N°. 10164. A°. 1893. Boze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en (Feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Dinsdag 11 ^Lpi'il. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk© Nommers0.05. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offlolüal* KennlaK«TlH(eii. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengon bij deze ter algemeen© kennis dat door hen op heden vergunning ia verleend aan L. J. B. VAN BBIJN en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene bakkery in het perceel Haarlemmerstraat58. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 April 1893. E. KIST, Secretarie. Burgemeester en Wethouders v^n Leiden; Gezien het adres van D. VAN DER PIJLEN, houdende verzook om vergunning tot het oprichten van eene Smodery in het percool KorteDuizend- draadsteeg 8. Gelet op de artt. 6 en 7 dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan hot publiek dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijnalsmede dat op Maandag 24 April aaDst., 'e voormiddag» te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzook in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 10 April 1893. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 April. In de op Zaterdag 8 April 1.1. gehouden algemeeno vergadering van commanditaire vennooten dér Leidsche BankvereenigiDg H. F. C. Gerling8, word door commissarissen verslag uitgebracht over den loop dor zaken over het jaar 1892, en de balans door de aanwezige vennooten goedgekeurd. Uit de winst- en verlies rekening bleek dat do provisie der effectenzaken minder, doch die der kassier- dery en buiten!andsche wissels door uitbreiding der relatién hooger was dan in 1891. Ook do rente-rekening leverde een nooger batig saldo op. Het winst-saldo stond een uitdeeling toe van f 58. 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van dr. Julius Jacobs, officier van gez. lste kl. te Kotta-Radja, ten geschenke ont vangen een verzameling van 12 verschillende opiumpypen, benevens een pypenwroeter, alles gevonden by verpleegden van het groot mili tair hospitaal te Kotta-Radja, en gediend hebbende om, met ontduiking desbetreffende reglementen, opium te schuiven. Geïnventari seerd als serie 906, nr. 113. Aan den schen ker is de dank der Regeering betuigd. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 10 en 5 Hectoliters, waren de pry zen: f 4 en f 2. H. M. de Koningin-Regentes heeft als haar verlangen te kennen gegeven, dat, met het oog op den onvoltooiden toe$tand van het station van don Holland6chen spoorweg te 's Gravenhage, by het vertrek van Hare Majesteiten morgen, Dinsdag, geene autori teiten aan het station zullen zijn. By B. en Ws. van Den Haag is de officiéél© mededeeling ontvangen dat het ver leden jaar uitgestelde internationale congres voor de zaak der drankbestrijding op 16, 17 en IS Aug. a. s. zal plaats hebben; en op verzoek der commissie van voorbereiding heb ben B. en Ws. der gemeenteraad voorgesteld om alsnog gestand te doen de indertijd gedane toezegging van eene subsidie van f 1000, waarvan f 750 voor het bereiden van eene ontvangst van de congresleden van gemeente wege. Naar men mededeelt, is, in verband met de vervulling der vacature van hoofddirecteur der posteryen tor vervanging van wjjlen den heer Hofstede, eene reorganisatie van de af- deeling Tosteryen en Telegraphie aan het departement van waterstaat, handel en nijver heid in overweging genomen. De minister van oorlog heeft by zyne bevordering tot kolonel van den generalen staf het voornemen te kennen gegeven na aftre ding niet meer in het leger te zullen terug- keeren. De Utrechtsche universiteit heeft een groot verlies geleden. Professor Friedrich August Salzer, hoogleeraar in de chirurgie, vroeger adsistent van prof. Billroth, heeft, naar uit Dresden geseind wordt, zich in een hotel aldaar van het leven beroofd door zich van de derde verdieping naar beneden te stor ten. De dood volgde onmiddellijk. Prof. Salzer trad den 16den Sept. 1890 te Utrecht als hoogleeraar op, als opvolger van prof. Van Goudoever. In 1892 zag hij zich wegens ziekte verplicht, eenigen tyd naar eene Duitsche badplaats te gaan. Aan de wetenschappelijke expeditie naar Middel Borneo nemen, volgens de „Deutsche Wochenzeitung", deel de heeren: controleur Velthuizen als leider; dr. Vorstman als arts; ingenieur Wing Easton als geoloog, en de heer J. Büttikofer, uit Leiden, als zoüloog. Den 22sten April zullen de in Europa vertoevende heeren de reis naar Batavia aanvaarden. By koninklijk besluit is mr. J. H. Bergsma, lid van den Raad van Nederlandsch- Indië, met ingang van 5 Juni a. s., op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande be wezen. Uit Arnhem wordt bericht dat de heer Mar. S. Henkenroth, tweede directeur by het orkest van het Concertgebouw te Amster dam, is benoemd tot directeur der Arnhemsche Orkestvereeniging. