N°. 10169 Maandag 17 April. A", 1893. <Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Leiden, 15 April. F'ouilleton. TWEE VOOR ÉÉft. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijk© Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootoro letters naar piaatsralmte. Voor het inensseeren buiten de stad wordt ƒ0.19 brekend. "Van 26 tot 29 April zullen te Leiden by de firma E. J. Brill verkocht worden de bibliotheken, nagelaten door dr. Boursse Wils en anderen. Vooral de afdeeling plantkunde, tuinbouw, dierkunde, genees- en heelkunde zy'n belang rijk. Verder zijn er zeor goede instrumenten, waaronder verschillende microscopen, enz. Gedurende de 2de helft der maand Maart zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welko, door onbekendheid der geadresseerdon, niet besteld konden worden: Fiscb, N. De Jong, Smit, mevr. A. Sol, Am sterdam; Van Wyk, mr. A. Pool, J. Hogen- doorn, Den Haag; A. Spremeken, C. v. d. Ing, Haarlem; P. Schultze, Hengeloo; Maartonse, Leiden; H. G-. Ter Horst, Nijmegen; Van der Linden, Rotterdam. BriefkaartenDe Ridder, Den Haag; W. v. d. Weide, IJmuiden; J. Postoraa, Veendam. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- land„Nassauhof," NassauFrankrijkMme Olira, Nizza; Louise Guterman, A. Cossa, Parys; Afrika: J. W. Klinkert, Driehoek. Door het gemeentebestuur van Nieuwer- Amstol is van de Rogeering om advies ont vangen een nieuw voorstel tot regeling der grenzen tusschen Amsterdam en Nieuwer- Amstel. Dit ontwerp is van verre strekking. Amsterdam zou krijgen het geheele noordelijk deel van Nieuwer Amstel, zoodat alleen het landelijk gedeelte op zichzelf blijft. Het aantal deelnemers aan do Neder- landsche bedevaart naar Rome bedraagt thans 230. Do ingenieur, do heer De Bordes, directeur der Zuid Oostorspoorweg-maatschappy, is tot herstel van gozondhoid voor geruimen tijd van Den Haag naar Wiesbaden vertrokken. Bij koninklijk beluit van 13 April is aan A.- Douglas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ingenieur- verificateur van het kadaster, behoudens aan spraak op pensioen, met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem gedurende ruim 51 jaren aan den lande bewezen. Ter bevordering der Zondagsrust wordt door de Staatsspoorwegmaatschappij ten be wijze van proef met den aanvang van den zomerdienst (1 Moi), op de inspectie Zwolle de loop der goederentreinen op dien dag op geheven. De 2de luitenant W. J. Prins, van het 2.) Aan rijke hofmakers ontbrak het Nanda te Amsterdam zelf wel niet, ofschoon zij slechts een enkelen winter de partijen had bijge woond onder geleide van eene vriendin barer vroeg overleden moeder. Maar wio onder dezen zou het zich tot eer rekenen zjjn schoonzoon te worden, indien de feitolyke toestand van het kantoor Haverkamp ruchtbaar werd; of wie onder dezen zou niet verlangen op de hoogte van dien toestand te komen vóór dat het te laat mocht blyken om terug te treden. En waar tor wereld zou hy gemakkelijker een argeloos jonkman kunnen vangen dan te Weenon, waar een meisje als M:na evenmin onopgemerkt zou blijven als to Amsterdam, zelfs wannoor de vrouwen er minder mooi waren dan men verzekerde 1 Onder dergolyko overwegingen werpt hy zich met een welbehaaglijk lachje in een der gemakkolijke zetels en blaast zulke duchtige rookwolken om zich heen, dat Nanda zich gelukkig acht een voorwendsel te kunnen aan voeren om zich te verwijderen. Het vooruitzicht alleon in papa's gezelschap j 4de reg. infanterie, die gedetacheerd is bij het corps goniotroepon te Utrecht, heeft een jaar non-activiteit aangevraagd. Door don minister van financiën is be paald, dat by het in werking treden der wet van 27 Sept. 1892 (Staatsblad No. 226) tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met ingang van 1 Mei a. sop denzelfden voet moet worden gehandeld als bij vorige verhoogingon van dien accijns, welke evenmin gepaard gingen met bijbetaling wegens de voorraden. De minister van binnenl. zaken brengt tor algemeene kennis, dat de examens der Polytechnische school, vermeld onder B. en C in de artt. 60 - 65 van de wet op het middel baar onderwijs, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. De minister van binnenl. zaken heeft het houden van markten van rundvee in de gemeenten Edam en Monnikendam verboden. