N°. 10157. Zaterdag; I.April. A0. 1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 30 Maart. Feuilleton. Gevaarlyk spel. LEIDSCH gl| DAGBLAD. By koninklijk besluit is aan dr. H. G lagen, predikant alhier, verlof vorieend tot fret aannemen der versierselen van ridder 1ste *1. der orde van de Waakzaamheid of van ;en Witten Valk, hem door Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach ge schonken. 'sRjjks Ethnographisch Museum alhier heeft van dr. J. Groneman, te Banjoemas, ten geschenke ontvangen de belangrijke verza meling, door hem in hot jaar 1891 aan dat museum in bruikleen gegeven. Aan den schen ker is de dank der Regeering betuigd. Omtrent het bezoek van de Koningin en do Koningin-Regentes aan de Diaconessen- nrichting (Bronovo-gesticbt), te 's-Gravenhage, wordt nog gemeld: Het inwendige van het ruime gebouw was fraai met groen versierd; de ziekenverpleeg sters droegen, evenals de directrice, freule Elout van Soeterwoude, oranjestrikken op de horst, en uit een der vensters wapperde de Nederlandsche driekleur; Haro Majesteiten, ontvangen door de dïrec- rice, doorliepen alle zalen, rondgeleid door freule Elout. Allereerst werd de kinderkamer nezocht. Koningin Wilhelmina hield zich ge- ruimen tyd met de kleine verpleegden bezig en reikte aan ieder hunner een geschenk uit. [Bij het binnentreden daarna in de ziekenzaal werden HH. MM. begroet met het zingen van <?en Psalm: „Dat 'sHoeren zegen op u daal". Na hier eenige oogcnblikkon te hebben vertoefd en verschillende zieken op de meest minzame wyze te hebben toegesproken, be gaven de Vorstinnen zich naar het nieuwe gedeelte van de inrichting. Met belangstelling nam de Regentes de doeltreffende verbete- ingen, welke zyn aangebracht, in oogen- schouw en zy vroeg aan den architect, den heer J. J. Van Nieukorken, onder wiens leiding dit werk was uitgevoerd, tal van inlichtingen omtrent een en ander. Deze verbeteringen: liet aanbrengen van oene lift, het vergemak kelijkt binnenkomen voor zieken, zonder langs het bordes te gaan, enz., boezemden H. M. veel belang in. Vervolgens begaven de Koninginnen zich met de lift naar bovenr. na eerst in de nieuw- ingerichte operatiekamer een oogenblik ver toefd te hebben. Op de bovenverdieping gaf do Regentes liaar verlangen te kennen ook de huiskamer van de verpleegsters te zien. In deze zaal hieven de zusters, die zich op dit oogenblik daar allen vereenigd hadden, by de binnenkomst der Koninginnen het Koninginnenlied van Beets aanhet gewijzigd „Wien Neerlandsch Bloed". Zichtbaar bewogen, dankte de Koningin- Regentes en betuigde zy nogmaals hare tevre denheid over al hetgeen zy had gezien. Aan alle zusters overhandigde zy bloemruikers. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisternamiddag beraadslaagd over de mooie- Wüste, waarby Burg. en Weths. worden uit- genoodigd voorstellen te doen ter voorbereiding van de opheffing der gomeentelyke universiteit aldaar. Do publieke tribune was dicht bezet, vooral met studenten. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Cuypers en Heemskerk, zonder bericht de heer Treub. Mr. Luden, reeds afgetreden krachtens art. 18 dor Gemeentewet, was toch tegenwoordig. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Van. Hall. Dezen scheen het voor stel, ondanks allo toelichting van den voor steller, vaag. Over de Universiteit had de heer Wüste zicli steeds woer op andere en scherper wyze uitgelaten. In zyne laatste nota noemde hij haar eone „instelling van weelde en liefhebbery", als sprak hy over een stal met paarden. In ieder geval, als do motie werd aangenomen, dan zouden B. en Ws. een datum moeten vaststellen, waarop de Univer siteit moest worden opgeheven. Waarom is die datum niet in de motie aangegoven? En wat eene overneming door het Ryk betreft, zou spr. den voorsteller willen vragonge looft gy werkelyk aan eene dergelijke over neming? Het eenige besluit, dat dus te nemen kan zyn, is de al dan niet opheffing der Universiteit. Spr. ging de gevolgen na, welke de opheffing zou hebben, en kwam tot de slotsom dat zy een grooten achteruitgang van maleriëele welvaart zou na zich sleepen. Ook de heer Blookor meende dat de heer Wüste er niet in was geslaagd zyn voorstel zoodanig te motiveeren, dat de noodzakelyk- heid van de opheffing bleek. Van medische vakscholen verwachtte spreker voor de genees- j kunde geen heil, omdat samenhang tusschen het menschelyk weten een eerste vereischte is voor grondige wetenschap. In plaats van dalen geiyk de voorsteller dacht zouden de kosten van het Binnengasthuis stijgen, als men er do universitaire hulp miste. Ook nog andere argumenten van