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is bepaald, dat in 1893, van de militie te land, manschappen kunnen worden opgeroepen om ten hoogste gedurende 35 dagen in den wapenhandel te worden geoefend. Zy zijn: a. van de lichting van 1890, de militieplich- tigen behoorende tot de reg. inf., de comp. hospitaal-soldaten, het lste en het 3de reg. veldart., met uitzondering van de treincomp. dier reg het 2de reg. veld-art. met uitzonde ring van hen die van het wapen der cav. by de treincomp. van dat regt. zyn overge plaatst, het corps rydende art., het corps pont., het corps torpedisten en het corps genietroepen, met uitzondering van de vesting, telegrafisten die hebben voldaan aan het be paalde in den eersten volzin van artikel 6 van het koninklijk besluit dd. 29 Februari 1884 No. 13; b. van de lichting van 1891, de militieplichtigen behoorende tot het lste en 2de regt. huzaren, de regimenten vest.-art., het corps pantserfort-art. en het corps genie troepen. Ter uitvoering van dit besluit brengt de minister van oorlog in de Staatscourant van 9/10 dezer ter algemeene kennis, op welke dagen de oefeningen zullen plaats hebben. Het „D. v. Z.-H." meldt het volgende: Wy zagen heden op het atelier van den heer C. Bisschop het voltooide portret van H. M. de Koningin-Regentes. De vorstin is voorgesteld levensgroot ten voeten uit, staande in een vertrek, waarin het volle zonlicht naar binnen valt. De gestalte is geheel omgeven van licht, dat bovendien retlecteerd tegen eene roodo draperie aan den wand en een Smyrnasch tapijt op den vloer. Het beeld is treffend door gely'kenis in gelaat en in houding. Het is, zooals men weet, bestemd voor Frieslands hoofdstad. De regenten van het St.Anthony- weeshuis te Leeuwarden zullen liet der gemeente aanbieden als eene herinnering aan het bezoek van H. M. in den afgeloopen zo mer in het noorden, Volgens het „Vad." zyn by het gevecht aan de Tamiang tegen de Atjehers van de Nederlandsche marine 2 korporaals der mari- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1li regels ƒ1.05. Iedere rogél meer ƒ0.17). Grootere letters near plaatsruimte. Voor het incassceren buiten de stad eordt ƒ0.10 berekend. niers en 2 mariniers gesneuveld, eer. luit. ter zee lste kl., D. A. Meneert, en 6 minderen zwaar gewond, 2 luitenants ter zee 2de kl., J. F. B. Van Dijk en J. H. Leeman, en 0 minderen licht gewond. Voorts is gesneuveld de lste iuit. der inf. C. Van der Schroeff, post-commar.dant van Seroeway. De officieren van gezondheid der lste kl. by de zeemacht W. Schoondermark en H. J. Groot, uit Oost-Indiê in Nederland terug gekeerd, zyn op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 13 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Gede", van Rotterdam naar Java, paseeorde 7 April PuntadaGuya; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, passeerde 7 April Kaap Roccade „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 April van Suez; de „Bellerophon", vau Amsterdam via Liverpool naar Java. vertrok 6 April van Gibraltar; de „Oranje-Nassau" vertrok 7 April van Paramaribo naar Amster dam de „Prins Maurits" arriveerde 8 April te Paramaribo van Amsterdam; de „Prins ■Willem II", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 7 April van Havre; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok S April van Padang. By koninklijk besluit is op pensioen gesteld de luit.-kol. H. P. C. Van der Teen, van het 5de reg. inf., en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 'sjaars. Benoemdby het wapen der inf., lot lsten luit., de 2de luit. Q. K. Muller, van het wapen, gedetacheerd by de landmacht in Westlndië; by het lsle reg., tot majoor, de kapitein P. J. Le Jolle, adj. van het 2do reg.; tot lsten luit., de 2de luit. L. M. De Boer en H. S. Wentink, beiden van het corps by het "de reg., tot lsten luit., de 2de luit. M. J. Kanaar, van het corps; by hot 4de reg., tot lsten luit., de 2de luit. jbr. J. Bowior, van het corps; by het 7de reg., tot kapitein, de lste luit. J. F. Rappold, van hét corps; by hot 8ste reg., tot luit. kol., de majoor L. Houwink, van het corps; tot kapitein, do lste luit. adj. J. H. Makkink, van het lste reg.tot eersten luit. de 2de luits. J. F. Dekker en M. D. J. De Jongh, beiden van het corps. Benoemdby het personeel der militaire adm. tot lsten luit.