Gemengd Nl«awm. Te Rotterdam wordt thans eene liondententoonstelling gehouden. Daarop zijn o. a. bekroond geworden: de heerD. Jurriaanse, te Leiden, voor zyn hond „Flip" met den tweeden prtfs; de heer L. C. Kolff, te "YVasseJ naar, voor zyn hond „Odin" met eene zeer eervolle vermelding, alsmede een derden prys. Het pand in het Korte Voorhout, te 's-Gravenhage, aangekocht door de Haagsche Scbouwburginaatschappy met het oog op hare (door B. en "Ws. onaannemelijk verklaarde) voorstellen tot verboüwing en exploitatie van den- schouwburg, isthans te huur aangeslagen. Vooraf waren onderhandelingen gevoerd ot verhuring van het huis aan den Rus .sischen gezant bij ons Hof. De worstelstrijd, uitgeschrovon door de redactie van het humoristisch week blad „De Clown" werd gisteravond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden. Het succes was ongedacht: de groote muziekzaal en do galerij geheel gevuld, en het publiek in ongekende geestdrift by het werkelijk opwindend worstelen van de reus achtig sterke mannen, op de matras in 't midden. De heer C. C. A. Dudok De "Wit was als altijd weer de ziel van dit feest. Deelnemers waren de heeren D. J. v. d. Berg („De Halter"), A. C. Schröter on J. Content (A. A. C.) uit Amsterdam. C. Van Dijk, KL. Doodewaard, A. Mercy, P. Tiekstra, L. Tromp on J. Schnitzler (R. A. 0. „Her cules"), uit Rottordain, M. H. B. Enthoven, (deze heer ontwrichtte zijn arm), H. M. C. Kluit, H. J. Kramers, uit 's-Gravenbage, en C. Kujjper, uit Utrecht. De heeren John Leeman, A. Klein en Jan Heijnen kwamen niet op, terwijl de heer G. A. Mügle afviel, omdat hij geen Hollan der is. Na' vier uren worstelens waren de prys- winners bekend. De uitslag was dat de heer H. J. Kramers uit Den Haag den kampioenstitel verwierf; de tweede prijs word aan den heer M. H. B. Enthoven uit Den Haag toegekend en de derdé aan den heer P. Tiekstra, uit Rotterdam. De heer P., Tiekstra kreeg nog als vergoe- dingsprijs eene mand likeur, welke hij ter stond liet vallen. Onder daverend applaus der toeschouwers voor de .sterke overwinnaars eindigde de wedstrijd omstreeks twaalf uren. Volgens het „Hbl." geleek de worstelstrijd eene Engelscbe bokspartij, waarbij hot boksen door liet minder wreedaardig worstelen ver- vangen 'was. Welk eene geestdrift! Uit don hoogen kring van de op stoelen en verhoo gingen staande kijkers, eene beweeglijk groottf massa, stegen kreten, gebrul, gefluit, telkens als een gevecht eindigdo. In 't midden van het vierkant strijdperk traden do forsch gebouwde worstelaars in tricot, de armen en kuiten bloot. De een tracht den ander te grijpen bij de armen de polsen.de vingersom den nek. Doch de tegonstander werpt hem terug, wringt, springt op zij en beiden draaien om elkaar heen. Dit duurt geruimen tijd. Plotseling slaken de voorste kijkers een uitroep: de worstelaars hebben elkaar ge grepen. De een heft zijn tegenstander op en zwaait hem om tegen den grond. Een storm van kreton, hoera-goroep, fluiten, sissen ver heft zich; men zwaait met programma's van het stampvolle orkest en van de gaanderijen. Spoedig is de kamp beslist en deelt de scheids rechter den uitslag mede, waarna de muziek een triomflied speelt. Dan komen twee, die in gebogen houding als tijgers tegenover elkaar staan. De oogen zoeken elkaar: bespieden elke zenuwtrilling op de gezwollen spieren Dan grijpen ze gelijk tijdig elkander om het lichaam en staan dicht aaneengedrongen, nu rechts, dan links over- buigende, tot eindelijk twee beenen den grond verlaten, het lichaam om liet zwaartepunt een kwart-cirkel beschrijft en plat tegen den grond slaat. In een derde geval liggen beide worstelaars bijna dadelijk op don vloer. De bovenste, in 't wit, tracht zijn tegenstander in 't zwart, die plat op den buik ligt, in de bij d9zen strijd voorgeschreven houding (bijv. met beide schouders tegen den grond) te brengen. Maar de zwarte is onwrikbaar. Beide worstelaars liggen nu als twee slangen om elkaar gekron keld, dan als stoeiende jonge panters aan elkaar trekkend en rukkend. De gezichten en arm on glimmen van inspanning. De witte