Gemengd Nlenws. De Manchester Terrier van den bcor W. P. Mulié- alhier heeft ook een reserve- prijs behaald op de hondentontoonstelling te Rotterdam. De Staatsspoo rstoomtram Den riaag-Scheveningen vervoerde Zondag 1800 personen naar Schevoningen. Aan het zee strand was het even bedrijvig als midden in het badseizoen. De vrouw uit Ouwerschie, J. d. K., kuist touw van E. B te Delft, die wegens mishandeling van een stiefdochtertje door de Rotterdamsche rechtbank was veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren, had by Iï M. d j Koningin Regentes nog oen verzoek om gratie ingediend. Daarop is thans afwijzend beschikt en, gistervoorraiddag werd zy door de Delftsdie politie aangehouden 011 naar Den Haag overgebracht. Een rangeerder dor H. IJ.-S-Maat schappij is op het 8tationsemplacement to Amsiordam onder een der waggons goraakt, met het gevolg dat een voet werd afgereden. Gisternamiddag omstreeks vier uren ontstond te Arasterdam brand in het ruim «van hot kolonschip „George Washington," -varendo op Kronstadt, liggende in het bassin :aan hot einde der Stadsrietlanden, by do oude ligplaats dor Suez booton. 't Was een schoon gezicht toen plotseling uit het barkschip aan twee kanton, uit voor- en achtersteven, de vlammen sloegen, fonkelend in het water, hoog opflikkerend tegen de heldor-blauwe lucht Spoedig waren twee handspuiten tor plaatse, gevolgd door de „Jan v. d. Heydon," welke vier stralen wierpen In het gloeiend kolenvuur. Na ongoveer een uur begon de gloed te ver minderen en do tweo handspuiten rukten in. De dryvonde stoomspuit bleef echter water geven tot laat in den avond. De schade is vry aanzieniyk. Eigenaar van de tjalk een voormalig petroleum-schip is de heer J. Thiel. Een groot aantal nieuwsgierigen volgde geruimen tyd de werkzaamheden van de brandweer. (Tel.) Uit Arnhem meldt men dat daar een gorucht wil, dat HII. MM. nog dozen zomer een officiöel bezoek aan die gemeente zullon brengen. In Ameide bleef eene vrouw by bet scbillen van aardappelen plotseling dood. Tweo jagers van Oostzaan waren in het Oostzyderveld bozig mot het uitoefenen van hun beroep By het laden van zyn geweer mot dubbelen loop, waarvan óén juist afge schoten was, kreog een van hen plotseling do Lading van don andoren loop in het aangezicht. Zyn toestand maakto do overbrenging naar het Binnen-Gasthuis te Amsterdam noodig. In do Nude, naby Wageningen, geraakte Zatbrdag-middag een kind van 18 fiaanden onder de stoomtram. De machinist, aio mot alle macht stopte, kon den trein niet tot staan brengen dan nadat de machine en oen paar wagons over het wicht waren heen gegaan. Tot veler verwondering kwam het kind levend van onder een wagen te voorschyn, doch hot had belangryke verwondingen aan het hoofd en.de o vorige lichaamsdeelen, welko geneeskundige hulp vereischten. Zondagmorgen is te Oeken, onder Brummen, eene onbewoonde dagloonerswoning geheel afgebrand. Hot gobouw was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een hevige brand legde to Hoen- sterloo, op de Veluwo, in vyf uren tyd eene grooto uitgestrektheid bosch en heide in de asch. Het dennenbosch was eigendom van •den heer Ph. te Arnhem. Oorzaak niet bekond. To Beokborgen zyn 3 H. A. dennenbosch van den lieer YT. te Apeldoorn, door eeno onbokendo oorzaak in vlammen opgegaan. Gelukkig wis'en de ingezetenen van Beekbergen toen het vuur in zyn voortgang to stuiten. Is het voetbalspel gevaariyk? Deze oude vraag wordt wederom geopperd door den Londonschen correspondent dor „Westminster Gaz.", dio ditmaal ecno statisiiok geeft van allo in de drie laatsto jaren voor gekomen ongelukkon. Hot resultaat is verrassend. Gedurende dezon tyd sriorven aan do govolgen der door het spel opgoloopon verwondingen niet min der dan 71 jongelieden. Verder wordon ge constateerd: 121 beenbreuken; 33 armont wrichtingon; gebroken sleutelbeenen 54; anddl'e verwondingen 158, zoodat hot totaal der gedooden en gewonden bedraagt 437. Als oorzaak van den dood word in do meeste gevallen opgegeven: „trap tegen den buik, do maagsteek, do ruggegraat of het hoofd." Sedert