Hot stedeiyk museum van schilderijen en oudheden to- Haarlem werd gisteren be zocht door den zoon van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. Z. K. H. was vergezeld van z\Jn adjudant en den vice consul van gonoemdo rijken, den heer Egidius. Ook werd een bezoek gebracht aan de tuin bouw inrichting van den hoer Krelage. Verder zullen eveneens kunstverzamelingen in andere steden door hom bezocht worden. In aansluiting van het reeds vormelde omtrent hot veertigjarig jubileum van don hoer J. M. Collette, hoofdingenieur dor tele graphic, wordt nog medegedeeld dat Zondag het geheele technisch personoel van opzich ters dor telegraphic, uit verschillende oorden des lands, zich te 's-Gravenhage had vor- eenigd om hunne opwachting te maken bi) den hooggeachten jubilaris. In tegenwoordigheid zijner familie werd den jubilaris na eene hartelijke toespraak eeno gecalligrapbeorde oorkonde aangeboden. B(j de in de „Staats-Crt." afgekondigde wijzigingen in het koninklijk besluit tot vast stelling yan buitengewone maatregelen tegen de cholera is de verplichting opgeheven om hennis te geven van de huisvesting van oen persoon, komende uit eene besmet verklaarde plaats. Zoodanige personen moeten op de grensstations blyven, totdat hun een schriftelijk bewijs is afgogeven dat zy geene ziektever schijnselen verloonen, welke het bestaan van Aziatische cholera doen vermoeden. De ge neesheer, die hot bewys afgeeft, onderricht den burgemeester van de plaats der bestemming van de komst van den reiziger. Deze zelf is verplicht zyn schriftelijk bewijs binnen 24 uren aan 't gemeentebestuur te vertoonon. De verplichte observatie door een geneeskun dige verdwijntalleen indien door 't gemeente bestuur een gonoeskundige met het toezicht is belast, zyn die personen verplicht hom te ontvangen en inlichtingen te geven. Vertrekt zulk een persoon binnen 5 dagen dan naar oene andere gemeente, dan rust aldaar op hem goiyke verplichting als in de eerste plaats zyner bestemming. Het bestuur van die andere gomeento wordt, zoo mogeiyk, van de aankomst van don persoon onderricht door het gemeentebestuur van do eerste plaats van bestemming. Voorts bevat dit koninkiyk besluit nieuwe bepalingen betreffende het gezondheidstoezicht op schepen binnon het Ryk. Het stoomschip „Admiral," van Hamburg on Amsterdam naar Oost Afrika, vertok 7 April van Lissabondo Kaiser," van Oost- Afrika naar Rotterdam, vertrok 7 April van Marseille; de „Maasdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 9 April van Boulogne- sur Mor; de „Port Victor" arriveerde 9 April van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prins Fredorik Hendrik" is 9 April van Wost lndiö te Nieuw York aangekomen; do „Prins Hon- drik," van Batavia naar Amsterdam, is 10 April Wight gepasseerd; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 April te Southampton; de „Prins Willem I," van Amsterdam naar Wost Indië, passeerde 7 April Dovor; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 10 April to Suez; de „Antenor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 April Wight; do „Edam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 10 April Scilly; de „Reichstag" vertrok 8 April van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg. By koninkiyk besluit is aan mr. J. Minne- ma Buma, op zyn daartoo godaan verzoek, eervol ontslag verleend als grifhor van hot. gerechtshof te Leeuwarden, mot dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bonoomd tot lid en voorzitter der commissie, dio gedurende do jaren 1893, 1894 en 1895 belast zal zuil met het afnemen van het veeartsenykundig examen, dr. A. W. H. Wirtz, directeur van 's Ryks veeartsenijschool te Utrecht; tot lid en secretaris; II. J. W. Stempel, aistrietsveearts te Utrechttot ledon P. W. Van Duim, gemeontovcoarts to Arnhem II. C. Reimors, plaatsvervangend districts veearts en loeraar aan de Rykslandbouwschool te Wagoningen; M. G. Do Bruyn, plaatsvervan gend districtsvoearts te Zalt-Bomnibl (mot ingang van 1 September 1893 benoemd tot leeraar aan 'e Ryks Veeartsenyschool)tot