DAGBLAD. WOKLEDGE's HEAB4CHE LOTION, Bal Masqué Dr.W.T.Ü.Weebers, BOELHUIS. Northwestern and Pacific Hypotheekbank. ~pTano-opruiiviing7 L. G.- en S.-V. „Hercules." N*. 10164. Dinsdag 11 A.pr-il. A*. 1893. (Bsze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. Gevestigd te Leiden: Kloksteeg 2 a, hoek Rapenburg. Burgerlijke Stand. De DIRECTIE heeft de eer te berichten, dat ten haren kantore verkrijgbaar is het Engelsche Prospectus, betreffende de uitgifte in Engeland van hare 5 pCt. en 472 pCt. Pand brieven, de laatsten voor kapitaal en Intrest gegarandeerd door The Securities Insurance Company te London. AMSTERDAM, 10 April 1S93. De Directie der Northwestern and Pacific Hypotheekbank, H. A. VAN VALKENBURG. Mr. M. F. DE MONCHY. op ZATERDAG 22 APRIL a.s., Te Huur of Te Koop LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzondorlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. WEST-IND1Ï2. PARAMARIBO, 22 Febr -10 Maart. Onder de koelies op plantage „Goudmyn" in het district Boven-CJommewyne zoo schryft de „N. Sur. Ct." heersclit momenteel een geest van ontevredenheid, naar men zegt ontstaan doordien de agent-generaal van eenige koelies van de plantages „Yriendsbeleid" en „Ouderszorg" zou hebben verzekerd, dat zy niet verplicht zijn, dagtaken te vervullen, maar, wel 7 uren daags arbeid te leveren. Welk eene onberekenbaar groote schade het gezegde van den agent-generaal den landbouw zal berokkenen, zal men weldra leeren; wy hopen evenwel, dat de koelies van sommige plantages het als een grapje zullen willen be schouwen en do wi]ze van werken, die zy reeds jaren hebben gevolgd, n.l. om taken per dag af te maken, verkiezen boven den raad van den agent generaal. Dezer dagen zoo schryft de „N. Sur. Ct." moet er te Paramaribo in het leven zyn geroepen een genootschap, eigenlyk een bond, van boekhouders, klerken en verdere ondergeschikte kooplieden enz., met het doel een nauwen band te sluiten tusscken hen, die ondergeschikte betrekkingen bekleeden. Het bestuur is reeds gekozen en de statuten worden ontworpen. Wy komen later hierop terug; voorshands zij het onzen landgenooten verzekerd, dat in die richting te arbeiden het ware, het beste is. Men kan ztfne belangen nooit beter behar tigen dan wanneer men het vereenigd doet' omdat het individu wel machteloos kan zyn voor tegenwerking, niet aldus, wanneer men vereenigd is. Te Paramaribo is een buitengewone alge meens vergadering gehouden van do mineraal- maatschappij „Suriname". Door het bestuur werd kennis gegeven van onderhandelingen met den myn-ingeneur J. J. Schofield, die tot de maatschappij het verzoek had gericht, hem de concessie te verkoopen voor een stuk land, gelegen aan de Mindrinette-kreek in het dis trict Boven-Saramacca, op de volgende voor waarden Er zal zich in Engeland een syndicaat vormen tot het oprichten eener maatschappij met een kapitaal van ten hoogste 1,200,000, voor welke de coneessie wordt gekocht voor ƒ150,000 aan contanten en 270,000 aan volge storte aandeelen. Vóór of op 20 Juni a. s., zal dit syndicaat ten name van de „Mineraal- ARTS. 2185 9 Spreekuur te 12 uren. J. W. J. PAPE, Notaris te Warmond, zal op Dinsdag 25 April 1@93, te beginnen des morgens te 10 uren, op de Bouwmans woning, bewoond door den Heer O. T. VAN DER VLUGT, aan Postbrug, te Sassenheim, voor contant geld, in het openbaar verkoopen 15 Kalfkoeien, 3 Varekoeien, 4 Hokkelingen, 1 éénjarige Stier, 2 Merriepaarden (één aftands en één driejarig), 1 Zeug, 1 Boerenwagen, 1 Rolwagen, Tilbury, Kapwagen, Speelwagen, 2 Tilburys en 2 Werktuigen, Boter-, Kaas- en Melkgereedschappen, Bouwgereedschappen, eenige Meubilaire goederen en ht? rt'on verder zal worden te voorschijn gebracht. 