het begin van dit jaar kwamen reeds 12 sterfgevallen voor. By de landverhuizers der laatste dagen uit het Noorden des lands had zich ook een Duitscher gevoegd, die naar wy ver nemen, doar de Nederlandscho politie gearres toerd werd, als do moordenaar van zyno vrouw en vyf kinderen. Als emigrant trachtte uy zich aan de justitie te onttrekkon. Hy moet reeds aan Bmtechl&nd uitgeleverd zyn. (T&). TeLorient (zeehaven i/li. Fransche dep Morbihan), maakto de cholora-achtige epidemie gisteren 10 slachtoffers. Hertog Karei Theodoor van Beieren, bekend als oogarts, verrichtte 11 Vrydag zy'ne tweeduizendste cataract-operatie. In den nacht van Zaterdag op Zondag steeg de luchtreiziger Augusto Toulet to Brussel op met den ballon „National", ten einde eene nachtelyko luchtreis te ondernemen. De hoer Toulet werd vergezeld door de hoeren Liban en Brouez. Zondag-ochtend om zes uren bevond de ballon zich te Lagarenne a3n het strand. De reizigers wierpen het anker uit, maar dit wilde niet blyven zitten in het zand, zoodat de ballon in zee werd gedreven,Een schipper uit Etaple bemerkte de reizigers, die in groot gevaar verkeerden. Het gelukte hem mot grooto moeite de luchtschippers uit hun be- narden toestand te redden. De heer Toulet en de heer Liban, een handelsreiziger uit Brussel, kwamen er elk met een beenbreuk af, terwyi de hoer Brouez, een juwelier uit Schaerboek, behoudens de kneuzingen,, welke allen ontvingen, zijn linkervoet brak. Ter gelegenheid van hot zil- veren huwelyksfeest van don koning en de koningin van Italië, zullen aldaar nieuwe postzegels verkrygbaar worden gesteld mot de beeltenis van don koning en de koningin, In het dorp Klednitz, by Ra- tibor, is het tusschen boeren en soldaten van het garnizoon te Cosel tot een treffen gekomen. Do soldaten deden eon aanval met de bajonet,, do boet on gingen met zoison en hooivorken te werk. Tien soldaten zyn gewond, twee doodelyk; de boeren kregen 9 gowondoD. Te Civita V eecbia is een zekere Ogilvie, machinist van een Engelsch schip, torwyi hy op straat een sigaar opstak, met oen mes viermaal in den rug gestoken, zoodat hy dood neder viel. De daders zyn nog niet opgespoord. De werkstaking to Huil. Zaterdag was het over bet algemoen rustig to Huil, maar des avonds kwam het tot eene botsing tusschen de werkstakers en de politie, toen do werkstakers eene poging deden om de vrye werklieden, die zich aan boord van Wilson's stoomschip „Montebello" begaven, in hun werk te hinderen. De uit Londen overgekomen werklieden werden in rytuigen naar de haven gebracht en ondanks de tegen werking slaagden zy er in, aan boord van de „Montobolle" te komen. Dos namiddags werd er eene grooto verga dering van werkstakers gehouden, waarin Ben Tillett, de leider der werklieden-party, het woord voerde. Tillett noemde het parlements lid Wilson een vyand der vryheid en een lafaard. Er zyn pogingen in het werk gesteld om tot eeuo mmneiyke schikking te komen; slagen zjj niet, dan is hot te verwachten dat de werkstaking naar andere havens zal over slaan, daar de dokwerkers te Liverpool, Glasgow, Cardiff en Shields hunne instem ming met de beweging hebben betuigd. De Shipping Federation te Londen heeft tot nu toe 750 man naar IIull gezonden om do werkstakers to vervangen, en dat aantal is ruimschoots voldoende. De groote moeiiyk- heid, waarmode de Federation te kampen heeft, i3 do lydelyke houding der overheid, om voor voldoende politie te zorgen, ten einde den arbeid der vrye werklieden te beschermen. Nu de admiraliteit echter be sloten heef.'twee kanonneerbooten naar Hall te zenden, zien do reoders den verderen loop kalm en zeker van de overwinning te gemoot. Zondag was hot in de gehoele stad rustig. Do anarchistische aanslag te Parys. Francis, Bricou on Marie Delango, de drie medeplichtigen van Meunier, die den aanslag op don restaurant-Very pleogde, zullen liedon en morgen voor do jury van de Seine verschijnen. Zy orden beschuldigd van medeplichtig heid aan den moord op Yéry en Hamouod, een klant van den restaurant, van medeplich tigheid aan de poging tot moord