bedenkt iets; hy heft don zwarte onder de oksels rechtstandig op: dan poogt hy hem om te draaien. Doch 't gelukt niet, weder vallen beiden tot een klomp samen. „Nog eene halve minuut," roept de scheidsrechter. Weldra is de tyd verstreken en wordt het gevecht gestaakt. Zoo ging liet vol afwisseling den geheelen avond. En het publiek was in eene voort durende spanning, welke in daverende goed- of afkeuringen losbarstte. Het was eene vertoo ning van ruwe kracht, zooals in Amsterdam zelden gezien is. Gisteravond te ongeveer kwart vóór elven brak te Rotterdam een felle uit slaande brand uit op de bovenverdiepingen van pand no. 138 aan de Gedempte Binnen rotte. Bjjna tegeiykertyd sloegen uit de vyf ramen der 1ste en 2de verdieping en uit het dak de vlammen. Verschillende brandbare stoffen, op dio bovenwoning voorhanden, deden de vlammen zoo snel toenemen. Eene inrich ting tot het vergulden, verzilveren, bronzen en vernikkelen van metalen is daar ge vestigd. Weldra was spuit 4 met de brandspuit meesters Brans en Berg aanwezig en gaf aldra water, daarin gevolgd door de spuiten 11, 10 en 9. Door de werking van deze spuiten was onder leiding van den hoofdman, den heer A. Hartman, ruim een uur na het uitbreken de brand geheel gebluscht. Het bovenhuis is totaal uitgebrand en het dak op verschi.lende plaatsen vernield. Assu rantie dekt de schade. (IV. R. C.). De „Amsterdamscbe Courant" heeft bedenking tegen den naam Maas monde, dion een geacht landgenoot in plaats van den naam I-Ioek van Holland wil stellen. „Op den klank af" zegt genoemd blad „is het moeiiyk een beteren naam te verzinnen. Maar er pleit iets tegen, wat nogal van be lang is. In geographisch opzicht is de naam by lange na niet zuiver en uit het oogpunt van handel en verkeer volstrekt ontoepasselijk. Indien de Rotterdammers in een nieuwen naam voor den Hoek willen uitdrukken het gewicht en de juiste beteokonia voor het Europeesch en wereld-verkeer va,n dien be langrijken waterweg, Indien zij een naam wenscben, waaraan de buitenwereld dadelyk weet wat zij heeft; een naam, die geogra phisch te verantwoorden en uit verkeers- oogpunt nauwelijks treffender te bedenken is, dan doopen zij den Hoek van Holland R ij n m o n d e. De „Arnh. Crt." vraagt of do kegel banen in den Haagschen Dierontuin worden aangelegd om er p.o edels te fokken. Als er nu nog maar niet eeno schietbaan komt voor de rozen! Het tweejarig dochtertje van ■A. A., te Uroterp, heeft kokond water ge dronken en is dientengevolge na twöe dagen lydens onder smartelijke pijnen overleden. Gisteravond is het l|jk van den werkman De B., uit zijne woning in de Rubens straat te Kralingen, onder geleide der politie naar het Ziekenhuis te Rotterdam overge bracht om aldaar te worden geschouwd. Men vermoedt namelijk dat zijn dood het gevolg van eene misdaad is. To Dinteloord (N'.-B.) is een persoon in arrest genomen, op wien zware vermoedens rusten, de hoeve van den landbouwer A. De Wit aldaar in brand te hebben gestoken, waar door eene schade werd berokkend van ruim f 30,000. Men schrijft uit 's-H er togen- boschNa don geheelen Donderdag avond en een groot deel van den daaraan volgenden nacht een scherp verhoor te hebben onder gaan, zijn' de uit Os daartoe ontboden pereonen Weer van het Paleis van Justitie alhier heengegaan. De justitie vond dus vooralsnog geene aan leiding tot aanhouding. Toch heeft het meisje uit Os, op wier aanwijzing bedoelde per sonen werden opontboden, de goede zaak. naar men wil.de justitie laat zich natuurlijk r.iet uit eqne schrede verder gebracht en moet déze telkens scherper omtrekken zien en.nauwere grenzen trekken. H. Kok, te I d e (gemeente Vries), .wiens eenig trekdier voor eenigen. tijd stierf, wendde zich tot H. M. de Koningin-Regentes met het beleefde verzoek hem /"GO te willen leenen, opdat hij weer een dier zou kunnen koopen en daarmede in de behoeften van zich en de zijnen voorzien. Hij beloofde het geleende in kleine gedeelten te zullen terugbetalen. De man werd niet weinig en zeer aangenaam ver rast, toen hem dezer dagen namens H. M. de Koningin-Regentes