Slechts is het te betreuren, in de eerste plaats voor henzelven, dat meerderen, van wie mede werking mocht worden verwacht, gemeend hebben die niet te moeten verleenen. In eene beoordeeling der inzendingen te tredeD, was niet noodig: pryzen zyn niet uit geloofd; op belooning konden dus de in zenders geen staat maken. En dat deson danks de tentoonstelling uitmuntend slaagde, daarmede willen we het bestuur der afdeeling van ganscher harte gelukwenschen. In trouwe, geachte lezeres en lezer, gy ontzegt uzelf een groot genoegen, door te verzuimen deze tentoonstelling te gaan zien zo is geopend Zondag 16 dezer van 10 uren 's morgens tot 10 uren 's avonds. 3.) „Gek? Neen, gereformeerd", antwoordt hy, wien de vraag gold. „Ach! al zou ik me ook voor mosterdjongen verhuren, ik zou wel komen waar ik wezen wilde." „Nu ja.. dat zou ik", verzekoit Herder. „Meen je dat? De welwillende blik van den student, die dit vraagt, doet hem lachend antwoorden „Ik zeg nooit iets, dat ik niet meen." „Oho, manl Daar verlang Ik op staanden voet bewye van. Zio eens!" Metéén noemt hy het „Leidech Dagblad" en leest: Men vraagt: een geschikt jongmenscb, genegen om als Kamerdienaar iemand naar Weenen te vergezellen. Sprek n van vreemde talen is aanbeveling. Inclineererden vervoegen zich in persoon: Keizersgracht, No. 3000, Amsterdam. „Wel, Joost! Een kamerdienaar, die vreemde talen spreekt. Dat is zeker van een, die ze zelf niet kent", merkt een ander op, terwyi hy de glazen nog eens vult. „Of louter bluf!" „Bluf of geen bluf! Als jy, Hein Herder, niet toeslaat, sny ik je den pas af." „Wanneer kryg je den strop om denhals?" „N.et vóór September.dus. „Een gek, die zich zoo'n kans laat ont snappen." „Stil toch, jelui schreeuwt zóó dooreen, dat ik geen rust heb tot overwegen." „Dat behoeft ook niet. Geen haan kraait er ook naar; zeg top!" „Ik vrees wel het minst door jelui ver raden te worden, maar. „Nu... waarom aarzel je dan?" „Ik aarzel niet. Ik zeg maar, dat je mo even tyd moet gunnen tot wikken en wegen." „Dat la onnoodig! Beslis!" „Nu dan. Ik spoor strakjes naar Am sterdam 1" „Hoeral Hoera!" En de petten kussen het plafond. „Hein Herder in een livreipak „En nu spykers in$t koppen geslagen! De trein gaat kwart vóór vieren." „Maar trek per abuis je beste plunje niet aan." „Goed, dat je me er aan herinnert; uit i oude sleur zou ik my allicht wat hebben opgeknapt." j „Je dient or wel uit te zien als iemand, die het beter gehad heeft." „Voor een hongerlyder kan zoo'n stevigen klant moeiiyk doorgaan", merkt er één lachend op. „Dat is ook onnoodig. Ik zal eenvoudig vertellen, hoe ik het op haren en snaren zet, om de tentoonstelling te gaan zien en daarom myn dienst als secretaris aanbied." „Zooveel uitsluitsel zou ik niet eens geven." „Is de adverteerder van de soort, als ik denk, dan steekt hy je in livrei, dat staat vast." „En zou je dat aantrekken, Herder?" „Neen, zeker niet!" „Nu, als het daar alleen van afhing, dan getroostte ik nay dat zelfs. Je loopt er do avonturen als door in don mond, en wat kan het je in een vreemd land schelen boe je er uitziet." „Nu, dat is ook van later zorg", antwoordt hy opstaande. Zyn voorbeeld wordt door de vrienden ge volgd. Nog een glas op het welgelukken dor poging en zy verlaten de sociëteit. Per eerstvolgenden trein stoomt Hein Herder naar Amsterdam, in gezelschap van een twec- I tal vrienden, die geen geduld hebben om dén uitslag zyner aanbieding af te wachten, tot- i dat hy zou zyn teruggekomen. II. „Juffer Nanda, daar is iemand om menoer te spreken." „Nu, papa is immers op het kantoor?" vraagt de achttienjarige blondine aan de dienstbode, zonder op te zien. Zy zit te schryven. „Dat weet ik nietl Maar ik weet ook eigeniyk niet of hy meneer wel spreken moot. Hy verzocht me dit papiertje maar eens te overhandigen." Nanda neemt het aan en leest de door baar vader geplaatste advertentie geknipt uit het „Leidsch Dagblad." „Ah, zool Nu, laat den man binnenkomen." „Dat's nummer één van de inclineerenden", provelt zy na het vertrek van de meld. Al spoedig verneemt zy oen mansstap, ge volgd door e*>n klop op de deur. Eene seconde, en Herder staat op den drempel. Hy buigt en kleurt. De kloeke figuur van den inclineeronden Nommer Een boeznmt van zyn kant ontzag ln - iets, d it Narnia onwillekeurig doet zeggen „Neem asjeblieft plaats! Papa zal zeker terstond hier zyn." Wordt wtmo/qd

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5