N°. 10158 1>iii>i{!a2: 4 Apiil. A0.1893. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ;§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 1 April. Het gevaar voor oogen. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 rogels ƒ1.05. Iedere regel meer 0,17$. Grootero lettors naar plaatsruimte- Voor het incasseeren buiten do stad wordt /0.10 berekend. „Codex Leidonsis 399,1" is de hoofd titel van e9n te Kopenhagon verschenen werk, dat zeker in Nederland, bovenal te Lei den, grooto belangstelling zal vinden. Deze Codex, eigendom der Leidscbe univer siteit, was reeds lang bekend. Naar men meent, is hjj geschreven in het midden der 12de eeuw. Het is een zeer schoon manus cript. Men vermoedde dat deze Codex aan- teekeningen op de Elementa Euclidis bevatte en het van groot wetenschappelijk belang zou zyn, zulke tot nog toe onbekende com mentaren met betrekking tot Euclides te leeren kennen. Verschillende arabologon heb ben daarom zicb er mede beziggehouden, doch tevergeefs. Daartoe werd niet slechts kennis van het Arabisch, maar ook historisch- mathematische kennis vereischt, en dan nog moest het een zeer zware arbeid zfln, omdat de Codex een unicum is en men hem dus met niets kon vergelijken. Dientengevolge bleef de Codex te Leidon zonder te worden gepubliceerd. Intusschen heeft dr. M. J. De Goeje, als eerste araboloog onzer dagen gewaardeerd, zich voor de uitgave van dat unicum geïnteresseerd; door zijne tusschonkomst is de Codex te leen gegeven aan de Koninklijke Nationale Bibliotheek te Kopenhagen, en daar heeft dr. R. O. Besthorn, als araboloog, en met hem dr. J. L. Hoiberg als historisch mathematicus, het werk thans gelukkig volbracht. Het net gedrukte boek bevat de zes eerste boeken van Euclides in de oudste Arabische vertaling (van ongeveer het jaar SCO) en commentaren van Al Narizi met eene menigte aanteekeningen, deels in hot Arabisch, deels en meest in het Grieksch. Behalve aanteexeningen van Heron, bevat de genoemde Codex in de inleiding ook com mentaren van Simplicius (uit de 6de eeuw), De thans uitgegeven oudste Arabische ver taling van de zes eerste boekon der Elementa van Euclidis beslaat in manuscript 162 dicht geschreven bladzijden. B(j hetgeen Simplicius aangeeft ter ver klaring der inleiding van Euclides op hot eerste boek der Elementa dient nog te worden opgemerkt, dat de commentaar op de eerste 22 definition is verloren gogaan, doordien er eenige bladen ontbreken. By de door het departement van kolo niën te Amsterdam gehouden aanbesteding was minste inschrijver voer 37,000 M. grijs voeringkatoende Leidsche Katoenmaat schappij, voor f9583. Beroepen is b(j do Ned.-Herv. gem. te Schermerhorn de heer H. J. Hellema, cand. te Leiden. Benoemd is tot onderwijzer te Wildervank de heer A. Suurmeyer, te Noordwijkerhout. Beroepen is te Vlaardingends. IJ. Bootsma te Zoetermeer en Zegwaard. Hot kader onderofficieren en korporaals te 's-Gvavenhage was deze week opgeroepen (gecommandeerd) om aan den nieuw opge treden majoor der artillerie-schutterij te wor den voorgesteld. Allen waren tegenwoordig. Namens de Koningin-Regentes heeft de minister van koloniën aan het Kol. Militair Invalidenhuis op Bronbeek ten geschenke gegeven: lo. do overblijfselen van het gedeel telijk vernieuwde vaandel van het 13de bat. inf. van het Indisch leger, en- 2o. het vaandel met foedraal van het ontbonden legioen van Pangeran Adipati trio „Pakoe Alam" met de daarbij behoorende