den heer Wüste werden door spreker weerlegd. Intusschen valt er wel te bezuinigen op de begrooting der universiteit. Er is meer dan één hoog leeraar voor één studievak aangesteld. En de inkomsten kunnen vermeerderd worden door eene betere heffing dor college-gelden, terwijl spr. het beurzenstelsel zou wenschen afge schaft te zien, want dit leidt tot een weten schappelijk proletariaat. Het college-geld zou voor het geheele jaar 200 kunnen bedragen. De heer Hugo Muller vond dat de heer Wüste had uitgesproken wat reeds door een groot deel der burgery wordt gevoeld, al is het nog geene heldere overtuiging geworden. Spr. onderstreepte elk der argumenten, door don voorsteller in zyne nota gebezigd. Door nood gedwongen heeft de Raad de salarissen van onderwyzers en politie agenten op een peil moeten laten, waarop de menschen nauwe lijks rond kunnen komenheeft men eene voor de lagere klasse drukkende belasting moeten aannemen en nog tot zooveel andere maatregelen moeten besluiten, om de kas te sty ven, en mag men nu zeggen golykde heer Blooker dat de bezuiniging, door de opheffing der Universiteit bewerkt, niet de moeite waard zou zyn? Als de groote massa der burgery den „Hamlet" kende wat ondanks het 19de eeuwsche onderwijs niet bet geval zal zyn zou zy met Hamlet zeggen: „Wat is my Hccuba?" Onder den druk van den finantic-elen toestand der ge meente zal men ook op de Universiteit gaarne bezuinigen -al wat men kan en dit zal voor die instelling toch doodend zyn. Ten slotte werd het voorstel nog door den hoer Wüste zeiven verdedigd. De motie-Wüste, nog gesteund door de hoeren Daniels, Fabius, Heineken, Hovy en bestreden door den voorzitter en de heeren Ogtrop, Boeker, D. Jitta, W. W. Van Lennep, werd, na oen slotwoord des voorstellers, ver worpen met 26 tegen 9 stemmen. (Toejuichingen en handgeklap der studenten op de tribune). Vóór stemden de heeren Muller, Daniels, Fabius, Wüste, Hovy, Heineken, Wormser, Nolting en Gerritsen. Van verschillende gebouwen en ook aan de sociëteit der corpsleden „Nos Jungit Amicitia" werd terstond na do beslissing van den ge meenteraad, de driekleur ontplooid. De vergadering werd gisteravond voortgezet. Daarin kwamen aan do orde de voorstellen- Hovy. Men herinnert zich hun oorsprong. Toen men in het najaar zoo geschrokken was van PRIJS DEZER COÜRANT: Voor L«idea por S m**ndoc. 1.10. Franco por post1-40. Alzondorlgk» Hommers0.05. Hot.) Een steen viel my als het ware van het hart, toen ik vernam dat myne vrouw niet thuis was. Het dienstmeisje opende de deur en verklaarde my, dat er een telegram was gekomen. Eone nieuwe rilling ging my door de leden; ik ging in myne kamer en scheurde hot telegram open. Ik zag naar de ondertoekening; het was die van myn bankier in de hoofdstad. Ik las nog de woorden „Natuuriyk heb ik niet verkocht. Koersen stygon weer. Paniek Kunstmatig. Bericht valsch." Ban viel ik in myn armstoel. Toen ik woer eenigszins tot myn bewust zijn kwam, bemerkto ik, hoe ik snikte en weende. Het grootste ongeluk was afgewend er was misschien eene mogelykheid my te redden of er met een klein verlies af te komen 1 Maar nog acht en veertig uren moest ik wachton, voordat ik het telegram van myn bankier ontving, die mij mededeelde, dat de koersen opnieuw gestegen waren en dat de ultimo liquidatiekoers op 68 procent was vast gesteld. Ik zat des avonds in myne kamer, toen mgne vrouw reeds naar bed was go- gaan, en berekende: aan de 50,000 roebels, die ik tegen 60 procent gekocht had, had ik 2 procent, dus 1000 roebels gewonnen; aan do 50,000 roebels, die ik tegen 72 procent gekocht had, had ik 4 procent, dus 2000 roebels, verloren. Maakte 1000 roebels, of 3000 mark verlies. Dat was de rouwkoop, dien ik het noodlot moest betalen. Ik wendde my tot den bankier, deelde hem openhartig mede, wat in my was om gegaan, en verzocht hem, de 3000 mark by gedeelten van myn inkomen te mogen aflossen. Ik heb den man mot schreiende oogen be dankt, dat hy mgne opdracht, te verkoopen, niet had uitgevoerd; hy zeide, dat hy slechts zyn plicht had gedaan, toen hy by het uit breken der paniek niet had verkocht. Dat scheen ook natuuriyk, maar als by zich strikt aan myne woorden had gehouden en niet een eerlyk man was geweest, was ik verloren. Aan deze 3000 mark heb ik een aantal jaren betaald, Ik heb my veel moeien ontT zoggen en het is eigenlyk natuuriyk, dat ik my voor de afbetaling der schuld nog altyd i niet veilig gevoelde. Het geld van myn zwager heb ik natuur lijk onmiddeliyk vastgezet en hy heeft niets verloren. Noch myne vrouw, noch iemand anders, bohalve do bankier, hebben er ooit iets van vernomen. Nu eerst heb Ik