do gevraagde som ter hand werd gesteld, met de mededeeling dat hij van de terugbetaling werd vrijgesteld. Twoe handelshuizen te Liver pool in katoen, dat van Wimpfheimer en Co. en dat van James Bertois en Co., hebben hunne betalingen gestaakt. Het passief van het eerste wordt op 70,000 pd. st. begroot, dat van het tweede is onbekend. Men vreest dat nog meer faillissementen zullen volgen. Eenedepeche aan Lloyd van kaap Gris-Nez van gistermorgen meldt, dat de paketboot „Albert Edward", van Folkestone naar Boulogne, ter hoogte van genoemde kaap schipbreuk geleden heeft. Volgens nader bericht had de paketboot „Albert Edward" noch passagiers, noch lading aan boord en verwacht men dat zy weder vlot raken zal. BUITENLAND. Fi*ankrii)l>:. In de couloirs van den Senaat werd ge zegd, dat de patent-belasting voor de groote magazijnen, welke de Kamer aannam, weer zou worden' geschrapt. Wat de beursbelas- ting betreft, moeten natuurlijk eerst de wijzi gingen worden afgewacht, welke de heer Peytral in dit ontwerp wil brengen. De heer Peytral toonde zich in de finan- tiëele commissie van onderzoek uiterst tege moetkomend en inschikkelijk. Vandaar de op merking van een der senatoren"„Een minister post is zelfs in staat den felsten radicaal tot een buitengewoon gematigd man te maken." De mogelijkhoid, dat tusschen Kamer en Senaat nog eene schikking zal worden getroffen, is, te oordeelen naar de voorloopige berichten, derhalve volstrekt niet uitgesloten. Volgens eene mededeeling der Panama- maatschappij is de verlenging der concessie met 20 maanden, eindigende 31 October 1894, haar door de regeering van Columbia toege staan om de belanghebbenden in de gelegenheid te stellen eene nieuwe maatschappij op te richten, welke tien" jaren zal verkrijgen tot voltooiing van het kanaal. Graaf Münster heeft aan den Parijschen correspondent der „Standard" verklaard, dat hy volstrekt niet van plan is zijn ontslag te nemen als Duitsch gezant by de Fransche republiek. 1L> u i t s<el» 1 u uil* Te Berlijn diende gisteren het proces tegen den uitgever van hot weekblad „Die Zukunft/' Maxirailiaan Harden, wegens majesteitsbelee- diging in een artikel: „Monarchenerziehung." In dit artikel werd herinnerd aan Lodewyk XVI en werden paralellen getrokken tusschen 1792 en 1892, enz. Het openbaar ministerie betoogde dat in enkele zinsneden beleedigende toespelingen op keizer Wilhelm te lezen waren, en eischte 4 maanden gevangenisstraf. Na korte beraadslaging, volgde evenwel eene vrijspraak. Het vonnis overweegt dat het geïncrimineerde artikel in zijn geheel van monarchale gevoelens getuigtde ware eerbied voor den vorst bestond toch hierin, dat men ook tegenover hom de waarheid huldigt, mits dit in geon strafbaren vorm geschiede. Toont de schrijver aan dat ook de vorst op den troon zichzelven eerst opvoeden moet, dan is dit eene onbetwistbare waarheid, enz. Het is te verwachten dat deze uitspraak nog meer opzien baren zal dan indertijd het artikel van Harden zelf gedaan heeft. Nadat Fuszangel, in strijd mot den wensch van het partijbestuur van het Centrum, ge kozen was, werd hem door den uitgever der „Westfalische Volkszeitung" de betrekking van hoofdredacteur opgezegd. Fuszangel heeft nu een nieuw blad opgericht. Groot-Brltannlë. De heer Gladstone verklaarde nog in zyne rede, waarbij bij de tweede lezing van Home- Rule vroeg, dat het hoofdargument der tegen standers is, dat de Ieren, bohalve die van Ulster wel te verstaan, niets menschoiyks hebben dan hun uiterlijk. (Hevig protest op de bank der oppositie.) Verder, beweren zij, hebben do Ieren geene principeszi) zullen misbruik maken van de macht, welke men hun wil geven. Het is in die omstandigheden zeer natuurlijk, dat men Ierland de eigen regeering weigert, welke men Schotland en Engeland weldra zal geven. De striid over het Homerule-on'.werp. welke werd ingeleid met de rede van den heer Gladstone, begon in het Lagerhuis, torwyi de invloedrijkste leiders der tegenpartij ontbraken. De hoer Ba'four is in Ierland, de heer Goschen te New Castle, de heer Chamberlain te Birmingham en lord Randolph Churchill te Liverpool, allen ten einde redevoeringen te houden over de quaestie van den dag. Zoo was de bejaarde heer Michaël Hicks- Beach verplicht Gladstone's rode te beant woorden. Eerst Maandag zullen alle leiders op hun post zyn. De heer Chamberlain zal dan het woord voerön tegen het ontwerp. De regeering zal haar best doen om reeds Donderdag of Vrijdag a. s. de stemming te doen plaats hebben, maar het zal de vraag zyn, of de oppositie het de'^at niet langer zal rekken. Oo:*i cnrijk-Houg.