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 18 April a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Menelaus," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 April Perim; de „Patroclus," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 April Suez; do „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, arriveerde 12 April te Marseille; de „Ardjoeno" vertrok 12 April van Batavia naar Rotterdam; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 April van Suez; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 April van Port-Said; de „Eiam" arriveerde 12 April van Baltimore te Rotterdam; do „Werkendam" vertrok 11 April van Nieuw-York naar Rotterdamde „Kaisor," van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 11 April van Lissabondo „P. Caland," van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 13 April Dover; de „Obdam" arri veerde 13 April van Rotterdam te Nieuw- York; de „Reichstag" vertrok 13 April van Zanzibar naar Hamburg via Rotterdam of Ylissingen de „Rotterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 14 April van Boulogne. By koninklyk besluit zfin lo. in de orde van Oranje-Nassau benoemd: a. tot officier, A. Mendes da Costa Rzn., luit.-kol., en G. T. D. Slaap, majoor, beiden by de dd. schuttory te .Amsterdam; b. tot ridder, J. A. Jochems i kapitein-adjudant bij die schuttory; en is 2o- de medaille der orde van Oranje Nassau, in goud, toegekend aan H. T. Overloop, adjudant onderofficier-vaandeldrager, en aan S. J. Enzel, j adjudant-onderofficier la suite, beiden by meergemelde schutterij. drie maanden op reis te zyn, tederft. het ge not, dat haar te wachten staat, zóó erg, dat zy niet besluiten kan do garderobe na to zien. Eerst toen bet hoog tyd werd, bestelde zy haar reistoilet, dat, volgens papa's drin gende vermaning, zoo elegant mogeiyk is. Dr. M I Yerkouteron, te Amsterdam, be noemd tot ridder in do orde van Oranje- Naasau. Mr. D. baron Van Hogendorp, commies met den persoonlyken titel van hoofdcommies by het dep. van buitenl. zaken, benoemd tot hoofdcommies, terwyi aan J. J. G. A. baron Sirtema van Grovestins, zoolang hy de hem thans by het dep. van buitenl. zaken opge dragen werkzaamheden verricht, de persoon- lyko titel is verleond van recretaris by het bureau Protocol en Bibliotheek. Gemenffd Nieuw». De officier van justitie by de rechtbank te 's-Gravenhago heeft afstand ge daan van het door hem ingestelde hoogor beroep tegen het vonnis dier rechtbank, d.d. 16 Febr. j.l., waarby de heer D. P., vroeger commissionnair in effecten aldaar, werd vryge- sproken. Aan den Zuid-Oost-Buitensingel te '8 Gravenhage reed gisteravond een vigilante te water. Gelukkig zat er niemand in. De koetsier werd met moeite gered, doch het paard verdronk. Een hevige uitslaande brand brak gistermorgen omstreeks kwart voor tienen uit in eene loods van de Staatsspoor wegen, staande in de Rietlanden te Am sterdam. De oorzaak is onbekend, maar daar de vlammen het eerst uitsloegen uit het dak, ligt het vermoeden voor de hand dat eene vonk uit een der rangeerende locomotieven den brand heeft gesticht. Toen do brandweer met de „Jan Van der Hoyde" en twee lsto-klasse-spuiten (van de De Ruyterkade en van do Kattenburgergracht) ter plaatse kwam, viel er aan het behouden der loods niet meer te denken. Zy is dan ook nagenoeg geheel afgebrand. De loods werd gebezigd tot het bewaren van goedoren (yzeren bakken, bascules, enz.). Alles was verzekerd. Nog even vóór het uitbreken van den brand waren eenige per sonen in het gebouw geweest, die dat echter juist hadden verlaten. Een korporaal van het 7de regi- ment Infanterie, te Amsterdam in garnizoen, die onlangs aan hot hoofd van eenige sociaal democraten geschriften verspreidde in stryd met de bestaande wetten, is voor dat feit tot soldaat teruggebracht on overgeplaatst naar het garnizoen Kaarden. Het „Vaderland" vangt oen be richtje aldus aan: „In Constantia te Amsterdam trad gister avond de heer Domela Niouwenhuis voor een talryk publiek op met het onderwerp „Moderne kattonjachten:" Het eindigt met de woorden „Tegen middernacht was alles rustig." Zitting met gesloten deuren! In eene gemeente naby Amsterdam was een nieuwe bode door den burgemeester aan gesteld. Deze week vergaderde er de gemeen teraad des avonds. Daar klinkt het van den stoel des voor zitters „De raadsvergadering zal worden voortgezet met gesloten deuren". Het publiek verwijdert zich; ook do bode verlaat de raadszaal, haalt uit de wachtkamer de