H\ 10158. Dinsdag 4 April. A0.1893. (Bszs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (Feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Leiden, 1 April. Feuilleton. Een weemoedig lied. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COD RANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per po"?t1.40. Af/.o::der!ijke Nummers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—G regels f 1.03. Iedere regel meer/"0.17J. Groo'ero letters naar pTaatsrninito. Voor het incasseercn builen do stad wordf f0.10 berekend. H.H. M H. zullen gedurende haar verblijf in Amsterdam eene namiddag-voorstelling in den circus Carré bijwonen. De Koninginnen zullen der 21sten April a. s. op de Kemperheide, bij Arnhem, de revue ,b(j\vonen van het corps lijdende artillerie en des avonds in de manége te Arnhem het caroussel, te goven bij gelegenheid van de 100 jarige herdenking van de oprichting van dat corps. H.H. M.M. zullen na het bezoek aan Amster dam rechtstreeks naar het Loo vertrekken en van daar, in een der laatste dagen van April, of in den aanvang van Mei naar Flims, bij Chur, in Zwitserland, waar z(j zes a zeven weken zullen verbltjvon. H. M. de Koningin-Regentes heeft eene gouden medaille beschikbaar gesteld voor een door het bestuur van „Arti et Amicitice te Amsterdam aan te wijzen beeldond kunstenaar. De stemgerechtigde loden dezer Maatschappij besloten tot verbouwing van haar perceel aan liet F.okin tot eene der Maatschappij waardig vereer.igings- en tentoonstellingsgebouw. In de Donderdag gehouden zitting van het gerechtshof te Amsterdam werd mr. H. j J. Lulofs Umbgrovo, ambtenaar van hot Open- baar Ministerie by het kantongerecht te Leiden, onlangs bonoemd tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar, als zoo danig beëedigd. Door H. M. de Koningin Wilhelmina werd eene groote gouden medaille en door H. M. do Koningin Regentes twee zilveren medailles beschikbaar gesteld voor hot groote turnieest mot wedstrijden, uitgeschreven door het Nederlandsch Gymnastiek-verbond op 5, 6 en 7 Aug. a. s. te Amsterdam. Het bestuur der Westlandsche stoom tramweg maatschappij heeft tot den gemeente raad van Don Haag bet verzoek gericht om eene subsidie van f20,000 voor de verlenging harer lijn naar don Hoek van Holland en om de aanvraag voor bedoelde verlenging bjj het Rijk en do provincie to willen ondersteunen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft verwerpen het voorstel Hovy tot opheffing dor kweekschool var. onderwyzers en keurde zonder hoofdelijke stemming goed de voor stellen van B. en Ws. tot vermindering der koster, van onderwijs door schoolgeld te gaan heffen door intrekking der toelagen aan kwee- kelingen enz. enz. Do Raad benoemde verder de heeren Dyse- rinck, Heinoken, Muller en Hovy tot leden der commissie voor het ontwerpen van een adres aan de Koningin-Regentes, aangaande de gemeente-financiën en de belastingen op de bedrijfs- en andere inkomsten. De heor Fabius bedankte voor de benoeming in die commissie. Mejuffrouw Olga Van Oordt, te Brielle, is benoemd tot onderwijzeres aan eene school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Kaapstad. De Koninklijke Veroeniging van Indische oudstrijders „Je Maintiendrai", te Rotterdam, ontving van H. M. de Koningin /"10O en van H. M. de Koningin-Regentes f 50. Den 7den April a. s. zal het 40 jaren geleden z(jn, dat de hoer J. M. Collette, hoofd ingenieur der telegraphie, by 's Ryks tele graafdienst ward aangesteld. Bi) koninkiyk besluit is tot consul te Djeddah benoemd do heer G. S. Endt, vice- consul, belast met de waarneming van het consulaat daar tor plaatse. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan H. Plaizior, ten bedrage van f356 'sjaars, en zulks op grond dor wet van don Oden Mei 1890 (Stbl. No. 78). Met 1 Jan. jl. aan H. Veldhuisen, zich ook schryvendo Veldhuizen, gewezen ontvanger der directe belastingen en accUnzen, een pen- sioon verleend van ƒ1368 'sjaars. De paardenarts der 2de kl. op non-activiteit A. A. De Man, van liet personoel van don geneeskundigen dionst der landmacht, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1080 'sjaars. By hot Dep. van Marine: lo. bevorderd tot inspecteur van financiën bij het loodswezen, de commies A. J. Kooper, en tot commies, de adjunct commiezen A. J. Van Gogh en A. V. Carrière Jr., en 2o. benoemd tot adjunct commies, de 1ste klerken F. K. C. DeJongh van Arkol en C. C. Vogelenzang. Gemengd