-Mouarchie. Dezer dagen bevatte de „Pester Lloyd" een artikel, waarin betoogd werd dat er ernstige oneenigheid is ontstaan tusschen keizer Frans Jozef en het Hongaarsche ministerie. Men beweerde dat dit artikel afkomstig was van den minister-president Weckerló, die onlangs uit Ween en was teruggekeerd, maar de heer Weckerlé verzekerde terstond, dat hem daarvan niets bekend ia. Van andere zyde wordt gemeld, dat het ontwerp betreffende het.burgerlijk huwelijk weer op de lange baan is geschoven. Het heet, dat de heer Weckerló voornemens is de zitting der Kaïiïer reeds in Mei te sluiten en zijne wetsontwerpen eerst in het najaar in te dienen. Intusschen zyn da Hongaarsche ministers er niet in geslaagd, keizer Frans Jozef over te halen naar Buda-Pesth te komen. De minister van hot huis des konings, graaf Tisza, zal waarschijnlijk zyn ontslag nemen. Graaf Apponyi, de leider der oppositie, heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden de verwijdering, welke tusschen den keizer en Höngarye bestaat, ter sprake gebracht. De keizer zal niet vóór dè herfstmanoeuvres een bezoek aan Hongarije" brengen. Hy wil daarmede zyn ongenoegen te'kennen gevea over het verleenen van het eereburgerschap der stad aan Kossuth. De lange afwezigheid van het hof heeft der oppositie-pers reeds aanleiding gegeven, op bittere wijze de ver houding tusschen de kroon en de natie te bespreken. 9eryi<k Het liberale ministerie in Servië is nog aar} het haspelen met de radicale minderheid in de Schuptschina. Nu weer zyn de ministers tot de ontdek- .king gekomen, dat een te groot aantal afga- vaardigden is gekozen. Volgens do grondwet moet er éón afgevaardigde gekozen worden voor elke 4500 belastingbetalenden, zoodat het geheele aantal leden der Schuptschina 125 moet bedragen, en niet 134, gelyk nu zyn gekozen. De vergissing werd hierdoor veroorzaakt, dat de kiezers in de steden, die afzonderlyk moeten stemmen, gerekend zyn by de kiezers van het geheele district, en dus dubbel zyn geteld. De overtollige afgevaardigden moeten nu hunne mandaten neerleggen en natuurlyk wordt zoo weer aanleiding gegeven tot nieuwe twisten, omdat de radicalen beweren, dat de regeering slechts voorwendsels zoekt, om de oppositie te verzwakken. De liberale regent in Servië, de heer Ristitch, heeft geweigerd de deputatie der voornaamste hoofden van de radicale party te ontvangen. De deputatie wilde de voorloopige invrybeid- stelling vragon der radicale afgevaardigden, die nu in voor-arrest z\jn. Generaal Gruitch is tot leider der radicale party gekozen. De eerste zitting der Schuptschina, Donder dag onder voorzitterschap van den minister van onderwys, Georgevitch, gehouden, was zeer woelig. De radicalen vroegen eerst de afroeping der namen, om te bewyzen dat zy even talryk zyn als de liberalen. Toen dit geweigerd werd, verlieten de radicalen de zaal. De progressisten betoogden dat de ver gadering nu niet talrijk genoeg was om be sluiten te kunnen nemen, en verlieten even eens de zaal. •- De regeeringsparty stoorde zich daar echter niet aan en ging geregeld met de werkzaam heden voort; in liet bureau werden bijna uit sluitend liberalen gekozen. Naar verder gemeld wordt, heeft de com missie tot onderzoek der verkiezingen de radicale en progressistischo afgevaardigden uitgenoodigd, van hun mandaat af te zien; zoo zy dit weigeren, zullen zy vervallen worden verklaard van hun mandaat. De regeering is vast besloten niet toe te geven en niet af te treden. Men zegt dat de tegenwoordige minister

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6