1984 18 Te zien eenige uren vóór de Verkooping. Maatschappij" en van den heer Schofield een waarborgsom van 12,000 bij de Surinaamsche Bank deponeeren, en vóór lo. November a. s. zal het, na tusschentyds door een ingenieur het terrein te hebben doen onderzoeken, hot rapport ter kennis der maatschappij moeten brengen. Is het rapport ongunstig, dan vervalt de koop en wordt de waarborg som door het syndicaat gelicht. Wordt er echter vóór dien tijd geen rap port uitgebracht, of wel, is het rapport gunstig, maar komt de op te richten maat schappij niet tot stand, dan vervalt de waar borgsom voor de „Mineraal-Maatschappij". Gaat de koop echter door, dan strekt de waar borgsom op rekening van den koopprijs, die vóór of op 1 April 1894 ten volle moet zyn betaald. Nadat het bestuur eenige inlichtingen had verschaft, keurde de vergadering de voorwaar den goed, zoodat het contract met den heer Schofield wordt gesloten. Benoemd is tot waarn. controleur de heer J. C. P. Ulrich, eervol ontheven als waarn. hypotheek-bewaarder, die als zoodanig wordt opgevolgd door den heermr. Juda Van Praag, practizyn by het hof van justitie. Benoemd tot agent van politie 2de kl. H. Blyd en tot marechaussee 2de kl. A. J. Nekruy. Eervol ontslag is verleend aan den agent van politie 2de kl. J. R. Eendragt en aan den waarn. controleur D. Da Silva. Een buitenlandsch verlof voor den tyd van één jaar is verleend aan den commies by de belastingen J. W. Valk. Eervol ontslag is verleend aan den lsten luitenant van Boven Commewijne, den heer C. G. L. Reeberg. Benoemd tot opzichter by het bouw-depar- tement, tevens belast met het toezicht op de straatverlichttng, de heer W. F. Amiabel, tot klerk ter gouvernements-secretarie de heer J. Polak. Gemengd Nlenws* Familie berichten uit de West-Indische bladen. Gotrouwd: M. J. Cohen en 8. Fernandee, Paramaribo; E. D. Wondol en A. L. Malonc, Bo7on- Surnamo; B Verdijk en M. F. Rarelshoek, Para maribo; A. A. Van Heckers en J. E. T. Wilson, NickeriePh. S. Van Amson en J. P. Henar, idora. Bevallen: E. De Melina—Lobato (z.), J. P. Fares-Juda (d.), M. S. Dompik—De Koop (d.), E. M. Gomports-Goaiperts (d.), allen te Paramaribo. Overleden: H. C. Meure (2 w E. J. A. M- Van Wyck (65 jD. ViDkwolk -49 j.), R. Smilh (-)5 j.), A. Eman (5S jE. A. J. Blikveld (3 m.), allen te Paramaribo. Ten einde lotsverbetering te verkrijgen, vertrekken tegenwoordig herhaal delijk een aantal der beste arbeiders uit bet zuiden van Drente naar steen- en pannen- bakkerijen langs den Rijn. Zij vinden daar volop werk, tegen een flink loon. Met de vervening in Drente staat het er dit jaar treurig bij; menig arbeider kan daar nog geen werk bekomen, zoodat den a.s. winter wederom veel gebrek te wachten staat, tenzij op andere wijze daarin voorzien wordt. UitOs meldt men aan de „Te 1." De justitie is Zaterdag weer hier geweest, tbans voor de vijfde maal. Zekere v. B., bij genaamd „de baron", werd gisteravond, als vermoedelijke dader van of medeplichtige aan den moord op den wachtmeester Hoekman ge arresteerd en geboeid naar Den Bosch over gebracht. De publieke meening is echter niet tegen hem. Nader meldt men dat de vermoedelijke moordenaar van den wachtmeester dor marechaussee Hoekman, Antoon v. Berkum, wordt verdacht 6f zelf den wachtmeester in den avond van 26 Maart van het leven te hebben beroofd óf althans daaraan mede plichtig te zijn. v. B. is een jonkman van even in de twintig jarenhij is kuiper van beroep en te Os woonachtig. Eene Wklacht der „Zutf. Crt.": Wegen, waarlangs wandelaars wandelen, wiel rijders wielerden, wagenraderen wentelden, waren wezenlijk woelig. Weder was warm. Wervelwinden warrelden wilde wolken west- zuidwestwaarts, waardoor wandeldreven weer zinwekkend, waarover welgemoede wandelaars werkelijk wanhopend werden. Waar waren waterwagens? Wie weet waar? Waterwagens waren warempel wenschelijk, want weinige welgezinden waren weltevreden, wanneer war relwinden wegstoven. Waterwagens waren willens wetens werkloos. Waterwagendirecteur was wonderlijk wreed. Wjj willen wedden, weinigen wisten waarom. De afstammelingen van Columbus in réchte