-kwartierm. by hun tegen woordig corps, de 2de luit.-kwartierm. D. C. Nyhoff, van bet 7de, en G. G. De Blauw, van het lste reg. inf. Benoemdby het personeel van der. geneesk. Johns Spaarpot. Slot.) Hy was du6 op hot spoor van het geheim van den stoker; het bleek nu ook hoe het kwam dat de locomotief zoo'n ongelyken gang had. De stoker had dus wel gegronde reden den ketel te willen schoonmaken. Nu zou hy weldra weten hoe de vork in den steel zat. Om geen argwaan te verwekken, zette hy alles weer in elkaar en gaf toen zyne be velen voor den volgenden dag. Zyn eerste gang was naar den eersten machinist. „Ik meen het gevonden te hebben", zoo besloot hy zyn verhaal; „morgen zal alles duidelyk wezen." „Gy zyt een flinke kerel, mynheer Barthley, dat heb ik altoos gezegd; nu, dat is zeker, de Pinkerton-Maatschappy heeft flinke mannen ik ben nu erg naar den afloop benieuwd. Zoudt gy morgen om vyf uren aan de loods kunnen zyn, waar locomotieven staan; maar steek een« revolver by u, want wy zyn slechts met ons tweeën." „Tegen hoeve 1 moeten wy dan te velde I trekken?" vroeg de eerste machinist. „Voorloopig maar tegen één man." „Best, ik kommaar laat ons in de kolen- loods byeenkomen!" Barthley maakte van de paardentram ge bruik, om met meer gemak zyn huis in de derde avenue te bereikendaar echter alle zitplaatsen bezet waren, moest hy blyven staan. Hy had dus tyd en gelegenheid, de medereizigers op te nemen. „Nu, Annie", hoorde hy dicht naast zich fluisteren, „nu kan men u toch feliciteeren wanneer zal de bruiloft plaats hebben?" „Spoedig, naar ik hoop, Nellie", antwoordde eene blondine; „oom John komt morgen en dan gaan we ons weldra inrichten." „Dat weet ik, Annie", ging de boerenvrouw voort. „Hy komt by ons tot het huis ge huurd is." „Derdo Avenue, wisselen, heeren", riep de conducteur naar binnen. „Goeden nacht, Annie! Groet uw Jobn, hoewel owbekend!" riep de oude het voort snellende meisje na. Ook Barthley verliet den wagen; het ge sprek. waarvan hy toevallig getuige was ge weest, versterkt hem nog meer in de over tuiging, dat de stoker iets byzonders op hot oog had. Eén ding kwam hem waarschynlyk voorde ryke oom en de dikke Alleman waren één en dezelfde. Hy nam dus zyne maatregelen. Arme Annie! De machinist mijnheer Barthley begaf zich den volgenden morgen op het afgesproken uur op weg naar de locomotiefloods; de eerste machinist volgde hem van verre. Hy had goed geoordeeld. In de heerschende duisternis kon men duidelyk de omtrekken van eene mannengcstalte ontdekken, die een zwaren last van de locomotief sleepte en er zich vlug mede uit de voeten maakte, in de richting van de kolenloods. Men zou hem haast voor een kolendrager gehouden hebben, die de locomotief van hout en steenkolen moest voorzien. Barthley sloop door de duisternis beschut nader. Het was werkelyk John de stoker. „Daar is de kerel bezig het nest leeg te dragen", bromde hy tus6cben de tanden. Maar toch scheen het rechte tydstip nog niet gekomen, om tusschenbeide te treden. Rustig liet hy John naar de locomotief •erugkeeren. Terwyl hy den hoed diep over de oo£en getrokken, voorzichtig als een kat I op handen en voeten onder de verschillende deelen van een goederenwagen doorkroop, kon hy duidelyk zien, dat John een zwaar voor werp uit den tender te voorschyn haalde en daarmede omzichtig de eerste trap afdaalde. Doch eer hy een voet op den grond zette, bleef hy op de laatste trede luisterend staan, het hoofd naar voren gebogen om te luis teren of eenig geraas soms de nabyheid van een verrader mocht verkondigen. Na eenige oogenblikken, gedurende welke de beambte zyn adem inhield, verdween hy. Duidelyk kon men eenige voetstappen op de losse kiezelsteentjes hooren, omzichtig stak men de vooruitstekende rails over om den kostbaren roof in zekerheid te brengen. Nu was het rechte oogenblik gekomen. „Stop, schurk; geen stap verder!" Eene zware hand legde zich op den vryen rechterarm van den stoker. Hoe verschrikte hy, toen de lange gestalte van den beambte daar opeens vóór hem stond. Een paar stevige vuisten hielden den stoker om den hals vast, alsof hy in een strop zat. De lichamen van beide strijders bewogen zich heen en weer en hunne voeten woelden het losse zand hoog op; nu werd de beambte door den sterkeren stoker omhooggeheven, orn daarna op de harde yzeren rails neerge- smakt te worden. Hy scheen verloren. Maar zoover kwam het r.iet. De beambte* had in het laatste oogenblik zyne rechter hand vry weten te krygen nog eer de stoot werd toegebracht. Een paar revolverschoten,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1