plaatsvervangende leden: M. H. J. P Thomas sen, loeraar aan 's Ryks VeeartseHyschool to UtrechtA. J. Moutens, districtsveearts lo Breda; J. Mazure Czu., plaatsvervangend districtsveearts en gouv. keurmeester to Am sterdam; J. H. Van Oyen, plaatsvervangend districtsveearts to Haarlem; H. v. Aken, ge- meentevoearts te 's Gravenhage. Gemengd Nieu we. Gelyk wy reeds in ons vorig nommer mededeelden, heeft gisternamiddag op het terrein dor stedelyke gasfabriek do officiëele beproeving plaats gehad van de nieuwe handstoomspuit voor deze gemeente. Daarby waren tegenwoordig do burgemeos ter, do drie wethouders, de gemeente-secre taris, do directeur en do onder directeur dor brandweer, alsmede de oppor- en verdere brandmeesters der verschillende spuiten, en enkele andero belangstellenden. Do spuit word bediend door de leveranciers A. Bikkers en Zn., van Rotterdam, en debe- I roeving heeft aan de voreischten voldaan. Ziohier enkele byzondorheden daaromtrent Deze handstoomspuit kan door vier man vervoerd worden, torwyi by den brand drie of vier man noodig zyn, zoodat de spuit in het geheel door acht man bediend wordt. Zy vervangt twee gewone handbrandspuiten, in dit goval de N03. 1 en 8, welke elk be diend worden door 80 man, samen dus 160 man. Spuit No. 1 zal verkocht en No. 8 voorloopig op do gemeentewerf in reserve gehoudon worden. De proefneming met do liandstoomspuit begon om drie uren. Toen werd het eerste vuur er ingedaan en vyftion minuten later gaf ze water. Dertien minuten was het voor schrift. Ze kwam dus eigeniyk 2 minuten te laat klaar. Er werden proeven genomen met drie mondstukken van verschillende straalwydte. Met eeno straal wijdte van 23 millimeter werd eene hoogte van 20 en rochtuitgespoten eeno lengto van 22 motor bereikt. Met eene straalwydte van 19 mM. werd tot boven den 22 meter, op het terrein aanwezigon hoogen schoorsteen roet oen vry broeden water straal gespoten en 34 meter in de lengte. Mot één mondstuk van 13 mM. straal wydte weigerde do machine te werken, omdat do aanvoer water grootor was dan één slang door do nauwe mondopening kon vorplaatsen. Toen er nu met twee slangen gewerkt werd, ging alles weer uitstokend en word eene hoogte van 20 en oene lengte van 24 meter bereikt. De machine hoeft eeno spanning van 6 atmosferen, welke tot 10 kan worden opge voerd, en bozit oene capaciteit om 500 liter water per minuut to verplaatsen. Do pomp is geheel uit brons vervaardigd. De nieuwe handstoomspuit alléén kost /2900, waarbij nog komen f 700 voor slangen, te zamen dus ƒ3600, welke post op do jongste gemoente-begrooting tot aanschaffing was uitgetrokken. Aangezien do spuit aan de voorwaarden hoeft beantwoord, word ze ra afloop dei- proefneming voor de gemeente geaccepteerd. Zy kan in het laatst dezer week in gebruik worden genomen en heeft standplaats in het spuitenhuis van spuit No. 8 aan de Lange- gracht. De bediening der machine is opgedra gen aan den machinist Van dor Reyden, van de gasfabriek. Zonder to weten wieofwater in het water lag, begaf zich gistornamiddag eon hoor in het Utrechtsche Veer. Toen do menschlievendo redder goed en wel te water was, kwam hy tot de ontdekking dat het geen kind was, hetwelk hulp noodig had, maar een hond, welke lag te spartelen. De heer zwom toon naar den wal en roddo zichzelven, terwjjl do hond daarna met behulp van eene schuit uit hot water werd gehaald. Men meldt uit Charloisaando „N. R. Crt.": Het mag niet onvermeld blyven dat by den brand van Vrydag- op Zaterdag nacht, de hulpvaardigheid der buren van de uit hun brandend huis gevluchte menschen, zich zoo gunstig heeft doen kennen. Deze hadden moeite, zich on hunne kinderen to redden- tyd om zich to kleeden hadden zy niet; byna naakt ontvloden z(j de woning. By don oenen buurman weidon man, vrouw en kinderen opgenomen, een ander nam de paarden op zyn stal, een derde de koeien. De een bracht eeno jas voor don man, de ander een rok voor de vrouw, weer een ander kleederen voor de kinderen. „Maar", zei de buurman, by wicn de rampspoedigen opgenomen waren, „hebt ge nu al