Nlouws. Aan ien Soordwal te 's-G raven- hage, heeft zich een bejaard persoon door ophanging van het leven beroofd. Een bewoner van do residentie heeft zich tot don gemeenteraad aldaar gewend met het verzoek om levering van duinwater tegen verminderd tarief.... ton behoeve van zyne melkzaak. Donderdag-avond omstreeks half- acht ontstond te Amsterdam een felle uit slaande brand in perceel 37 van de lsto Parkstraat (gedempt Oetgenspad). De buren werden opgeschrikt door oen vroeseiyken slag en oen doordringenden gil en toen zy buiten kwamen, zigen zjj het goheele huis door vlammen omhuld. Zonder gevaar konden de drie gezinnen, die het perceel bewoonden, ont komen. In het huis, waar waarschijnlijk de brand ontstond door het vallen van een petro leumlamp, woonde het gezin Nevenzeyil, op de eerste verdieping Rengeling, op de tweede Vilders. Daar do brandweer tusschen 6 u. 50 m. en 7 u. 15 m. op zeven verschillende plaatsen werd geroepen, was zy niet zoo spoedig als gewoonlyk op het terrein aanwezig, doch dadelyk by haar aankomst wierp zy vóór vier, en achter, waar het huis op een weiland uitkomt, twee Vechtwatorstralen in het vuur, dat spoodig daarop doofde. Het gehoole gebouw is van boven tot beneden en van vóór tot achter uitgebrand. Waarschynljjk hebben de vlammen uit het huis zoo snel de boven huizen aangetast, doordat hot daarvan slechts niet oen houten schot was afgescheiden. Naar men verneemt, waren alle gezinnen geassureerd. De agent van politie C. Post, te Rotterdam, is benoemd tot gemeente veld wachter te Alkemado, in de plaats van wjjlon I. Van do Tanne. Bjj de Kattonburgorgracht te Amsterdam is een schoolknaap door oen ran- gcerenden trein overreden en gedood. Bij de behandeling dor bedrjjfs- belasting in Burgerplicht, te Amsterdam, gaf de heer Versluys o.a. als zijn oordeel le kennen, „dat de gelioele wet onder een breeden kring van personen moer populair zou worden, wanneer van de belasting der ambtenaren werd afgezien." Zou de wet niet voq meer populair worden, indien van de belasting van alle Nedorlanders kon worden afgezien? In den omtrek van Franeker geraakte deze week op bijzondere en zeer ge- vaarlyke wyzo een wielrijder te water. Door een mispas bij 't bostygen geraakte zyn voet beklemd tussclion trapper en rad en stortte hjj in eone vry diepe beruisloot. Het zware wiel trok hem zinkende mede en slechts met behulp van een makker kon hij't hoofd boven water houden. Na vele vergeefsche pogingen kreeg do drenkeling eindelyk het been vry en was hy gered. Te Oldemarkt is de boerderjj van L. Van Nels, door onbekende oorzaak, by nacht geheel in asch gelegd. De huisgenooten, die door hot knetteren van het vuur. gewekt werden, wisten met zeer veel moeite het vee uit het brandende perceel te brengen. Toen deze weok werklooze arbei- ders uit Jubboga naar Heerenveen trokken, werden door ds. C. De Hoogh aan elf hunner 44 brooden uitgedeeld, zóó dat ieder óén brood zou kunnen krygen. Dit geschiedde niet: het elftal hield de brooden voor zich, dat aanlei ding gaf tot hevige ruzie, zóó, dat de politie te Jubbega tusschenbeide moest treden. Deze onderzoekt de zaak, omdat zy in het gopleegde feit „vorduistering" ziet. De luitenant-districtscomman dant der Koninklyke marechaussee te Sas van-Gent waarschuwt, dat men op ztjne hoede zy by het aanknoopen van handelsbetrekkin gen met Josephus Van Mieghem, koopman, wonende to Groenendyk, gemeente Hontonisse. Men zende hem geen gelden of goederen, zonder vooraf inlichtingen te hebben inge wonnen by den brigadecommandant der marechaussoo te Hontenisso. Het vonnis der rochtbank te Leeuwarden, waarby tien Franekers werden voroordoold tot gevangenisstraf van een jaar, wegens verzet tegen de openbare macht, is door het gerechtshof te Leeuwarden godeelte- lyk vernietigd, en, in aanmtrking nemende hun gemoedstoestand en de omstandigheden, waarin ze verkeerden, zoomede hun niet on gunstig verleden, heeft liet Hof lien thans veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In Friesland nomen de socia listen al maatregelen voor de Meibeweging. Te Drachten, Sneek en Leeuwarden zullen 30 April meetings in de open lucht gehouden worden ten gunste van don 8-urigen arbeids dag; te Wolvega zal 7 Mei eene dergelyke bijoenkomst gehouden worden. De afdeeling Heerenveen heeft van haro meeting afgezien. Van de ruim 1100 burgemeesters, die er in Nederland zyn, vervullen 426 tevenshot ambt van secretaris. Slechts 88 burgemeesters zyn meester in de rechten; 62 voeren het nraedicaat van jonkheer, 48 dat van baron en 3 dat van graaf29 zyn versierd met den Ned. Leeuw, 13 met de Eikekroon en 3 met de Militaire 'Willemsorde. Het voornemen bestaat te Cadzand een badhotel te bouwen. Het terrein daartoo is reeds aangekocht. Dejaarlyksche roei- en zeilwed stryd der Zwolsche Roei- en Zeilvereeniging zal dit jaar op Zondag 11 Juni by Katerveer plaats hebben. 