op Lbérot, op do vrouw en de dochter van Véry en an deren, van medeplichtigheid aan het geheel of gedoeltolyk vernielen door middel van ont plofbare stoffen, van don restaurant-Véry. Op ieder dezer misdaden 6taat de doodstraf. De heer Tucilloley leidt het procesals ver- dedigers treden op voor Francis: Despias; voor Bricou: Aliè>, en voor Marie Delange: Leredo. Francis beweert steeds dat hy on schuldig is en dat by by het proces het bo wijs daarvoor zal loveron. Met het oog op dit proces heeft de politie te Parys do noodige voorzorgsmaatregelen genomen. In allo stations wordt toezicht go- i.ouden of er ook buitenlandscho anarchisten aankomen. Dr Haffkine, van het instituut Pasteur to Parys, die zich tegenwoordig in Ind:ö bevindt om proeven te nemen met zjjne nieuwe inöntlngsmothode tegen de cholera, achryft aan een Russisch blad dat hy de cholera nu meester is. Hy heeft met hot beste gevolg eon honderdtal personen ingeënt, en belooft zyno methode wereldkundig te maken by zyne terugkomst uit Indiö. De stad Tolkemit, by Marienburg (West-Pruisen), is door een grootea brand geteisterd, waarby 35 buizen in de asch wer den gelegd. De schade is zeer aanzieniyk. Daar het vuur op verschillende plaatsen te geiyk ontstond, vermoedt men dat de brand aan een misdadig opzet te- wyten is. Het k u 6 s o n. Een arts te Ohio heeft by het Parlement to Washington eene petitie ingediend, waarin hy- aandringt op het uitvaardigen eener strenge wet tegen eene sleetrte gewoontehet zoenen. Dat is „iets zeer ongezonds- en onreins", zeido hy, en „oeno voortdurende bedreiging der gezondheid". En wat zegt do wetenschap er van? Do „Revue Scienlifique", welke het request mot oen ernstig gezicht bespreekt, verklaart dat z|J bet met den strengen heer te Ohio volkomen eens is. Wel verlangt de „Revue" goone wet, maar toch hoopt de- redactie dat men een einde zal maken aan eene gewoonte, „welke voor een groot de6l oorzaak is van de overbrenging van epidemische ziekten." Zou het niet practischor wezen een beroep te doen op- de dames? Zoolang dezen zich er niet tegen verzetten, zal de strengste wet geen einde maken aan eene gewoonte, welke zal blyven bestaan zoolang er vrouwen zyn. Wat zeggen onze lezeressen er van? BUITENLAND. Frankrij k. Onlangs werd de heor Gustav Kurtz, paar denarts der reserve, to Rouaan als spion aan gehouden en toen dezo verdenking ongegrond was gebloken, door de politie uit Frankryk verwyderd. Dadelyk na zyne gevangenneming had de heer Kurtz aan de Fransche autoriteiten oen brief, tor bezorging aan den Duitschen arobassadour te Parys, overhandigd. Deze brief werd eerst bezorgd, toon Kurtz reeds over de grenzen was gebracht. Nu hooft de Duitsche regeering zich over óe uitzetting, welke hoewel willekeurig volgons de wet is geschied, niet verzet, maar aan den Duitschen ambassadeur werd opgedragen ernstig zich te beklagen, dat door het achter houden van den brief den heer Kurtz is belet geworden, de hulp van den vertegenwoordiger des keizers in to roepen om zyno onschuld te bewyzen. Do Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft daarop geantwoord, dat de be trokken autoriteiten zich aan een betreurens- waardigen misslag hadden schuldig gemaakt. De verdenking van spionage berustte op nietige vermoedens en is gebleken ongegrond to zyn, zoodat do uitzetting van den hoer Kurtz niet gerechtvaardigd was; de achterhouding van z{yn brief was ook eene ongeoorloofde hande ling. De minister beloofdo tegen eeno her haling van dergelyke gebeurtenissen te zullen waken en voegde or by, dat do heer Kurtz ongehinderd naar Frankryk kon terugkeeren. Hiermede is dus dezo zaak afgedaan, voor de Fransche regeering in zooverre op weinig eervolle wyze als zy moest worden gedwon gen het tegen een Duits.her begane onrecht te erkennen. - To Parys is Zondag op 76 jarigen leeftyd overleden do heer De Parieu, lid der Académie fran^aise en oud minister van onderwy6. Hy was ook geruimen tyd senator voor hec departement Can tal. Turpin, de uitvinder van hot meliniet, indertyd by het geruchtmakend proces ver oordeeld, heoft