Gemengd Nieuw». De leer lingo 11 van eene kweek school voor onderwijzers in Schwaben hebben onlangs eene kunstmatige influenza-epidemie doen heerschen om daarmee eene tijdelijke sluiting der school en aldus vacantie te ver krijgen. De vernuftige jongelingen verkregen dit resultaat door het drinken van zeepsop. Een briefkaart, die het „succes" meldde, bracht het plan aan den dag en van de vacantie pret kwam natuurlijk niet veel. In het arsenaal teRijsel had Donderdagmiddag een felle brand plaats, welke een gio.it deel van het gebouw vernielde. Al het materieel en de toestellen voor het laden va i patronen en de nauwkeurigheids-toestel lea, welke by de vulling van granaten met meliniot werden gebruikt, zyn vernield, even als de geheime werktuigen, welke daar aan wezig zijn. Hedennacht te 12 uren is in Duitschland de eenheidstijd (Middel Europeoscho tijd) ingevoerd, zoodat het in Duitschland 40 minuten later is dan in ons land. Men verwacht dat do haven van Koningsbergen zeer spoedig voor de scheep vaart zal worden geopend. De commissio van enquête in do Panama schandalen hoorde den markies De Morés, die verklaarde dat men hem eenige documenten over de Panama-zaak te koop heeft aangeboden. De markies verzekerde dat oen welingelicht persoon hem heeft mede gedeeld, dat de regeering eene sterko pressie op den rechter van instructie Franqueville heeft uitgeoefend, opdat Clémencoau niet gecompromitteerd zou worden. Blijkens berichten uit S t.-P e- tersburg zyn do mededeelingen over het heerschen der cholera in Rusland overdreven. Evenwol wordt erkend dat gedurende de laatste dagen zich weer enkele gevallen hebben voor gedaan. De regeering heeft de noodige maat regelen genomen, ten einde de uitbreiding der ziokte te verhinderen. Te Saint-Cloud is op feestelijke wijze de nieuwe waterleiding geopend, waar door de hoeveelheid zuiver drinkwater, welke de stad Parys dagelijks ontvangt, tot 9,182,310 kub. wordt vermeerderd. De waterleiding heeft eene lengte van 65 mijlen. Het werk, dat nu voltooid is, word in Juni begonnen. De fees telijke opening geschiedde door den hoor Poubelle, den prefect van Parijs. In eene Turksche plaats hadden onlangs botsingen tusscben de Muzelmannen en de Christenen plaats, naar aanleiding van de verdwijning eener Christin. De overheid verzekerde den vader, dat het meisje tot den Islam was overgegaan, om een Mahomedaan te kunnen huwen, maar de vader verlangde een beter bewils dan dit verhaal der autori teiten. Deze beloofden don vader te overtuigen, door eene openlijke verklaring zijnor dochter. Werkelijk werd de man voor eene zwaar ge- sluierdo vrouw gebracht, die verklaarde Muzel- mansche te zijn en te willen blijven. De vader kon echter niet de stem van zijn kind her kennen en vroeg daarop, dat zijne dochter het gelaat zou ontblooten. Deze eisch wekte zooveel verontwaardiging by de Muzelmannen, dat er eene hevige klop partij ontstond. De vraag of de gesluierde vrouw werkelijk de dochter van don Christen was, kwam niet tot klaarheid. Uit Kopenhagen wordt aande „Frankf. Ztg." gemeld, dat de bekende Hermann Zeitung, die ook Amsterdam indertijd bezocht, aldaar is aangekomen. Dinsdag arriveerde aldaar uit Christiania eene groote kist. Men hoorde beweging in de kist, z\jj word open gemaakt en de Weener ridder van de naald sprong er uit. Yan Christiania af had hy do reis gemaakt in de kist, welke gedeeltelijk met hooi ge vuld en van levensmiddelen voorzien was. Hy was zeer vrooiyk on opgewekt, maar hy moest toch, eer by het station verlaten mocht, hot reisgeld van Christiania naar Kopenhagen betalen. Zijn plan is om zich in de Deensche hoofdstad te laten kijken. Gevechten mot de Arabieren. Uit den Congostaat komen nadere berichten ovor het gevecht, door luitenant Dhanis den disten November 1892 met do Arabieren aan de oevers der Lomami gelevord. De Ara bieren hadden twee legercorpsenhet eerste, van 5000 man, werd door den zoon van Tibbo Tibb verslagen. Het tweede, van 10,000 man sloeg de luitenant Dbani6 zelf op de vlucht;, hy maakte 1500 geweren