oorkonden. De heer Tak van Poortvliet, minister van binnenlandsche zaken, heeft de residentie verlaten om zich voor korten tijd naar het buitenland te begeven. Bij den gemeenteraad van Delft is in gekomen een adres van de heeren Ribbink, Van Bork en Co., verzoekende voor 30 jaren de uitsluitende vergunning tot aanleg en exploitatie te Delft van voor het publiek be stemde tolephoongeleidingen, op gelijke voor waarden als te Leiden of's-Bosch, doch tegen een maximum jaarlijkschen abonnementsprijs van 40 gulden van iedere aansluiting, door hen te heffen. De jongste aflevering van het „Ree. Militair" bevat niet minder dan 192 besluiten, aanschrijvingen, beschikkingen, enz., die in 1892 buiten working gesteld z\jn, zijn komen te vervallen of hun nut hebben verloren. Het stoomschip „Batavia" airiveerde 31 Maart van Rotterdam te Batavia; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 31 Maart Gibraltar; de „Dubbeldam", van Amster dam naar Niouw-York, is 31 Maart Prawle- point gepasseerd; de „Sarpedon", van Araster dam naar Batavia, passeerde 31 Maart Port- Said; do „Schiedam", van Rotterdam, arri veerde 31 Maart te Nieuw-York. Gemengd Nieuws. De bloembollen velden van Leiden tot Haarlem staan thans in vollen bloei. Tu8schen Haarlem en Zandpoort spoort men dwars door de hyacinten. Bijzonder fraai is het uitzicht uit de groote zaal van het bekende „Duinlust", bij Zandpoort. Het is thans te hopen dat het fraaie weder nog eenige dagen blijft aanhouden en velen op de feestdagen tot een tochtje uitlokt, omdat het afsnijden spoedig begint. Men meldt uit Rijnsburg: De maand Maart gaf zooveel 6choone dagen voor den veldarbeid, dat nu reeds de meeste uien uitgezaaid zijn en men allerwegen met het poten der vroege aardappelen druk bezig is. Dat het bouw- en tuinland, onder zulke gunstige omstandigheden bewerkt, hoop geeft op groote uitkomsten, is duidelijk. De krokussen, waarnaar meer vraag komt, staan reeds in vollen bloei, en van de tulpen begint hier en daar eene enkele hare schoone kleuren te vertoonon; over 14 dagen kan alles in vollen bloei zjjn. De ingezouten bloemkool is grootendeels voor goede prijzen opgeruimd, en sedert jaren heeft men hier de bergplaatsen daarvan zoo leeg niet gezienhet is te hopen dat de inzouters hunne gezamenlijke belangen begrijpen zullen, en nu niet, door overvloedige verbouwing van dit product, de met moeite bedongen prijzen weer tot het minimum of daarbeneden terugbrengen. Op den huize „Denneheuve 1", t e Bloemendaal, behoorende aan den heer J. C. Teding van Berkhout, brak een boschbrand uit Ongeveer 50 vierk. meter bosch verbrandde. Gisteravond, te half twaalf, ont stond te Amsterdam door onbekende oorzaak een felle binnenbrand in het achterhuis van de tapperij O.-Z.-Voorburgwal 220. Met 1 vechtkraan werd het vuur gebluscht. Om negen uren eergisteravond werd door de politie te Rotterdam zwaar geboeid naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat gebracht een Duitscher. Deze vreemdeling was gisternamiddag, als zonder middel van bestaan zijnde, met nog een man, die in dezelfde omstandigheden verkeerde, onder geleide van twee agenten-brigadier op transport gesteld, om uit het ryk te worden verwijderd. Omstreeks halfdrie van het Station Beurs te Rotterdam vertrokken, wist deze Duitschor de aandacht van zijne geleiders af te leidon en nabij LJselmonde uit den met volle vaart rijdenden trein te springen. Hij ontkwam ongedeerd, doch werd later onder die gemeente door een rijksveldwachter, dien men met het voorgevallene in kennis stelde, opgespoord, aangehouden en naar Rotterdam terug getransporteerd. De opnieuw aange houdene wil niet naar zijn vaderland terug- keeren, waar hij, naar men met grond meent, iets op zijn kerfstok heeft. (N. R. C Een leerling der H. B.