kwytscheldmg van straf ge kregen. Turpin werd tot vyf jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitgeven van een ge schrift, getiteld: „Comment on a vendu la mélinite," waarin hy eenigo ambtenaren aan hot ministerie van oorlog beschuldigde, het geheim van een verschrikkelyk vei woestings- middel, als het meliniet is, aan Engeland te hebben uitgeleverd. Om te bewyzen dat de ieekeningen en plannen, welke betrekking hebben op zyne uitvinding, werkolyk in handen van Engelschen waren, wist hy er kopieën van to krygen te Londen en voegde dio als aanhangsel by zyn boek. Do Fransche regecring beschuldigde hem van hot openbaar maken van een Lndsgehoim (ofschoon by alleen had trachten aan to toonen dat het geheim reeds openbaar was gemaakt), en veroordeelde hem tot bovengenoemde straf, na een proces dat met gesloten deuren ge- voord werd. Hot publiek kreeg van de geheele zaak den indruk, dat e? iets vorborgen werd gehouden, en in de pers word reeds lang aangedrongen op kwytsc.heldfag van straf voor Turpin, die sinds 2L Mei 18591 gevangen zat. De „Figaro" heeft don gevangene geïnter- vieuwd en maakte in zijn Dommer van gis teren een aanvang met het openbaar maken van de verklaringen van Turpin. Mogolyk staat dus eene onthulling van nieuwe schan- da!)en te wachten. Reeds vóói hot verschynen van dit artikel had do Regeering bekend gemaakt, dat zy voornemens was aan Turpin kwijtschelding van ne verdere straf te verleenen. Te Parys wordt sedert eenige- dagen vermist de kolonel der reserve, Daly, een geachbboofdofflcier, die plotseling is verdwenen, zonder dat men eenig spoor van hem heeft kunnon« ontdekken. Alle naaporingen, welke de polüse in het werk höeft gesteld, zyn tot dusver vruchteloos gebleven. Dokter De Bossi, te Havre-, vierde dezer dagen zfyn lOOsten vorjaardag. Ter eere- van dit feit boden de geneesheoren der etad- hun oudsten collega een feestmaal aan. Do- heer Bossi hield eene toespraak^ waarin hy. do hoop uitsprak dat hy nog eenige jaren- onder zyne vrienden zou kunnen vertoeven^ daar zyn vader 108 jaren was geworden. Oostenrïjk-Hong.-Mona ïx-li Het wegblijven van het hof uit Buda Pfcslh heeft in Hongarije niet die uitwerking, welke er waarachynlyk van werd' verwacht. De hoofdstad heeft tot nog toe niet veel geprofi teerd va© het hof, dat er trouwens nooit lang vertoefde, hetgeen ten gevolge had dat in Hongarije geene eigenlyko hofpartij besraat en de nationale traditiën weFden 'levendig gehouden, ook als zy bet hof niet aange naam waren. Zoo wordt b. v. de opstand van 1848 nog altyd feestelyk herdacht en wordt de 90'Jarige Kossuth by dio gelegenheid ge vierd, niet als vyand der dynastie, maar als de man, die voor Hongaryts vryheid heeft gestreden en liberale hervormingen heeft ingevoerd. Het gemeentebestuur van Pesth, da hem tot eereburger benoemde, bedoelde volstrekt niet Frans Joaef daardoor te grieven en maakt er aanspraak op .onder de gotroUw- sten aan den koning te behooren en wanneer do koning weer eens terugkeert, zal het blyken dat het volk aan hem verknocht is en hem liefheeft, al verloochent het zyne geschiedenis niet. Te Buda Pesth werd gisteren een aan slag op kardinaal Vasari, primaat van Hon- garye, gepleegd door een ontslagen bottelier. De kardinaal werd niet gewond, maar zyn secretaris, die hem wilde beschermen, bekwam vyf messteken. De wonden zyn echter niet doodelijk. öi*oot-I3i*i t;i unie. De onderkoning van Ierland heeft eene proclamatie afgekondigd, waarby do invoer in lei land van wapenen en krygsvoorraad van welke soort ook, s'reng beperkt wordt. Als roden voor dezen maatregel wordt opge geven, dat in den laatston ly-.i groote hoeveel heden wapenen van passagiers uit Amerika in beslag genomen meesten worden in do haven van Queer,stowD, waar de invoer or van ver boden is. De douane-boambten en de politie zijn ge machtigd verdachte pakken te onderzoeken. Het staat nu vast, dat koningin Victoria naar Rome zal gaan om den koning en de koningin van Italië geluk te wenschen met hun zilveren bruiloft.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6