het u verteld, waarde vriond, omdat het my eene behoefte was, u dit te zeggen; het kwam my voor als een zoenoffer aan het graf van onzen vriond Engler, wien het noodlot niet zoo welwillend behandelde als mg, die misschien ook door ongelukkige omstandigheden zyn geld ver loor en die bepaald verschrikkelyko uren heeft doorgestaan, totdat by de band aan zichzelven sloeg. Half waanzinnig heeft hy zich misschien doodgeschoten; vredezyzyner aschIk kan hem niet veroordeelen." „Ook ik niet", zeide de justitieraad„na uw verhaal zeker niot. Vrede zyzyner asch 1 Oordeel niet, opdat gy niet geoordeeld wordet! Ik dank u voor hot vertrouwen, dat gij door uw verhaal in my hebt gesteld. Natuur iyk zal ik het nooit misbruiken 1 Ga nu naar huis, waarde vriend, naar uwe vrouwgy schynt diep geschokt te zyn." Zonder nog een woord te spreken drukten beide vrienden elkaar de hand on namen afscheid. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Groot«re lettere neer pleetamimte. Toor het iaceeseeren buiten de sted vordt f0.05 berekend. de begrooting, zocht de heer Hovy bezuini ging op hot hoofdstuk Onderwas. Bij voorkeur daar, want de uitgaven voor het openbaar onderwijs z\jn voor hem niet de meest sympa thieke. Hy diende een stel amendementen in tot inkrimping van uitgaven en vermeerdering van inkomsten, dat naar de afdeelingen werd vorzonden en na wisseling van uitvoerige schrifturen thans in behandeling kwam. Aangenomen werd: het begrootingsc(jfer van 1,805,530 voor lager onderwas voorloopig onveranderd te latengeen nieuwe scholen 1ste en 2de klasse in gebruik te stellen dan na raads besluit; het schoolgeld op de scholen 4de kl. te brengen van 70 op 75dat op do scholen 3de kl. te verhoogen van 20 voor één en 16, voor meer kinderen tot f 22 en 18. Verworpen isde verhooging van het school geld op de H. B.-S. met 3-jaiigen cursus, en dat op de H. B.-S. met 5-jarigen cursus en de Handelsschool. De stemmen staakten over de verhooging van het schoolgeld op de H. B.-School voor meisjes van ƒ60 tot 100. Daarover valt dus do beslissing in eene volgende vergadering. Voorts werd het voorstel om aan de Regeoring het recht to vragen van hooger schoolgeld op het gymnasium dan ƒ100, aangehouden, omdat nu toch geene wijziging der wet op het hooger onderwijs kan worden verwacht, en naar aanleiding van twee andere voorstellen is aan B. en Ws. advies gevraagd over eene nieuwe regeling van de college gelden, beurzen en alle kostelooze plaatsingen op scholen, waar schoolgeld wordt geheven. Dit is dus voor later. Voor hedennamiddag bleef nog over het voorstel tot afschaffing der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Het belangrijkste van al de voorstellen van den heer Hovy was dat, om op de scholen lste klasse een schoolgeld te heffen van 10 cents per week, met vrijstelling van de kin deren wier ouders minder dan ƒ12 per week inkomen hebben. Thans z\jn die scholen kos teloos voor onvermogenden en werd voor onvermogend gehouden de vader, die geen 15 per week verdiende. B. en Ws., met de verlaging der grens van het onvermogen wel ingenomen, stelden voor: 10 cents per week voor één kind, 7'/2 ets. voor iedor van twee kinderen en 6 ets. voor ieder van drie of meer kinderen uit éc-n gezin. De heer Hovy liet voor dit voorstel hot zijne varen. Hot voorstel van B. en Ws. werd echter met 16 tegen 13 stommen verworpen, waar door men in don volgenden toestand is geraakt De scholen lste klasse zijn als vroeger scholen alleen voor onvermogenden. Maar het begrip onvermogend is gewijzigd, 't Heet nu geen 15, maar 12 gulden. En dus zouden alle kinderen van ouders, die tusschen 12 en 15 gulden inkomen hebben, moeten verhui zen naar de scholen 2de klasse, met het voor hen zeker te hooge schoolgeld. De Raad was een oogenblik de kluts kwijt. Maar op voor stel van den heer Gerritsen blfift de toestand voorloopig zooals die was, en de wethouder voor onderwijs beloofde zoo spoedig doenlijk een nieuw voorstel voor to bereiden. De uitslag van de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in hot district Vlaardingen is» dat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. W. Schippers (anti-rev.), die 961, en P. F. L. Waldeck (lib.), die 838 stommen op zich vereonigden. Do heer LI. Van Schaik (kath.) had. 735 en de heer Bedaerts van Blokland (anti-rev.) 24 stero'men. r- Een detachement van 40 manschappen "zal onder bevel van den van verlof terug keerenden kapitein der infanterie W. De Bever per stoomschip „Salak" naar Indié vertrekken. Tot medegeleider is aangewezen de 2de luite» nant J. Van der W^lJden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1