-S. te Gro ningen is Woensdagavond op zeer noodlottige w\jze om het leven gekomen. Bezig zijnde in zijne kamer iets op te hangen, plaatste hy twee stoelen op elkaar. Bij het kantelen er van, viel de jongeling met een der slapen op den bant van een ledikant, waarvan het ijzer in zijn hoofd drong. De ongelukkige werd levenloos door de huisgenooten gevonden. Het Openbaar Ministerie b-fi het kantongerecht te Roermond heeft eene boete van f 300 of 60 dagen hechtenis geëischt tegen een inwoner, die de tandheelkunde onbevoegd heeft uitgeoefend. De man heeft wol theoretisch, doch niet practisch het examen als tandmeester afgelegd. Vanwege de Friosche Volkspartij zal te Drachten eene grooto meeting in de open lucht op 1 Mei worden gehouden. De burgemeester heeft, naar men verneemt, even als verleden jaar, ook vergunning gegeven, daarbij met ontbloote vaandels en met muziek op te komen. Gistermorgen te halfzes iste Baarn do villa van den heer P. Schaap, ge legen hoek Nieuw-Baarnstraat en Molmlaan, afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Een groote brand heeft gewoed in de buurtschap „Lobvink", onder Epe. Men wil dat door kinderen, die oen zoogenaamd Paaschvuurtje maakten bij eene schuur, op eenigen afstand van andere gebouwen, het onheil ontstaan is. De vlam sloeg over naar eene nabestaande groote mijt ongedorschte rogge, eene massa steenkolen daarnaast vatte vuur en toen kon men de kapitale boeren woning en bouwschuur, niettegenstaande alle moeite, niet vrijhouden. Men had tyd om het vee en een gedeelte van den inboedel te redden. De gebouwen waren verzekerd. Het O. M. bij de rechtbank te Arn hem heeft tegen een inwoner van Oud-Zeve naar wegens het omkoopen van kiezers bij de laatste stemming en herstemming voor een lid van de Prov. Staten aldaar, twee boeten geëischt van 20 en ontzetting van alle burgerlijke rechten gedurende den tijd van vijf jaren. Er wordt nu reeds geraamd, zegt „De Kampioen," dat 50,000 menschen den kamp om bet Wereldkampioenschap te Chicago zullen komen bijwonen, en dat er op eene ontvangst van ƒ70,000 kan gerekend worden. i.) i. Aan het station der Duitsche industriestad K. heerschte eene buitengewone drukte van kinderen, die alle wachtkamers, het perron en zelfs de vestibules en trappen bezet had den. Ofschoon het een werkdag was, bewogen zich tusschen deze talrijke kinderen ook vol wassenen in feestgewaad, meest meisjes en vrouwen, doch ook eenige mannen uit alle standen. Het gold oen eigenaardig feest, dat telken jare plaats had on in een uitstapje naar het naburige Waldberg, dat drie stations van K. verwijderd lag, bestond. Vóór eene reeks van jaren had een goede oude heer, een kindervriend, een niet onaan zienlijk kapitaal gelegateerd, van welks rente al de schoolkinderen der stad elk jaar met een extra trein een uitstapje naar het station Waldberg, de geboorteplaats van den erflater, moesten maken. Daar bevond zich in de nabij heid van het station een beukenwoud, waar de kinderen, alsmede hunne bloedverwanten, die aan het uitstapje wilden deelnomen, ont haald werdenhierna werden door de jeugd spelen uitgevoerd en werd op den