sleutels, draait de deuren op slot, terwyi de raadsleden voortgaan de belangen der gemeente te be hartigen. Waar de bode heengegaan was, wist op dat oogenblik niemand, maar zooveel is zeker, dat een half uur later in de raadszaal ge scheld, geklopt en gestampt werd, ten einde de deur open te krygen. Eindelyk werd een der vensters geopend en daar het reods laat in den avond was en niemand moer pas seerde, die de vroede mannen kon verlossen, zoo kreog een der wethouders den genialen inval „Brand! Brand!" to schreeuwen. Dit hielp. In een oogenblik was de halve bevol king van het dorp op de been en vóórdat stormram of balk do deur van het gemeen tehuis hadden geforceerd, kwam de nieuwe bode mot zyn sleutel en de beeron waren vry! Wy ontvingen uit Nieu w-Y ork van de „New-York Central", eene der grootste spoorweg-maatschappyen van Amerika, een boekje, waarin eene beschryving gegeven wordt van de reis van Nieuw-York naar Chicago. Bovendien is dit boekje geïllustreerd met tal van alleraardigste, onberispelijk uit gevoerde lichtdrukken, niet alleen van stations, maar ook van de waggons. De inrichting van zulk een trein kan zich een Hollandsch reiziger moeiiyk voorstellen; raon vindt daar alle mogeiyke comfort. De lichtdrukken geven achtereenvolgens een mdruk van de Cafe Car Sleeping Car; Compartment Car; Drawing- Room Car; Dining Car; Passenger Coach; Observation Car; Shaving Parlor;PiivateCar. Voor reizigers, naar Chicago gaande, is dit een handig boekje. Het geheel geeft den indruk van„echt Amerikaansch." Voor belangstellenden ligt het aan ons bureel ter inzage. I. „Kom, kom, Hein Herder, mopper zoo niot. Eon fijne flesch^zal je opknappen!" „By alle hooggeleerden!" dus valt oen tweede van een troepje studenten in„Ik zou de Muzen op myn knieën danken als zy my onmiddellyk van student tot lecraar promo veerden, en jy laat er de lip om hangen! De Achterhoek is nog zoo kwaad niet. „Jullie hebt goed pratenJe bent misschien voor schoolvos geknipt en ik juist niet," antwoordt de aldus tocgesprokene, benoemd leeraar in „onverschillig wat" aan do Hoogere Burgerschool te Achterhoek. En onder een diepen zucht vo'gt hy het voorbeeld der vrienden en treedt do sociëteit binnen, waar hy de gelukkigste, zorglooste uren heeft doorgebracht on, die wol nooit voor hem zou gesloten worden, doch dio hy nu voor het laatst als jolig academie-burgor zal bezoekeD. Onder den vroolyken kout der jongelui, d'.e hem mot gelukwenschen overstelpen, wykt eene zwaarmoedigheid, die hy tot heden niet had kunnen overwinnen by elke gedachte aan de aanstaande schoolmeostery. Geen wonder I Er werd geschertst over huwelyksplannen, wittebroodsweken voor afgegaan door bruiloftsfeesten, waarop de meest intiemen zichzelven noodigden, onder bolofto van het afsteken der nieuwste aardig heden en bet meebrengen van vrooiykheid en opwinding, dio onmisbare gezellon aan eiken disch. „Kom, kom, draaf toch niet zoo door. Er is van myn huwelijk nog niets bepaald, om de eenvoudige reden, dat myn benoeming lettsrlyk uit do lucht is gevallen. Maar dit neemt niet weg, dat ik vurig hoop Diet alléén naar den Achterhoek te trekken." „Het zou rao danig spy ten als ik juist op rois was, want ik zou dolgraag je bruiloft by won en, Hein!" „Op reis?.... Ga jo soms naar Ween en vraagt oen ander, aan den jonkman, die dit aan Hordor verzekert. „Het kan wel zyn." De meesten verklaren in dezelfde hoop to leven. Zy hadden aan Pipa's of voogden gouden bergen van studie beloofd, indien zij ditmaal zich het benoodigd reisgeld nog z2gon uitbetaald. De tentoonstelling te Weenen immers was bet onderwerp aller gesprekken van wie ge woon waren den zomer of wol do vacantie te korten door een reisje. Niot, één, onder den ganschon kring, odo hoop lacht hem toe. Alleon Herder meent dat zyn weg zeer stellig niet naar de wereldtentoonstelling kan leiden. „En dat waarom niet? Ik zou juist denken dat niemaud zoo i:. de periodo vorkeort om nog eens recht lu:- Li;to genieten als jy. Zit jo eenmaal onder de jongens, dan is 't gedaan „Spreekt er me niot van," zucht Hein. „Als ik maar geld had.of ik het er nog eens van nemen zon, maar zondor een gulden op zak." „En dan naar Woenen! Neen, dat. gaat niet." j „Ik geloof juist," kt een derde op, „dat volslagen geldgebrek ■■•mlr-.-iing kon gev*n om er te komen." Bon je? li'', i'dt vwvolgd,)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 13