uwe kinderen wel?" Do verschrikte ouders hadden ze nog niet geteld. Ze telden er acht, er moesten er negen zfin. Één was dus nog in het brandende huis. Haastig snelt do buurman do deur uit, vliegt naar do slaap plaats van het kind: daar ligt liet, slapende, tervvyl do vlammen reeds zyn bedje begonnen aan te tasten. Buurman heeft het geluk het kind aan de ouders te brengen, ongedeerd in weerwil van hot vuur. De rudder heet Hondricus Van 't Hof. Do kapitalo hoeve van den landbouwer P. Maasdam Az., staande in de kom der gemeente Numansdorp, is gister ochtend in een uur tyds eene prooi dor vlammen geworden. Het huis is geheel uitgebrand; alleen do muren zyn nog blyven staan. Van de schuur staat nog slechts de steenen voormuur. Vier stuks runderen, een paard cn een vaiken zijn in de vlammen omgekomen. Had het Wat meer gewaaid, dan zouden verscheidene van de tegenover staando huizen en schuren in asch gelegd zyn. Eonige hadden toch reods lam gevat. Een telegram uit Bergon (IIene gouwen), dd. 10 April, meldt het volgende: To Qunregnon is in eene grooto vergadering, welke door 4- a 5000 my n werkers werd by ge woond, besloten tegen morgen een algeraeeno werkstaking in de Borinage af te kondigen. Ondanks de pogingen van den leider Roger, die der vergaderde menigte verzocht nog eonige dagen de boslissing op te schorten, in afwachting dat de Kamer tot een besluit zou zyn gekomen omtrent do grondwetsherziening werd met byna eenparige stemmen besloten, onraiddeliyk tot eeno algemeene werkstaking over te gaan. De ellendige toestand der mynwerkers in deze streek heeft ook veel gewicht in de behaal gelegd by hot nemen van dit besluit. Te Budel hobbon de werklieden der zinkfabriek, naar men van Zaterdag mede- doelt, het werk gestaakt. Alhoewel goono on lusten plaats hebben, trekken do arbeiders in groepen door de gemeente. De roode zakdoek doet daarby dienst. De aardbeving, welke zich Zater- dag-middag tusschen 3 en 4 uren in Hongarije, Servië en Bulgary© deed gevoelen, was zeer hevig. In enkele plaatsen duurde do schok 50 seconden. In do Hongaarsche stedon Temesvar, Szegedin, Essegg, Ared en Neusatz kwamen geene ernstige ongelukken voor. De huizen wankelden en hier en daar vielen muron en schoorsteenen, maar daar het dag was, konden de inwoners zich leddon. De schade is daar dan ook niet groot. Ernstiger schade werd aangericht in Servië, waar vole huizon van steden en dorpon instortton zoodat menigeen dor bowoners or het loven by verloor. Zoo o. a. werd het dorp Veliki Popovitch byna geheel verwoest. Volgens de berichten uit Belgrado wordt do stoffelyke schade op meer dan 1,000,000 fr. geschat. Te Sofia was de schok niet zeer hevig en de schade onbeduidend. De richting van den schok was van het Westen naar het Ooston. BUITENLAND. Duitbolilasid. De reis van keizer Wilhelm naar Rome is Z'jó geregeld, dat hy weer in Beriyn terug zal zyn wanneer in het begin van Mei over het lot der legerwet in den Ryksdag beslist wordt, opdat zoo noodig de Ryksdag dadelyk ont bonden kunne worden. j* „antisemietische volksvoreeniging" te Borlyn verklaart in do antisemietische „Staats burger-zeitung", dat zy Ahlwardfe niet moer als haar luider erkent, daar zfi hem niet langer volgen wil in zfine groote politieke fouten. Holglë. Do Belgische rechtsgoloerde en oud-magi straat Charles Faider is overledon. H(j was in 1811 geboren. De longziekte is uitgebroken in den stal van den landbouwer De Tandt, te Petegliem, bij Deinze. Allo z'yno dioren, dertig stuks, zyn aangetast on moesten afgemaakt worden. Het gemeentebestuur heeft maatregelen genomen om te beletten dat do ramp zich uitbreidt tot andore stallen. Portugal. Terwyl koning Ferdinand gistermiddag te Lissabon eon wandelrit maakte op de Almeda. naderdo oen not gekleed persoon het rytuig en loste oen schot op den koning, evenwel zonder hom te treffen. De man werd on mid dellyk in hechtenis genomen. Te Lissabon is uit don Congo Staat aangekomen de bekende Belgische reiziger Delcommune mot zyno metgezellen DePortu- geesche Afrika roizigers Cameron en Serpa Pinto boden don Belgischen gasten een feest maal aan. Van Lissabon zal de heer Del- communo terstond doorreizen naar Brussel. Rusland. Volgens don correspondent te St.