erflater eene gedachtenisrede gehouden, welker inhoud eveneens by testament, voorgeschreven was; vervolgons werden des namiddags koffie en koek gepresenteerd en tegen vijf uren had met denzelfden trein de terugreis plaat6. Het reisje was een vreugdefeest voor de kleinen en daardoor ook voor hunne ouders. Dagen lang vóór en na het feest sprak men er over. Luid geroep der stationsbeambten en signa len met de handklok vermaanden de op het perron zich verdringenden tot voorzich tigheid. De lange extra-trein reed vóór en in een oogwenk werd hij door de kinderen be stormd. De onderwijzers en onderwijzeressen konden ternauwernood de orde handhaven en alle coupés waren in een ommezien stamp vol. Voor de reis van nauwelijks een halfuur stelde men zich desnoods met eene staan plaats tevreden. Nauwkeurig werd nagegaan, of alle deuren gesloten waren, opdat deze onderweg niet opensprongen. Eenige coupés waren vrijge houden voor volwassenen, voor de bloedver wanten der kleinen, terwijl de onderwijzers en onderwijzeressen bij hunne leerlingen plaats namen en nu nog voor de deuren stenden, om aan eventueele laatkomers hunne plaatsen aan te wijzen. „Juffrouw Agnes juffrouw Agnesl" riepen de kleine meisjes van acht tot tien jaren uit eene wagenafdeeliDg. „Kom by ons, wii hebben eene mooie plaats voor ui" „Wacht maar", zeide het ruim twintig jarige meisje; „dringt niet zoo naar het ven ster, opdat niemand van jullie er uitvalt. Ik moet nog voor iets zorgen." De bruine oogen der jonge onderwijzeres schenen op het perron iets te zoeken. Eens klaps ging zy naar een man, die dicht by de signaalklok stond en met een somber gezicht de vroolyke drukte gadesloeg. „Ga je niet mee, Frans?" Do aangesprokene zag op en een ironische glimlach krulde zijne lippen. „Wat verschaft mij de eer, juffrouw?" zeide hij. „Wees voorzichtig! Gy zult uvoor al deze achtenswaardige menschen blameeren en misschien uwe kostbare positie in gevaar brengen. Gij weet dat ik een uitgestootene ben. Gfi waart immers zelve zoo vriendelijk het mij eergisteren te schrijven." „Frans", zeide do onderwijzeres, „waarom ben je zoo hard tegen my? Hoe kun je mij zoo verkeerd begrijpen! Ik heb je eenige waarschuwende woorden geschreven, waartoe ik mij verplicht rekende. Je hebt een strijd aangebonden, welke niet ten uitvoer kan worden gebracht, en ik wilde je slechts waar schuwen. Het is niet bij my opgekomen te beweren dat je uitgestooten bent. Zoo ik in mijn schrijven woorden heb gebezigd, welke je gevoelens kwetsen, vergeef my dan, want ik deed het met de beste bedoeling!" Frans lachte gedwongen en zeide dan: „Dat zeggen allen. Het is merkwaardig, welk een belang de menschen in mij stellen Ik wilde wel, dat z\j zich ook zoo interes seerden voor wat rechtvaardig en billijk is. Merkwaardig, dat gij ook van myne gevoe ligheid spreekt. Omdat ik mijn recht wil, geld ik voor gevoelig. Maar ik ben geene slavenziel, ik zal voor myn recht myn leven wagen. Dat is geene phrase van mij, zooals je wel weet. Ik zal voortgaan mot strijden, ook al zou het mijn loven kosten." „Je vergeet", zeide Agnes ernstig, „dat je met je stijfhoofdigheid veel menschen, die het goed met je meeneD, verdriet aandoet; dat je vrienden, die je gehad hebt, van je vervreemd zijn." „Ja, ja", zeide Frans bitter; „ik heb ze leeren kennen, deze vrienden in den noodl Zij zijn nooit mijne vrienden geweest. Ik heb slechts één vriend." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5