buit on nu 1000 inboorlingen gevangen. Dhanis verwacht een nieuwen strijd. De bladen uit don Congostaat stellen den toestand zeer rooskleurig voor, doch die van den Boven Congo brengen slechte berichten. Volgens hen werd in Januari 1893 het geheele Lomami-bekken afgesloten, de toegang is bezet door 5000 met geweren bewapende Arabieren en 5000 met pijlen en lansen gewapende inboorlingen. Luitenant Peeters en een beambte van den Congo zouden in eene hinderlaag gelokt en met bylhouwen en lanssteken afgemaakt zyn. Ondanks de gevaren aldaar heerscht er weinig eenstommigheid onder de blanken. Groot- Holland. In het num- mer van 1 April van hot Engelsclie geïllus treerde weekblad rThe Graphic" komt eene plaat voor, welke allen Hollanders belang moet inboezemen. De teekenaar van het blad schetste de oude markt van Burghersdorp in het oosten der Kaapkolonie. Ondereen derhooge Afrikaansche gom-boomen staat de heer Hofmeyr, om een standbeeld te onthullen, dat de Hollandsch sprekende inwoners der Engelsche kolonie hebben opgericht ter herdenking van de offi- cieele erkenning dor Hollandsche taal „in the colonial Homuses of Parliament." Den löden Januari en drie volgende dagen werd feest gevierd. Zondags begon men met eene gods dienstige plechtigheid, 's Maandags was er eene revue van de gewapende burgers en vuur werk. Dinsdags had men een reusachtige pic-nic en oud-Hollandsche spelen in do open lucht. '6 Woensdags was er een feestmaaltijd na de onthulling van het beeld. Meer dan drie duizend Hollanders waren van alle zijden toegestroomd. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens een telegram van generaal Dodds aan den Franschen minister van marine, is do v\jand naar het Noorden teruggetrokken vele hoofden van dorpen hebben zich by de Franschen aangesloten. Het hoofd van Tandji heeft medegedeeld, dat Behanzin in den grootst mogelyken staat van verzwakking verkeert en zich reeds lang zou overgegeven hebben, als niet drie legerhoofden hem daarvan terug hielden. Naar aanleiding van de interpellatie in de Kamer noemt de „Soloil" Dahomey een Afri- kaansch Tonkin, met Duitschland en Engeland tot buren. De Senaat heeft in zyne laatste zitting een krediet van 6 millioen franken voor Dahomey toegestaan. Nog vóór de crisis heeft de heer Ribot, ten einde te toonen dat de regeering niet Arton laat zoeken mot het doel om hem niet te vinden, den politie-commissaris Clément naar den heer Andrieux gezonden, ten einde hem te vragen, of hy iets kon mededeelen betreffende Artons vermoedelyke verbiyfplaats. Aldus luidde de verklaring, door den minister-presi dent in de couloirs der Kamer afgelegd. Men zoekt echter meer achter dit bezoek en vermoedt, dat de heer Clément inderdaad ter beschikking i8 gestold van den oud prefect van politie, ten einde hem te dwingen zyne belofte waar te maken, dat hy Arton binnen acht dagen in hechtenis zou nemen. De heer Andrieux ten minste verklaarde dat dit inder daad het geval was. Evenwel voegde Andrieux er by, dat de regeering opzettelyk zjjnetaak onuitvoerbaar wilde maken door de zaak on middellijk openbaar te maken. De heer Clément zal, zegt deze, zyne Paasch- vacantie gaan doorbrengen bij zyne familie in de provincie, maar toch blyven eenigen gelooven dat do commissaris, in overleg met Andrieux, er op uit is om Arton te vangen. Of deze poging met beter gevolg bekroond zal worden dan hetgeen tot dusver door de regeering is gedaan, is zeer te belwyfelen, want, naar men weet, is de heer Andrieux een man, die bekend is om zyne zonderlinge invallen. Do heer Andrieux is ook uit Parys vertrok ken, ten einde, naar h\j zeide, te Müllhausen, in den Elzas, eveneens de Paaschdagen by zyne familio door te brengen. Men blyft echter gelooven dat Andrieux uitgaat insgelyks om Arton te zoeken, want, zegt men, Muhlhausen ligt op den weg naar Weenen en Bucharest. Daarby komt, dat de politie-commissaris Clé ment gisteren een derde onderhoud had mot Andrieux. Hoe hot zij, eenige verslaggevers volgen het spoor van Andrieux. De heer Andrieux zelf heeft hun dit