lijn, die do opening der tentoon stelling te Chicago, als gasten van de regeering der Vereer.igde Staten, zullen bijwonen, zijn te Londen aangekomen. Het gezelschap be staat uit den hertog en de hertogin van Veragua, don Christopher Columbus y Aguilera, don Charlos Aguilera, donna Maria del Pilar Columbus y Aguilora, den markies en de mar kiezin Barbolis en don Pedro Columbus. Sedert hare vestiging te Londen heeft Louise Michel zich op de beoefening van Sanskriet, Grieksch en Assyrisch toegelegd. Zij geeft reeds, bohalve in muziek, lessen in 't Sanskriet. Eerstdaags verschijnt eene popu laire geschiedenis der Fransche revolutie van hare hand. Te St. -Joost-ten-Noode werd dezer dagen de 104de verjaardag van een arm man gevierd. Later bleek dat hij nog maar 94 jaren oud is. De Engolsche paketboot „Louise Dagmar" heeft den 6den April in den middag bij haar vertrek uit Boulogne de Fransche stoomboot „Alberte" aangevaren. Deze laatste zonk onmiddellijk, maar de achttien man schappen, die de equipage uitmaakten, wer den aan boord dor „Louise Dagmar" opgeno men en te Folkestone aan wal gezet. De groote tabaks- en sigaren fabriek van den heer Storie te Brussel is tot den grond afgebrand. De boeken werden gered, maar ongeveer 1,500,000 sigaren en een groote voorraad tabak werden vernield. Bjj het rangeeren werden nabij het hoofd-station te Altona twee groote patronen op de rails gevonden. Ze werden naar het bureel van den stationschef gebracht, waar ze spoedig ontploften. Een beambte werd hierdoor zwaar gewond. Men schrijft de zaak aan kwaadwilligheid toe. HILLEGOM. Gob oren: Margaretha Maria, D. van Johannes Uitendaal en Willemina Margaietha Witteman. Jacob, Z. van Adam Guldomond en Maria Van Til. Ondertrouwd: Johannes Antonius Molkert en Martina Agatha Waasdorp. Overleden: Levonl. aang. kind van het mannl. gesl. van Theodoras v. d. Aart en Cornelia Van Veen. LISSE. Geboren: Jacoba Clara, D. van J. Pynacker en M. Schiama. Cornelia Adrianns, Z. van J. Rotteveel on C. Verdogaal. NicolaasHubortus, Z. van L. Onderwater en C. M. Pyuacker. Overleden: Christiaan Minnée, 5 j. Gorrit Jan Marseille, 9 m. VOOR80BOTEN. Geboren: Willem Gijsbertns, Z. van Cornells Meyer en Maria Cornelia dn Saar. Neeltje Christina, D. van Jan Prins en Pioternella Van Gorkum. Gehuwd: Berend Hoff en Magdalena Onwersloot. ZOETERWOUDE. Go boren: Wilhelmus Leo nardos Jozef, Z. van J. Van Gent en J. C. Wester- hach. Catharina, D. van J. Van Ryk en J. Molen kamp. Petionella, D. va i J. Schipper en M. G. v. d. Maarl. Johannoe, Z. van J. Van don Akker en A. v. d. Nouweland. Johannes, Z. van J. Kriest on E. Alphenaar. Geertruida Catharina, D. van G. Do Jong en O. J. Dreef Hendrik, Z. van A. Van Winkel en J. T. Goudriaan. Wilhelmus Johs., Z. van W. Verateegon en M Kloin. Ovorloden: M. C. Krenlen, d. 5 w. Een leveol. dochter van H. Takken en J, Hepp. M. H. Dreef, z. 1 m. (WORLEDGE's HOOFDPIJEWATER), Is IicI beste onschadelijke middel legen Hoofdpijn. Verkrijgbaar in flesschen van: 2155 20 5t»« gr. n ftl.SO, 250 gr. fO.15, 125 gr. a fO.25. Te Lelden bij REIST 4 Ilii VK, Beestenmarkt, en J. H. BIJKIICIS, Hoogstraat. Hoofdagent voor Nederland en Koloniën: JAN TV. HAVERKAMP, Spuistraat 54, Amsterdam. 2193 38 J. P. GUÉPIN. in de STADSZAAL. Introductiekaarten a 90 Cts. voor Heer en Damemeerdere Dameskaarten a -19 Cts. vóór 12 April bij de Leden der Vereeniging aan te vragen. 1771 16 Namens het Bestuur, A. DIRKS, Pres., Langebrug 43. J. H. KRAY, Secr., Gasfabriek. Wegens de Schoonmaak eene goede Planlno TE KOOP mot zwarte kast voor fllO en eene Plano voor f 20. Te bevragen bij dia Piano- en Viool-Onderwijzer H. BONTEN, Garenmarkt 30, Leiden. 2186 7 een fllok WINKELHUIS, op een der beste standen alhier, geschikt voor alle affaires, bijzonder voor Slagerij of Bakkerij. Adres aan het Bureel van dit Blad onder No. 2191. 6

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5