-Peters- burg van do „Daily Chronicle", scbyr.t Rus land hot drievoudig verbond minder vyandig gezind dan vroegor. Men ziet bc-wyzön daarvan in het jongste bezoek van den czarewitch te Beriyn en in de aanstaande komst van groot vorst en grootvorstin Wladimii to Rome bjj de zilveren bruiloft van koning Humbert. Vereenlffde Staten. Te Chicago is eeno groote werkstaking op het terrein der tentoonstelling ontstaan. Op bevel van het werklieden-syndicaat hebben 3500 werklieden, tot het bouwvak behoorende, den arbeid gestaakt. De werkstakers beklagen zich dat de directie zich niot houdt aan de afspraak, van alle geschillen door scheids rechters te laten beslissen. De politie zorgt dat de vryo werklieden ongehinderd kunnen werken. Het is reeds eenige malen tot tamelyk ernstige botsingen gekomen. Als de werkstaking aanhoudt, zal de ten toonstelling niet op tyd gereed zyn. Servië. De Schuptschina heeft gisteren hare goed keuring gehecht aan hot verslag der commissie lot onderzoek der geloofsbrieven, waarby de verkiezingen der afgevaardigden van het dis trict Rudnix, geldig worden verklaard. De verkiezingen der radicalen van hot district Pirot zyn ongeldig verklaard; van al delibo ralen daarentegen word do verkiezing in orde bevonden. De vorkiezing van den progres- sistischen afgevaardigde Novakovitch werd geschrapt. In hot geheel zyn 74 mandaten bekrachtigd. Do staatsraad Zinanovitch is tot voorzitter gekozen. De Schuptschina is dus nu gecon stitueerd. Turlcljo. De „Times" verneemt uit Konstantinopel dat de toestand in de Armenische provinciën van het Turkscho ryk zoor hacheiyk is. Dage lyks worden er personen gevangengenomen en men schat het aantal der christenen, dio reeds in de gevangenis zyn, op 1800 a 2000 Do z.g. toegevendheid, welke de Sultan ten opzichte van de Armeniërs gebruikt heeft, was eeno handigheid om de Europeesche mogendheden to misleiden omtrent den waron stand der zaken in die provinciën. Chili. Te Santiago, do hoofdstad van Chili, waar reeds sodert eonigen tyd iets broeide, zjjn ornstige ongerogeldhedon uitgebroken. Eene volksmenigte deed een aanval op do regeerings gebouwen, ten gevolge waarvan de staat van beleg werd afgekondigd. Aanvankelijk had president Montt geweigerd dat te doen cd dientengevolge nam het ministerie zyn ontslag. Onder deze moeilyko omstandigheden heef: do president do ministers verzocht voorloopig nog hunne departementen te blyven beheeren, Vermoedelyk zal nu de prefect van politie. Isidoro Ezzaruris, aan het hoofd optreden van eon Kabinet, dat in de eerste plaats het ge zag zal moeten handhavon. Amerika. Dezer dagen werd naar Nieuw-York gemeli, dat eene bondo volk een aanval had gedaan op hot consulaat der Yoreenigdo Staten i; een dor Peruaansche steden. Dit gerucht waarschyniyk ontstaan ton gevolge van onge regeldheden, welke zyn voorgevallen in de stad La Paz in Columbia. Den 27sten Maart woondo een aantal Ante r.kaanscho studenten in het gebouw der vrymetselaarsloge te La Paz de plechtig; uitvaart by van een Cliileensch koopman. Hot grauw viel toen den lykstoet aan, be stookte de deelnemers met revolverschoteD en stak het logo gebouw in brand. Ho Amorikaansehe consulaat werd echtor me: aangevallen. Aan do „New York Herald" wordt uit Val paraiso gemeld dat de Cbileensche president Montt geweigerd heeft het ontslag aan U nemen, dat hot ministerie heeft aangevraagd Do president wenscht, voordat hy een beslut neemt, eerst de voorzitters van Kamer c: Senaat te raadplegen. Volgens den correspondent van de „Heralc word do aanvraag om ontslag door h-t ministerie veroorzaakt door den minist* van oorlog, dio verlangde dal in de bock stad Santiago do staat van beleg zou vro: den afgekondigd. Telegram men, LONDEN, 10 April. D. totaio goudpi duetie van de Witwatersi; it in de maar: Maart 1893 was 111,474 c -sen, tegen 93:2-Ji onsen in Maart 1892.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2