afgeraden, want hy ver zekerde dat zy vergeefsche moeite zullen doen, daar hy uitsluitend Parys gaat verlaten, ten einde eenige dagen rust te genieten. Bly'xons een telegram uit Bogota heeft de vertegenwoordiger dor Panama maatschap- py in Columbia, de heer Mange, van de regee ring der repubiiek eene voorloopige verlenging der concessie verkregen tot 1 April. Men ver wacht dat dan de grondslag zal gevonden zyn voor eene schikking. Duitschland. De reizen des keizers van Duitschland brengen, zooals men zegt, veel geld endorde menschen. Uit eene discussie in den Ryksdag is gebleken, dat, toen Wilhelm II zyn feestelijk bezoek aan Engeland bracht, f 7600 word be steed aan geschenken voor Engelschen, terwyl den ambassadeur voor hetzelfde doel nog ƒ6000 ter beschikking was gesteld. Groolen- deels werd dat geld uit do particuliere kas des keizers betaald. Waarschynlyk zyn zulke uitgaven in andere vreemde landen geringer Engelschen ontvangen geene ridderorden of titels en hiermede worden anderen goedkooper dan door geschenken tevreden gesteld. Den tyd van 20 April tot 1 Mei zal deDuitsche keizer besteden aan zyne Italiaanscho reis. In do eerste dagen van Mei zal het keizeriyk paar te Potsdam terug zyn en daarna zulien eenige weken met militaire inspecties worden doorgebracht. In den zomer doet de keizer, evenals vorige jaren, eene zeereis naar het noordon; of de keizerin meegaat, is nog niet beslist. In het najaar bobben in het zuiden des ryks de keizersmanoouvres plaats en by gelegenheid van deze manoeuvres zal de keizer het Ryksland bezoeken. België. Uit Brussel wordt gemeld dat de minister president Beernaert zich gunstig heeft uit gelaten over het voorstel, dat de heorFeron, namens de uiterste linkerzyde, by do Kamer heeft ingediend. De heer Feron wenscht het stemrecht te verleenen aan alle burgers, die den leeftyd van 25 jaren hebben bereikt en twee jaren in Belgió hebben gewoond, met uitzondering natuuriyk van allen, die om de een of andere reden het kiesrecht niet waard zyn. Dit voor- stol wordt door 29 afgevaardigden gesteund. In elk geval verklaarde de heer Beernaert, dat hy eerder hot voorstel-Feron dan het ont werp van den heer Frère Orban zou steunen. Met het oog op deze laatste kans, dat de aanhangige grondwetsherziening nog tot stand komt, wordt do zitting der Kamer van Dinsdag a. s., wanneer het voorstel-Feron zal behan deld worden, natuuriyk met belangstelling te gemoet gezien. Aan het hoofd van 1000 a 2000 socia listen, die uit Rysel en andere plaatsen van het Fransche Noorder departoment Paasch- Zondag een tegenbezoek aan Gent zullen brengen, zal de socialistische mairo van Roubaix, Carette, mot zyne wederhelft para- deeron. De trein zal 's morgens te halfacht uit Roubaix vertrekken en te 9 uren te Gent aankomen. Toen de socialisten uit Gent don 14den Juli van het vorige jaar naar Roubaix waren ge komen, sprak Anseele de hoop uit, de Fransche broeders in 1893 bij hun tegenbezoek aan Gent op het Raadhuis te kunnen ontvangen. De hoop is der vervulling niet nabij. De burge meester van Gent heeft den leden van „Vooruit" zelfs tameiyk scherpe voorwaarden gesteld met betrekking tot do ontvangst der Franscho broeders aan het station. San-Doininso. Volgens bericht uit San-Domingo heeft de president Lequel, by een geschil met de Fran sche residenten, de Fransche bank doen aan vallen en zich meester gemaakt van 62,000 dollars goud, waarmede hy trachtte te ont vluchten. Hy is door de Franschen aange houden. Griekenland. De minister van buitenlandsche zaken beefr, ten opzichte van het geschil tusschen Grie kenland en Rumenië (betreffende eene erflating) een rapport van deskundigen openbaar ge maakt, dat gunstig voor Griekenland luidt. De wisselkoers is te Athene gedaald van 155 op 135. Rusland. De lynchwet mag zich in Rusland in eene vry groote populariteit verheugenalleen wordt zy in het Czarenryk byna uitsluitend toegepast op paardendieven. Een barbaarsch geval van dezen aard kwam dezer dagen voor het gerecht to Kazan in behandeling. De be klaagden waren allen