3.) „En dat hebt gyzelf geteekend, Frits, en voor my?" vroeg de oude dame aangedaan. Ik knikte genadig. Z(j ging naar de tafel en sneed van een daar üggenden koek drie plakken af, goot chocolade in oen grooten kop, die by bezoek werd gebruikt, er. zeide: „Ziezoo, beste jongen, eet nu maar toe en als gy ophebt. Daarby wees zy naar den koek. ,0 noen, tante, zóó is het genoeg", zeide ik, met het gevoel van bescheidenheid, dat bovenkomt, als men het bord nog gevuld vóór zich heeft. Maar, toen ik aan het derdo stuk toe was, hoopte ik reeds dat van myne grootmoedige afwijzing geen gebruik zou wor den gemaakt. Torwyl ik mjj te goed deed, kwam Line binnen en bracht een pot met bloemen, die juist voor de oude dame afgegeven was. De vrouw was als opgetogen. Line streek my over het haar, dat opzet- telyk voor de visite glad was gekamd, en zei „Wel, snuffel, wat zjjt gy vandaag netjes. Men steekt wezonlyk geheel en al bij u af eet maar toe", viel zy zich in de rede en schoof my nog een paar stukken toe „gij zUt immers poes-mooi!" „Ja, en zie eens hier", riep de oude dame en reikte Line myne teekening toe, „die goede jongen! Dat heeft hy voor my gemaakt." Line nam het kunststuk in handen, bekeek het en vroeg schuchter: „Is dat een leeuw of een mensch, dat daar achter zoo loert?" „Een leeuw natuurlyk", antwoordde ik, gekrenkt door de onnoozelo vraag. Terwyl beiden nu nog eens oplettend myne teekening beschouwden en zich daarin ver diepten, pakte ik het laatste stuk koek van myn bord en at het met een gevoel van rustig welbohagen. Want hoewel ik recht had op de lckkemy, had ik hot toch liever, dat niet den geheelen tijd vier oogen op my ge richt waren, terwyl ik er mee bezig was. „Dat is vast met potlood geteekend?" vioeg Line. „Neen, met zwartkrijt", antwoordde ik geërgerd. Hoe bekrompen waren toch die beide vrouwen 1 Niet eens te weten welk een hemelsbreed onderscheid er tusschen eene pot lood- en eene krytteekening is! Daarom voegde ik er by „Ik ben de eenigo in de klasse, die reeds met krijt teekenen mag." Op dat oogenblik trad er ander bezoek binnen, waardoor ik op den achtergrond kwam. Naar andere vrouwen, zoo bescheiden en zoo eenvoudig van hart, zou men lang mceton zoeken. Men moest er by tegen woordig zyn geweest om het recht te kunnen weten hoe dankbaar de oude dame was voor een voetzak en hoe zy den daarop gewerkten hond bowonderde, met zyne oogen van dikke kralen, die het schooljuffertje hem boven den neus er op had genaaid. Hy had, evenals myn leeuw, een menschon-aangezicht en zyne uitpuilende oogen zaten zóó scheef, dat men met het arme schepsel medelyden moest bob ben. Toen ik er dichter bykwam, hinderde het myn waarheidszin, dat het dier drie ach- terpooten bad. Op myne nouswyze opmerking vroeg echter de jongejuffer uit de hoogte, of ik misschien dacht dat een hond geen staart hebben moest? Een staart! Ja, daaraan had ik niet ge dacht. Eindelyk nam ik afscheid en werd nu door do moeders onder de dames nog eens goed opgenomen. Zy hadden dus gele genheid om myn wat smal gezicht en een beetje korten kiel eens goed met het frissche gelaat hunner goedgekloede Hendrikken en Cornelissen te vorgoiyken en waien ovorhet resultaat daarvan zeer met zichzelven voldaan. „De jongen ziet er in het gohoel wat povertjes uit", hoorde ik nog achter my zeggen, toen ik de deur uitging en byna over eon stoel, welke daar dicht by stond, was gestruikeld. Maar Line kwam my achterna en fluis terde my in, tegen den avond nog maar eens weer te komen, daar er dan wat voor my was. Toen ik terugkwam, zaten de beide dames in de aangenaam warme kamer bjjeen. In het halfdonker vond ik op den tast de zachte, smalle handen en ging zitten op den stoel, welke als het ware mjjn eigendom was. Hoe heerljjk was dat! Nu moest or nog worden gezongen „Och, tante", vleide ik, „zing nu nog eens dat mooie lied." „Welk lied, myn jongen?" „Och, dat van: „O, mjjn hart! Behoersch u toch (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 13