boeren, die een Tartaar- schen paardendief, welken zij op heeterdaad betrapten, doodsloegen. Men sleepte hem eerst naar een woud, waar men voor zyne oogen een graf maakte, om hem daarna met knup pels zoé hevig toe te takelen, dat hij er onder bezweek. Daarna werd het lyk in het graf gewoipen en werd dit dichtgegooid. De schul digen kregen eono gevangenisstraf, variëerende. van éóne maand tot 3'/, jaar. Amerika. Volgens een telegram uit Panama, was den 27sten Maart te San-José (Costa-Rica) eene samenzwering ontdekt, welke tot doel had de citadel te nemen, de samenzweorders te wapenen en dan eene omwenteling te be proeven. De Regeering liet allen hun gang gaan en eerst toen alle toebereidselen gemaakt waren, do aanleggers gevangennemen en den staat van beleg afkondigen. De jury der tentoonstelling te Chicago zal uit 470 Amerikanen en 225 buitenland sche leden bestaan. Van Duitsche zyde is der Amerikaansche overheid verzocht voor ieder bolangryk Duitsch onderdeel der tentoonstel ling eene kleine jury te benoemen; in die commission zouden 60 Duitscho scheidsrechters zitting hebben. Men heeft een spoedig ant woord gevraagd, om tijd te hebben daartoe geschikte personen te benoemen. De beer Bayard, uit Delaware, is door president Cleveland benoemd tot gezant te Londen. Frankrijk en $nn-Domingo. Blykens nadere berichten over het gebeurde in de republiek San-Domingo heeft het geval zich aldus toegedragen. De regeering dezer neger-republiek had twist met eenige Fransche ingezetenen der hoofd stad over de betaling van eene som gelds. Het geschil was aan het oordeel der rechters onderworpen, maar het hof had nog geene uitspraak gedaan. De president, Ulysses Heu- reaux, vond echter, dat de zaak te lang duurde en zond een troep soldaten naar de Fransche bank, met bevel zooveel Fransch goud mee te nemen, als zy maar konden krygen. De sol daten braken de deuren open, lieten de inge metselde brandkasten met kruit springen en maakten zich meester van 62,000 dollars en goud. Zoodra presidont Heureaux deze 6om in handen had, poogde hij daarmede over te ste ken naar het eiland Monte-Christo, maar de commandant van don Franschen kruiser, welke in de haven lag, was hem te vlug af. De commandant zond eene afdeeling mariniers aan land, die zich van den president meester maakten en hem met geweld beletten zich met het geld te verwyderen. Het voorval werd onmiddellyk naar Parys geseind en terstond werd een tweede kruiseiv met de noodige instructies, naar San-Domingo gezonden. De commandant van het Fransche oorlogsschip had eerst eene schadeloosstelling van 100,000 franken geëischt, maar deze eisch' is ingetrokken, in afwachting van nadere in structies der regeering. De aanval op de bank geschiedde op den 14den Maart, aldus luidt het verhaal, dat ge daan is door passagiers van het Amerikaan sche stoomschip Saginaw," dat den 30sten Maart van San-Domingo te Nieuw-York aan kwam. Volgens het verhaal der passagiers „broeit er iets in de republiek San-Domingo." IIVGJ EZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Reeds sedert eenigen tyd kan men des morgens tusschen 8 en 9 uren op den Ryns- burger Singel een gesloten wagen met opgehaald vuil, door een vuilnisman bestuurd, zien aankomen. Op eene vaste plaats wordt de wagen geopend en de inhoud aan den waterkant neergeworpen, alwaar hij dooreen tweedon vuilnisman, die met een open schuit is komen aanvaren, wordt doorzocht, liet nietswaardige in den Singel geworpen en de rest met een schop in de schuit geschept. Dat het Singelwater hierdoor verontreinigd en den voorbyganger vooral by winderig weer een minder aangenaam oogenblikje wordt be zorgd, behoeft geen betoog, en de vraag kwam my meermalen op de lippen, waarom het vuil in gesloten wagens moet vervoerd worden, terwyl het onbedekt aan den openbaren weg wordt neergeworpen. Zou, vooral met het oog op do openbare gezondheid, eene verandering hierin niet gewenscht zyn? U dankzeggende voor de opneming dezer regelen, Uw Dw. Dienaar W.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2